Kontrolný obvod pre sledovanie reálneho stavu výstupov MCU

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Kontrolný obvod pre sledovanie reálneho stavu výstupov MCU

Príspevok od používateľa Sahasrar » 11 Okt 2020, 13:09

Zdravím, prosím Vás má niekto nápad ako realizovať kontorlný obvod pre kontrolu stavu Lediek (alebo hocicoho iného pripojené na digitálne výstupy)?
Účel má byť taký, že keď vyšlem príkaz na zapnutie Ledky teda digitálny výstup je v log 1, chcel by som dostať spätnú väzbu o tom, že komponent v tom to prípade ledka je naozaj pod napätím teda svieti... Niečo také ako je v automobiloch, že keď sa vypáli žiarovka riadiaca jednotka oznámi kontrolkou, že niečo nieje v poriadku. Toto je zatiaľ len pokusný test, ale účel má byť taký, že ak niečo budem riadiť na diaľku, chcem aj vedieť reálny stav, pokiaľ nie som fyzicky pri tom. Napríklad, keď zopnem relé tak by som rád vedel, že je naozaj zopnuté a nie, že na digitalnom výstupe je log 1.

Rozmýšľal som nad paralelným tranzistorom, optočlenom, AND prvkom... ale nič s toho mi nepríde ako elegantné riešenie... Máte niake návrhy?
Prílohy
Len pre ilustráciu... LEDky môžu predstavovať všeobecný komponent
Len pre ilustráciu... LEDky môžu predstavovať všeobecný komponent
0
Naposledy upravil/-a Sahasrar v 11 Okt 2020, 13:17, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Kontrolný obvod pre LEDky riadené MCU

Príspevok od používateľa misocko » 11 Okt 2020, 13:17

asi naj riesenie je meranie odberu prudu - ak nieco zapnes , tak to musi zacat odoberat nejaky prud. Aj kontrola ziaroviek na autach je takto riesena , preto obycajne LED sposobuju hlasenie chyby v autach - nizky odoberany prud.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrolný obvod pre sledovanie reálneho stavu výstupov MCU

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Okt 2020, 13:41

...potom sa paralelne dáva odpor a je ušetrené :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Kontrolný obvod pre LEDky riadené MCU

Príspevok od používateľa Sahasrar » 11 Okt 2020, 14:06

misocko napísal:asi naj riesenie je meranie odberu prudu - ak nieco zapnes , tak to musi zacat odoberat nejaky prud. Aj kontrola ziaroviek na autach je takto riesena , preto obycajne LED sposobuju hlasenie chyby v autach - nizky odoberany prud.
Mám skúsenosť :D :D :D

Najprv som rozmýsľal len nad metódami log1 log0 (funguje, nefunguje)...
Nad tým meraním prúdu som taktiež uvažoval, len už je to zložitejšie, ako by si to robil? pomocou ADC meranie úbytku napätia na rezistore malého odporu 10-20Ω?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrolný obvod pre sledovanie reálneho stavu výstupov MCU

Príspevok od používateľa peterple » 11 Okt 2020, 15:40

Sa tváriš ako keby tam tie odpory na snímanie prúdu už neboli. Veď si pripoj na katódu LED analógový vstup a meraj napätie. Porucha sa dá ľahko odhaliť z nameraného napätia.
Ak chceš len snímať logickú hodnotu toho výstupu tak je to ešte jednoduchšie. Na AVR si stačí prečítať stav registra PINx a máš tam hodnotu skutočnej logickej hodnoty na tom vývode. Nie stav čo si tam poslal.
Treba si prečítať datasheet
https://ww1.microchip.com/downloads/en/ ... df#page=59
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Kontrolný obvod pre sledovanie reálneho stavu výstupov MCU

Príspevok od používateľa misocko » 11 Okt 2020, 15:44

tak najprv si polozil vseobecnu otazku a teraz ides do presnych hodnot odporu...
ide o to co chces kontrolovat, ak skustocne LED na pine arduina , tak predsa vzdy pre LED mas v serii odpor, meraj ubytok priamo na ňom , priamo AD prevodnikom v arduine....
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Kontrolný obvod pre sledovanie reálneho stavu výstupov MCU

Príspevok od používateľa StefanST » 11 Okt 2020, 18:55

Vyzerá to, že budeš mať svoj vlastný jadrový reaktor, ktorý treba bezpečne a spoľahlivo riadiť :)
Škoda, že si bližšie neuviedol, čo to bude, ak to bude, aké tam budú použité akčné členy a snímače, čo sú kritické prvky, čo treba kontrolovať, ...
Sahasrar napísal: ... ako realizovať kontorlný obvod pre kontrolu stavu Lediek (alebo hocicoho iného pripojené na digitálne výstupy)...
Účel má byť taký, že keď vyšlem príkaz na zapnutie Ledky teda digitálny výstup je v log 1, chcel by som dostať spätnú väzbu o tom, že komponent v tom to prípade ledka je naozaj pod napätím teda svieti... Niečo také ako je v automobiloch, ...
Ak je LED pod napätím, ešte neznamená, že svieti, resp. že svieti dobre. Inak treba pristupovať ku kontrole signálnych LED, výkonových LED, či žiaroviek. Ak k LED, žiarovke, relé vedie dlhý vodič, cez viac konektorov, dá sa kontrolovať vodivé prepojenie snímaním prúdu (viď. príklad s automobilom). Signálne LED, umiestnené na DPS, asi nemá význam kontrolovať. Pri výkonových LED, kde dochádza časom k zníženiu svietivosti, sa dá kontrolovať svietivosť LED, príp. osvetlenie. Pri ovládaní pomocou relé môže byť lepšie riešenie kontrolovať ovládaný prvok, ako samotné relé.

Zhrnuté:
- Čo kontrolovať závisí od aplikácie, aké zlyhania a poruchy treba indikovať a od požadovaného stupňa spoľahlivosti.
- Možno zvážiť aj krátky test, ktorý skontroluje niektoré elementy, ktoré možno takto kontrolovať. Periodicky spúšťaný, napr. každú hodinu.
- Možno zvážiť aj diagnostický režim, pre podrobnejšie testovanie zariadenia.
- S rastúcimi požiadavkami na kontrolu riadiaceho a riadeného systému rastú aj náklady na kontrolný systém. Niekedy môžu presiahnuť náklady na samotný riadiaci systém.
- Všetko zavisí od regulovanej sústavy a riadiacej jednotky. Iné to bude pre riadenie dvierok od kurníka, iné pre niečo,čo môže predstavovať ohrozenie života či majetku.
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Kontrolný obvod pre sledovanie reálneho stavu výstupov MCU

Príspevok od používateľa Sahasrar » 12 Okt 2020, 10:40

peterple napísal:Na AVR si stačí prečítať stav registra PINx a máš tam hodnotu skutočnej logickej hodnoty na tom vývode. Nie stav čo si tam poslal.
Nooo toto vyskúšam, to je rada nad zlato, tým pádom by som mohol urobiť kontrolu čisto softvérovo a je po probléme...
misocko napísal:tak najprv si polozil vseobecnu otazku a teraz ides do presnych hodnot odporu...
ide o to co chces kontrolovat, ak skustocne LED na pine arduina , tak predsa vzdy pre LED mas v serii odpor, meraj ubytok priamo na ňom , priamo AD prevodnikom v arduine....
To je pravda, moja chyba tu som sa zamotal :D Tou hodnotou odporu som len chcel zdôrazniť veľkosť "malého odporu", pretože malý môže byť aj 10kΩ oproti 10MΩ :D
StefanST napísal:Vyzerá to, že budeš mať svoj vlastný jadrový reaktor, ktorý treba bezpečne a spoľahlivo riadiť :)
Nejedná sa o žiadnu prevratnú vec, iba sa hrám s ovládaním výstupov cez internet a v pár prípadoch sa mi stalo, že mi relé nezoplo na prvý "povel" :D Preto mi napadlo, že by sa to mohlo kontrolovať, resp. by cip mohol spätne poslať informáciu o tom, že sa ten prvok nezopol...

Ale ďakujem za vecnú a odbornú odpoveď... Tou analýzou LEDiek si ma dostal :D Máš palec hore :D :thumbup:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Kontrolný obvod pre sledovanie reálneho stavu výstupov MCU

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Okt 2020, 11:22

Ved to urob, ako sa to bezne robi: bud asynchronne, alebo synchronne.
Idealne je to tak, ze ked dorazi povel, tak aktivujes, a nasledne si precitas stav a posles jeho hodnotu, ako odpoved.
Ja mam napr. pri mojej smart domacnosti vsetko asynchronne: poslem povel a tym to skoncilo. V kode mam 3 nezavisle sekcie:
1) prijima povely a nastavuje premenne.
2) vyhodnocuje stavy premennych a na zaklade nich vykonava akcie a nastavuje bud vystupy, alebo priznaky.
3) vyhodnoti aktualny stav a posle info.

cize je mi jedno ako pride ku zmene, tak tretia cast si proste len sleduje priamo zmeny na vystupe, a v pripade, ze sa zmeni posiela o tom info na server. Vyhoda je taka, ze ak by napr. zblbol ten prijimac povelov, alebo niekto dalsi by zariadeniu poslal povel, tak mne vzdy pride info o tom, ze nastala zmena. a uz je len na mne, ci o nej viem, alebo nie).

Konkretna situacia: mam modul, ktory ovlada svetla. viem ich ovladat cez wifi (bud priamo na rozhrani zariadenia, alebo prikazom zo servera), alebo priamo infra dialkovym.
A teda je mi fuk, ci to svetlo zapol niekto priamo, infra, alebo cez web. na server doleti info, ze sa zaplo svetlo (+priznak, ci to bolo wifi alebo DO).
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Kontrolný obvod pre sledovanie reálneho stavu výstupov MCU

Príspevok od používateľa Sahasrar » 12 Okt 2020, 11:30

pocitujlasku napísal:Ved to urob, ako sa to bezne robi: bud asynchronne, alebo synchronne.
Idealne je to tak, ze ked dorazi povel, tak aktivujes, a nasledne si precitas stav a posles jeho hodnotu, ako odpoved.
Ja mam napr. pri mojej smart domacnosti vsetko asynchronne: poslem povel a tym to skoncilo. V kode mam 3 nezavisle sekcie:
1) prijima povely a nastavuje premenne.
2) vyhodnocuje stavy premennych a na zaklade nich vykonava akcie a nastavuje bud vystupy, alebo priznaky.
3) vyhodnoti aktualny stav a posle info.

cize je mi jedno ako pride ku zmene, tak tretia cast si proste len sleduje priamo zmeny na vystupe, a v pripade, ze sa zmeni posiela o tom info na server. Vyhoda je taka, ze ak by napr. zblbol ten prijimac povelov, alebo niekto dalsi by zariadeniu poslal povel, tak mne vzdy pride info o tom, ze nastala zmena. a uz je len na mne, ci o nej viem, alebo nie).

Konkretna situacia: mam modul, ktory ovlada svetla. viem ich ovladat cez wifi (bud priamo na rozhrani zariadenia, alebo prikazom zo servera), alebo priamo infra dialkovym.
A teda je mi fuk, ci to svetlo zapol niekto priamo, infra, alebo cez web. na server doleti info, ze sa zaplo svetlo (+priznak, ci to bolo wifi alebo DO).
Hej hej presne tento prípad riešim... Na akom systéme (MCU) máš tento systém postavený?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Kontrolný obvod pre sledovanie reálneho stavu výstupov MCU

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Okt 2020, 13:13

Jednoducho povedane, na com len chcem. Mam to navrhnute univerzalne, jedine co potrebujem, aby zvladali je websocket server a parsovat jednoduchy json.

aktualne to mam na co dum dal :)
uz dlhsiu dobu sa mi tu valaju esp8266-12 tak tie su ako "klient" pre teplotne snimace, svetla atd. jazyk je arduino.
server bezi na raspi 3, dotnetcore.
Zatial to mam na stole, testujem ci zvlada multithreading a rozne kriticke stavy (padne spojenie, tak ci vie spravne urobit reconnect), rychlost reakcie, kolko poziadavok za sek. vie vybavit.
totiz ja to mam ako uzavrety system. server komunikuje so zariadeniami, vie ich nastavit, vyziadat si stav, posielat prikazy... ale navonok ma vlastne api.
Nesiel som tu beznou koncepciou, ze jedno zariadenie=jedna funkcia, ale jedno zariadenie vie napr. ovladat svetla, a zaroven snimat teplotu, a popri tom sledovat unik vody, alebo pohyb.
A server to cele riadi a spracuva a vyhodnocuje. a uklada kazdu jednu zmenu. Cize viem ze napr. svetlo svietilo od-do a takouto intenzitou.
Tie esp, tam som isiel cestou vlastnej kniznice, kde je takmer cela logika a priamo v projekte uz len riesim to samotne ovladanie a kedy co sa ma odoslat, cize kod je vacsinou 10-20 riadkou. Precitam spravu, nastavim, ak nastala zmena odoslem.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok