Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

plukovnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 15 Nov 2020, 13:04

Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa plukovnik » 15 Nov 2020, 13:25

Dobry den.Vybral som jeden transformator zo zalozneho zdroja.Na primary boli tri kable cierny zlty modry.Po premerani ohmicky mi ukazovalo medzi ciernym a zltym 0.97 a medzi ciernym a modrym 0.95 ale mal som obavu ze stredny zlty je 110v tak som to radsej dal na cierny a modry a na vystupe sekundar mi nameralo 8.5volt.MAm podozrenie ze ten ciernya modry je na 110v preto tam je 8.5v nakolko som ocakaval nejakych 15-16v striedave na vystupe.Pointa moze nejak poskodit trafo ak napojim primar 220v na 110v primar pripadne ak dam na cierny zlty a to je 110v aby som to neposkodil.Mne sa zda ze to mam na 110v vynuti ale bojim sa to vyskusat na cierny zlty ci to je 220v lebo ak sa mylim a je to 110v aby som to nahodou neodpalil.Uz ste skusali na 110v primar 220v napetie???Da sa to bez poskodenia transformatoru napojit???
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5739
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Nov 2020, 13:31

plukovnik napísal:
15 Nov 2020, 13:25
Uz ste skusali na 110v primar 220v napetie???
To už určite veľa expertov vyskúšalo.... výsledok = zhorelo :finga:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

plukovnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 15 Nov 2020, 13:04

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa plukovnik » 15 Nov 2020, 13:37

ved preto sa pytat nezda sa mi ze mam 8.5v na vystupe ze ci to nemam nahodou na 110volt aby mi nezhorelo ono kolko trva kym zhori ak je na 110volt lebo ja som to mal len cca.30sekund aby som to premeral ze aby mi to nezhorelo ze to mam zle..aky je rozdiel medzi primarom 110v len v dlzke kabla cize predpokladam ze sa viac zahrieva no a ak to mam zle tak mi zhori ked to necham dlho presne toto by som potreboval vediet ze ak to napojim na 110v aky cas mam na to aby som to premeral kym zhori???Pointa je taka ze ci tych ocakavanych 15-16v sekundar bude ak dam na cierny zlty 220v.Bud to mam teraz zle a mal som stastie alebo to mam dobre a naozaj mam 220v ok a len 8.5v na vystupe.To trafo ma minimalne 15amper vystup nerad by som ho tiez znicil.Som predpokladal ze ked to je trafo zo zalozneho zdroja napaja sa nim aj bateria 12v ze bude mat minimalne tych 12+volt.8.5v som neocakaval ani nahodou na vystupe.
0
Naposledy upravil/-a plukovnik v 15 Nov 2020, 13:58, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5739
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Nov 2020, 13:42

Na aké napätie je vinutie neznámeho transformátora sa dá zistiť pomerne jednoducho za pomoci regulačného transformátora, ampérmetra a voltmetra.
Vzhľadom na to, že nevieme aké máš znalosti v obore :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: radiť nebudem....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa pin » 15 Nov 2020, 13:46

Osvedčená metóda je zapojiť do série s primárom obyčajnú žiarovku, možno 75W. Čím viac svieti, tým viac je trafo presýtené. Nájdeš kombináciu, kde svieti najmenej a multimetrom odmeriaš napätia na primári a sekundári. Z toho vypočítaš prevod. Predpoklad je, že trafo je dobré a určené na tých 220 V.
1
Obrázok 1

plukovnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 15 Nov 2020, 13:04

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa plukovnik » 15 Nov 2020, 13:48

Pin to je dobry napad mas pravdu takto to pojde.Vdaka
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1787
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa jezevec » 15 Nov 2020, 13:51

Pokud bys znal alespoň přibližně hodnotu některého sek. vinutí tak je to jednoduché, zapoj primár přes žárovku a pak můžeš měřit jak dlouho chceš.

Vidím, že pin mě předběhl.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5739
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Nov 2020, 13:57

To napätie 8,5V je správne. V UPS je trafo zapojené "opačne" oproti sieťovému...
Primár = 12V AC
Sekundár = 230V AC
To že má len 8,5V je kvôli pracovnému napätiu 12V batérie.... ubrať sa dá, ale pridať by nebolo z čoho.
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

plukovnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 15 Nov 2020, 13:04

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa plukovnik » 15 Nov 2020, 14:05

Uz som mal jeden trafak zo zalozneho zdroja omni 800watt co mal na primary vyse 15volt preto som neisty a nezdalo sa mi toto trafo.To omni800 som na nom mal napojeny na primar odporovy drot na rezacku to malo hadam aj 40amper vystup.Ale z omni800 trafo malo na vstupe nie 3 kable ale nejakych 6 kablov vratane zemi.Vtedy som sa bol radsej spytat jedneho odbornika co robi servis elektra ze kde mam napojit primar lebo 6kablov na primary tam som nemal ani sajnu kde mam napojit 220v.Tieto trafaky su super na rezacky odporovym drotom.Uplne idealne na ne.Ked ma mat naozaj 8.5v tak to je len dobre staci mi kratsi odporovy drot na rezacku.Nevyhoda toto trafa omni800 bola ze velmi rado vyhadzovalo poistky.Nie pravidelne ale tak raz za mesiac ked sa napojilo tak ich vyhodilo ked som ho zapol.Niekto mi raz vravel uz si nepametam kto ze vykonnejsie trafaky potrebuju nejake tlmenie aby obcas nevyhodilo istic.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa Jirka84 » 15 Nov 2020, 18:36

plukovnik napísal:
15 Nov 2020, 13:25
Dobry den.Vybral som jeden transformator zo zalozneho zdroja.Na primary boli tri kable cierny zlty modry.Po premerani ohmicky mi ukazovalo medzi ciernym a zltym 0.97 a medzi ciernym a modrym 0.95 ale mal som obavu ze stredny zlty je 110v tak som to radsej dal na cierny a modry a na vystupe sekundar mi nameralo 8.5volt.MAm podozrenie ze ten ciernya modry je na 110v preto tam je 8.5v nakolko som ocakaval nejakych 15-16v striedave na vystupe.Pointa moze nejak poskodit trafo ak napojim primar 220v na 110v primar pripadne ak dam na cierny zlty a to je 110v aby som to neposkodil.Mne sa zda ze to mam na 110v vynuti ale bojim sa to vyskusat na cierny zlty ci to je 220v lebo ak sa mylim a je to 110v aby som to nahodou neodpalil.Uz ste skusali na 110v primar 220v napetie???Da sa to bez poskodenia transformatoru napojit???
Jak jsi přišel na to, že ty jmenované vodiče byly primár?(Na primary boli tri kable cierny zlty modry)
Změřil sis proud v přívodu, než jsi trafo demontoval? Má to trafo nebo ten "záložní zdroj" NĚJAKÝ štítek či dokonce název?
Jak jsi poznal začátek , střed a konec vinutí?( medzi ciernym a zltym 0.97 a medzi ciernym a modrym 0.95 ale mal som obavu ze stredny zlty je 110v tak som to radsej dal na cierny a modry)
JAKÝ PRŮŘEZ MÁ JÁDRO TOHO TRAFA?
Jedinou odpověď, kterou si tady pokládám, jsem VE TVÉM DOTAZU NENAŠEL!
Před zapojením je NUTNO VŽDY NEJPRVE MĚŘIT, MĚŘIT, A JEŠTĚ JEDNOU MĚŘIT.Pak teprve , aspoň u NN = 230-400V dávat pozor na vlastní OČI (...Mne sa zda ze to mam...)
Mně se taky zdá, často v noci o tom, že "jsem kosmonaut/astronaut/tajkonaut", nic z to ráno nenaměřím...přesto Já TO mám.. :lol:
PS Při práci s NN se Ti nesmí NIC ZDÁT...jednou můžeš "zdáním" někoho zabít, o Tebe mně momentálně ani moc nejde , protože Tobě jde jenom o to trafo. :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

plukovnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 15 Nov 2020, 13:04

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa plukovnik » 15 Nov 2020, 19:02

Ako sa da prist na to ze su 3 kable primar ked otvorim zalozny zdroj tak sekundar je na 100percent vzdy minimalne 2 nasobne hrubsie kable a vzdy na sekundary zaloznych zdrojov su len dva kable ale zasadna vec asi ked zalozny zdroj ma napajanie tak 220volt ide na primar zo zasuvky ktora sa strka do 220v zo zalozneho zdroja.Zas mentalne retardovany niesi ci ano.Ja mam doma cca.50trafakov z toho cca.10 neusmernenych a zvysok su pulzne trafaky vseho druhu cize trosku mam prehlad.Len take striedave trafaky co su robene aj na 110v aj na 220v som zatial mal len 3kusy za celu zivot.Takze som opatrnejsi ako pri obycajnom trafaku.A s tym strasenim elektrinou tak fakt akoze zas nekopla ma raz a aj keby ma kopne 220v tak zasadne cez pravu ruku pravu nohu stenam sa vyhybam ked hrozi uraz a uz ked robit s napetim dve fazy naraz tak to jedine z izolacnymi rukavicami tiez niesom magor ze si neuvedomujem co dokazu dve fazy spravit s ludskym telom hoc aj ked prejdu cez ruku popalenina 3.stupna minimalne ista mozno ampuracia ale to uz je trosku odveci...takze tak.Nenasiel som trafak pri smetiaku na ulici ale som rozobral zalozny zdroj takze tak to je kazdemu jasne ze asi ako sa da dovtipit co je primar.Mne to skor pripada ze by si si mal zalozit vlastnu temu s nazvom "vyryvacstvo"lebo tvoj prispevok nikomu nijak nepomohol len sa ma snazis zhadzovat ale akoze vela slov si napisal ale obsah ziadny len snaha o zosmiesnovanie ma.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa Merak » 15 Nov 2020, 19:39

plukovnik napísal:
15 Nov 2020, 13:25
Dobry den.Vybral som jeden transformator zo zalozneho zdroja.Na primary boli tri kable cierny zlty modry.Po premerani ohmicky mi ukazovalo medzi ciernym a zltym 0.97 a medzi ciernym a modrym 0.95 ale mal som obavu ze stredny zlty je 110v tak som to radsej dal na cierny a modry a na vystupe sekundar mi nameralo 8.5volt.MAm podozrenie ze ten ciernya modry je na 110v preto tam je 8.5v nakolko som ocakaval nejakych 15-16v striedave na vystupe.Pointa moze nejak poskodit trafo ak napojim primar 220v na 110v primar pripadne ak dam na cierny zlty a to je 110v aby som to neposkodil.Mne sa zda ze to mam na 110v vynuti ale bojim sa to vyskusat na cierny zlty ci to je 220v lebo ak sa mylim a je to 110v aby som to nahodou neodpalil.Uz ste skusali na 110v primar 220v napetie???Da sa to bez poskodenia transformatoru napojit???
na 99.99% to bude tak, že tie tri vodiče na primárnej strane trafa sú autotransformátor, takzvane fader / booster - znižovač / zvyšovač napätia a nie medzivývod na 110Vac
1
Obrázok 1
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa Jirka84 » 15 Nov 2020, 19:46

Plukovníku,
nejsem ani Tvůj "podřízený pták" ale ani toho typu, abych tady "vyrypoval", zvlášť, když vidím počet Tvých příspěvků. Silnoproud není hračka pro lajky. To žes dostal nějaké kopance , svědčí o Tvých schopnostech i znalostech elektro při práci pod napětím. Snažil jsem se Ti jako novému tazateli, na základu Tvých zmatečných dotazů a 4 reakcí dát na vědomí, že nikdo z nás tady nemáme věšteckou "gulu" , a proto jsem položil otázky na které reaguješ jako puberťák arogantně. Nevím podle Tvého Avatara, máš-li vzdělání v elektrooboru ani kolik máš roků, dokonce jsi asi z cizí planety, když neznáš okres svého bydliště. Já se za takové základní info nestydím na rozdíl od Tebe.
Rad od dalších jsi dostal dost...
Takže odpověz nejprve na předchozí položené otázky, až Ti budu nevhodně odpovídat, pak si "vylévej svoje EGO" :

model / typ/obrázek záložního zdroje, změřené proudy před demontáží trafa, průřez jádra od daného trafa, případně další info, které jsi tady neuvedl. O že tady píšeš s chybami, raději už nekomentuji, protože větě To omni800 som na nom mal napojeny na primar odporovy drot na rezacku to malo hadam aj 40amper vystup nerozumi ani rodilý slovák. Co to je za hodnoty :To omni800 a další zmaty?
Výmluvy , že píšeš z mobilu , jsou irelevantní. Tady toto forum nejsou soc.sítě, kde si každý vylévá své mindráky.
1
Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

plukovnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 15 Nov 2020, 13:04

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa plukovnik » 15 Nov 2020, 20:40

len potvrdzujes co som pisal mimo temy a zas osocujes a jedine ty tuna hladkas svoje ego ty rozkazujes mne ako keby som tvoj podriadeny daj pokoj fakt naco pises ked ziadne rady nedavas len prazdne reci a osocovanie zas a znova
0

plukovnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 15 Nov 2020, 13:04

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa plukovnik » 15 Nov 2020, 20:42

MERAK tak to je pre mna novinka musim si o tom nieco pozistovat nakolko nemam ani sajnu co to je
0

plukovnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 15 Nov 2020, 13:04

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa plukovnik » 15 Nov 2020, 20:58

na 99.99% to bude tak, že tie tri vodiče na primárnej strane trafa sú autotransformátor, takzvane fader / booster - znižovač / zvyšovač napätia a nie medzivývod na 110Vac


no nieco som pozeral na wikipedii cize ten zlty a modry su vlastne na regulaciu vstupneho napetia 220volt +/- par voltov ak spravne chapem cize tam je nejaky rozdiel mozno zlty ma 220v a modry je predimenzovany a je na viac mozno na 240-280v a preto mam na vystupe len 8.5volt spravne som to pochopil?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa Merak » 15 Nov 2020, 21:03

je to jedna zo základných funkcií UPSiek
autotransformátor je vlastne akoby cievka s medzivývodom
pokiaľ máš v sieti nižšie napätie, tak ho vieš pomocou tohto autotrafa zvýšiť a zasa naopak, keď je zvýšené napätie v sieti, tak ho vieš zasa znížiť
https://cs.wikipedia.org/wiki/Autotransform%C3%A1tor

a prosím, nehádajte a neosočujte sa tu, prosím
1
Obrázok 1
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5739
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Nov 2020, 21:07

Pán plukovník zrejme videl transformátor 3-4 krát v zapojení ohrevu odporového drôtu na rezanie polystyrénu, ale jeho funkciu a princíp (nie ešte nejaký výpočet) len niekde "počul" ale nepochopil.... keby to vedel, nepýtal by sa tu na nejaké základné veci a neosočoval by tu majstrov fachu....ale ako pobavenie ... to beriem :finga:
Pardón za OT
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

plukovnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 15 Nov 2020, 13:04

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa plukovnik » 15 Nov 2020, 21:14

Vdaka Merak presne toto som potrebovam vediet inak som dal temu do zaciatocnikov bud v klude mr.dr...
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5739
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Transformator podozrenie ze je 220v na 110v primary

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Nov 2020, 21:22

som úplne v kľude a v pohode... ale ako nováčik by som sa takto nesprával....nato by si musel " MAŤ"



myslím tým - nie len ako nováčik tu na fóre...inde si možno frajer...
Máme tu trpezlivosť aj s inými nováčikmi....viď vlákno s p. McSmekac :thumbup:
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 16 Nov 2020, 04:36, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Zamknuté
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok