Elektronický obojok, ohradník

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

zoltan19
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 17:07

Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa zoltan19 » 02 Okt 2019, 17:07

Zdravím všetkých,
potrebujem rýchlu pomoc. Mám elektronický ohradník s obojkom. Môj pes dostal veľký el. šok, preto by som potreboval znížiť jeho intenzitu. Na fotke vedie do trafka odpor s hodnotou 1 Ohm. Môžem zvýšiť jeho hodnotu? O koľko? Bolo by lepšie dať odpor na výstup pred kontakty? Aký?
Ďakujem
Prílohy
obojok.jpg
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Okt 2019, 17:31

No keď je vám váš pes milý, nemýľte si ho s pokusným králikom.
0

zoltan19
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 17:07

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa zoltan19 » 02 Okt 2019, 17:35

Ďakujem za odpoveď. Je mi veľmi milý. Nechcem, aby mi ho zrazilo auto, preto mu chcem mu zabrániť utekať z domu.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Okt 2019, 17:49

A čo takto vysoký plot?

Ja by som neriskoval život môjho psíka s diy alebo ručne upravovanými ohradníkmi. Trošku sa prerátate, a raz ho možno budete pochovávať.

Jednu pecku už dostal, druhú možno ešte prežije. Ale aj keď si budete myslieť že je to bezpečné, raz môže dostať poslednú pecku.
0

zoltan19
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 17:07

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa zoltan19 » 02 Okt 2019, 17:56

Vysoký plot, zabrániť podhrabaniu v celkovej dĺžke 200 m, práca na týždeň, nehovorím o peniazoch. Pes trocha zostarne, teraz je asi v puberte, bude po problémoch. Nechcem na túto tému ďalej debatovať.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Okt 2019, 19:25

Pes sa dá niekam zavrieť a vonku trebárs uviazať na nejakú dlhú "gurtňu".

Máš schému, čo vlastne robí ten 1M odpor ? A máš potuchy, čo znesie taký pes ? A vieš to aj nejako exaktne odskúšať ? Netrízni to zviera, keď ho máš rád. Radšej sa ho snaž nejako vychovať ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

zoltan19
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 17:07

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa zoltan19 » 02 Okt 2019, 19:45

Nechcem ho zatvárať, bol dosť dlho zatvorený v útulku, 3 mesiace. Dlhá gurtňa nie je riešenie, zase je len obmedzený a môže sa zamotať. Známemu sa tak pes zadusil. Mám 17 árovú záhradu, tak nech behá.
Schému nemám, neviem čo robí odpor 1 Ohm, zviera netrýznim. Pes dostal len jeden šok, nič sa mu nestalo. Ku plotu sa potom dlho nepriblížil, nakoniec sa osmelil, obojok zapípal a on rýchlo utekal do bezpečnej zóny. Neviem koľko znesie môj pes, ale ohradník som kúpil z druhej ruky, teda je odskúšaný, je určený pre psa. Nechcem, aby dostával silné šoky, preto na výstup som zaradil odpor s hodnotou 120 k. Ja to odskúšať neviem. Vychovávam ho denne na prechádzkach aj na dvore, ale keď večne utečie a ja ho mám naháňať po dedine, tak skúšam inú možnosť.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa elmoto » 02 Okt 2019, 20:33

V zahraničí je to bežná vec a vychovávajú sa tak malé šteňatá od malička. Nemajú ľudia ploty a pes sa naučí kde sú jeho hranice. Ak si ochotný tak kúp nejaký kvalitnejší nastaviteľným impulzom.
0
nie som tu

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Okt 2019, 21:01

Máme Cotona, fenu. Neuveriteľne tvrdohlavý (a podľa mňa aj dosť tupý) pes. Ako mládežníčka mi zo dvakrát prebehla cez cestu. Manželka by ma asi zahlušila, keby sa jej niečo stalo. No postupne "pochopila" čo je to cesta, že musí počkať a cestu musíme prejsť spolu a podobne. Odmietam všetky vodítka, lebo podľa mňa, pes nie je krava. Takže, veľa vytrvalosti pri výcviku ! :wink:

Ako pozerám, tak z toho trafáčika asi idú dva vodiče na vonkajšie elektródy. Neviem, aké napätie lezie von. Tých 100k na výstupe môže byť aj málo. A tak isto ti ten odpor môže napäťovo preraziť. Skús tam dať aspoň zo dva odpory, rozmerovo väčšie a každý na jeden vývod z trafáka. A môžeš to odskúšať aj na sebe. Neboj sa, človek znesie dosť veľa. Ako bezpečný sa udáva prúd 10 mA. Určite ten obojok taký prúd ani zďaleka nedokáže vygenerovať. Napokon, pri odporoch 2 x 100k by muselo byť napätie 2 kV a výkon asi 20 W. To je nereálne !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa skapo » 02 Okt 2019, 21:03

zoltan19 napísal:... ale keď večne utečie a ja ho mám naháňať po dedine, tak skúšam inú možnosť.
Neviem teda o aké plemeno sa jedná, ale buď riskuješ napadnutie cudzieho psa alebo človeka, alebo ohrozuješ svojho psa že bude napadnutý, alebo zrazený nejakým vozidlom. Nechcem si predstaviť, ako by som musel "krotiť" našu Akitu (ktorá je vždy na vodítku) aby neublížila voľne sa pohybujúcemu sa psovi bez socializácie a bezhlavo sa domáhajúceho sa kontaktu. Už som to zažil a opakovať by som to nechcel.
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Okt 2019, 21:11

Ja by som si psa zadovazil, az kym by som mal plot v poriadku a zabepeceny voci psovi a ziadny obojok by som mu nedaval.
Ked uz toho psa mas a nemas plot, tak aspon invesuj do nie spod ruky ale do noveho obojku urceneho pre tvojho psa.
To co mas bolo mozno na kravu.... :biggrin: ked dostal velky sok.

Odkial budes vediet, ze je to uz slabsie? Vyskusa si to na sebe? To od oka tam budes davat odpory?
Keby este vyrobca vydal neaku instruktaz, ze ako to zvysit, alebo znizit. Ale takto sa v tom naslepo hrabat....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

zoltan19
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 17:07

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa zoltan19 » 02 Okt 2019, 21:29

Aká dobrá debata o tom, ako chovať a vychovávať psa. Čo keby sme debatovali o tom koho ako vychovávala jeho mama? To by už nešlo, že? Nikto z vás nedostal na zadok? Nedostal žiaden trest?
Môj pes zažil oveľa väčší šok, keď ho pichla včela do ňufáka, ako od obojka.
Za odborné príspevky ku veci ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 02 Okt 2019, 22:24

No ja s takýmito metódami nesúhlasím, ale tiež si cením že chceš ubrať tomu obojku na sile. A samozrejme je to lepšie než keby ti mal ujsť a niečo ho zraziť. Na reťaz určite nie,tam pes nepatrí, a ako bolo spomenuté aj ja poznám prípady kedy sa pes na reťazi obesil. Voliéru nemá každý ja napr. tiež nie. Mám Huskyho takže o útekoch viem svoje, tiež som zvažoval na obojkom aj keď s nimi nesúhlasím ale, nakoniec som si zobral týžden dovolenku, a čakal som za oknom a sledoval psa, hneď keď začal vymýšľať s kade by ušiel som vybehol a vyhrešil ho. Ku koncu týždna sa tiež od plota držal ďalej. Skús poslať lepšie fotky z oboch strán. Neviem prečo to ostatný vidíte tak tragicky ved tomu obojku chce ubrať na sile nie pridať takže pre psa len lepšie, a ked sa bude držať našich rád a až potom to otestuje tak prečo by to malo byť nebezpečné.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

zoltan19
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 17:07

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa zoltan19 » 02 Okt 2019, 22:31

Pošlem fotky, ale až zajtra.
Ako si "vyriešil" svojho psa?
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 02 Okt 2019, 22:42

Nepochopil som či plot nemáš, alebo máš a pes ti ho preskakuje alebo podhrabe. Ja plot mám ale Husky je srnka a krtko v jednom takže úteky boli bežné. Samozrejme sa mi to nepáčilo a ako som písal cca. týžden som ho trénoval. Na noc som ho dával dovnútra, pretože keby mi raz dvakrát ujde počas tréningu nebolo by to dobré, rýchlo by sa naučil že v noci nestrážim. Cez deň by neutekal a v noci hej. Takže som striehol za oknom a keď sa začal obzerať po plote vedel som že hľadá cestu to som sa pripravil (obul) a keď sa začal liepať na plot tak som vybehol a vyhrešil ho. Mal som štastie lebo vždy to skúšal z tej strany plotu na ktorú som videl, vedel že stade minule ušiel tak skúšal aj teraz. No a ku koncu týždna sa už nepokúšal utiecť k plotu nechodil, samozrejme som ho sledoval stále.
Zasa si nemysli že som stál 12h za oknom, pes väčšinu dna spí takže tých aktívnych chvíliek nemá tolko.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa StefanST » 02 Okt 2019, 22:46

zoltan19 napísal:... Môj pes dostal veľký el. šok, preto by som potreboval znížiť jeho intenzitu. Na fotke vedie do trafka odpor s hodnotou 1 Ohm. Môžem zvýšiť jeho hodnotu? O koľko? Bolo by lepšie dať odpor na výstup pred kontakty? Aký?
Asi dať odpor na výstupe. Ale najlepšie to vyskúšaš na sebe. A hneď budeš vedieť, ako by to cítil tvoj pes.
0

zoltan19
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 17:07

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa zoltan19 » 02 Okt 2019, 23:11

To by som nevedel, môj pes má 30 kg a ja 80. Zvieratá reagujú úplne ináč ako ľudia. Mne pípanie nevadí a môj pes hneď cúva. Ošípané sa omračujú napätím okolo 100 V, moja zváračka ma kope, ale neomračí. Dal som na výstup 120 kΩ.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Okt 2019, 00:09

Nie je problém to odskúšať na ruke,ale vždy záleží od prechodového odporu na srsti psa ,lebo ináč to vníma dlhosrstý, ináč krátkosrstý.
Zaťko to vyskúšal na Stafordke a veru rýchlo pochopila pokial môže bežať a kde je hranica,ale hlavne spočiatku treba použiť aj hlasový príkaz,potom si už pamätá presné miesto kam už nemôže.
Nie je to žiadne týranie ,naozaj stačí pár šteklivých ponaučení pri výcviku a pes tomu rozumie. :wink:
Ja teraz skôr riešim opačný problém , čiže prevýchovu vysokej zvery, aby mi nechodila do záhrady obhrýzať drahé stromky tak, aby som nemusel použiť tvrdé metody, lebo psov sa absolútne neboja . :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa technikus110 » 03 Okt 2019, 05:39

Nechcem, aby dostával silné šoky, preto na výstup som zaradil odpor s hodnotou 120 k. Ja to odskúšať neviem.
Netvrdil by som že nevieš. Stačí to vyskúšať na sebe. Dostaneš menšiu ranu cez oblečenie, než pes cez srsť.

5ko: Ja teraz skôr riešim opačný problém , čiže prevýchovu vysokej zvery,.... pravidelne jelení guláš na záhrade a oni sa stiahnu, keď im kamaráti začnú ubúdať. A umocniť to s pár klobáskami.
0

zoltan19
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 17:07

Re: Elektronický obojok, ohradník

Príspevok od používateľa zoltan19 » 03 Okt 2019, 10:05

Dr. Martin, sľúbil som fotky, tak tu sú. Ešte raz sa pýtam: Ako si "vyriešil" svojho psa? Čo znamená slovo "vyriešil" ?.

-- Spojený príspevok 03 Okt 2019, 09:06 --



-- Spojený príspevok 03 Okt 2019, 09:06 --

Prílohy
WP_20191003_09_50_54_Pro.jpg
WP_20191003_09_49_42_Pro.jpg
WP_20191003_09_48_30_Pro.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok