S čím začať v mikroelektrotechnike

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4325
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa misocko » 03 Okt 2020, 19:50

myslim ze to co robis (mechanika, zapajanie) sa vobec neda porovnat s tym co chces robit (hrat sa s elektrikou a chapat ju).
zacni ako si pisal , zdoj , kable, ziarovka , vypinac - spoluziak na zakladake si spravil svietidielko. Vypinal ho tak ze vypinacom skratoval bateriu. Takze aj v tejto zakladnej "scheme" je co pokaslat.
Potom prejdes na LED (prva zhori :-) )a zistis ze treba regulovat prud , najprv odporom , potom mozes aktivne .... a tak dalej az sa postupne dopracujes k tomu ze budes vediet na co su ktore suciastky a co robia.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 957
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa pajky » 03 Okt 2020, 20:04

Kladivoooom :-D
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa oravan » 03 Okt 2020, 20:33

mikroelektronika či elektronika ja som tak začínal v el.krúžku ale ty si už staršia osoba a tak teoria spojená s praxou Kniha Václav Malina a tam je všetko a postupuj podľa toho alebo knihy Elektronika základ tamje to ešte jednodukšie opísané a aj jednoduché zapojenia a pokusy a
ak nemáš tak Ti poslať do SS . alebo aj tu do fúra a myslím že to bolo aj niekde tu ale kde a v akéj téme to neviem už.
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 03 Okt 2020, 20:43

oravan napísal:mikroelektronika či elektronika ja som tak začínal v el.krúžku ale ty si už staršia osoba a tak teoria spojená s praxou Kniha Václav Malina a tam je všetko a postupuj podľa toho alebo knihy Elektronika základ tamje to ešte jednodukšie opísané a aj jednoduché zapojenia a pokusy a
ak nemáš tak Ti poslať do SS . alebo aj tu do fúra a myslím že to bolo aj niekde tu ale kde a v akéj téme to neviem už.
Diki mam ju stiahnutu tuto literaturu ale este som si to aj objednal totizto viac ma to bavi s knihy ako citat s pocitaca
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa oravan » 03 Okt 2020, 22:35

OK OK veď ja nič držím palce a ono slaboprúdar musí stále niečo fušovať aby sa vedel posunúť do predu skrátka musíš stáleniečo študovať a robiť inak to nájde a tým sa zdokonaluješ držím palce .
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 22 Okt 2020, 18:54

Zdravím tak sa pomaly učím a mám jeden malý problém s multimetrom. Mám nadstavené napetie s laboratorného zdroja na 2,8V na nom zapojenu led diodu. Multimetrom som v paraelnom zapojeni odmeral napetie ale ked chcem zmerat prud mi to nejde stale mi pise 000,3mA a teraz neviem ci neni pokazeny multimeter alebo to zle zapajam. Viem ze prud merat by sa malo iba ak je tam spotrebic a zapojenie musi byt v serii. Takze ako presne mám zapojit obvod s ampermetrom. Plus od zdroja dam na anodu ledky a potom?

PS zakupil som si aj toto https://www.aliexpress.com/item/4000389 ... web201603_
su tam zakladne suciastky zatial som v stadiu premeravania a zapojeni jednoduchych obvodov.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4325
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa misocko » 22 Okt 2020, 20:00

ako som to pisal s tou LEDkou?
zacni so ziarovkou a googlom : "ako merat prud multimetrom"
napr
fakt si skus zaklady najst na nete a necakaj ze ti tu budeme kazdu chvilu opisovat totalne zaklady ktore sa BTW divim ze neovlada clovek s paragrafom, to fakt nemusi ?
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 22 Okt 2020, 21:16

misocko napísal:ako som to pisal s tou LEDkou?
zacni so ziarovkou a googlom : "ako merat prud multimetrom"
napr
fakt si skus zaklady najst na nete a necakaj ze ti tu budeme kazdu chvilu opisovat totalne zaklady ktore sa BTW divim ze neovlada clovek s paragrafom, to fakt nemusi ?
naco je tu potom ta tema? Ked nechces tak nepis. A ohladom toho paragrafu som ti povedal nacom ja robim pracujem na transformatoroch VVN/VN tam su trosku ine napetia ako v baterke ak si to vobec niekedy videl. Akurat dnes som bol cca 6m od 110 000 voltov.

Dobre tak zistil som ze ked paraelne zapojim ledky tak ked pustim cca 3V svietia obydve rovnako. Pri seriovom zapojeni musim dat raz tolke napetie teda 6V ale ked zapojim multimeter ndo serie s ledkamy tak nic. Alebo sa to neda zmerat?
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa MARKYS » 22 Okt 2020, 22:23

Si si istý, že si merací kábel zapojil do zdierky na meranie prúdu?
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4325
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa misocko » 22 Okt 2020, 23:02

Prosimta
Nemas absolutne zaklady.
Zober ziarovocku, droty, spinac , baterku
Merak potom

Rovno zacinas LEDkou a zdrojom, zachvilu budes nechapavo riesit preco ti LED hori alebo nesvieti ked nastavis na zdroji prud velmi nizko.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Okt 2020, 00:00

Chod na Youtube a tam mas vsetko vysvetlene ako pre "blbčekov" takze sa to tam da krasne naucit.

To uz nie si schopny napisat na youtube "meranie prudu multimetrom" ?

Na tu mas:
https://youtu.be/CvfKA6ih2ro

Hned druhe video a dokonca meria LED-ku. Aka nahoda......

Pani (myslym vsetkych tych co nevedia hladat ma google a alebo youtube)....troska creativity....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa oravan » 23 Okt 2020, 00:51

čo ak odfajčil merak no ok nakresli presne ako si to mal zapojené ale presne aj z chybou ak si spravil
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 23 Okt 2020, 06:29

MARKYS napísal:Si si istý, že si merací kábel zapojil do zdierky na meranie prúdu?
Ano som isty
romiadam napísal:Chod na Youtube a tam mas vsetko vysvetlene ako pre "blbčekov" takze sa to tam da krasne naucit.


To uz nie si schopny napisat na youtube "meranie prudu multimetrom" ?

Na tu mas:
https://youtu.be/CvfKA6ih2ro

Hned druhe video a dokonca meria LED-ku. Aka nahoda......

Pani (myslym vsetkych tych co nevedia hladat ma google a alebo youtube)....troska creativity....
Ved som neni sprosty samozrejme ze som to pozeral och boze samy mudroni ako na modrej streche presne to iste.
misocko napísal:Prosimta
Nemas absolutne zaklady.
Zober ziarovocku, droty, spinac , baterku
Merak potom

Rovno zacinas LEDkou a zdrojom, zachvilu budes nechapavo riesit preco ti LED hori alebo nesvieti ked nastavis na zdroji prud velmi nizko.
To s ledkou zacinam chapat
oravan napísal:čo ak odfajčil merak no ok nakresli presne ako si to mal zapojené ale presne aj z chybou ak si spravil
A presne toto si myslim no na zdroji som nadstavil cca 3v vtedy ledka svieti prud ukazuje velmi maly plus zo zdroja na anodu ledky a merak plus na katodu a minus na zdroj. Aj keby som to dal opacne nic neukazuje neviem ten merak mam dlhsie bohvie co sa s nim pred tim meralo. Ked merak vipnem tak ledka svieti. Cerveny kolik som prehodil na meranie prudu
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4325
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa misocko » 23 Okt 2020, 07:29

Ked merak vypnes vypinacom, ledka sa rozsvieti? Ktora? Ta merana alebo nejaka na meraku?
Zacinas s pokazenym merakom? Skoc do teska, este dnes, a kup si nejaky 5€ aspon budes vediet ze nieco ukazuje.
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 23 Okt 2020, 07:43

misocko napísal:Ked merak vypnes vypinacom, ledka sa rozsvieti? Ktora? Ta merana alebo nejaka na meraku?
Zacinas s pokazenym merakom? Skoc do teska, este dnes, a kup si nejaky 5€ aspon budes vediet ze nieco ukazuje.
Ano ked merak vipnem tak ledka co je v obvode sa rozsvieti merak nemeria len prud ale napetie odpor zvukova signalizacia to meria dobre to som skusal
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa StefanST » 23 Okt 2020, 09:07

McSmekac napísal:
oravan napísal:čo ak odfajčil merak no ok nakresli presne ako si to mal zapojené ale presne aj z chybou ak si spravil
A presne toto si myslim no na zdroji som nadstavil cca 3v vtedy ledka svieti prud ukazuje velmi maly plus zo zdroja na anodu ledky a merak plus na katodu a minus na zdroj. Aj keby som to dal opacne nic neukazuje neviem ten merak mam dlhsie bohvie co sa s nim pred tim meralo. Ked merak vipnem tak ledka svieti. Cerveny kolik som prehodil na meranie prudu
- Môj multimeter používa jedny a tie isté zdierky pre meranie napätia aj prúdu. Len pre rozsah 10A má samostatnú červenú zdierku.
- Daj miesto LED rezistor 1kΩ zmeraj prúd rezistorom pri napájaní 3V. Mal by si dostať okolo 3mA.
Ak nie, odfoť, ako to máš zapojené. A aj foto multimetra, ako je pripojený a nastavený.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Okt 2020, 17:39

Nauc sa najprv ohmov zakon a potom otestuj ten tvoj multimeter s meranim prudu na odpore ci ukazuje spravnu hodnotu prudu. Ak merias prud LED na rozsahu 20A tak sa mecuduj ze ti merak nic neukazuje. Ak merias na 200mA a neukazuje nic tak mozno mas poistku prepalenu v meraku.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 23 Okt 2020, 19:27

romiadam napísal:Nauc sa najprv ohmov zakon a potom otestuj ten tvoj multimeter s meranim prudu na odpore ci ukazuje spravnu hodnotu prudu. Ak merias prud LED na rozsahu 20A tak sa mecuduj ze ti merak nic neukazuje. Ak merias na 200mA a neukazuje nic tak mozno mas poistku prepalenu v meraku.
Ohmov zakon viem a prud na zdroji mi moze dat max 2 ampere ale skor si myslim ze bude cosi odpalene

-- Spojený príspevok 23 Okt 2020, 20:22 --
StefanST napísal:
McSmekac napísal:
oravan napísal:čo ak odfajčil merak no ok nakresli presne ako si to mal zapojené ale presne aj z chybou ak si spravil
A presne toto si myslim no na zdroji som nadstavil cca 3v vtedy ledka svieti prud ukazuje velmi maly plus zo zdroja na anodu ledky a merak plus na katodu a minus na zdroj. Aj keby som to dal opacne nic neukazuje neviem ten merak mam dlhsie bohvie co sa s nim pred tim meralo. Ked merak vipnem tak ledka svieti. Cerveny kolik som prehodil na meranie prudu
- Môj multimeter používa jedny a tie isté zdierky pre meranie napätia aj prúdu. Len pre rozsah 10A má samostatnú červenú zdierku.
- Daj miesto LED rezistor 1kΩ zmeraj prúd rezistorom pri napájaní 3V. Mal by si dostať okolo 3mA.
Ak nie, odfoť, ako to máš zapojené. A aj foto multimetra, ako je pripojený a nastavený.
romiadam napísal:Nauc sa najprv ohmov zakon a potom otestuj ten tvoj multimeter s meranim prudu na odpore ci ukazuje spravnu hodnotu prudu. Ak merias prud LED na rozsahu 20A tak sa mecuduj ze ti merak nic neukazuje. Ak merias na 200mA a neukazuje nic tak mozno mas poistku prepalenu v meraku.
tak som rozobral multimeter a zistil som ze jedna poistka je vypalena a prava strana k tomu zaciernana asi od tej poistky skusal som aj poistku vymenit za tu dobru ale aj tak neslo zmerat takze teraz neviem ci je v haji merak alebo co vlastne robit. Pravdepodobne bol v minulosti v skrate. Pridavam foto.
Prílohy
20201023_195030.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4325
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa misocko » 23 Okt 2020, 20:35

to ze ohmov zakon nevies si predviedol pri otazke ci Ťa nemoze 2A zdroj zabit - mozno vies vzorec, ale netusis co s nim. Tym by som na tvojom mieste zacal.
Merak si kup, tento hod do kosa (alebo si ho odloz na par rokov, ak budes usilovny , budes aspon vediet zistit ci je alebo nieje OK) - ked si ho nevies skontrolovat, nevies ci je OK, nevies si nicim potvdit to co zapajas.
taktiez Ťa kolegovia ziadali o foto alebo schemu zapojenia....
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 23 Okt 2020, 20:54

misocko napísal:to ze ohmov zakon nevies si predviedol pri otazke ci Ťa nemoze 2A zdroj zabit - mozno vies vzorec, ale netusis co s nim. Tym by som na tvojom mieste zacal.
Merak si kup, tento hod do kosa (alebo si ho odloz na par rokov, ak budes usilovny , budes aspon vediet zistit ci je alebo nieje OK) - ked si ho nevies skontrolovat, nevies ci je OK, nevies si nicim potvdit to co zapajas.
taktiez Ťa kolegovia ziadali o foto alebo schemu zapojenia....
Ohmov zakon : prud v uzavretom obvode je priamo umerny napetiu zdroja a nepriamo umerny odporu v obdove. S toho plynie ak zvecsujem odpor zmensuje sa prud. Podla vzorca ktore su 3 a ak poznam 2 veliciny viem vypocitat tu tretiu. Naprikal U=RxI ......U=1A x 10omhov tak vide napetie 10 Voltov. Takze na danom zdroji potrebujem 10 Voltov pri odpore 10 Ohmov aby som dostal prud 1 Amper. Uz to chapem sprave? staci ti to?

K tomu meraku asi kupim novy inak to nevidim
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok