Ako zopnúť relé garážovou bránou

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa hal_sk » 31 Dec 2020, 18:46

Ahoj elektronici,
Zostavil som si túto laserovú závoru do garáže, ktorá mi bude signalizovať kedy zastaviť auto pri vjazde do garáže, aby mi pred autom ostalo čo najviac miesta a zároveň by som mal akurát dostatok miesta vzadu na zatvorenie diaľkovo ovládanej brány.
Teraz by som tú laserovú závoru potreboval napájať 12V zdrojom. Ideálne, aby závora nebola napájaná neustále (laser nech nesvieti non-stop), ale len pár desiatok sekúnd po otvorení brány. A tu by možno bolo skvelé využiť pohon garážovej brány, ktorý obsahuje 12V žiarovku, ktorá svieti pár desiatok sekúnd po otvorení/zatvorení brány. Chcel by som "ukradnúť" elektrinu z tejto 12V žiarovky v pohone brány do mojej laserovej závory. Problém ale (asi) je, že do tej žiarovky ide striedavý prúd (aby som nameral prúd, musel som mať voltmeter prepnutý na striedavý prúd). Aké riešenie by bolo vhodné? Prípadne vložiť nejaké foto-relé pod žiarovku, ktoré by za zoplo pri zasvietení žiarovky a závoru by som napájal z nezávislého zdroja? Som amatér v elektro. Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10153
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa 5ko » 31 Dec 2020, 19:16

Ahoj,
zbytočne by to bolo komplikované ťahať to od žiarovky, keď sa môžeš pripojiť na výstup k motoru,teda ak začneš otvárať bránu zvonku, tak pôjde napájanie aj do optiky ,ktorá sa na tú chvílu zapne kým zaparkuješ.
V podstate sa to dá využiť asi na každý bránový pohon.
Druhá možnosť by bola dať na vhodné miesto obyčajný pohybový senzor,a namiesto osvetlenia,/alebo aj paralelne s ním/ by sa zapínalo napájanie do tej závory.Že sa to bude spúšťať aj pri pohybe v garáži až tak vadiť asi nebude,ale dá sa to urobiť aj cez vypinač na stene, že to zapneš len ak budeš odchádzať von,a aktivuje sa to iba ak sa vrátiš a otvoríš bránu.
Je viac možností, takže iste napadne niekoho aj niečo iné.Je na tebe, či ti bude viac vyhovovať 12V napájanie,alebo 230V.Ak je tá žiarovka na AC napätie,tak by stačilo tam použiť diodový mostík,s ktorého budeš napájať ten obvod, ktorý ti bude vhodnejší na ovládanie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa eurobastler » 31 Dec 2020, 20:15

5ko ma predbehol. Ak je jediným problémom striedavé napätie, pripoj k nemu mostík s filtračným kondenzátorom a ďalej už môžeš použiť signál priamo alebo cez optočlen.
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5678
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Dec 2020, 21:14

Zaujímavá vychytávka na využitie laserovej závory, ale zbytočne komplikovaná :wink:
Stačí ping-pong-ová loptička (alebo plastové vnútro z kindervajca) zavesená zo stropu pred čelným sklom...ťukneš do loptičky - zastaneš.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
ferrari10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 24 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Stropkov, Prešov, Košice
Vek: 32

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa ferrari10 » 31 Dec 2020, 22:49

Nad niečim takýmto si neuvažoval ?

Kód: Vybrať všetko

https://www.somogyi.sk/product/parkovaci-asistent-laserovy-sa-057-14312
Ale to vyššie spomenuté je tiež vhodná možnosť.
0
Nikto učený z neba nespadol, ale hlúpych akoby zhadzovali.

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa hal_sk » 31 Dec 2020, 23:02

Laserovú závoru už mám poskladanú a otestovanú - už len to napájanie poriešiť. Viem že sú aj iné riešenia :)
Najviac sa mi páči možnosť napojiť sa na tú žiarovku v pohone, lebo ona je zopnutá len vtedy, keď potrebujem používať závoru.
Našiel som manuál so schémou svoriek v pohone, je to na strane 11 tu http://azpohony.cz/images/pdf/ELEVO_EN.pdf
Tak nakoniec to je možno DC nie AC a spomínajú sa tam dvoje napätia 12 aj 24 V. Žiarovka je tam 12 V. Tak neviem, asi to budem musieť ešte raz premerať, ale nerád by som niečo skratoval. Dá sa voltmetrom skratovať zariadenie? Nerád by som tie kontakty napojil "na hulváta" na objímku žiarovky, ak by bola možnosť to elegantne napojiť do svorkovnice (viď spomínaná schéma). Bol by som vďačný, ak by ste pozreli tú schému, možno je to otázka 5 sekúnd pre skúseného elektrotechnika. Prípadne ak by som naozaj potreboval ten prevodník z AC na DC, tak nejakú schému pls :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10153
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Jan 2021, 10:28

V tejjtabulke s vysvetlivkami čislovania svorkovnice ,je ,vyvod 1-2 označený ako jednosmerny,ale zrejme nie trvalý ale maják ktorý blika pokial ja brana v pohybe,ale akzastane,tak stratíš napajanie pokial vojdeŝ dnu.Takže asi sa nevyhnes externemu napajaniu.Iba ak by si tým signálom len zopol časove rele,ktore by spinalo napajanie tej zavory.V tom prípade ozaj stačí použiť ten pohybovy senzor.Len neviem či to zvladnes, keď nemáš ani merak a nevieš zapojit obycajny usmerňovač.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa hal_sk » 01 Jan 2021, 12:43

Merák mám. Len sa musím naučiť sa s ním robiť. A áno, tá žiarovka bliká keď je brána v pohybe a potom svieti istú dobu keď pohyb skončí - túto periódu chcem využiť na napájanie závory.
Niečo vymyslím, keď tak napíšem ako to dopadlo. Díky.
0

olu
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 14:35
Bydlisko: medzi HC a TT

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa olu » 02 Jan 2021, 07:45

Podla toho manualu ide na ziarovku 24V jednosmernych (ak dobre pozeram). Urcite tam je 12V ziarovka?

A ako to tu uz bolo (na fore) viackrat napisane - keby si si doplnil bydlisko mozno by sa nasiel niekto ochotny tu z fora a pomohol by Ti...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Jan 2021, 10:18

Ak dobre pozerám, žiarovka bude pripojená na LOCK/AUX, čo je 12V.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10153
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Jan 2021, 13:53

Celá tá schéma je mätúca, pretože pin 5 je mínus a pin 8 je plus24V,ale v zapojovacej schéme je to spojené, čo je samozrejme blbosť.
V legende svoriek , je napísané 24V DC,ale žiarovku tam má 12V,tak kde je pravda ?
Asi v zlom preklade z polámanej haluziny do hlaholiky. :D :D

Ak by si to pripojil na tú žiarovku, tak by ti spočiatku na závoru išlôi impulzy podla blikania žiarovky a až potom ako píšeš ten posledný je dlhší,takže aj závora by bola napájaná ako keď prostaťák čúra.
Ak by si to napojil priamo na vývod 8,tam by malo byť trvalé napájanie 24V, tak zisti, či je tam stále, alebo len po aktivácii pohonu dialkovým ovládačom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Jan 2021, 15:10

Ja tam nevidím spoj :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10153
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Jan 2021, 18:20

Ale veď tá lajna n a lavej strane voči ktorej sú pripojené ostetné periferne obvody je hore na mínuse a dolu na 8. je plus 24V,takže je to nejaká haluz,alebo mi to ešte tento rok nenaštartovalo závitorez. :wink:

Ale do predele, naozaj mi nedopína, pozrel som si to ešte raz a je tam iba šípka z 5 ., kde je m ínus,- proti tej lajne na ktorej je +24V voči ostatným.Už som dopletený ako Matelko z corony. :D
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 02 Jan 2021, 21:27, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Jan 2021, 19:04

Maroško, povinne nasadiť okuliare a pozrieť si, že tam nie je spojovací bod, ale šíípka!! :P
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa technikus110 » 03 Jan 2021, 08:38

Prečo to silou mocou riešiš cez tú žiarovku?

1. aktívne jazýčkové relé (magnet) na bráne v polohe otvorené.
2. zopnutý magnet, zopne pomocné relé na zopnutie toho laseru, alebo ak ten modul nepotrebuje výkonovo relé a jazýčkové relé znesie jeho odber, tak na priamo. Max odber je 65mA, čo jazýček znesie v pohode.
3. ovládacie napätie si zoberieš zo svoriek 24V DC a ak je to potrebné, tak jedným LM78xx ho posunieš nižšie.

Ak si pozrieš schému toho lasera, tak na vstupe máš 78L05, ktorý ti mení 12V DC na 5V DC. Ak by kondenzátory na vstupe C1 a C2 boli viac ako na 24V DC, tak to môžeš zapojiť na priamo na 24V z motoru! Elektrolyt v tvojom prípade nepotrebuješ, nakoľko elektronika tvojho motoru má filtráciu. Klasiku tam nechaj.

Svorka č.5 je 0=mínus pre teba
Svorka č.10 je plus 24V pre teba

T.j. až sa brána otvorí, tak sa aktivuje závora. Skôr by si aj tak nemal vchádzať do brány.
Ak je brána v pohybe, alebo zavretá, tak je závora bez napätia. (odberu)

A je to.

Až sa ti pojebabre motor, tak si tam dáš adaptér na 12V DC a urobíš si to ako autonómne zariadenie.....
0

olu
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 14:35
Bydlisko: medzi HC a TT

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa olu » 03 Jan 2021, 11:21

Drakoush napísal:
02 Jan 2021, 10:18
Ak dobre pozerám, žiarovka bude pripojená na LOCK/AUX, čo je 12V.
Na strane 18 odsek 10.3 je pripojenie svetla na svorku 1 - 2 (24V 15W max).
Alebo som to zle pochopil?

Aj tak sa mi najviac paci riesenie s jazyckovym rele (alebo nejaky koncak :D )

edit: teraz pozeram ze svorka 11 -12 (aux) sa da naprogramovat kedy ma byt zopnuta a ake tam ma byt napetie (12V alebo 24V). Tak neviem co tu riesime, staci to pripojit tam a nastavit.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10153
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Jan 2021, 07:15

Ešte je možnosť zapojiť tú závoru cez dialkovo ovládanú zásuvku .Ale to by si musel nosiť v aute ovládač a mohol by si si to zapnúť a vypnúť kedkolvek a odkialkolvek.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa hal_sk » 04 Jan 2021, 20:21

Dnes som znova skúšal premerať napätie z tej žiarovky počas jej svitu. Nameral som nulu ako minule, ale keďže žiarovka svietila, tak som asi meral zle. Aj som potom žiarovku vybral a meral len kontakty objímky bez žiarovky počas doby, kedy to malo byť pod napätím a tiež nula. Keď som pokusne odmeral 18V akumulátor k vŕtačke, tak nameralo niečo málo cez 20V, takže merač asi funguje. Poistka v multimetri je v poriadku, kontroloval som ju. Teda tá slabšia je ok :confused: . Ja s multimetrom bežne meriam akurát baterky, odpory a kontrolujem celistvosť vodičov. Prosím o kontrolu nastavenia môjho multimetra.

Obrázok

Edit: ešte pripájam fotku z príslušného manuálu, ktorý bol originál k pohonu. Zdá sa, že je to trocha inak, než na online verzii manuálu. Zistil som, že keď spojím svorku 3 a 4, tak to ovláda zatváranie/otváranie brány.
Svorka 9 je zasa spojená na vnútorný kontakt objímky žiarovky.

Obrázok

Ešte sa na to musím pozrieť, nemal som na to dnes kľud a chýbali mi svorky, málo rúk mám :)
0
Naposledy upravil/-a hal_sk v 04 Jan 2021, 20:34, upravené celkom 2 krát.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2581
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 04 Jan 2021, 20:30

Je to v poriadku, 200VDC. Na 12V by stačilo vedľa 20V, ale keďže neviete, či tam nebude 24V, tak aj ja by som určite volil 200V rozsah.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa technikus110 » 05 Jan 2021, 04:50

maskrtnik01 - všimol si si značku 24V ac používaných pre celú elektroniku??? Prečo má mať merací prístroj na rozsahu DC??? Žiarovka DC nevyžaduje!

hal_sk:
- prepni si merák na AC (rozsah s vlnovkou)
- svorka 11 -12 (aux) sa reálne nachádza v pohonnej jednotke a jej popis v tomto manuáli?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok