Problém s peltiermi

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Problém s peltiermi

Príspevok od používateľa medved » 16 Dec 2020, 21:51

Nazdar.. mám peltierovú kaskádu z 5ks peltierov v 3 stupňoch na hmlovej komore. Príkon 400W... bez problémov to fungovalo, nejaký ten deň som to nezapol a dnes odrazu sa neviem dostať na mínusovú teplotu. Meriam príkon a z 400W pokles na 320W .. rozobral som vodiče a testujem každý peltier samostatne na lab. zdroji... všetky fungujú, teda majú odber. Neviem porovnať, aké prúdy odoberali jednotlivo, keď boli nové. Ale akoby spodný 350W peltier nestíhal ochadzovať horné a v medzivrstve sa to rozpáli na 70°C, čo nedáva žiadny zmysel.... nechápem to zníženie výkonu. To môže odísť časť peltiera (?) alebo nechápem, čo sa s tým stalo... len tak bez náznaku čohokoľvek zo dňa na deň. Predtým v pohode cez -32°C a teraz ostanem na 0°C..
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém s peltiermy

Príspevok od používateľa medved » 17 Dec 2020, 18:12

350W spodný peltier, ktorý som podozrieval, že je vadný ma identický príkon, ako druhý rovnaký ešte nepoužitý peltier z toho usudzujem, že je OK. Ale aj tak nedokáže ochladiť tento prvý peltier medzivrstvu na druhy stupeň. Chladič má 40°C a horná vrstva na prvom peltiery 70°C

Premeriaval som všetky peltiere, každý je OK, funguje, žiadny nevypadol. Napätia na horných sú polovičné pre zníženie výkonu, spodný ide na max výkon a namiesto ochladenia na 25°C to nechá ísť na 70°C .. veď to nedáva žiadny zmysel 8O

teplotné rozdiely pôvodne boli zhruba
chladič 50°C
Cu plat medzi stupňami 25°C
potom som pridal tretí stupeň a šlo to na -32°C

a teraz Cu plat medzi stupňa je horúcejší, ako chladič a má 70°C a pritom 350W peltier beží normálne a ma identický príkon, ako druhý nepoužívaný ešte nový peltier... horné majú polovičné napätia a menšie výkony so zároveň znížením napájaním
Prílohy
20201202_165948.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém s peltiermy

Príspevok od používateľa medved » 17 Dec 2020, 18:20

cca 65°C je pod peltierom na teplej strane a niečo tesne nad 70°C na studenej strane toho 350W peltiera... môže byť, že proste peltier aj pri správnom odbere prúdu a bez nejakej zmeny.. proste stratil chladiaci výkon a účinnosť šla rapídne dole ? inak si to neviem vysvetliť... jedine to celé rozobrať a vymeniť ten 350W peltier...
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém s peltiermi

Príspevok od používateľa medved » 17 Dec 2020, 19:49

vyzerá to na problém teplovodivej pasty... totálne vysušená a zničená pasta na spodnom peltiery od výparov isopropylalkoholu.. úplne pavučina cestičiek v paste pod peltierom, zosušené.. ten peltier sám odpadol dole pri rozoberaní... budem musieť to zakryť fóliou celé. Takže nakoniec nebol problém -32°C pre pastu.. ale výpary to zlikvidovali zdola od chladiča, kde nebolo pod nulou.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém s peltiermi

Príspevok od používateľa medved » 17 Dec 2020, 22:57

Isopropylalkohol úplne zlikvidoval teplovodivú pastu, vysušil... a tiež poleptal polystyrén, ako izoláciu. Zaujímavé, že len na 350W peltiery dole... pod aj nad ním.. peltier sám odpadol dole pri rozoberaní. Všetko som to vyčistil, prepastoval na novo, spravil na novo izoláciu s polystyrénu a teraz som sa dostal dokonca pri dlhšom zapnutí až cez -38°C. Budem musieť celú kaskádu poriadne zatesniť pred výparmi. Nakoniec nie je problém nízka teplota pre pastu, ale výpary isopropylu.

PS: príjemný monológ :lol:
Prílohy
20201217_183854.jpg
20201217_183842.jpg
20201217_183520.jpg
20201217_223536.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Problém s peltiermi

Príspevok od používateľa miroja » 18 Dec 2020, 09:25

Aj ked nikto nereagoval, urcite je toto vlakno prinosne. Teda aspon pre mna isto.
0

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: Problém s peltiermi

Príspevok od používateľa epto » 18 Dec 2020, 10:12

medved napísal:
17 Dec 2020, 22:57

PS: príjemný monológ :lol:
ono, asi malokto takto experimentuje s peltiermi, preto sa nikto neozval. Ale aj tento monolog je prinosny, ak niekto v buducnosti bude nieco podobne hladat. u to najde a bude rad.
A pre nas ostatnych to bolo prijemne citanie :)
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Problém s peltiermi

Príspevok od používateľa Radus » 18 Dec 2020, 10:19

Tiež sa pridávam, sledujem to... je to veľmi zaujímavé, ale nejak radiť sa neodvážim :)
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Problém s peltiermi

Príspevok od používateľa elmoto » 18 Dec 2020, 21:27

Aká je teplota toho chladiča co ním odvádzas teplo? Neskúšal si chladenie vodou?
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Problém s peltiermi

Príspevok od používateľa misocko » 18 Dec 2020, 21:36

myslim ze aj taketo vlakna byvaju velmi prinosne
aj ked sa nikto okrem medveďa zatial nevyjadril, ak budeme v buducnosti nieco skusat s peltiermi , budemem mudrejsi a budeme vediet na co si dat pozor :thumbup:
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Problém s peltiermi

Príspevok od používateľa elmoto » 19 Dec 2020, 08:41

0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém s peltiermi

Príspevok od používateľa medved » 19 Dec 2020, 09:48

Jeej dík za reakcie :D

elmoto: vodou som neskúšal, pretože tento veľký chladič som mal zdarma, teda za poštovné od kamaráta... na vodníka by šli ďalšie peniaze a nie málo.

Keď som meral ešte pri dvojitej kaskáde z 3ks peltiermi boli teploty nasledujúce:
chladič priamo na kraji prvého peltiera: 50°C
Cu plat medzi 1. a 2. stupňom mal okolo 25°C
vrchol -20°C

keď som pridal 3. stupeň, ale už aj polystyrénová izolácia, tak som šiel na -32°C a teraz po prerábke som nameral rekord cez -38°C

rozdiel je v konštrukcii.. dal som menej pasty, aby tak nepretiekla a hlavne... medzi peltiere vedľa seba silikón, lebo pasta mi pretiekla medzi peltiere zhora až nadol cez stupne v kaskáde a spravila krásny prepoj... a už som šiel ešte viac do mrazu. Pasta aj pri teplotách pod -30°C bola OK a nezdalo sa, aby jej to vadilo aspoň nie za ten čas testovania. No prúser je IPA. Už som to spravil na novo a komplet spravil vodotesne so silikónom celú kaskádu aj polystyrén. Pravdaže na toto jedine procesorová pasta.. MX-4 používam, výrobca neudáva mínusovú teplotu pasty, ale pri testoch, ak nebola na vzduchu, ale priamo medzi materiálom bola OK. Noctua pasta udáva až do -50°C použitie, ale je veľmi hustá pre peltiere. Čiže cenovo jedine toto... ak ma niekto hlboko do vrecka môže skúšať cryogrizliho či ako sa to volá ta pasta do -250°C určená pre taktovanie CPU a chladenie dusíkom,.... len ta cena a potrebné množstvo pre peltiere ! :lol:

Dík aj za link, pozerám, že jemu to fungovalo aj s nižšou teplotou dole. No zrejme viac tam ide o ten gradient teplôt, ako vyslovene veľký mraz. Čo som našiel info, tak kritická teplota je tých -25°C no ono toho nejako veľa nie je a hlavne často protichodné informácie som nachádzal o tom :D

edit: ešte mám v pláne riešiť ohrev hornej časti skla, zväčší sa gradient teplôt a urýchli sa odparovanie isopropylu, teraz používam len 100W halogén z lampy zhora :lol: .. tak som zvedavý aj potom na zmeny
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Problém s peltiermi

Príspevok od používateľa elmoto » 19 Dec 2020, 18:04

Na tej stránke ma aj menšiu komoru. Možno tam ma aj dosť informácií neviem moc som to nestudoval.
0
nie som tu

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok