Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Rado7755
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22 Okt 2020, 10:38

Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa Rado7755 » 22 Okt 2020, 10:49

Ahojte,

obraciam sa na Vas s prosbou o radu, ako zapojit bytovy telefon. Budem sa snazit poskytnut vsetky informacie, kt som ziskal a to prostrednicvtvom susedov a domovnika. Hned zacnem - domovnik nevie, susedia nemaju tusenia ako maju zapojeny zvoncek. Predtym zvoncek na byte nebol - trcia zo steny len kable a pan kt prisiel povedal ze musime natahat novy kabel - co mi ale hlava neberie, pretoze ostatni nove kable (podla toho co som zistil) netahali. Viem ze je to malo informacii a potrebujem zistit co v takomto pripade mozem dalej urobit.

Na obrazku mozno vidiet kabliky co mi trcia zo steny.
Obrázok

K dispozcii mam telefonik: Tesla 4 FP 211 02.20. Otazka je, ci je mozne ho pouzit.

Som amater a rozumiem, ze najlepsie zavolat odbornika - jeden tu uz ale (ako som spominal) bol a vypytal si slusne peniaze len za prijazd. Ale ak je sposob ako lahko zapojit tychto par kablikov a zistit ako nato, bol by som rad za kazdu pomoc.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Okt 2020, 12:43

3-vodičový? Ja tam vidím vodičov 6. Samozrejme mohli byť použité jednotlivé páry ako 1 vodič, ale to sa mi nezdá ak sú tam len 3 páry, čo je celkom málo na komunikáciu, pretože 2 z nich budú len napájanie. A nikto zo susedov ani nebol taký ochotný aby si im mohol ten telefón rozobrať? Smutné...
Inak ten telefón ktorý si sem dal je analóg, to sa už veľmi v blokoch nepoužíva...
0

Rado7755
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22 Okt 2020, 10:38

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa Rado7755 » 22 Okt 2020, 13:12

Bral som to ako pary, ale asi som sa mylil. Skusim sa popytat ci by boli ochotny mi dat telefon na rozobratie. To by bola as najlahsia moznost. Ono je to stara bytovka, tak by som sa necudoval ak by to bolo nieco starsie. Mam pocit ze to bolo menene tak niekedy v 90tich rokoch.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Okt 2020, 13:56

Tak áno najjednoduchšie bude vidieť hotový zapojený telefón a ideálne kúpiť taký istý :D
Aj keby Ti to tu niekto popísal a trafil by aj použitý typ ústredne, tak farebné značenie vodičov sa môže líšiť...
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 22 Okt 2020, 14:12

Rado7755 napísal:na rozobratie
Ale nie v zmysle, že sused ho odmontuje a požičia. Zišlo by sa odfotiť, ako ho má sused zapojený.
0

Rado7755
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22 Okt 2020, 10:38

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa Rado7755 » 22 Okt 2020, 15:14

Hej jasne :D Nenecham ho bez zvonceka.
0

michalak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 21:40

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa michalak » 26 Feb 2021, 21:43

Ahoj,

ja mam presne rovnaky problém.. ak sa ti to podarilo zapojit, vieš mi to odfotit? zapojil som vratnik, počujem aj zvuk od vrátnika ale spatne , mna nie je dole počut a nejde zvoncek :D
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa rakato11 » 27 Feb 2021, 07:54

Máš stejný typ toho domácího telefonu jako zakladatel vlákna nebo jiný? Něco jsem našel ale je to na typ 4FP 210 36,37, možná pomůže.
4fp21036.pdf
(284.33 KiB) 312 stiahnutí
Ale našel jsem nyní i něco novějšího.
Tesla Stropkov_4 FP 211 01-02.pdf
(336.76 KiB) 266 stiahnutí
Tak snad ten bude ten správný.
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
stw
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Jún 2014, 17:39
Bydlisko: TT
Vek: 49

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa stw » 27 Feb 2021, 11:11

Začal by som od tabla, daj foto čo tam je a podľa toho určiť kompatibilný aparát.
1
Obrázok 1
Robím tak, aby som mohol byť na svoju prácu hrdý a to isté očakávam aj od ostatných.
Na výber sú vždy dve možnosti- jednoduchá alebo správna :-)
Skúsenosť je neprenosná.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa OHAJ » 27 Feb 2021, 12:24

A napájací zdroj tam máš aký, nieže by to pomohlo identifikácii, ale zaujímalo by ma ako z neho idú vodiče, normálne by som čakal +Unap. ČERVENÁ, -Unap. MODRÁ, Uzvoncek~ ZELENÁ a BIELA zem GND (príp. opačne, ale pri ~ je to jedno ako zapojíš zvonček. Z ofic. farebnej schémy napr. pre sieťový zdroj 4FP 672 62 z 4 FP 21146 návodu, to už je riadny chaos:
4FP21146.jpg
https://www.teslastropkov.cz/navody/4FP21146.pdf

ale MODRÁ môže byť i DÁTOVÁ ?!
1
Obrázok 1

michalak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 21:40

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa michalak » 01 Mar 2021, 20:55

Ahojte, v prílohe je fotka.. zapojil som už aj mikrofon, tak dole je počuť, ked niečo kričim hore do telefonu :lol: strašne slabo ale to počuť.. reproduktor funguje, vrátnik funguje ale zvonček nie a ani pred dverami.. neviem ako to bolo zapojené pred tým... stará bytovka v Trnave z 1970 .. či aj pôjde ten zvonček.. viete to niekto pozrieť vraj ta svorka 4 je na zvonček ale ktorý kabel je správny.. čo sa týka tých schém, tak som uplne tupelo čo sa týka elektriky, tak mi len napiste ktorý kabel do ktorej svorky, pripadne ktorá svorka musi byt určite obsadená, už len aby to zvonilo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ... diky moooc
IMG_9510.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Mar 2021, 21:29

Rada je nad "zlato", pokud jde repro i mikro směrem dolů ale slabo, tak asi jsou ještě přehozené další vodiče. Už jsem dával několikrát Návod sem na web, jak snadno, rychle a spolehlivě určit nejprve tři základní vodiče a pak pokračovat VELMI SPOLEHLIVĚ s dalšími vodiči. Jako lajk bys to mohl dokázat - návod i pro neelektrikáře, tak pohledej pod mým Nickem "Jirka84" a hledej:
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... UwMDgyOA==
PS tady je ten můj návod - výcuc:
add1:
Běžně je sluchátko přes SA1 spínací kontakt při zvednutém mikrotelefonu. Při držení toho spodního tlačítka bys měl slyšet ve sluchátku zvuky (6+3) a také funguje mikrofon (2+3). Pokud Ti funguje "1+3" tak nemůže být "3" mrtvá. Ta "3" je minus pol ze zdroje a je společný pro zvonění ode dveří (a současně i pro otvírání el.zámku , pokud je pětivodičový rozvod).
1. Co "4", je funkční bzučák při stlačení tlačítka u vchodu???
2. Venku je klasické panelákové vícetlačítkové plechové tablo nebo jen 4FP 111 05 vrátnik?
3. Jaké označení zdroje máš?
4. Ještě jednou si to projdi. Mělo by být vše funkční.

add2:
pak budeš pracovat následovně.
Tedy musíš začít "odznova" hledat správné vodiče a to od "3" a "6". Takto najdeš sice možné "-" napájení a tím i svoje živé sluchátko (50 na 50), ale i funkční venkovní mikrofon, pak budeš teprve hledat vnitřní mikrofon a to tím, že při správném třetím vodiči uslyšíš ve sluchátku vlastní fouknutí do svého mikrofonu - nebo Ti někdo venku musí potvrdit, že Tě slyší bez brumu. Tedy jen tři možnosti chyb - brum , chrčení nebo klid, čtvrtá možnost je správně. Teprve PAK můžeš pokračovat se čtvrtým vodičem na "4". To je zvonění do bytu - při identifikovaném správném vodiči proti "trojce" Ti musí fungovat tlačítko od panelu do Tvého bytu a tím i bzučák...
1
Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

michalak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 21:40

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa michalak » 02 Mar 2021, 19:57

skusal som rozne kombinacie, ale nejak to nejde.. čo sa týka bzučiaku, tak zvoni len ten čo je vo vnutri telefonu, ked niekto zazvoni dole pri vchode.

pri vchode je nejaký takýto modul el. vrátnika https://www.esvit.sk/modul-elektrickeho ... a-stropkov
môžem to odfotiť zajtra..
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie bytoveho telefonu - 3 vodicovy

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Mar 2021, 20:25

michalak napísal:
02 Mar 2021, 19:57
...zvoni len ten čo je vo vnutri telefonu, ked niekto zazvoni dole pri vchode.
Pokiaľ viem, tak bytový zvonček podľa pôvodného zapojenia (ešte bez "vrátnika") zvonil od hl. vchodu aj od dverí bytu. Po montáži vrátnika už len od bytových dverí, lebo bolo málo vodičov od hl. dverí po stupačku a nové káblovanie sa neriešilo. Aj u svokrovcov v paneláku to majú tak, že od hl. vchodu bzučí len v telefóne... a to majú najaký "novší" aparát ( asi 4 roky).
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok