ovládanie AC jednofázového motora

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Samuel258
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Okt 2020, 20:57

ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa Samuel258 » 10 Dec 2020, 13:16

Zdravím mal by som jednu otázočku, mám doma jednofázový motor s kondenzátorom, ktorý má nasledovné hodnoty: 5,5A, 230V, 1200W, 2750 ot/min a potreboval by som regulovať jeho otáčky. Chcel by som sa spýtať či by bolo jeho regulovanie možné cez regulovanie napätia niečim takýmto https://techfun.sk/produkt/ac-napatovy- ... 20v-4000w/ a poprípade ako sa zmení jeho výkon pri menších otáčkach alebo je regulovanie možné iba frekvenčným meničom poprípade tiež ako sa zmení jeho výkon pri malých otáčkach.


Ďakujem za každú odpoveď
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 10 Dec 2020, 13:58

Prud cez vinutia klesne a teda sila magnetickych poli klesne. Pod zatazou sa ti moze az zastavit. V rychlych otackach bude este slabsie pole, a teda len slaba zataz sa bude tocit rychlo.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Dec 2020, 14:16

S tým triakovým regulátorom toho moc nenareguluješ. V podstate s ním akoby znížiš napájacie napätie a tým zvýšiš sklz, čím trochu klesnú otáčky v závislosti od záťaže. Výkon a krútiaci moment sa znížia a takáto regulácia je použiteľná tak trochu na ventilátore, kde sa dajú trochu znížiť jeho menovité otáčky.

U frekvenčného meniča je to podstatne lepšie. No nečakaj, že to pôjde od nuly a s plným výkonom. Motor je stavaný na 230 V, 50 Hz, pri menovitej záťaži ním tečie menovitý (v podstate maximálny trvalý) prúd, čo určuje aj jeho menovitý výkon. Pri znižovaní otáčok sa znižuje frekvencia, aby bol zachovaný menovitý prúd, musí sa znižovať napájacie napätie a tým klesá aj výkon. Naviac, ak sa chladiacemu ventilátoru na motore znižujú otáčky, klesá jeho účinnosť. Preto pre motor pracujúci na veľmi nízkych otáčkach, treba zaistiť prídavné (externé) chladenie.

Ani jednofázový motor nie je to najoptimálnešie riešenie z hľadiska rozbehového momentu. Ale to je už o niečom úplne inom ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Samuel258
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Okt 2020, 20:57

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa Samuel258 » 10 Dec 2020, 14:52

Aha ďakujem za info z toho mi vyplýva že tento motor asi nebudem môcť na môj projekt použiť, ktorý robím do školy (stolovú vŕtačku) pretože aj po sprevodovaní cez nejakú remenicu by tomu motoru pri záťaži klesali otáčky poprípade by sa úplne zastavil. Vedeli by ste mi poradiť nejaký typ motora, ktorý aj pri záťaži nemení svoje otáčky a dá sa jednoducho regulovať? Poprípade nejaké nápady aké by bolo najlepšie riešenie?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Dec 2020, 16:59

Ručné vŕtačky s pištoľovou rukoväťou majú okolo 600W a dokážu do 13mm vŕtať v oceli.
Pokiaľ to Ty nedokážeš s 1200W motorom, tak je niečo v Tvojom návrhu špatne.
Pokiaľ sa na to chceš pozrieť, tak uveď, čo to konkrétne stváraš, poradíme.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa misocko » 10 Dec 2020, 17:33

tak 1,2kW motor by nemal mat problem vrtat , u rodicov mame spravenu stojanovku so slabsim motorom napriamo bez prevodovky (bolo to urcene na drevo ale vrtame aj zelezo, otacky 750)
neviem co konkretne zamyslas , ale v dnesnej dobe a mojim vybavenim by som isiel do 3f motora a napajanie menic z 1f do 3f.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Dec 2020, 19:04

Pre taký motor z behovým kondenzátorom nie je asi vhodná žiadna elektronická regulácia ak má dve vinutia,teda hlavné a pomocné. Ak má tri rovnocenné vinutia ,teda ako trojfázový motor, tak jedine s meničom,ale žiadnemu motoru sa nepáči, ak musí ísť na nízke otáčky a s plným výkonom,pretože sa stráca
účinnosť jeho vlastného chladenia.Väčšina ventilátorových motorov ,/napr.vo VZT /je aj tak regulovaných v rozsahu od 40-100%, práve kvôli chladeniu,kedy ešte stačí vlastná vrtulka motora a nejedná sa o tvrdú záťaž.
Podla mňa, na vrtačku stačí regulácia otáčok v stupňoch, čiže mechanicky pomocou zmeny prevodových stupňov na remeniciach.Je to síce trochu nepohodlné, ale jednoduché a spolahlivejšie ako akákolvek elektronika.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Dec 2020, 21:11

Teoreticky tam ide dat toto
€ 55,93 15%OFF | Mute Adjustable Brushless Motor 400W For Industrial Sewing Machine 220V 6N.M 4500RPM Electric Sewing Machine Motor Energy Saving
https://a.aliexpress.com/_m0OfKhx

A mas to z reguláciou.
0

Samuel258
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Okt 2020, 20:57

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa Samuel258 » 10 Dec 2020, 21:57

ďakujem všetkým za odpovede zatiaľ mám spravenú iba mechanickú časť aj to nie úplne celú prikladám obrázok v prílohe. Ja som uvažoval že použijem ten motor čo som uviedol a to buď na priamo a mal by regulované otáčky buď tou zmenou napätia alebo frekvenčným meničom ale frekvenčný menič by tam asi bola blbosť vôbec dávať už len kvôli nákladom ale túto možnosť asi vylučujem z toho dôvodu že motor by pri malých otáčkach nezvládol žiadnu záťaž jediné čo mi napadá by bolo že motor by bol na priamo a bez regulovania otáčok ale to by bola asi hlúposť vŕtať s otáčkami 2750 ot/min. Alebo som mal v pláne tam dať dve stupňové remenice jedna by bola na vretene a jedna na motore tak ako ste to videli asi aj na ostatných takýchto homemade vŕtačkách ale bolo by to určite ťažšie čo sa týka konštrukcie kde narážam na ďalší problém že mne sa bude pri pohybe po zetovej osi pohybovať aj celý motor a úplne neviem ako to bude fungovať s takou veľkou záťažou samozrejme že tam musia prísť ešte nejaké vratné pružiny aby tá pohyblivá časť nešla samovoľne dole takže najlepším riešením by tam bolo dať nejaký malý jednosmerný motor ale neviem si moc predstaviť ako by zvládol vŕtať s vrtákom o priemere 10mm do železa. dole bude vlastne ešte podstava na ktorej bude vŕtačka stáť a zverák ktorý sa bude pohybovať v x a y osi.
Prílohy
stolová vŕtačka 1.png
stolová vŕtačka 2.png
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Dec 2020, 22:47

misocko napísal:
10 Dec 2020, 17:33
tak 1,2kW motor by nemal mat problem vrtat , u rodicov mame spravenu stojanovku so slabsim motorom napriamo bez prevodovky (bolo to urcene na drevo ale vrtame aj zelezo, otacky 750)
neviem co konkretne zamyslas , ale v dnesnej dobe a mojim vybavenim by som isiel do 3f motora a napajanie menic z 1f do 3f.
Krásne a moderne to znie, ale musíš sa pozrieť na problematiku komplexne a nie len z rýchlyka. To, že niekto vymyslel VFD ešte neznamená, že sa hodí všade :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa misocko » 10 Dec 2020, 22:52

myslim ze ako celok sa to oplati robit iba ak mas vsetko doma
ja mam motory, mam menice mam profily, ozubenie ... (a kaslem na to :-) )
motor na posuv hore/dole asi nie, pruzina meni silu podla drahy stlacenia ; kladka a protizavazie je riesenie na doma , overene.
otacky na priamo mas vysoke , okrem toho , takto vysokotackovy motor bude mat po zredukovani otacok menicom mizerny tocak (ten menicom neznasobis ako prevodovkou)
idealny by bol variator - mame v "profi" vrtacke v robote, ale aj tak by som hladfal motor s polovicnymi otackami
0

Samuel258
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Okt 2020, 20:57

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa Samuel258 » 10 Dec 2020, 23:14

ja mám práve tú konštrukciu čo som poslal na obrázku už doma hotovú... a potrebujem to spraviť do školy ako prácu.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Dec 2020, 09:41

Veď si pozri,ako sú robené podobné stojanové vrtačky.Na hlavnom stĺpiku sa motor aj s prevodovkou a vrtacím vretenom dvíha alebo spúšťa cez trapézový závit, len na vrtacom vretene je ozubený prevod a po základnom nastavení výšky motora na stlpiku, sa pri vrtaní posúva iba vreteno s hlavičkou pomocou páky,alebo kolieska.
Samozrejme, že takto ti to bude samovolne utekať dolu,ak tam neurobíš nejakú aretáciu .Je to samozrejme mechanicky zložitejšie, ale nič múdrejšie asi nevymyslíš.Jedine potom použiť klasickú konštrukciu,ako je na obyčajných stojanových vrtačkách.
Iba ak by si použil riešenie s dvomi hrebeňmi, tak, že jeden bude fungovať ako základné nastavenie výšky motora na stojane a druhý by posúval celý motor aj s prevodmi a hlavičkou pri vrtaní hore dolu.

Alebo zmeniť koncepciu na komutátorový motor, ktorý nie je problém uregulovať aj na nižšie otáčky s dostatočným krútiacim momentom.Možno by sa dala použiť trebars 1kW flexa, a triakový regulátor s možnosťou fixne nastaviť minimálne a možno aj maximálne otáčky,aby išla v optimálnom režime.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Dec 2020, 14:52

Vŕtačka s otáčkami vretena 10k/min bude zaujímavé stvorenie. A hlavne životu nebezpečné.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Dec 2020, 15:17

Možno roztancuje aj mozgové závity. :wink: A v čom je bezpečnejšia stopková frézka s rovnakými otáčkami držaná v ruke,keď sa vyšmykne? Nedávno mi vyfrézovala grafity do prostredníka,ale už sa to hojí. :mrgreen: môže to použiť aj na lešťenie, ak tom u vytne naplno :wink:
Ide mi hlavne o tú prevodovku,pretože flexka má síce do 10 tisíc otáčok, ale rozumným regulátorom sa dajú otáčky znížiť aj na minimum pri dobrom výkone a na vrtanie netreba až taký velký rozsah regulácie otáčok.
Neskúšal som to , nemal som dôvod, ale za pokus to stojí.Osobne mám flexky rád, pretože sa javia ako univerzálny pohon na všelijaké mašinky do dielne. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa Atlan » 11 Dec 2020, 15:32

Pouzit frekvencny menic, s modernym vektorovym riadenim navrtacke nieje problem.
Navyse moderne menice umožňujú bezproblemov pretazovat motor nad hodnoty ktore by zodpovedali nizkym otackam, tym padom nebude tomu dole chybat krutak. Samozrejme treba nalezite sprevodovat. A externy ventilator trebars z PCbude nutnost

Co sa tyka nejakeho motora z flexi, tadial cesta nevedie. Regulovanim triakom uz vobec nie, hlavne bez spatnej vezby, ale aj tak sa to nebude dat uchladit.

Odkaz na 400 motor s regulaciou za 60E som uz dal do 13mm vrtaka ok. Otacky vretena uvazujme 2000ot,motor toci 4500 tak ze nejaky prevod do pomala 1:2 neni problem.

Potom tu je motor z pracky, s spatnovezobnym regulatorom pouzitelne, ale nezakrytovany motor to je, a bol by vhodne externe chladenie. Zase regulator takmer 50E plus remenice 15 a remen 10E. Alebo z ciny regulator spatnou vezbou bez dispkeja za 15E pripojeny na prackovy motor.

Ono ten regulator za 15E je urceny na 1f motor s kondikom, s 12p encoderom vsetko ide kupit a namontovat na motor a vyskusat, len cas neni.

Tak ze ten motor z sijazieho stroja za 60E je naj moznost. Nebufe to tazke, tak ze by slo pouzit protizavazie alebo spruziny skryte v stlpe.
Videi na youtube je plno, madarske ruske...
0

Samuel258
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Okt 2020, 20:57

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa Samuel258 » 12 Dec 2020, 10:22

Dobre nechám si poradiť a objednám ten motor z Ali , sklučovadlo budem dávať asi do 10mm takže dúfam že to utiahne.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: ovládanie AC jednofázového motora

Príspevok od používateľa Atlan » 18 Dec 2020, 08:57

Bohuzial cinan klamal, motor ide len do 4000ot, a staticky moment pod 4Nm.
Tak ze ked to sprevodijes do pomala 1:2,76 tak to bude mat max otacky 1450. A ako tak to vrtat bude.
Ale ziadna slava.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok