S čím začať v mikroelektrotechnike

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 15 Nov 2020, 13:39

uz som to nasiel je to NPN tranzistor podla obrazku ma bazu v strede comu nechapem lebo odpor som nameral na strednom a krajnov vyvode a v knihe sa pise medzi CE co su obidva krajne
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa breta1 » 15 Nov 2020, 13:51

Bipolárni tranzistory se obyčejným multimetrem neměří na odpor, ale v režimu diodového testu se změří oba přechody (B-E, B-K) na úbytek napětí. V režimu měření odporu se pak zkontroluje, jestli není poškozený mezi K-E.
Dej do guglu "jak se měří tranzistor" , najdeš tam spoustu návodů
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 15 Nov 2020, 14:11

To by mal byť tento NPN

https://www.onsemi.com/pub/Collateral/P2N2222A-D.PDF

UPDATE: Prepáčte, nevšimol som si príspevky na novej strane.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 15 Nov 2020, 14:35

Hodil som to do simulácie, takto to vyzerá s potenciometrom 1k a odporom do bázy 68k.

Do bázy by mohol ísť aj menší odpor, ale potom sa zníži rozsah regulácie (väčšina dráhy potenciometra bude 22mA cez LED).

Odpor ku LED sa dá prerátať podľa parametrov konkrétnej LED.

Fungovať to bude aj v krajných polohách potenciometra, tie krajné hodnoty som dal preto, lebo LTSpice nevie/nechce simulovať 0R odpor.
Prílohy
Bez názvu.png
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa Jirka84 » 15 Nov 2020, 17:58

Tak jsem si McSmekac "prečítal" Tvoje pokroky ve snaze "vrhnout se" do slaboproudu i příspěvky, které Ti zde dávají ostatní..

Trochu Ti odlehčím studijní téma:
zatím máš za sebou pouhé dny začínající cesty slaboproudem,

předně Ti držím pěsti, abys vydržel aspoň dva roky (2x365 dnů a nocí studia) , pak už Ti to možná půjde snadněji než mně v době, kdy jsem musel pomáhat takovým jako Ty, s 240mm2 pancéřovaným kabelem na 22kV trafačce nebo natírat kabely v kabelových kanálech k válcovacím stolicím .... Prošel jsem si od krystalky skoro vše, co čeká Tebe, budeš-li mít moji povahu :lol: . Předpokládám, že jsi podstatně mladší - i když podle Avatara nikdo z nás neví, máš-li dvacet nebo osmdesát let :lol: :lol: :lol:
Naštěstí já jsem začínal už na základní škole s krystalkami, promítačkami atd., atd. Měli jsme vynikajícího fyzikáře. Na průmce k maturitě jsem musel znát nejen slaboproud, ale i silnoproud s Ohmem jako povinnost (ve kterém jsem se nejprve vyučil). Dál už to byla tvrdá praxe a studie v knihovnách, na školeních... Neměli jsme gůgl, kalkulačky ani mobil, jenom logáro
...přes L ..._.jpg
Nestěžuji si , jenom konstatuji...
přesto nás nadchla veškerá tajemství skrytá v něčem, co není vidět a přesto "teče" dráty i vzduchem...V podstatě celý život mě oba tyto směry elektro provázejí (včetně výpočetní techniky nejen "přehistorické" = podstatné znalosti součástek R,C,L,D,T, pak TTL, atd. atd.).
Nechávám za sebou nejen takovéto knihy, které použily moje děti pro svého koníčka i studium v oboru např.:
Od A po.......jpg
o silnoproudu ani nemluvě. Máš-li možnost půjčit si třeba Amáro (dají se i stáhnout na ulozto), tak tam jsou taky základy - hlavně starší čísla.
Tím chci říct, že ses vydal na cestu, která nekončí, respektive končí v nekonečnu, chceš-li se nejen bavit v tomto oboru.
Držím hlavně i pěsti všem, co se Ti snaží přes toto vlákno "nalít do kebule" maximum . Zatím máš za sebou jen "drobček" informací. Zbývá "jen a jen " samostudium...
Příjemně prožité vánoce ...přeje Ti Jirka z Moravy
PS1 chytám vysílač Krížava 32.a 35.k TV DVB-T a DVB-T2 (cca 150km), snad se jednou dáš i do této oblasti zábavy = dálkový příjem.

PS pořiď si takový tester na KONDÍKY, DIODY, TRANZISTORY- z ČÍNY. Odpoví Ti na základní otázky kolem uvedených součástek. Tak zobrazuje neznámý tranzistor (konkrétně SFT307):
Prílohy
Tester C D T.jpg
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 15 Nov 2020, 19:01, upravené celkom 2 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 15 Nov 2020, 18:34

Zhrniem to za moj jednoduchy navod na detekcie BCE, ked najdes nozicku na ktoru ked das plus a diodovy test ti neukaze zvod ani na jednej zo zvysnych dvoch otestovanych minusom (Common-zem), tak si nasiel NPN kolektor. Alebo v PNP si nasiel kolektor ak si dal zem na danny pin a plus na tie ostatne dva. Ak uz mas kolektor, tak v NPN je baza ten pin z tych dvoch ktory prejde test ked je pod plus a druhy pod zem, opacne ti 5V zablokuje vacsinu testov. V PNP je to polaritne naopak, emitor-baza je ten najjednoduchsi prechod na +/-.
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 15 Nov 2020, 18:51

breta1 napísal:
15 Nov 2020, 13:51
Bipolárni tranzistory se obyčejným multimetrem neměří na odpor, ale v režimu diodového testu se změří oba přechody (B-E, B-K) na úbytek napětí. V režimu měření odporu se pak zkontroluje, jestli není poškozený mezi K-E.
Dej do guglu "jak se měří tranzistor" , najdeš tam spoustu návodů
ano na diodu som to zmeral medzi BE a BK ukozovalo 0,7V co je dobre a ked som dal na odpor medzi BE a BK nameralo 7M ohm.uz som nasiel cez google o aky tip sa jedna. Teraz len nastudovat nejake jednoduche zapojenie a zase budem o pokrok dalej. Ked si predstavim ze par dni dozadu som nevedel poriadne ani ohmov zakon :D
Jirka84 napísal:
15 Nov 2020, 17:58
Tak jsem si McSmekac "prečítal" Tvoje pokroky ve snaze "vrhnout se" do slaboproudu i příspěvky, které Ti zde dávají ostatní..

Trochu Ti odlehčím studijní téma:
zatím máš za sebou pouhé dny začínající cesty slaboproudem,

předně Ti držím pěsti, abys vydržel aspoň dva roky (2x365 dnů a nocí studia) , pak už Ti to možná půjde snadněji než mně v době, kdy jsem musel pomáhat takovým jako Ty, s 240mm2 pancéřovaným kabelem na 22kV trafačce nebo natírat kabely v kabelových kanálech k válcovacím stolicím .... Prošel jsem si od krystalky skoro vše, co čeká Tebe, budeš-li mít moji povahu :lol: . Předpokládám, že jsi podstatně mladší - i když podle Avatara nikdo z nás neví, máš-li dvacet nebo osmdesát let :lol: :lol: :lol:
Naštěstí já jsem začínal už na základní škole s krystalkami, promítačkami atd., atd. Měli jsme vynikajícího fyzikáře. Na průmce k maturitě jsem musel znát nejen slaboproud, ale i silnoproud s Ohmem jako povinnost (ve kterém jsem se nejprve vyučil). Dál už to byla tvrdá praxe a studie v knihovnách, na školeních... Neměli jsme gůgl, kalkulačky ani mobil, jenom logáro
...přes L ..._.jpg
Nestěžuji si , jenom konstatuji...
přesto nás nadchla veškerá tajemství skrytá v něčem, co není vidět a přesto "teče" dráty i vzduchem...V podstatě celý život mě oba tyto směry elektro provázejí (včetně výpočetní techniky nejen "přehistorické" = podstatné znalosti součástek R,C,L,D,T, pak TTL, atd. atd.).
Nechávám za sebou nejen takovéto knihy, které použily moje děti pro svého koníčka i studium v oboru např.:
Od A po.......jpg
o silnoproudu ani nemluvě. Máš-li možnost půjčit si třeba Amáro (dají se i stáhnout na ulozto), tak tam jsou taky základy - hlavně starší čísla.
Tím chci říct, že ses vydal na cestu, která nekončí, respektive končí v nekonečnu, chceš-li se nejen bavit v tomto oboru.
Držím hlavně i pěsti všem, co se Ti snaží přes toto vlákno "nalít do kebule" maximum . Zatím máš za sebou jen "drobček" informací. Zbývá "jen a jen " samostudium...
Příjemně prožité vánoce ...přeje Ti Jirka z Moravy
PS chytám vysílač Krížava 32.a 35.k TV DVB-T a DVB-T2 (cca 150km), snad se jednou dáš i do této oblasti zábavy = dálkový příjem.
Dakujem ti mam 29 rokov a 8 rokov som pracoval mimo odbor elektrotechniky. postavil som dom takze tam som sa vela vela musel ucit ohladom stavbarciny kedze sme to vsetko stavali samy. No ked som dostaval domcek akosika som chcel ist robit elektriku kedze som nieco take ak sa dobre pametam studoval :D Pracoval som rok u sukromnika na verejnich sietach NN VN s paragrafom 21 ale tam to nikto neriesel. Lozil po stoziaroch tahal kable ale samozrejme aj zapajal. Mesacne cca 260 hodin. K tomu som si urobil aj vodicaky C a CE kedze treba aj s plosinamy jazdit. Pred mesiacom som odisiel na nastupil do energetiky kde pracujem na udrzbe VVN/VN transformatorov a praca sa mi paci aj ma bavi lebo pracujem uz konecne ako clovek 170 hodin. Takze sa da povedat ze sa ucim vlastne stale uz cca 4 roky. A zisitil som ze co som sa flakal v skole dohanam teraz pretoze vedomosti v hlave su teraz pre mna velkim prinosom. Matka stale neveri ako som sa od skoly zmenil no musim to povedat bol som lajdak vo vsetko od ucenia az po spravanie.

Dufam ze mi ta mikroelektrika vydrzi pretoze akonahle niecomu pochopim hned ma chyta nadsenie
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa Jirka84 » 15 Nov 2020, 19:09

Škoda, že bydlíš daleko nejen ode mně ale i od vysílače Krížava. Ledacos bych Ti mohl předat - i moje děti.
PS Dufam ze mi ta mikroelektrika vydrzi pretoze akonahle niecomu pochopim hned ma chyta nadsenie

a na stará kolena zjistíš, že je to lepší a spolehlivější koníček i zábava než "starka" :lol:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa breta1 » 15 Nov 2020, 19:15

JohnnyElektro napísal:
15 Nov 2020, 18:34
Zhrniem to za moj jednoduchy navod na detekcie BCE, ked najdes nozicku na ktoru ked das plus a diodovy test ti neukaze zvod ani na jednej zo zvysnych dvoch otestovanych minusom (Common-zem), tak si nasiel NPN kolektor. Alebo v PNP si nasiel kolektor ak si dal zem na danny pin a plus na tie ostatne dva. Ak uz mas kolektor, tak v NPN je baza ten pin z tych dvoch ktory prejde test ked je pod plus a druhy pod zem, opacne ti 5V zablokuje vacsinu testov. V PNP je to polaritne naopak, emitor-baza je ten najjednoduchsi prechod na +/-.
Bohužel tak jednoduché to není - tím diodovým testem najdeš pouze bázi, ale jednoduše nepoznáš co je emitor a kolektor.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 15 Nov 2020, 19:21

Prechod B-C má menší úbytok napätia.
1
Obrázok 1
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 11 Dec 2020, 21:12

Uz som si vyskusal podla videa na internete zapojenie tranzistora NPN
2N2222A ako spinac so zapojenim ledky ktora smeruje na kolektor. Ak to dobre chapem musi najskor prejst B-E napetie viac ako 0.7V aby sa otvoril prechod C-E. Je to koli tomu ze tranzistor je vlastne tvoreny dvoma diodamy a tie potrebuju na otvorenie 0.7V?


Tak som bol dneska v obchode a mali tam tento multimeter tak som ho zobral https://www.svet-svietidiel.sk/multimet ... yyEALw_wcB
dokonca je to aj na tranzistory....jedine co to nema je meranie kondenzatorov.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa Atlan » 11 Dec 2020, 22:46

Drahy s blbou baterkou, verim ze z ciny by bol lepsi a rovnako nebezpecny ako tento.
Na druhej strane ucel splni....
2diody tam niesu, musis ist do hlbky kristalickej mriezky.
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 11 Dec 2020, 23:06

je to ako fungovanie dvoch diod pretoze vsade sa to tak vysvetluje co som googlil

v robote mame fluke merak ale ten ked chytis do ruky hned spoznas kvalitu je tak 5x tahsi ako tento
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa StefanST » 12 Dec 2020, 03:25

McSmekac napísal:
11 Dec 2020, 21:12
... NPN ... tranzistor je vlastne tvoreny dvoma diodamy ...
NPN tranzistor je síce tvorený dvomi PN - prechodmi a každý PN prechod sa samostatne chová ako dióda, ALE naopak to neplatí - z dvoch samostatných diód tranzistor nevytvoríš. Ak si nájdeš topológiu planárneho tranzistora, báza tranzistora má špecifické rozmery, aby sa prejavil tranzistorový efekt.
McSmekac napísal:
11 Dec 2020, 21:12
... Ak to dobre chapem musi najskor prejst B-E napetie viac ako 0.7V aby sa otvoril prechod C-E. ...
Voltampérová charakteristika PN prechodu je veľmi strmá (exponenciálna funkcia), a už pri malom zvýšení napätia prudko narastá prúd. Preto sa tranzistor nebudí napätím, ale prúdom.
A áno, pri "rozumných" prúdoch je napätie Ube okolo 0,7V. Pri väčších prúdoch je to viac, pozri si priebehy v datasheetoch. Ale aj pri 0,4V tam bude tiecť nejaký prúd.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa Jirka84 » 12 Dec 2020, 11:18

McSmekac napísal:
11 Dec 2020, 21:12
Uz som si vyskusal podla videa na internete zapojenie tranzistora NPN
2N2222A ako spinac so zapojenim ledky ktora smeruje na kolektor. Ak to dobre chapem musi najskor prejst B-E napetie viac ako 0.7V aby sa otvoril prechod C-E. Je to koli tomu ze tranzistor je vlastne tvoreny dvoma diodamy a tie potrebuju na otvorenie 0.7V?


Tak som bol dneska v obchode a mali tam tento multimeter tak som ho zobral https://www.svet-svietidiel.sk/multimet ... yyEALw_wcB
dokonca je to aj na tranzistory....jedine co to nema je meranie kondenzatorov.

Vzhledem k pokrokům Ti doporučuji naučit se chápat hlouběji funkce na základě VA charakteristik těchto základních (planárních) tranzistorů. Jednotlivé průběhy jsou ke stažení třeba
tady
Pokud se naučíš rozumět (taky Ohmův zákon a základy vektorů), pak budeš i více rozumět všem polovodičům.
Tady máš odkaz náhled ke stažení
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 18 Dec 2020, 18:54

Tak som dnes zohnal za flasku palenky osciloskop Tesla BM550 len musim najst manual este .
https://www.google.sk/search?q=tesla+bm ... 6VNZSPumWM
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa rakato11 » 18 Dec 2020, 19:48

No teda :thumbup: gratuluji. A funguje?
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 18 Dec 2020, 20:01

Zatial som ho stihol iba poutierat a pohrat sa s jasom :D
0

hardstano
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16 Dec 2020, 11:15

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa hardstano » 18 Dec 2020, 23:18

Ako začať?
No, určite neuškodí čo to poštudovať :wink:
Dobra knížka do začiatku a zadarmo je "Hradla, volty, jednočipy", napísal ju Martin Malý.

Pre prípad že sa lepšie chápe z prednášok, doporučujem video kanál el.priemyslovky SPŠE Františka Křižíka:
https://www.youtube.com/watch?v=udDHZRf ... 8&index=54
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 19 Dec 2020, 19:21

Zdravim chcel by som sa opytat na nejaky program na kreslenie a odskusanie obvodu. Stiahol som ProfiCad ale ako sa tak divam da sa tam iba kreslit ja by som skor kde si nakreslim obvod a nasledne spustim a vyhodi mi ci je to spravne alebo zle popripade merania.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok