Strana 1 z 1

Krimpovanie káblov

Napísané: 03 Júl 2020, 18:49
od používateľa Edgar
Ahojte, dnes mi konečne došli kliešte z AliExpressu, fungujú OK a tak by som si chcel prerobiť predlžovačky na 230V na ktorých som ukončenie lanka robil cínom. V jednej téme sa to riešilo, ale hľadal som asi pol hodinu všelijakými spôsobmi ale nenašiel som. No mám také 2 banálne otázky. Pred strčením do dutinky jednotlivé lanká skrútiť alebo len vložiť, alebo je to jedno? A ďalšia vec, kliešte majú aj nastavenie momentu sily na krimpovanie, na začiatku to bolo na 2. polohe z 6, ale na dutinku to ledva urobilo nejaké zárezy a kábel sa naďalej vyťahoval. Ako mám zistiť optimálne nastavenie? Mal som to už aj na poslednom, tam to zarylo už poriadne, ale asi ani to nie je dobré...

Re: Krimpovanie káblov

Napísané: 03 Júl 2020, 19:37
od používateľa Sahasrar
Moja metoda krimpovania je taka, ze lankove kable krimpujem bez zakrutenia. Dovod je taky, ze ak krimpujem konektory nieco ako toto: https://www.te.com/content/dam/te-com/i ... master.jpg

tak sa pri stlacani toho plechu vytvaraju vlastne dve komôrky... Ked kabel zakrutim sice ho stlacim ale vlakna sa nerozdelia do tychto komorok co sposobuje horsi mechanicky spoj a teda podla mojich skusenosti slabsie drzi ako ked sa vlakna v kabli sami rozdelia a vyplnia kazdy volny priestor pri stlaceni kliestami...

Moment sily som nikdy nepotreboval riesit. Myslim ze v amaterskej praxi je to aj zbytocne riesit

Re: Krimpovanie káblov

Napísané: 03 Júl 2020, 20:54
od používateľa zdenoeddie
Zalezi od typu dutiniek, ale vacsinou skrucam, lahsie sa to vklada. Zase strojovo ked kedysi som to videl robit to neskrucalo, ale tam to bolo uz o inom...
Co sa tyka sily, aspon taku, aby si to vacsou silou z dutinky nevytiahol.

Re: Krimpovanie káblov

Napísané: 03 Júl 2020, 21:36
od používateľa lh
Ja do dutiniek nikdy neskrúcam. Skrútením mierne zväčšíš priemer, a mám obavu, že časom by sa stalo, že sa to ukrúti opačným smerom, zmenší sa nazad priemer, a uvoľní sa nalisovaný spoj.

Re: Krimpovanie káblov

Napísané: 03 Júl 2020, 21:47
od používateľa Edgar
zdenoeddie napísal: Co sa tyka sily, aspon taku, aby si to vacsou silou z dutinky nevytiahol.
No tak teraz to mám na 4. stupni z tých 6, a to nešlo ani kombinačkami dať dole :D tak asi to nechám tak teda.
lh napísal:časom by sa stalo, že sa to ukrúti opačným smerom, zmenší sa nazad priemer, a uvoľní sa nalisovaný spoj.
No na tom niečo bude, tak asi to nebudem skrúcať.


Ďakujem za rady.

Re: Krimpovanie káblov

Napísané: 03 Júl 2020, 21:48
od používateľa pablox
Neskrúcam, však tá dutinka má ten plastový lievik na konci, takže aj vlasy z neskrúteného vodiča tam pekne strčíš. Silu volím od oka, tak aby to držalo a nepośkodilo dutinku.

Re: Krimpovanie káblov

Napísané: 03 Júl 2020, 22:38
od používateľa jenda23
Trošku praktický teorie, bo teoretický praxe :pain: lisovaný spoj má být spoj plynotěsný, kde je zamezeno vytváření oxidů mezi jednotlivými žilami slaněného vodiče tak povrchem krimplované dutinky/ konektoru. Čili sílu je nutné volit tak, aby ze spoje byl vytlačen veškerý vzduch, vodič a krimplovaná součást byly zalisovány takovou silou aby spoj byl plynotěsný. Při volbě malé sily ve spoji zůstává vzduch a spoj je náchylný k oxidacím, při zvolení moc velké síly buďto djde přímo k mechanickému poškození spoje. To horší poškození je na molekulární úrovni kde dochází pak k "tečení" mědi (ano i měď může téci) či ke zkřehnutí měděného vodiče, pak vnikají mikrotrhliny a potenciální zdroje závad. Toto se vše se v praxi zjišťuje laboratorně na desítkách kusů vzorků pod klasickým, ale spíš pod elektronovým mikroskopem. Pak je nutné rozlišovat krimplovací nástroje servisní a výrobní, výsledný spoj je diametrálně rozdílný. To jen tak trošku omáčky, taková kapka v moři. Krimplování je celý vědní obor.

Pro domácí účely postačí když dutinka bude řádně promáčklá ovšem němělo by dojít k prodření pokovu na základní materiál dutinky, nemělo by být vidět značné "tažení" materiálu. Když dutinku ostrými štípacími kleštěmi uštípneš musí být vidět jednotná struktura bez viditelného poškození a deformace jednotlivých žil slanění, ale musí být pěkně namačkané k sobě.

Re: Krimpovanie káblov

Napísané: 04 Júl 2020, 00:11
od používateľa Edgar
jenda23 napísal:nemělo by být vidět značné "tažení" materiálu. Když dutinku ostrými štípacími kleštěmi uštípneš musí být vidět jednotná struktura bez viditelného poškození a deformace jednotlivých žil slanění, ale musí být pěkně namačkané k sobě.
A ako toto dosiahnem pri tomto type klieští?

Re: Krimpovanie káblov

Napísané: 04 Júl 2020, 06:14
od používateľa Milos66
Dutinka nie je lisovaný spoj !!!
Na lisované spoje sú iné konektory, ktoré sa lisujú úplne inými prostriedkami.
Dutinka je len pomôcka pri pramienkových vodičoch, aby časť pramienkov nevyliezla spod skrutky, alebo podložky. Nech tú dutinku akokoľvek nalisuješ, pod skrutkou sa aj tak deformuje. Iný prípad sú pružné spoje alá Wago. no tam, dutinky zásadne nepatria.

Re: Krimpovanie káblov

Napísané: 04 Júl 2020, 07:42
od používateľa jenda23
Milos jsi na omylu, v zásadě vybavujem rozváděče pružinovými samosvornými svorkami weidmuller a wago v milionech kusů. Vodič bez zakončovací dutinky do takovéto svorky neexistuje. A opravdu se jedná u krymplovaný spoj který musí mít všechny náležitosti, sám výrobce nás na to školil. I když tuším jaké wago myslíš.

Samozdřejmě na doma je zbytečné to nějak hrotit obzvlášť pro šroubové spoje.

Edgar, tyto kleště nejsou uplně ideální (z pohledu profi použití, které zde není naprosto podstatné pro náš případ) třeba právě weidmuller si v rámci udělaní nějakého certifikátu specifikoval pro dutnikování alespoň typ kleští s těmi čtyřmi pohyblivými čelistmi. Kde dojde ke sformování dutinky do žádaného tvaru. Pro běžné použití je Tebou uvedný spoj dostačující a myslím že spolehlivý.