Fototranzistor pre Raspberry Pi 4

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

dejv
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 22:03

Re: Fototranzistor pre Raspberry Pi 4

Príspevok od používateľa dejv » 12 Mar 2021, 14:47

O napätí 3,3V som písal z toho dôvodu, že Raspberry má piny, ktoré pracujú na 3,3V (3-3,3V), ako digitálna 1.

Používam dva fototranzistory. Prvý je 520 nm pre jeden obvod. Ten som si len tera zakúpil kvôli tomu, že mal rýchlu papierovú odozvu na svetlo. Ten druhý, ktorý som uviedol mám pre prípad, že by som nepoužil ten “rýchlejší” a ten reaguje na 580 nm najlepšie. To súhlasí.

Neviem, možno som zle prečítal graf, ale na základe toho čo je uvedené v dokumentácii predpokladám, že má LED pri 520 nm cca viac ako 80% - prikladám obrázok, aby to nevyzeralo, že to je len o mojich pocitoch.
9F40FEE8-C41B-4E34-BD53-077792A8E6DD.jpeg
Komunikačnú cestu mám zakrytu nepriehladnou krabičkou, ale väčšinou to testujem v prítmí, kde je rušenie eliminované na minimum, aj keď sa môže vyskytnúť. Vzdialenosť LED - fototranzistor je v mojom prípade zatiaľ asi 2-3 cm.

Samozrejme ide o LOS komunikáciu, čiže LED diódou osvetlujhem priamo fototranzistor. To bol pre mňa základný predpoklad komunikácie.

Pridávam obázok s nameranými hodnotami, ktoré sa mi podarilo odmerať prístrojom, ktorý mám k dispozícii (multimeter). Snažil som sa písať pekne, tak dúfam, že to bude čitateľné.
DD88902C-275F-47DF-A399-CD82B5791E2E.jpeg
Ide mi o to, aby som bol schopný dosiahnuť rýchlosť fototranzistoru aspoň 100 us, aby som mohol odoslať 10 kbps. Ale ako vidím aj 1 ms bude úspech. Ďakujem za rady
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Fototranzistor pre Raspberry Pi 4

Príspevok od používateľa peterple » 12 Mar 2021, 20:12

Fajn, už to začína pripomínať technickú komunikáciu. Ohľadom toho vyžarovania na 520nm máš pravdu. Mal som krivé oko zobral som 500nm.
Takže predpokladám že to napätie 5V si zvolil na to aby si eliminoval ten jednovoltový saturačný úbytok medzi kolektorom a emitorom. Tiež dúfam že si to napätie na emitore meral v statickom stave a nie pri nejakých impulzoch. Navadí ti že si to teraz prehnal? Že miesto 3,3V tam máš 4,2? Tie namerané prúdy sú v poriadku? Nepomýlil si si mikro a mili? Ako môže tiect emitorom iba 2μA ak je tam 4,2V a odpor 10k na zem. Pán Ohm povedal že to takto byť nemôže. Rozdiel medzi Ic a Ie beriem len ako chybu merania. Navyše ešte tvrdíš že celý ten prúd tečie do GPIO. Pán Kirchhoff s týmto tiež určite nesúhlasí.
To ti to vôbec nie je divné? Kontroluješ svoje merania nejakými fyzikálnymi zákonmi ktoré by si mal poznať?

Takže detektívka v plnom prúde. A to sme ešte ani neškrtli o tom ako spínaš tú LED, aký tam tečie prúd. Ako to moduluješ. Keby si aspoň nepoužil malinu ale nejaké malé MCU. Tak by si si vedel odmerať veľa vecí ohľadom časovania pomocou toho procesora. Ale takto v nejakom multi taskingu ovládanom cez skript cez nejakého divného hada lebo čo sa nedá spolienať na nič ohľadom časovania.

Takže ja by som tú malinu v postate najpr odpojil a celé to poriadne nastavil v statickom režime. Potom by som zobral logický analyzátor za 10€ keď teda nemáš skop a postavil si nejaký generátor obdĺžnikových impulzov (s MCU, alebo aj s 555) a pomeral to ako sa to chova na obdĺžnik so striedou 50%. No a potom nejaké ľahké MCU kde mám všetko pod palcom a tam by som urobil moduláciu ako ju má IrDA. A verím tomu že do 100kbaud mi to musí behať. I keď neviem ako je na tom tá vysielacia dioda keď jediný údaj v DS je nejakých 1kHz v poznámke

Ked chceš robiť základný výskum tak bez vybavenia a bez znalostí to nejde.
Vybavenie sa dá dnes zohnať za facku, znalosti tiež ale je to podstatne ťažšie ,viď vláda SR (sorry ale nedalo mi)
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok