Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

kexo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 15:56

Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa kexo » 02 Feb 2021, 02:47

Ahojte elektrotechnici,

prosím Vás potrebujem si natiahnuť k novostavbe VDSL pripojenie. Bude sa jednať o 75m káblu ktorý pôjde do zeme. Mal som tu technikov z Telekomu ktorí mi merali rýchlosť pripojenia na stĺpe z ktorého sa mám pripojiť.

Namerali tam 120Mbit/s lenže k domu to je ešte 75m výkopu cez záhradu. Technici mi povedali že Telekom určite nebude nič investovať do káblov v takej dĺžke a stĺpy neosadia taktiež. Ak teda chcem internet musím si to vykopať sám a položiť kábel ktorý im vystrčím na stĺpe. Oni ho potom prídu zapojiť.

Lenže 75m pri VDSL môže hrať dosť veľkú rolu. Preto sa pýtam či existuje nejaký kvalitnejší kábel ktorý by nerobil také straty? Ideálne bez chráničky priamo do zeme.

Nepovedali mi aké namerali SRN ale rátam ze dobré keď tam išlo 120Mbit/s
SNR - odstupu signálu od šumu ideálne 20dB
SNR - Minimálne 6dB
Line Attenuation - Utlm linky ideálne 25dB

Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa djwiktor » 02 Feb 2021, 07:39

Ja osobne by som ak mas v dosahu elektriku si na ten stlp namontoval jednu krabicu a tam si dal vdsl na optiku prevodnik. A potom tahal az domov optiku a tam uz sa prekonvertoval spet.

Malo by to vyhodu ze ak ti raz navysia rychlost tak ak by si mal iba kabel ktory by bol na sucasnu rychlost tak akurat, potom na vyssiu by si mohol mat problemy.

Alebo si tam supnut ubicko na stlp a k sebe na dom druhe a mat to wireless.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Feb 2021, 09:14

alebo tam hodit chranicku do zeme a v nej optiku+dvojzilak pre napajanie. Lebo co som cital, tak telekom postupne rusi metaliku a prechadza na optiku, takze casom je dost mozne, ze zmenia aj u teba a potom im bude stacit len prepojit optiku.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa OHAJ » 02 Feb 2021, 10:03

V Hornej ... Dolnej ludia sa prihlasujú na podzemnú optickú sieť zadarmo od nemenovanej firmy a Ty plánuješ krok späť, lebo T-kkt, presne ako hore bolo spomenuté keď prejdú v tvojej lokalitu iba na optiku budeš nahraný, alebo prosto zrušia všetko, presne tak ako zrušili e-maily svojim platiacim ovečkám. Hlavne tam nedavaj najnovsi CAT8 - ten je iba do 30m., ostatné pomalšie majú písané i 100m, ale bude tam loss rate. To tam nemas nijake Wifi pokrytie internetu ?
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa Hop377 » 02 Feb 2021, 10:24

Nemusite vymyslat ziadne luxusne kable, ani optiku, VDSL ide po obycajnej telefonnej dvojzile, tych 70m nie je ziadna extra vzdialenost, staci zakopat akykolvek oznamovaci kabel urceny do zeme s co najmensim poctom zil, aby bola co najnizsia cena. Napriklad https://www.i-center.sk/sykfe-5x2x05 , pripadne by stacil aj tento: https://www.i-center.sk/sykfy-2x2x05 ale ten uz treba dat do chranicky.

Kedze je to novostavba, do zakopal by som zaroven aj optiku ale len po hranicu pozemku, aby v buducnosti sa dala pripojit optika, ak je vo vasej lokalite planovana bez opatovneho rozkopavania uz hotoveho upaveneho pozemku.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa OHAJ » 02 Feb 2021, 10:57

a bude mať rýchlosť 15 MB/s, snívajte s nami :ignore:
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa miroja » 02 Feb 2021, 11:02

On sa pyta na privedenie DSL signalu cez jeho pozemok do domu. Nechce riesit LAN pripojenie (UTP) kablom.
Nevyhovoval by kabel, ktory T-com pouziva na vonkajsie vedienia? Byva tusim aj viacparovy, samonosny.
Jedno z rieseni by bola aj optika ako ti poradili vyssie.
0

kexo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 15:56

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa kexo » 02 Feb 2021, 11:11

Takže aby som to vysvetlil. Sťahovať sa idem v lete a optiku boli ešte len pred mesiacom zameriavať s geodetmi.

Keď som sa pýtal že kedy to bude v investičnom zámere tak povedali že ešte nie je ani stavebne povolenie a ani projekt. Pri dnešných postupoch kde každý ma na vyjadrenie 3 mesiace, Nerátam že to bude skôr ako za dva roky.

Dovtedy som pozeral aké možnosti mám a je tu len 4G internet od O2 a Orangeu. Všetko smutných 15Mbit/s.

Jediná možnosť ako sa dostať k internetu s rýchlosťou 100Mbit/s je teda zakopať si kábel. Keďže som myslel na optiku tak som si zakopal 75ku chráničku ktorá mi ide z cesty do domu. Lenže po ceste musím ísť 40m a 35m k domu. Preto som sa pýtal na kábel ktorý zakopem po ceste iba do hliny a na mojom pozemku ho prepchám cez chráničku. Keď sa bude robiť optika, kábel odcvaknú a pomocou neho prevlečiem iba trubičku na optiku ktorú do nej potom nafúkam.
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa Hop377 » 02 Feb 2021, 12:25

To miroja:
vyhovoval by aj ten kabel od Tcomu na vzdusne vedenia, len ze tam bude vyssia cena, kedze obsahuje aj ocelove lanko. Staci ten co som mu postol vyssie. Optiku by som nedoporucoval, bude tam vysoka cena prevodnikov, mam aj pochybnosti ci take lahko zozenie.

To kexo: mam pochybnosti ze po nejakych rokoch sa Ti podari vytiahnut ten ten kabel z 35m dlhej chranicky a ked ho nevytiahnes mozes mat problem so zafukanim optiky. Ja by som do chranicky rovno vlozil 4vlaknovy opticky kabel, bez trubicky, v buducnosti len navaris koncovky podla potreby.

To Ohaj vidim ze sa vyznas.
0

kexo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 15:56

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa kexo » 02 Feb 2021, 12:42

Len ako sa tan originál telekomunikačný kábel volá? Hlavne kde ho dostať kúpiť.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa Sani1 » 02 Feb 2021, 13:33

Skús si zadať do svojho obľúbeného vyhľadávača "kábel s nosným lankom".
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa Hop377 » 02 Feb 2021, 13:39

To kexo ved som Ti dal link na telekomunikacky kabel do zeme, nepotrebujes s nosnym lankom.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Feb 2021, 15:59

kexo napísal:
02 Feb 2021, 11:11
Keď som sa pýtal že kedy to bude v investičnom zámere tak povedali že ešte nie je ani stavebne povolenie a ani projekt. Pri dnešných postupoch kde každý ma na vyjadrenie 3 mesiace, Nerátam že to bude skôr ako za dva roky.
Aby si nebol prekvapeny. U nas tiez sa zacalo hovorit o optike a do pol roka mali natahane po ulici a dokonca ti vedeli par metrov zakopat aj na pozemku (ked mas dom blizko plota). Sice este nie je spustena, ale vlakna su pripravene, a teraz zacinaju tahat vlakna az do domu. cize do roka od oznamenia, ze planuju optiku uz maju vsetko pripravene. Ked mas peniaze, tak sa vsetko da velmi rychlo. Na tvojom mieste by som si rovno potiahol aj chranicku na optiku.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa Sani1 » 02 Feb 2021, 16:18

U nás to bolo tiež asi behom pol roka hotové. Pri každom druhom dome pripravený nízky stĺpik s krabičkou na prípojku do domu. Tam, kde sa nedalo kopať (úzke uličky), tak to ide na pôvodných tlf. stĺpoch (optika). Do domu až po uzatvorení zmluvy, optika až dnu do routra (od nich). Teraz asi po dvoch rokoch odstraňujú stĺpy a niektorý, čo si tam navešali svoje káble (napr. Obecné siete) majú teraz problém, lebo im všetko odstrihli.
0

trinity
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 03 Feb 2021, 01:09

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa trinity » 03 Feb 2021, 01:46

75m solo k jednemu domu optiku jedine wifina router kamo sa im nediv ze ta poslali do haja.Teraz intel nejaku novu 6g wifi ponuka pre ultra vysoke datove toky tak ak pockas do jary kup si najnovsi tiger lake intelacky procesor a mas tam priamo aj tu 6g wifi par gigabajt za sekundu wifinou a mas wifi a rychlost ako optika.Je to pasmo 6ghz preto sa vola 6g a je to tak zabezpecena siet ze ziaden hacker ti nezisti nikdy heslo na nu nijakym zachytavanim packetov.Teraz to zacali ponukat od jesene na to robili reklamy.Fakt je to brutal dobre zabezpecena siet.
2
Obrázok 2

kexo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 15:56

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa kexo » 08 Feb 2021, 07:24

Takže páni,

dohodol som sa so susedom, keďže aj on chce internet tak ako dočasné riešenie kým nespravia optiku to natiahneme vzduchom cez jeho nástrešák zo stĺpu Telekomu. Odhadujem že tá optika bude tak za rok-dva tak toľko to vydržíme. Telekomu som sa pýtal že či to je nejaký legislatívny problém že to pôjde cez jeho nástrešák a že je to OK pokiaľ je s tým majiteľ OK.

Kde sa dá kúpiť originál telefónny kábel s oceľovým nosným lanom čo používajú telekomunikácie? Resp typ nepoznáte? Všade som našiel iba CAT5A a ten na to asi nebude vhodný.

Bude tam previs asi 35m tak mám obavu či to neroztrhne to lano.

Keďže ja už mám zakopanú chráničku až na ceste tak v prípade optiky to len natiahnu dnu a tento kábel potom odcvakneme.
Prílohy
Snímka obrazovky 2021-02-08 o 7.15.25.png
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa Sani1 » 08 Feb 2021, 09:51

0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa miroja » 08 Feb 2021, 11:07

kexo napísal:
08 Feb 2021, 07:24
]Kde sa dá kúpiť originál telefónny kábel s oceľovým nosným lanom čo používajú telekomunikácie? Resp typ nepoznáte? Všade som našiel iba CAT5A a ten na to asi nebude vhodný.
Mam kolegu z Levic, ktory robil montaze pe telekomunikacie a mal by este mat takyto kabel na sklade. Predpokladam, ze by ti ho vedel predat za lepsi peniaz nez je v obchode. Len v podpise nemas bydlisko, takze neviem, ci by to pre teba bolo zaujimave naprilad prist si ho vyzdvihnut ...
0

kexo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 15:56

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa kexo » 08 Feb 2021, 11:54

No ja som z NR takze urcite by to bolo zaujimave .... takych 150m. Zisti u kolegu a napis mi sem do spravy.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Aký kábel na 100Mbit/s VDSL zakopaný do zeme ?

Príspevok od používateľa miroja » 08 Feb 2021, 12:16

Volal som mu, preveri ake zasoby mu este zostali a zajtra ti dam vediet.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok