nabijanie vyssim napatim

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa jany+ » 29 Okt 2020, 20:37

Mam 3x1,2V baterky zapojene do serie (cize 3,6V). Mozem ich nabijat 5V z USB portu ?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa misocko » 29 Okt 2020, 20:43

nie
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa pablox » 29 Okt 2020, 21:07

Ale môžeš, nabíjať ich môžeš aj z 230V. Podmienkou je, dať tam vhodný medziobvod, ktorý zabezpečí nabíjanie článkov.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa jany+ » 30 Okt 2020, 12:40

Ako by mal ten medziobvod vyzerat, staci nejaky odpor ?
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa elmoto » 30 Okt 2020, 17:49

Google
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 30 Okt 2020, 18:21

Predpokladám NiCd alebo NiMh a kapacitu si neuviedol, tak daj do série odpor 10R/5W a nabíjaj. Dobu nabíjania si vypočítaj podľa mAh bateriek.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa zipaj » 31 Okt 2020, 15:34

pri nabíjaní Nicd alebo NiMH akumulátorov (prúdom zodpovedajúcim 0,1C) stúpa svorkové napätie na článok na cca 1,7-1,8V, pri starších akumulátoroch aj na viac ako 2V, takže so sériovým odporom nabíjať môžeš, ale asi ich nenabiješ na plnú kapacitu
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa jany+ » 31 Okt 2020, 16:09

A keby som ich nabijal 5V z USB portu (prip. 5V USB nabijackou), tak co sa stane ?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Okt 2020, 17:48

A keby si kupil origo nabijacku na tie baterky tak co sa stane?

Popis presne o co ti ide lebo vsetky odpovede budu len hypoteticke. Co su to za baterky, aku maju kapacitu a ako rychlo ich potrebujes nabit?

Model tej usb nabijacky ktoru tam spominas. Idealne link na tu nabijacku, nech nemusime hladat specifikacie tej nabijacky.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa jany+ » 01 Nov 2020, 08:59

origo nabijacka na to asi neexistuje. To su 3x 1,2V baterky zapojene do serie, ktore napajaju LED svetlo. Dnes mozu byt napr. 300mAh, o pol roka tam mozu byt 500mAh atd...
Nabijacka tiez moze byt rozna. Niekedy sa pouzije 1000mA, niekedy 500mA a inokedy 2000mA. Niekedy sa moze nabijat z USB portu PC.

Napr. v mobile ked ho mam nabity na 50% tak napatie baterie ukazuje 3,8V. Tiez sa nabija USB nabijackou co je 5V. Mobil zrejme ma nejake ochranne obvody, ale baterky pre led svetlo urcite nemaju ziadnu ochranu, preto som chcel vediet ci baterky nahodou neznicim.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa misocko » 01 Nov 2020, 11:24

Ano znicis baterky , mozno aj nabijacky
Ako nabijacka na mobil tak aj USB port je zdroj tvrdeho napetia. Tvrde napetie sa nikdy nepouziva na nabijanie bez nejakeho medziclanku. V mobile samozrejme takyto obvod je ( ten obvod upravuje nabijaci prud a strazi konecne napetie, ak by si baterku v mobile nabil na 5V , vybuchla by).
Takze nevymyslaj blbosti v podobe priameho pripojenia 5V na baterky.
Najdi si na ali nabijacku ktora dokaze z 5V nabijat tvoje baterie, ak to pre tvoje baterie neexistuje , zmen typ bateriek ( na liion taketo veci urcite su) alebo vymen lampu
0

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa senior » 01 Nov 2020, 13:15

Je treba porozumieť systému ochrany pred prebíjaním jednotlivých typov akumulátorov. U Li-ion musí byť spoľahlivá elektronická ochrana, ktorá zaručí že napätie nevystúpi nad nebezpečnú hranicu, ktorá je približne 4,25 V. Môže sa to v desatinách V líšiť podľa typu a výrobcu. Tu je však reč o akumulátoroch typu Ni-Mh alebo Ni-Cd. U oboch typov sa počíta so zvýšeným priečnym prúdom po dosiahnutí plného nabitia. Zvýšený priečny prúd však predstavuje stratový výkon, ktorý spôsobuje ohrievanie článku. Niektoré batérie majú v accupack-u snímač teploty, obyčajne termistor, ktorým nabíjačka sleduje stav nabitia akumulátora. Iný spôsob je sledovanie poklesu nepätia na konci nabíjania. Ten pokles je spôsobený zvýšeným priečnym prúdom v dôsledku zvýšenej teploty. Podmienkou v tomto prípade je že nabíjanie prebieha konštantným prúdom.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa Edgar » 01 Nov 2020, 16:36

1,2V je menovité napätie, nie nabíjacie. Nabíjacie je cca 1,4V, takže potrebuješ zdroj 4,2V. To je mimochodom aj nabíjacie napätie jedného lítiového článku, takže keby si veľmi chcel tak to môžeš nabiť nabíjačkou pre Li-Ion/Li-Pol. Nabíjačkou myslím všetko od zdroja, až po článok, nie USB nabíjačku. Ale z USB nabíjačky by mohla stačiť v sérii jedna usmerňovacia dióda... Ono ani originál nabíjačky na NiMH/NiCd nezvyknú byť nejak extra prepracované, lebo tieto baterky nie sú také "citlivé" ako Li-Ion/Li-Pol. Často je tam len napäťový zdroj a rezistor.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa zipaj » 01 Nov 2020, 20:09

existujú špecializované IO ktoré s nabíjacou automatikou, ktoré kontrolujú pokles napätia na konci nabíjania NiCD/NiMH akumulátorov (myslím že mali označenie -δU ), pohľadaj si to v starších číslach PE okolo roku 2000, tam bolo viac konštrukcií. Na napájanie by si asi musel použiť nejaký zvyšujúci menič za pár € od aliho.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Nov 2020, 03:21

romiada napísal:...Co su to za baterky, aku maju kapacitu a ako rychlo ich potrebujes nabit?...
jany+ napísal:To su 3x 1,2V baterky zapojene do serie, ktore napajaju LED svetlo. Dnes mozu byt napr. 300mAh, o pol roka tam mozu byt 500mAh atd...
Tak dostal som jedu odpoved z troch. To su NiMH alebo NiCd baterky?
Takze zase hypotezy... boze, uz ma tu nebavi odpovedat hypoteticky a zase to robim...
Ako rychlo ich potrebujes nabit som sa pytal preto aby sme vedeli ci nahodou nebudes pozadovat nabit 2000mA/h baterku za 1h z USB (moja hypoteza). Budes to chciet nabijat z USB2 alebo USB3 alebo z oboch?
4. Power Usage
USB 2.0 is capable of providing up to 500 mA current, whereas USB 3.0 is capable of providing up to 900 mA current. Also, USB 3.0 is capable of delivering more USB power when the need arises and conserve power when the USB flash drive is connected but not being used.
Teda tvoja nabijacka z USB by nemala preazovat USB2 vac ako 500mA a USB3 viac ako900mA. Pretto som sa pytal na to.
jany+ napísal:Napr. v mobile ked ho mam nabity na 50% tak napatie baterie ukazuje 3,8V. Tiez sa nabija USB nabijackou co je 5V. Mobil zrejme ma nejake ochranne obvody, ...
Mobil ma v sebe nabijacku.

Tie tri baterky su nonstop v lampe alebo ich vyberas a prekladas do nabijacky?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa Edgar » 02 Nov 2020, 12:49

romiadam napísal: Teda tvoja nabijacka z USB by nemala preazovat USB2 vac ako 500mA a USB3 viac ako900mA. Pretto som sa pytal na to.
Toto platí len pre dátové porty v PC, nabíjačky do elektriny sú aj 5V 2A (QuickCharge 1.0)
A zo skúseností ani počítače to už tak nehrotia, keďže externé disky 5V 1A fungujú aj z USB 2.0
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Nov 2020, 17:48

Tak som to myslel.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa jany+ » 02 Nov 2020, 18:51

kde by som nasiel nejake psanicko o roznych typoch bateriek, nabijackach a vseobecne o nabijani ?
Aby som si to trocha prestudoval

-- Spojený príspevok 02 Nov 2020, 19:05 --
romiadam napísal:
romiada napísal:...Co su to za baterky, aku maju kapacitu a ako rychlo ich potrebujes nabit?...
jany+ napísal:To su 3x 1,2V baterky zapojene do serie, ktore napajaju LED svetlo. Dnes mozu byt napr. 300mAh, o pol roka tam mozu byt 500mAh atd...
Tak dostal som jedu odpoved z troch. To su NiMH alebo NiCd baterky?
Takze zase hypotezy... boze, uz ma tu nebavi odpovedat hypoteticky a zase to robim...
Ako rychlo ich potrebujes nabit som sa pytal preto aby sme vedeli ci nahodou nebudes pozadovat nabit 2000mA/h baterku za 1h z USB (moja hypoteza). Budes to chciet nabijat z USB2 alebo USB3 alebo z oboch?
4. Power Usage
USB 2.0 is capable of providing up to 500 mA current, whereas USB 3.0 is capable of providing up to 900 mA current. Also, USB 3.0 is capable of delivering more USB power when the need arises and conserve power when the USB flash drive is connected but not being used.
Teda tvoja nabijacka z USB by nemala preazovat USB2 vac ako 500mA a USB3 viac ako900mA. Pretto som sa pytal na to.
jany+ napísal:Napr. v mobile ked ho mam nabity na 50% tak napatie baterie ukazuje 3,8V. Tiez sa nabija USB nabijackou co je 5V. Mobil zrejme ma nejake ochranne obvody, ...
Mobil ma v sebe nabijacku.

Tie tri baterky su nonstop v lampe alebo ich vyberas a prekladas do nabijacky?
Sorry ospravedlnujem sa. Je to svetlo na bicykli a je to tam primontovane utahovacou paskou. Musel by som pasky pocvakat, rozobrat skatulku, kde su umiestnene baterky a pozret ake tam su. Mal som to len raz rozobrane a viem ze tam su 1.2V, ale ci su NiMh, NiCD, to fakt neviem, dokonca si nepamatam ci su to AAA, alebo AA. Na kryte je jack na nabijanie, ale nabijacka k tomu nebola.
Musim to zistit a dam vediet.
dik
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Nov 2020, 20:59

Ked je to takto, tak bude vysoko pravdepodobne, ze tam budes mat 3x NiCd a bude sa to nabijat ako tie prve lacne accu vrtacky len cez neaky odpor a to donemoty. Pripojic neaky mally transformatorovy zdroj a nabija sa kym neodpojis. Ale uvidime.

A ty to ako chces?

1. Vyberat tie baterky a dobijat to v inteligentnej nabijacke
2. nabijat cez te konektor ako to je (nabijas kym neodpojis)
3. Nabijaci obvod vopchat do toho svetla (staci pripojit hociaky zdroj napatia, ale predpisaneho napaia) a ked sa biju baerky odpoji sa to samo
4. Nabijaci obvod (nabijacka) mimo toho svetla, Musis stale pripajat len tuto nabijacku ku svetlu pre nabitie bateriek. Tiez sa to odpoji samo.

Ako vidis mas u vela moznosi.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: nabijanie vyssim napatim

Príspevok od používateľa jany+ » 03 Nov 2020, 16:09

Je to take stare svetlo (predne aj zadne, preojene kablom) a zrejme tam bude z bateriek primi prepoj na LED. Chcel by som to nabijat cez jack.Uplne staci tak, ze ak bude nabite, tak odpojim (cize moznost 2)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok