Regulácia motorčeka - otázka začiatočníka

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Altar4972
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 05 Júl 2014, 12:44

Regulácia motorčeka - otázka začiatočníka

Príspevok od používateľa Altar4972 » 24 Jan 2020, 11:36

Ahojte.
Mám takú amatérsku otázku.
Predstavte si, že potrebujem regulovať (plynulo) otáčky nejakého malého motorčeka pre modelárske účely.
Mám 1M potenciometer. Vôbec teraz neriešme či je ten potenciometer dosť výkonný na to aby nezačal horeť.

Tá regulácia je taká aká je. Dlho, dlho ňič a potom zrazu, motorček sa roztočí pri doraze na dolnú hodnotu. O plynulej regulácií sa moc hovoriť nedá.
Je jasné, že je to tou hodnotou potenciometra. Je teda teoreticky možné zaradiť paralélne s potenciometrom ďalší rezistor a upraviť tak hodnotu výsledného odporu aby sa nepohybovala taka vysoko.

Bude to fungovať?
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Regulácia motorčeka - otázka začiatočníka

Príspevok od používateľa tom666 » 24 Jan 2020, 12:00

Riešením je PWM regulátor.
0

Altar4972
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 05 Júl 2014, 12:44

Re: Regulácia motorčeka - otázka začiatočníka

Príspevok od používateľa Altar4972 » 24 Jan 2020, 12:10

Presne to som sa nepýtal. Ja viem, čo je riešením.
Mňa zaujíma prečo nemôže byť riešením to čo som napísal.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Regulácia motorčeka - otázka začiatočníka

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Jan 2020, 12:24

Bude to fungovať trochu lepšie, no určite nie podľa tvojich predstáv !

Vieš, elektrotechnika/ elektronika je pomerne exaktná veda. A stanoviť si nejaké podmienky, o ktorých nemáme ani šajn, obyčajne nevedie nikam. Poďme sa preto trochu zamyslieť nad tvojim prípadom, (použijme sedliacky rozum a najzákladnejšie vzorečky). Akýkoľvek malý DC motorček má kľudne odber okolo 100 mA. Čo myslíš, aký prúd znesie ten tvoj 1 M potenciometer ? Nech potenciometer je až 1 W, P = R x I.I, z toho I je 1 mA. Čo myslíš, že spraví ten potenciometer ? Okrem toho, že nedokáže ten motorček regulovať, tak jednoducho zhorí. Totiž to, 1 mA a 100 mA je obrovský rozdiel a obrovské prúdové preťaženie.

DC motorček sa dá rôzne regulovať. Ak budeš mať záujem, môžeme sa o tom pobaviť ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1099
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Regulácia motorčeka - otázka začiatočníka

Príspevok od používateľa cool-zool » 24 Jan 2020, 12:26

Presne preto si dostal túto odpoveď !
Jednoducho ak by si chcel iba potenciometrom regulovať otáčka mini - modelárskeho motorčeka , nikdy to nebude plynulé !!!
1. odpor je príliš veľký a paralelným pripojením ďalšieho odporu síce zmeníš jeho výslednú hodnotu , ale nebude rovnomerná na reguláciu otáčok , nakoľko motorček papá istý prúd závislý od napätia ktoré mu dodávaš a žiadny potenciometer tento rozdiel nevykryje , nehovoriac o tom že ani neznesie tú hodnotu prúdu čo si potrebuje motorček zobrať a jednoducho ti zhorí odporová dráha potenciometra (ale to už sme pri výkone toho potenciometra ) , dakedy sa robili výkonové ,,potenciometre,, navinuté odporovým drôtom hodnotách do 150 ohm ....

Ak nechceš požiť PWM regulátor tak máš na webe plno jednoduchých schém , hoc už aj pridaním jedného NPN tranzistoru do obvodu sa to podstatne zlepší a to nasledovne :
+ privedieš na colektor tranzistora a začiatok potenciometra ..
druhú stranu potenciometra (aspoň 5KOhm) privedieš na - (kostru) a jednu stranu motorčeka
bežec potenciometra privedieš na bázu potenciometra (čím budeš plynule regulovať výstupné napätie na emitore)
výstup z emitora privedieš na druhú stranu motorčeka
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Regulácia motorčeka - otázka začiatočníka

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Jan 2020, 12:28

řešením je to, že rozhodně s potenciometrem 1M a s žádným odporem k němu připojeným regulaci motorku neuděláš.
Musíš použít hodnotu potenciometru podstatně menší (alespoň trochu srovnatelnou s odporem motorku), nebo regulaci PWM. Tam bys tu hodnotu 1M mohl použít.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok