Sledovač blikajucej Led-ky

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

leinad
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 17 Okt 2020, 21:33
Vek: 66

Sledovač blikajucej Led-ky

Príspevok od používateľa leinad » 05 Mar 2021, 01:26

Mohol by som Vás poprosiť o pomoc?
ak by mi niekto z vás vedel pomôcť z navrhom obvodu, ktorý by sledoval blikanie Led diody asi v 1s intervale, ktorá vtedy indikuje správny chod zariadenia, pri jeho 2-3s absencii, vtedy je zariadenie nefunkčné a vyžaduje zasah osluhy, by spustil alarm /akusticky, beznapäťový kontakt/. Sledované zariadenie nieje možné narušiť (otvoriť) a využiť na spoluprácu. Predstavujem si to tak , že k Led-ke by sa priložil nejaky fotočlen a signal z neho by aktivoval navrhnutý obvod, ktorý by pri absencii signalu 2-3s spustil poplach, najlepšie beznapäťovým kontaktom-relé a naň by som už napojil nejaký bzučiak, prípadne sirénu.

ďakujem! :thanks:
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Sledovač blikajucej Led-ky

Príspevok od používateľa zipaj » 07 Mar 2021, 02:05

Ja by som to riešil nejako takto:

Napájanie kľudne 9V, alebo 12v, na výstupe bude Log. 0 pokiaľ budú prichádzať na vstup impulzy, alebo bude trvale osvetlený fotoodpor, hodnoty súčiastok som hodil iba na vyskúšanie, určite ich bude treba vyskúšať a asi aj zmeniť (nastavenie časovej konštanty a prispôsobenie ku konktétnemu fotoodporu).
Prílohy
led.GIF
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Sledovač blikajucej Led-ky

Príspevok od používateľa straciam » 07 Mar 2021, 08:21

ja pouzivam watchdog s 555-kou. mozes si ho modifikovat pre svoju aplikaciu.
Prílohy
watchdog.png
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

leinad
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 17 Okt 2020, 21:33
Vek: 66

Re: Sledovač blikajucej Led-ky

Príspevok od používateľa leinad » 08 Mar 2021, 03:04

ďakujem za vaše navrhy, trošku to preštudujem, neviem na to bezprostredne reagovať, som silnoprudar a musim si aj trochu oprašiť vedomosti. nechcem byť nevďačny, ale s tým asi viac nepohnem.
"straciam" ja tam mam výstup signálu červenou ledkou, a ty mi tam ponukaš ako vstup optočlen, neviem ako tam dať na snimanie fotoodpor mysliš, že ten kondik C1 bude stačiť vyfiltrovať tie asi 1s pulzy? to rele nesmie kmitať a musi ostať trvale zopnuté /vypnuté/, ked nepídu ďalšie pulzy do 2-3 a viac sekund to sa zruši až zasahom obsluhy a tiež neviem ako pokračovať ďalej so signalom z 555 na cievku rele.
"zipaj" môže byť použítý aj 7400? vystup na cievku relé- skus mi to tam navrhnuť, rele mam 3V, musi ostať trvale zapnute /vypnute/ ak nepríde ďalši impulz do 2-3 a viac sekund to sa zruši až zasahom obsluhy.
Mate ešte na mňa nervy? skuste to ešte
ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5645
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Sledovač blikajucej Led-ky

Príspevok od používateľa mr.dred » 08 Mar 2021, 07:12

Prepáčte, že sa zamontujem...
zipaj
CD4013 je 2x D - flip-flops a nie 4x dvojvstupové hradlo. Zrejme si mal na mysli 4011

- Asi by bolo aj dobré, keby sa po výpadku impulzov obvod "zablokoval" (húkal by stále) a až po zásahu obsluhy - resetom sa vrátil do stavu sledovania impulzov - tento stav však nemusí byť podmienkou, keď že sa jedná len o signalizáciu "poruchy" a zrejme "zablokovanie" stroja nie je potrebné.

So 7400 sa to dá... len budeš potrebovať stabilizovaný zdroj 5V, prípadne ešte spínací tranzistor k relátku ( zvyšné hradlá by sa dali použiť ako zosilňovač prúdu pre relé paralelným zapojením)... použitím C-MOSu máš väčší rozsah napájania ( 3 - 18 V ) a menší odber.

Celé by to šlo postaviť aj na pár tranzistoroch...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Sledovač blikajucej Led-ky

Príspevok od používateľa feros » 08 Mar 2021, 07:42

Mohlo by pomôcť toto
Clip_324.jpg
keď fotodiodov budeš resetovať časové relé finder, nastavené podľa (BE) tak aby čas T bol dlhší ako medzery medzi blikaním led, tak ak prestane blikať finder odčasuje a príde signalizácia
Clip_325.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Sledovač blikajucej Led-ky

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Mar 2021, 21:50

mr.dred napísal:
08 Mar 2021, 07:12
Prepáčte, že sa zamontujem...
zipaj
CD4013 je 2x D - flip-flops a nie 4x dvojvstupové hradlo. Zrejme si mal na mysli 4011

- Asi by bolo aj dobré, keby sa po výpadku impulzov obvod "zablokoval" (húkal by stále) a až po zásahu obsluhy - resetom sa vrátil do stavu sledovania impulzov - tento stav však nemusí byť podmienkou, keď že sa jedná len o signalizáciu "poruchy" a zrejme "zablokovanie" stroja nie je potrebné.

So 7400 sa to dá... len budeš potrebovať stabilizovaný zdroj 5V, prípadne ešte spínací tranzistor k relátku ( zvyšné hradlá by sa dali použiť ako zosilňovač prúdu pre relé paralelným zapojením)... použitím C-MOSu máš väčší rozsah napájania ( 3 - 18 V ) a menší odber.

Celé by to šlo postaviť aj na pár tranzistoroch...
Kreslil som to neskoro v noci, takže chybička sa našla, obvod má byť CD4093, s 4011 by to asi fungovalo, ale nie najlepšie (4093 má SKO na vstupe)
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Sledovač blikajucej Led-ky

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Mar 2021, 21:56

leinad napísal:
08 Mar 2021, 03:04
ďakujem za vaše navrhy, trošku to preštudujem, neviem na to bezprostredne reagovať, som silnoprudar a musim si aj trochu oprašiť vedomosti. nechcem byť nevďačny, ale s tým asi viac nepohnem.
"straciam" ja tam mam výstup signálu červenou ledkou, a ty mi tam ponukaš ako vstup optočlen, neviem ako tam dať na snimanie fotoodpor mysliš, že ten kondik C1 bude stačiť vyfiltrovať tie asi 1s pulzy? to rele nesmie kmitať a musi ostať trvale zopnuté /vypnuté/, ked nepídu ďalšie pulzy do 2-3 a viac sekund to sa zruši až zasahom obsluhy a tiež neviem ako pokračovať ďalej so signalom z 555 na cievku rele.
"zipaj" môže byť použítý aj 7400? vystup na cievku relé- skus mi to tam navrhnuť, rele mam 3V, musi ostať trvale zapnute /vypnute/ ak nepríde ďalši impulz do 2-3 a viac sekund to sa zruši až zasahom obsluhy.
Mate ešte na mňa nervy? skuste to ešte
ďakujem
Výstup na relé zapoj takto, napájacie napätie zvoľ podľa napätia relé, max 18V
Obrázok
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

leinad
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 17 Okt 2020, 21:33
Vek: 66

Re: Sledovač blikajucej Led-ky

Príspevok od používateľa leinad » 11 Mar 2021, 08:10

skusil som niečo nakresliť no hodnoty sučiastok neviem doplniť, nemám o tom vedomosti skuste mi to skontrolovať a OPRAVIť, ak viete dopniť hodnoty sučiastok poprosím, ja to už potom skusim zbastliť.
ako píše mr. dred :"- by bolo aj dobré, keby sa po výpadku impulzov obvod "zablokoval" (húkal by stále) a až po zásahu obsluhy - resetom sa vrátil do stavu sledovania impulzov ", ešte to skusiš ? zipaj, alebo niekto, kto ma na mňa čas?
Ďakujem
Prílohy
scema 1 001.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Sledovač blikajucej Led-ky

Príspevok od používateľa feros » 11 Mar 2021, 18:46

Druhý pokus

Po zapnutí v poruche, treba resetovat tlačidlom a kým led bliká na PH1 tak je relé vypnuté. Po čase bez blikania určenom R1 a C1 rele zapne a zostane zapnuté kým ho nezresetuješ tlačidlom. Nastaviť čas je možné zmenou C1.
Clip_326.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Sledovač blikajucej Led-ky

Príspevok od používateľa zipaj » 12 Mar 2021, 15:45

leinad napísal:
11 Mar 2021, 08:10
skusil som niečo nakresliť no hodnoty sučiastok neviem doplniť, nemám o tom vedomosti skuste mi to skontrolovať a OPRAVIť, ak viete dopniť hodnoty sučiastok poprosím, ja to už potom skusim zbastliť.
ako píše mr. dred :"- by bolo aj dobré, keby sa po výpadku impulzov obvod "zablokoval" (húkal by stále) a až po zásahu obsluhy - resetom sa vrátil do stavu sledovania impulzov ", ešte to skusiš ? zipaj, alebo niekto, kto ma na mňa čas?
Ďakujem
naľavo hore 220k, nie 22k, ak nemáš CD4093, skús použiť cd4011, cd4001 alebo MHB4011, MHB4001, ale tieto narozdiel od CD4093 nemajú na vstupe schmitov klopný obvod a tak sa môžu prejaviť rôzne prechodové javy. V mojom zapojení žiadnu 7400 ani iný TTL obvod bez dosť veľkých zmien nemôžeš použiť.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok