Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa milansprlak » 07 Apr 2019, 20:55

No najidealnejsie je ist na intenzivne doucovanie, kedze do maturity ostava zhruba mesiac. Myslim, ze mnohy tu na fore si polozili otazku, ze ako je to mozne ze si sa dostal az k maturite. Kedze som obcas vo volnom case doucoval studentov na maturitu z elektroniky, elektrotechniky, log obvodov... tak bohuzial musim skonstatovat ze takychto studentov je na slovensku tisicky. Chyba je podla mna na obidvoch stranach. Ked som sa pytal danych studentov ci pouzivali napr osciloskop tak 75% maturantov z elektroniky netusi co je osciloskop. 20 % mi povedalo ze im to vyucujuci spominali ale realne ho nevideli. 5 % mi povedalo ze videli ze ucitel na nom nieco meral ale netusia poriadne ani co. Smutne ze do dnesneho dna som nedoucoval ss studenta ktory by samostatne pracoval s osciloskopom. Dovod je asi ze vyucujuci sa boja dat ziakom do ruky osciloskop aby ho neznicili kedze na skole maju max 1 ako tak funkcny. Dalej by ste sa cudovali ze mnohy maturanti nevedia ohmov zakon, kirhofove zakokony, pasivne a aktivne suciastky. . Netusia ako navrhnut prac. bod tranzistora... Zo silnoprudu nevedia vysvetlit princip prud. chranica. Normy im nic nehovoria. Dokonca som sa stretol so silnoprudarom maturantom ktory nevedel farebne oznacenie vodicov, zapojenie tn, it tt sieti a napr. o prepätovych ochranach netusi asi 80% maturantov. Skolsky system ale aj studenti by sa mali zmenit lebo potom buducnost Slovenska ci Europy nevidim ruzovo.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa E001 » 07 Apr 2019, 22:00

A čo potom robili celé tie roky v škole? Aj by som si odpovedal, ale nechcem sem vnášať politiku. Je to už pekných pár rokov dozadu, keď mi syn maturoval na elektrotechnickej. Úspešnosť cca 50% a keďže som tiež elektrikár, tak som sa tak zákulisne pobavil s triednym, ktorý mi povedal, že chodí aj do iných škôl do komisie. A povedal mi, že ak by boli skúšky také. ako sme mali my, prešli by asi 2%. :butthead:
Kedysi to bola česť, byť elektrikárom. Ľudia si odborníka, ktorý čosi vedel vážili. Dnes? Veď tie káble zaseká aj blbec, projekt? ale na čo veď to ide aj bez toho.Normy sú tiež miernejšie oproti našim starým, alebo starým DIN.Hlavne ide o zisk. ALE V PODSTATE IDE O ŽIVOT.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa misocko » 07 Apr 2019, 22:23

ako som tu uz minule pisal, koniec civilazacie sa blizi, ja sa toho nedozijem , ale moje vnucata asi ano....
ale pokial pametam spravne, na strednej preimyselnej skole strojnickej sme strojarine (maturitny predmet) rozumeli traja z celej triedy, dalsi dvaja najlepsi ziaci v 4-tom rocniku nechapali ako mozem vypocitat rychlost motorky ak poznam otacky motora a jednotlive prevody - ty dvaja maju teraz Ing zo strojariny, ja nie...
na vysku isli ludia ktory tomu nerozumeli vobec, koncili chalani ktory odo mna opisovali vsetko na strednej a baby ktorym som kreslil vykresy a ani netusily co som nakreslil.
v robote mame ing strojariny ktory netusia ze existuje charpyho kladivo.
ale co ma najviac stve , je to ze aj ked sme tomu rozumeli iba traja aj tak som zo strojariny zmaturoval za dva :(
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa muziker » 07 Apr 2019, 22:27

Všetko čo tu hovorili predo mnou je bohužiaľ pravda. S našim odborným školstvom je to fakt bieda preveliká. Ale neplatí to len o elektronike. Bohužiaľ mám osobnú skúsenosť, že mnohí maturanti dnes nedokážu ani násobiť / deliť desatinné číslo desiatim, stovkou a pod. bez kalkulačky. Konečne sa už s tým začína pohýňaťk lepšiemu po zavedení prijímačiek na elektropriemyslovky. Snáď sa tam už nedostanú aj vyslovene tí ktorí tam ani len náhodou nepatria (aspoň mi to potvrdzujú učitelia pri rôznych stretnutiach). Snáď sa to viac zmení k lepšiemu po zavední matematiky ako povinného maturitného predmetu (ak k tomu vôbec dôjde).
Ale aby som bol spravodlivý, rovnakými problémami žije aj české odborné školstvo (ak niekto neverí, nech si zájde 27.apríla na stretnutie rádioamatérov do českého Frenštátu - bude totiž v miestnej "odbornej" škole so zameraním na elektro. Učitelia odborných predmetov to neveriacim veľmi rýchlo vytmavia). Naviac si myslím, že lepšie to nebude ani v iných susedných štátoch... takže budúcnosť nie je určite vôbec z tohto pohľadu ružová.
Ako perličku zo života (mám ich v talóne ako vidno dosť :D ) uvediem, že napr. spájkovačkou robiť stredoškoláci na elektro priemyslovke z celej triedy dokázalo paradoxne jedno dieča a jeden mládenec - ostatní sa proste nechytali (a neboli to prváci ani druháci). Rovnako mala väčšina študentov problém s akýmkoľvek náradím a čumeli na to ako teliatka. Proste záujem o takéto činnosti u veľkej väčšiny mladých chýba.
Alebo napr. na nemenovanej technickej univerzite, na predmete "El. meranie" pán profesor s poľutovaním zistil, že napr. osciloskop reálne poznal iba jeden študent z ročníka a zmerať charakteristiky tranzistora dokázal tiež iba jeden ... a to je už fakt veľmi povážlivé.
Paradoxné je, že zato hrať na počítačoch online hry cez net, a ovládať všetky finty na mobiloch dokázali úplne všetci stredoškoláci od prvého ročníka až po maturantov .... čo niečo vypovedá o dnešnej dobe, kde vzhľad adeptov na elekro odborníkov je prvší než to čo sa im "usadi" pod nagélovanými účesmi (samozrejme česť výnimkám, lebo sem-tam sa aj také nájdu).
0
Naposledy upravil/-a muziker v 07 Apr 2019, 22:37, upravené celkom 1 krát.
muziker

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa misocko » 07 Apr 2019, 22:32

nasobilka naspamet sa uz na zakladke neuci, potom nemozes vediet ani nasobit ani delit
my sme na strednej zacali matematiku tym , ze ucitel povedal : noste si k tabuli kalkulacky, mna nezaujima ako ste sa na zakladke nenaucili nasobilku (v podstate mal pravdu, islo o to vediet porozumiet a vypocitat priklad, nasobit sme sa mali naucit na zakladke)
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa muziker » 07 Apr 2019, 22:47

Iste, občas použitie kalkulačky zrýchli proces výučby (samozrejme treba aby s nimi študenti dokázali pracovať rovnako ako s PC). Ja som to však myslel tak, že v elektronike sa bez matematiky človek veľmi často ani nepohne a keď študenti napr. v 3. či maturitnom 4. ročníku pri tabuli majú čosi zrátať a vznikne problém vyjadriť napr. nejakú hodnotu v inej jednotke (napr. uA, mA vs. Ampér , uV, mV vs. V) čo sú absolútne elementárne počty na strednej škole, tak je trápne vysvetľovať učiteľovi elektroniky "posúvanie" desatinnej čiarky ak študent vôbec nechápe o čom je reč aj keď povedzme vypočítal príklad správne ale výsledok mu vyšiel ako desatinné číslo s množstvom núl...to potom čo učili všetci učitelia matematiky na ZŠ ale aj na SŠ ???
0
muziker

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa peterple » 08 Apr 2019, 00:02

V prvom rade sa ospravedl\ujem za OT ale keďže sa to to zvrhlo v debatu o školstve tak si priložím polienko.V prvom rade si pozrite video v odkaze
https://www.stream.cz/jak-nas-vidi-svet ... o-to-vzdal
Zánik civilizácie sa nekoná iba sa zakolú vypasené lenivé a hlúpe prasce. Tak asi pred 2000 rokmi sa to už stalo. Tiež tu bola istá ríša ktorá si žila v blahobyte a potom ju na kopytách roznosili barbari. Myslím že o chvíľu sa história zopakuje. Čína to tu preválcuje tak ako v Afrike. Mal som možnosť spolupracovať s mladými číňanmi na dizajne. Keď videli ako mám pomocou AVR automatizované merania ktoré oni robili ako roboti do kolečka manuálne tak sa na mňa vrhli s pokrikom "please teach me". Našťastie roboty bolo veľa a na nejaké vzdelávanie konkurentov nebol čas (ani chuť). Tú som mal tak 20 rokov dozadu keď som učil na SPŠE v Starej Turej. Môžem povedať že tam nebol problém s učiteľmi ani s prístrojmi, ale iba a len so študentami. Labáky na kapitána, vyhýbanie sa labákom a samostatnej robote. Jediné čo potešilo bolo, že vždy sa našlo v ročníku (asi tak 150) študentov niekoľko šikovných študentov ako boli tí čínania. Dnes už asi takých študentov treba hladať so sviečkou po celom Slovensku.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Apr 2019, 05:58

misocko: pocitat sa da aj bez kalkulacky a celkom rychlo. na strednej sme vacsinou isli bez kalkulacky a vysledky prikladov boli vo forme zlomkov. ono, tu kalkulacka zaokruhli, tam zaokruhli a uz je iny vysledok. najma ak si niekto nevie previest na zakladne jednotky vo forme 10 na xtu. to potom miliony nasobi miliontinami namiesto jednoducheho skrtnutia exponenta.
ja doteraz pocitam bez kalkulacky a kolegovia potom na mna pozeraju ako na zazrak, ze odkial to viem.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa mr.dred » 08 Apr 2019, 07:09

pocitujlasku napísal:ono, tu kalkulacka zaokruhli, tam zaokruhli a uz je iny vysledok.
Ja som vyrástol s takouto kamoškou...Pri správne predvolenom počte desatinných miest mi vždy pasovali výpočty so súdruhom profesorom :) Vtedy sme za ňu vycapili 250 bonov v tuzáku (r.1980).
Prílohy
525px-Sharp_EL-512.jpg
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Apr 2019, 10:32

My postarší jsme to vůbec neznali.
Na celou školu (VUT-FE) jsem si musel vystačit s logárem.
A o nic jsem nepřišel.....
Prílohy
1280px-faber_castell_6_inch_slide_rule.jpg
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Apr 2019, 10:35

breta1: toto sme my sice uz nemali, ale vedel som to pouzivat. Ktovie ci by pochopili princip aj dnesni studenti.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa dan21 » 08 Apr 2019, 10:43

Este ho mam doma v zelenom plastovom puzdre :-) :-)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa mr.dred » 08 Apr 2019, 11:39

dan21 napísal:v zelenom plastovom puzdre
aj ja... zo ZSSR :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Apr 2019, 12:15

Ja som rocnik 77. Mna uz log pravitko na skole nestretlo. Rad by som sa naucil robit na log pravitku, len tak aby som to vedel. Co sa s nim dalo vsetko robit?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa dan21 » 08 Apr 2019, 12:27

0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Apr 2019, 20:37

sranda je že Idiot vás má v ..... a skúša to inde :pain: , namiesto toho aby sa niečo naučil radšej sa venuje podvodu, to dnes letí :potlesk:

Ale jedno veľké + od neho a to že je Idiot a nik ma za to tu nebude BANovať :thumbup:
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 08 Apr 2019, 20:54

No, keď sme pri tom, ja sa čudujem, že on nedostal ban za ten login.

Ktorá nadávka bude nabudúce? :D
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa jezevec » 08 Apr 2019, 21:00

Proč?? Vždyť je to asi jeho diagnoza.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa misocko » 08 Apr 2019, 21:21

mr.dred , tu kalkulačku si pamatam :lol:
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa fery66 » 09 Apr 2019, 06:13

Dodnes mám z toho obdobia funkčnú programovateľnú :) SHARP EL-5002. Stála vyše 400 bonov, kupovaná v roku 1980 v Tuzexe v Piešťanoch. Pamätám sa ako by to bolo včera. A pritom to je tak strááááááášne dávno... :(
Prílohy
EL-5002.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok