Dopojenie križoveho vypinača

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa ivanko362 » 25 Apr 2020, 19:24

Dobry den,
som tu novy tak snad vytvaram topic v spravnej sekcii...
Ide mi o dopojenie krizoveho vypinaca medzi dva schodiskove...
schemu som si na nete našiel, ALE kedže je to starsi dom (chvalabohu už tahany medou) tak sa musim prisposobit par faktorom...
Pre približenie situacie....jeden vypinac je na rohu domu vpredu...a druhy je na chodbe v dome....ale kedze nam pribudol aj zadny vchod tak by som rad dopojil aj treti vypinac na to iste vonkajsie svetlo....
podla schemy to vyzera byt jednoduche...dnes som rozobral oba vypinace a zistil som toto....
ten čo sa nachadza na rohu domu vyzera takto

Obrázok

predpokladam, že sa jedna o križovy, kedže na schodiskovy ma nejak vela privodov...(moja hypoteza)

ten čo je v chodbe je schodiskovy (1 pol hore, 2 poly dole)
do vrchneho ide faza..do spodneho praveho tiež...(privod fazy do vypinaca na rohu domu?)
a ked vypinac zapnem tak faza zacne prechadzat aj tretim vodicom (to bude pravdepodobne jeden z dvoch kablov svetla)

no a teraz tam potrebujem nejak medzi ne dostat krizovy vypinac aby to slo ako ma....ale kedze davat krizovy vypinac na novu poziciu (zadny vchod) by bola podla schemy blbost kedze by sa museli tahat kable z oboch povodnych vypinacov tak mi prislo rozumne osadit krizovy vypinac na chodbe....tym padom trvalu fazu v nom mi treba nebude, tak ju zaslepim...a fazu natiahnem do noveho vypinaca pri zadnom vchode....
a zaroven potiahnem 2 žily od vypinaca na chodbe k novemu vypinacu pri zadnom vchode...
v chodbe sa to prepoji v krizovom vypinaci podla schemy a ten vypinac co je na foto vymenim za klasicky schodiskovy a malo by to to ist...teda aspon podla mna :D
co si o tom myslite vy? snazil som sa to vysvetlit zrozumitelne tak snad sa to da pochopit aj pre ostatnych....dopredu dakujem za rady
PS: zavolaj si elektrikara neberiem kedze ma to bavi :D
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa Maek43 » 25 Apr 2020, 20:13

Noo ten na obrázku je krížový aaale zapojený je len ako klasický schodišťák (aké mali také tadli) :D
Síce to nepopisuješ zle aaale isto by pomohlo keby nakreslíš nejaký zhruba náčrt kde pozične aký vypínač máš (označiť ich 6-schodišťák a 7-krížak) a označiť kam by si to chcel presunúť lebo ja som sa celkom fajne stratil v tom, že ktorý kde je :lol: možno som len menej chápavý, sorry :D
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Re: Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa ivanko362 » 25 Apr 2020, 20:59

no pokusil som sa to nacrtnut snad to uz bude zrozumitelnejsie :D

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5741
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Apr 2020, 21:10

č.6 - schodiskový
č.7 - krížový
...stačí ?
Prílohy
schody.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Re: Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa ivanko362 » 25 Apr 2020, 21:24

schemu si viem najst aj ja, ked som pozeral skor tuto kde je trosku ine zapojenie kablov ale v praxi to bude asi jedno či?

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5741
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Apr 2020, 21:35

V praxi je to jedno... je to len iné prevedenie vypínačov - iné rozmiestnenie kontaktov...podstata rovnaká.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Apr 2020, 23:14

Podstatnejšie je pre celú prerábku, aké sú naťahané káble medzi vypinačmi teraz, kde je prívod a kde odchod na žiarovku a potm sa dá špekulovať, ako to najjednoduchšie presmerovať s čo najmenším sekaním, či ťahaním káblov.Musíš nájsť aj krabičky, kde sú prívody od rozvádzača/ističa / a odkial ide odchod k žiarovke.Musíš otvoriť všetko čo sa týka toho okruhu a identifikovať ktorý kábel odkial kam ide,poprezváňať to ,nakresliť a hneď ti to bude jasné aj tebe, čo je najlahšie urobiť,aby si nerúbal zbytočne alebo neťahal lišty povonku.
Asi by si mal dať vonku na roh normálny schodišťák, ten krížový dovnútra do chodby a z neho druhý trojžilák na ten nový vypinač vonku.
Ale ako vravím, záleží na súčasnom stave, ako je to prepojené,aby to bolo čo najjednoduchšie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Re: Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa ivanko362 » 26 Apr 2020, 09:49

privodna faza ide do schodiskoveho na chodbe a dalsie 2 zily idu do toho na rohu domu kam ide aj 1 žila zo svetla..takze v podstate mi staci tieto dva medzi sebou prehodit aby bol schodiskovy na rohu domu a krizovy na chodbe...tym padom vo vypinaci na chodbe zaslepim fazu a natiahnem ju do noveho vypinaca (zadny vchod) z najblizsej krabicky + 2 zily od krizoveho na chodbe k tomu novemu....
takto by to mohlo fungovat
0

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Re: Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa ivanko362 » 27 Apr 2020, 22:00

takze, dnes prebehla montaz a samozrejme (to by som nebol ja) to nefunguje ako ma....
popisem chybu...
siel som podla schemy prilozim obrazky...

vypinac A (chodba križovy)...z neho som tahal 2 vodice (modry, oranzovy) do noveho schodiskoveho B
a fazu som si potiahol z najblizsej krabicky do vypinaca B...
ked zapnem vypinac A do polohy 1 tak sa prepina oboma vonkajsimi normalne....ale ked ho prepnem do polohy 2 tak sa neda zapnut svetlo ani jednym z vonkajsich...nejde mi to do hlavy...uz som skusal vo vypinaci A prehodit oranzovy s modrym aj cierny s ciernym ale bezvysledne.....
moze robit sarapatu to ze som si zvolil inu fazu ako bola povodna?
este ma napadlo ci nieje ten krizovy A vadny ale prehadzoval som ho z inej chodby v ktorej siel normalne....
zajtra sa este pokusim vymenit ten krizovy za iny krizovy alebo napojit vypinac B na povodnu fazu...
mate nejake postrehy kde som mohol urobit chybu?
ps: ked prepinam vypinacom A tak sa v nom kusok iskrí
ps2: ten vypinac B som nasiel niekde v skatuli ale kedze zozadu ma vyrazene cislo 6 tak predpokladam ze schodiskovy je (ci nahodou nemoze byt obycajny napr. č1)
Obrázok

Obrázok
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa Patriky » 27 Apr 2020, 22:27

Pekny gulas, celkom som sa stratil.
Ten B je 6, ten A je podla mna vyp 5B, teda dvojita 6+6.
Ide o to ze do jednej 6 musi ist faza ostra, a z druhej musis ist na svetlo. Ostatne su vandraci. V krizovom musis mat 4 vodice. 2 z jednej 6 a 2 z druhej sestky.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Re: Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa ivanko362 » 27 Apr 2020, 22:44

Presne tak to mam zapojene ako si to popisal...ostra faza ide do vypinaca B a do toho co som odfotil v prvom prispevku ide zo svetla....
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5741
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Apr 2020, 01:01

Toto už musí byť jasné :rolleyes: .... fázu z krížového daj preč.
Prílohy
ff.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Re: Dopojenie križoveho vypinača

Príspevok od používateľa ivanko362 » 28 Apr 2020, 17:30

Na krizovom faza nebola...
Uz to svieti ako ma, stacilo v krizovom prehodit vrchny cierny s oranzovym.
Zapajal som to podla schemy kde to nebolo jasne a potom som pouzil tu schemu ktoru si tu dal ty kde je pekne rozkreslene kde sa ako čo prepaja...
Dakujem vam vsetkym za rady.
0

Napísať odpoveď