Elektro krúžok

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
SIGINT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 09:23
Bydlisko: Trakovice
Vek: 48

Elektro krúžok

Príspevok od používateľa SIGINT » 11 Okt 2019, 08:16

Zdravím Vás všetkých.

Dal som sa na HardCore cestu, a už druhým rokom vediem Elektrotechnický krúžok na ZŠ.
Idem Vás poprosiť o darovanie nepotrebných , použitých, alebo vadných súčiastok.
Súčiastky budú použité na stavbu panáčikov a figuriek. Nakoľko narábať z micropájkou vedia asi štyria.
Takže v prvom rade ich treba naučiť letovať.


Ďakujem
Jozef.
0

miroL
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 28 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: TRNAVA
Vek: 53

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa miroL » 11 Okt 2019, 10:39

Ahoj. To je zasluzna cinnost. A to robis u vas, v Trakoviciach? Je to to velky zaujem? Ked nazberam nejake nepotrebne veci, rad sa Ti ozvem, ci sa vam to tam hodi.
0

BOBOR
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Snina, Košice

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa BOBOR » 11 Okt 2019, 11:12

pošli adresu do SS
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa dan21 » 11 Okt 2019, 12:14

Beries aj vypajkovane tranzistory (polovodice) ?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Okt 2019, 12:20

ak by bol zaujem, tak mam par pokazenych zdrojov z pc a nejake plosaky zo suciastkami, na ktorych by sa mohli ucit pracovat s pajkovackou - odpajkovavat odpory, kondiky... len momentalne nemam cas ich hladat v tom bordeli, ale ak ich najdem tak by som ti poslal foto.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 11 Okt 2019, 14:03

Ak by siel na vychod, dam ti krabice roznych PCB na rozobratie ak je zaujem. Podmienka je zvysny matros odovzdat do zberneho dvora.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa breta1 » 11 Okt 2019, 15:29

SIGINT
Máš můj obdiv a smekám klobouk, zejména v dnešní době, kdy mládež moc zájem o elektroniku nemá.
I kdyby se ti podařilo "vychovat" jediného zájemce, udělal jsi hodně!
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa oravan » 11 Okt 2019, 21:05

U nás v škole by sa našlo hodne dosiek ani neviem z čoho to je aj v elektro odpade ak dáš adresu tak niečo nazbieram a pošlem ja učím na spajkovanie na nových DPS je to škoda ale osnova je osnova
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Okt 2019, 21:26

Parada. Si frajer.
Hlavne rob to sposobom nech ich to bavi. Akonahle sa naucia letovat, nech si kazdy urobi neaku skladacku idealne blikac, bez znalosti a potom nech sa naucia preco to vlatne blika. Hlavne ich nezahlt na zaciaok teoriou, lebo ich to prestane bavit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa nalimko33 » 11 Okt 2019, 21:56

tak tak - blikače sú super
toto som postavil dcerke a je j sa to moc páčilo!
https://www.aliexpress.com/item/3247491 ... autifyAB=0
0
SHARP MZ-811

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa fery66 » 12 Okt 2019, 10:05

Vyučujem súkromne dvoch loptošov siedmakov elektrotechniku. Nezaťažujem ich teóriou, nakúpil som na eBay-i všelijaké blikacie a pípacie stavebnice. Chlapci sa museli naučiť čítať schému, rozoznávať jednotlivé súčiastky, pájkovať, naučili sa používať farebné kódy na odpory, merať multimetrom atď. Majú veľkú radosť, keď im to funguje na prvé zapojenie. Prípadne to pripojíme na osciloskop, vidia, čo sa tam "deje" a popritom sa nenásilnou formou dostávajú aj k teórii. Baví ich to, naposledy sa nám jedna hodina "pretiahla" až skoro na tri. :D
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa Edgar » 12 Okt 2019, 17:24

Skús kontaktovať elektrotechnické školy v okolí, na tej mojej boli kilá takého nepotrebného odpadu...

fery66 správne, toto by som zaviedol aj do škôl. Potom to dopadá tak že ja čo som z teórie skoro prepadal som opravoval jednotkárom veci prípadne im navrhoval plošáky na praxi, lebo ani nevedeli ako tie súčiastky reálne vyzerajú :D
0

Používateľov profilový obrázok
SIGINT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 09:23
Bydlisko: Trakovice
Vek: 48

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa SIGINT » 12 Okt 2019, 21:57

Zdravím všetkých.

Ďakujem všetkým za ochotu podporiť takúto vec.
Beriem akékoľvek súčiastky, nové, staré, vadné...
Staré DPS-ky už sú problém, nakoľko mám na hodine v priemere tak 16 detí ( 8 detí 5a6 trieda, a 8 detí 7a8 trieda) a pájku v ruke držali tak traja. Pri vyletovávaní je vysoké riziko že sa popália. To neustriehnem.
Snažím sa ich naučiť aspoň letovať a k tomu sú na začiatok najlepšie "súčiastkové figúrky".
Minulý rok pri letovaní bola veľká spotreba cínu a hrotov k pájkam, kým sa naučili ako tak letovať.
Pri osádzaní stavebníc ich to bavilo, lenže to osadili za chvíľku, pohrali sa a využitie žiadne...
Skúšal som s nimi aj jednuduchú USB nabíjačku.... Trafko 9V / 1A, mostík, kondíky, 7805 a DPS z predného panelu PC s USB konektorom.
A dostal som hlášku... " k čomu mi to bude?? " A toto si myslím že je problém dnešnej doby, už nikto nestavia nf zosíky, kúpi si hotový .
No, trošku som odbehol.
Mám teda v pláne ich niečo naučiť, niečo s nimi vyrobiť, a hlavne aby začali samostatne tvoriť.
Dal som si predsavzatie že do konca školského roku, starší žiaci poskladajú kompletný zdroj G400. Je trošku zložitejší, ale to by mohli zvládnuť, a hlavne môžu to doma použiť na ďaľšie bastlenie. A potom k nemu VA meter...
Menší používajú zatiaľ Voltík II, a k nemu vymýšľam vlastné schémy, PWM regulácia otáčok motorčeka a podobné vychytávky.
Ešte im ukážem jednoduchý osciloskop / generátor cez PC za pomoci externej zvukovky. Aby aj názorne videli sínus, jednocestný usmerňovač, klasický mostík bez kondíkov, impulzy z 555-ky a mohli si to otestovať aj prakticky.

Takže zatiaľ toľko.

Ešte raz Ďakujem.
Jozef.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa enigma » 12 Okt 2019, 23:41

potrebuješ aj kuprexit ?
0

Používateľov profilový obrázok
SIGINT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 09:23
Bydlisko: Trakovice
Vek: 48

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa SIGINT » 13 Okt 2019, 18:26

Kuprextitu mám dosť.
Ak to dobre pôjde , vrátim sa home výrobe DPS. :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa enigma » 13 Okt 2019, 19:00

najprv ich nauč fixkou . keď to zvládnu , daj im nažehľovať .... a potom aj foto cesstou ....
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa dan21 » 13 Okt 2019, 20:17

Skoda ze si sa neozval tak pred 10 dnami. Prechadzal som cez Trakovice, mohol som ti doniest krabicu :-)
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa pablox » 13 Okt 2019, 21:39

Klobúk dole, že máš deti, ktoré to ešte zaujíma. Od 5. triedy na ZŠ som navštevoval elektro krúžok tu v RK (rok asi 2002) a keď som tam z časových dôvodov prestal chodiť (asi 2013), tak mi bolo smutno - deti nemali záujem o elektroniku, najradšej by len ťukali do PC alebo telefónov. Stratilo to čaro a vedúci krúžku má dodnes môj obdiv, že ho to neprestalo baviť. Krúžok podľa mojich informácií funguje aj dnes, ale obávam sa, že to tie deti už proste nebaví tak, ako mňa a pár ďalších ľudí kedysi. Strašne sa mi stade nikdy nechcelo odísť a čakať zas celý týždeň, kým bude krúžok opäť :D Hlavne mi to dalo do života toľko, že dodnes z toho ťažím a ďakujem vedúcemu za to, čo ma naučil. AKo tu spomenuli, ak pomôžeš jednému, malo to zmysel.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
SIGINT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 09:23
Bydlisko: Trakovice
Vek: 48

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa SIGINT » 17 Okt 2019, 19:29

Dnešná hodinka, a ukážka tvorivosti..

Prvé letovanie...
IMG_20191017_135848.jpg
IMG_20191017_140940.jpg
IMG_20191017_141151.jpg
IMG_20191017_150042.jpg
IMG_20191017_150050.jpg
IMG_20191017_135823.jpg
A len jedna malinká popálenina od micropájky. :applause:

Jozef.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektro krúžok

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Okt 2019, 20:13

Každé bastlenie začína poznávaním typov a tvarov súčiastok a aj toto je spôsob, ako im to vštepiť do hlavičiek.Najprv ich naučíš letovať a potom už lahšie budú skladať z nich aj funkčné obvody a začne ich to baviť,že sa im podarilo vytvoriť niečo, s čím sa dokážu pochváliť doma, či medzi kamarátmi a budú na to hrdý, lebo budú chápať aj funkciu toho čo stvorili a ostatné súvislosti zapojenia. :thumbup:
Dodnes som vďačný staršiemu bratovi,samoukovi, ktorý ma priviedol k bastleniu a naučil ma základy a dodnes ma to baví a aspoň to čo viem, sa snažím poslať ďalej a preto si vážim tvoje odhodlanie a držím ti palce,nech tých chalanov o pár rokov zaregistrujeme aj na tomto fóre,že sa chcú zlepšovať a hlavne dúfam, že ich niektorí ,,supermani,, nezotnú už v prvom kole. :wink: :thumbup:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok