ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa kapor » 27 Mar 2024, 11:48

tak najjemnejší šmirgel čo existuje a trocha trpezlivosti......
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 387
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa rakato11 » 27 Mar 2024, 14:16

A zkoušel jsi dát třebas ty baterie do držáku baterií a drátky napájkovat přímo na plošný spoj třebas aby jsi vyloučil ten kontakt? Mi se to nějak nezdá že by to dělal ten samotný kontakt.
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa remusator » 27 Mar 2024, 14:25

Kontakt som prebrúsil "kamienkom" - upnutom v dremeli a preleštil filcom namočeným v ipe. Chovanie zostalo totožné.
Je možné, že bude ako vraví rakato11, skúsim dať batérie napriamo - napojiť sa na doske paralelne ku kontaktom, prípadne pustiť 2,4V z lab. zdroja.
Je možné, že telefón končí, má už svoj vek...
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa cool-zool » 27 Mar 2024, 15:28

Tak mohol si odmerať aké napätie ti ukazuje za tými kontaktmi .... Zaoxidovaný kontakt môže robiť šarapatu , tak v prvom rade treba odskúšať , či je to naozaj tým kontaktom ... Tak ako písali , že z iného batériového puzdra spojiť drôtikmi až na plošák ( prípadne tým lab. zdrojom ) , alebo merať aký úbytok napätia ti vzniká prechodom cez ten kontakt ...A to nevieš nahradiť ten kontakt iným , nezaoxidovaným , vyrobeným na mieru , prípadne vybratý z nejakého iného držiaku bateriek ??? Prípadne pocínovať celý kontakt súvislou vrstvou ?!
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa kapor » 28 Mar 2024, 07:58

Stále si myslím..... totok nie je iba o kontakte....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa cs001 » 30 Mar 2024, 14:16

V týchto puzdrách na batérie sú často kontakty a vodiče nanitované dutými nitmi a po vytečení elektrolytu z batérii, spoj môže zoxidovať a robiť problém.
Tiež mam v jednom prístroji puzdro na batérie 6xAA (po vytečení) a chová sa to nevyspytateľne...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa remusator » 31 Mar 2024, 22:30

Ahojte,
mal som to otvorené a v kontaktoch bol ešte zvyšok elektrolytu (zaschnutý bordel) z vytečenia z doby minulej.
Celý konektor som vyhodil a prispájkoval externé puzdro na 2xAAA.

Po nahodení článkov z funkčného telefónu, kde tieto ukazujú plný stav nabitia (3/3 paličky, meral som aj napätie nejak 1,2V-1,4V presne si nepamätám), ukazuje tento diskutovaný telefón len 1/3.

To isté pri pripojení na laboratórny zdroj s nastavenými 2,4V - 3V (simulujme že články pri plnom nabití chvíľu majú vyššie napätie). Zapnúť ide, ale ukazuje vybité batérie.

Niečo bude zle, no pri cene ~ 15 eur za "noname", alebo 30 za nový model od Panasonicu to nemá cenu riešiť.

Ďakujem všetkým za tipy, čo skontrolovať :)

Ak by niekomu z vás napadlo, čo pozrieť, alebo bola nejaká súčiastka, ktorá bežné odchádza, zatiaľ ho nevyhadzujem.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa misocko » 31 Mar 2024, 23:54

napojil si to na laboratorny zdroj.
aký je odoberaný prud? nič Ti to nehovorí?
asi nie, lebo by si to tu napisal.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa miroja » 02 Apr 2024, 10:05

remusator napísal:
31 Mar 2024, 22:30
Niečo bude zle, no pri cene ~ 15 eur za "noname", alebo 30 za nový model od Panasonicu to nemá cenu riešiť.
Neviem odkial si, ale ak sa jedna o bezdrotovy telefon na pevnu linku jeden by som mal kdesi mat. Ak mas zaujem a prides si pren, skusim pohladat.
0

Pomaranc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Nov 2019, 17:56
Bydlisko: Trnava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Pomaranc » 17 Apr 2024, 09:26

Zdravím, opravujem autotrafo/variak krizik - a sú na ňom úplne zničené uhlíky - jeden je zodratý a druhý ulomený.
Keďže podobný rozmer uhlíkov 2x7mm som nikde nenašiel na predaj, možem zbrúsiť klasický motorový uhlík na požadovaný rozmer ? Nebude vadiť iná tvrdosť, skúšal to niekto ?
Prípadne ak niekto má doma kludne odkúpim.
Prílohy
IMG_1180.JPG
IMG_1181.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa SMITH » 17 Apr 2024, 17:50

Nebude . Nemáš šancu mu ublížiť manualným vrtením ... :yawinkle:
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Apr 2024, 18:43

Mechanické prevedenie styku "uhlíka" a vinutia toho trafáku je veľmi dôležité (geometria)... či už sa jedná o prechodový odpor, alebo vzniku "závitu nakrátko" - kedy sa spoja dva susedné závity !!
Podľa prevedenia toho "úchytu" uhlíka, by som sa prikláňal k tomu, že samotný uhlík nie je dostatočne odpružený a je nadmerne namáhaný tlakom zovretia "púzdra" s posuvným zariadením (preto sa zlomil). To chce trošku upraviť ! Uhlík v tej "šachtičke" musí ísť volne s čo najmenšou vôľou , dotláčaný nejakou pružinou a samozreme so samostatným vývodom priamo z uhlíka - nie z držiaka...
Šírka styku uhlíka nesmie presiahnuť vzdialenosť medzi závitmi trafáka - aby nevznikol medzizávitový skrat a jeho profil styčnej plochy musí byť taký, aby tomuto prepojeniu medzi závitmi nedošlo. Zároveň však musí mať dostatočnú veľkosť na to, aby pri "točení" nevznikli veľké výpadky.
Uhlík akéhokoľvek prevedenia (čo sa týka tvrdosti) je vždy mäkší ako tá meď... čiže v podstate tam môžeš použiť hocijaký rozmerovo vhodný typ s prípadnou úpravou. Tu sa nejedná o tisícových otáčkach za minútu.. ten uhlík tam vydrží desaťročia.. Treba sa s tým pohrať...
Nepoznám technológiu, ktorú vtedy výrobca uviedol na trh (takýto "Typ" nemám..len vyrobený kolegami) - ale určite to nebolo dotiahnuté k dokonalosti... aj keď tie zariadenia fungujú dokonale.. ale niekde sa vyskytla nejaká anomália..nesúososť a tak...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Pomaranc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Nov 2019, 17:56
Bydlisko: Trnava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Pomaranc » 17 Apr 2024, 19:27

Mám tu nejaké uhlíky z motorov - no sú makšie, urobim do nich klúčom ryhu, do povodných nie.
Skúsim ešte pohladať nejaké tvrdšie a pokúsim sa vyrobiť presne rovnaký rozmer.


Autotrafo som tak kúpil takže neviem čo sa stalo. Oba uhlíky už boli na doraze a pri vyťahovaní išli v šachte ťažšie, tak sa ich ešte pokúsim rozchodiť plus musím jemným brúsnym papierom prebrúsiť vinutie lebo je čierne vyžíhané, asi od zlého kontaktu.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Apr 2024, 21:11

Pomaranc napísal:
17 Apr 2024, 19:27
Skúsim ešte pohladať nejaké tvrdšie
mám dobré skúsenosti s Makita uhlíkmi - tie do karbošiek majú dosť veľký obsah medi - ale pri tomto použití môžeš dať uhlík aj z trojky ceruzky, keby mala dostatočný profil - stolárska možno aj, ale je mäkká :wink: Ja tam mám "výbrus" z uhlíka z trakčného jednosmerného motora banskej lokomotívy :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď