ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

laco80
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 03 Júl 2013, 21:22

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa laco80 » 14 Máj 2022, 18:46

Mám otázku.. Mám GSM fotopascu ktorá mi cez 2G sieť orange posiela na email fotky. Orange ohlásil odstávku 2G sieti o pár rokov.., bude mi táto fotopasca s 2G GSM modulom posielať fotky aj po odstavení 2G sieti ? Bude alebo nebude sa vedieť pripojiť na internet ? Vopred vďaka za info.. Laco
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa misocko » 14 Máj 2022, 19:00

Ak nepodporuje 3G , 4G tak nie.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa cool-zool » 22 Máj 2022, 22:21

Zdravím !
Chlapci pred rokom , možno dvomi aj viac sa tu raz jeden člen pochválil že mu prišli do náhradnej hlavy pre vyžínačku nejaké akoby plastové pilové listy na kosenie .... Vtedy sa to tu rozoberalo a našiel som k tomu aj video .... Viem že to bola nejaká špeciálna hlava na vyžínačku miesto týchto bežne predávaných na silon a mňa už tiež dožrala tá pôvodná hlava na silon tak som premýšľal nad tým , lenže teraz to ani bohovi neviem nikde nájsť .... Nepamätá si to niekto , vedel by mi to niekto vyhľadať a poslať link , prípadne inak poradiť ??? Našiel som iba toto : https://www.boel.sk/zacia-hlava-polycut ... DNEALw_wcB , lenže to sa mi až tak nepáči .....
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Máj 2022, 06:41

laco80 napísal:
14 Máj 2022, 18:46
Mám otázku.. Mám GSM fotopascu ktorá mi cez 2G sieť orange posiela na email fotky. Orange ohlásil odstávku 2G sieti o pár rokov.., bude mi táto fotopasca s 2G GSM modulom posielať fotky aj po odstavení 2G sieti ? Bude alebo nebude sa vedieť pripojiť na internet ? Vopred vďaka za info.. Laco
no nebude, ale mas 2 moznosti: zmenit operatora, alebo do par rokov vymenit fotopascu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa dudoo » 30 Máj 2022, 21:12

Má s tý niekto skúsenosti a je toto vlastne legálne?
https://www.elektricke-obojky.sk/Tema/r ... i-obojkami
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa TomasNM » 30 Máj 2022, 21:48

Nedalo by sa to pouzit aj na chrapanie?
Chrapajuci sa sice moc nevyspi, ale aspon nebude obtazovat okolie.
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa dudoo » 31 Máj 2022, 00:30

Zaujímavé myšlienkové pochody. To je ako keby som chcel tetke pri pokladny v márkete dat ten náramok, nech mi tam telko teho nenapípa.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 31 Máj 2022, 10:12

Ja by som to dal autorom produktu. Ale ešte predtým nezabudnúť preprogramovať na detekciu reči.
0

Pa3x
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 21:44
Bydlisko: Liptovský Hrádok
Vek: 27

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Pa3x » 01 Jún 2022, 13:09

Zdravím
hľadám naklápanie konzoly na uchytenie plastových krabičiek ako je na foto.
https://imgur.com/a/Brl6ozq
https://imgur.com/a/v2IKkTY
budem vďačný za každú radu. Možno to niekto vygoogli na prvú.
0

KUTIFAR5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 03 Mar 2013, 21:19

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa KUTIFAR5 » 05 Jún 2022, 12:55

Prosím vás vie mi niekto odporučiť náhradu mosfetu ST16N10
Ďakujem
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Jún 2022, 10:08

Tranzistor je SMD, vyrába sa v dvoch púzdrach, TO251 a TO252. Treba vyberať hlavne podľa toho, (lebo asi niečo opravuješ).
U takého najbežnejšieho dodávateľa, TME, malú až jeden typ v púzdreTO251: https://www.tme.eu/sk/katalog/tranzisto ... 1610040%3B a majú ho aj na sklade. V púzdre TO252 ich majú na 100 V zo desať, no na sklade majú až jeden typ: https://www.tme.eu/sk/details/aod2910/t ... conductor/ .
Parametre sú niektoré trochu lepšie, iné trochu horšie, no v tom opravovanom zariadení asi ten tranzistor nie je hnaný na hranice svojich možností. Takže, tak ! :wink:
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Mek » 18 Jún 2022, 16:06

Nie je to zbytocna otazka, ale je to mala otazka na rychlu odpoved...
Preco je zvykom medzi Earth a GND v spinanych zdrojoch davat kondik s paralelnym rezistorom o hodnote niekolko MΩ? Prikladam screenshot zo schemy TV...
0.jpg
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa miso156 » 18 Jún 2022, 19:12

Ked si predstavis ze medzi prim. a sek. vinutim je impedancia trebarz 10Mohm, rozdiel potencialov medzi prim. a sek. vinutim moze narast do extremnych rozmerov co dava priestor pre vznik akehosi spatneho prudu uzatvarajuceho sa vzduchom, ktory podobne ako antena tvori rusenie (balast), co ty nechces.
Kondenzator vytvori medzi prim. a sek. vinutim vazbu a rozdiel potencialov nevznikne - kondik rozdiel potencialov podrzi na rozumnej urovni.

Pozn: Kondikova vazbza nie je taka silna (ide o relativne male kondiky) aby sa stratila vyhoda galvanickej izolacie transformatora.
Paralelny odpor co je na scheme stiha kondiky vybijat, aby napatie na nich nerastlo a potencial medzi prim a sek. sa neposuval/nerastol.

Tot moja uvaha.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa niki31 » 18 Jún 2022, 19:40

Z viacerých dôvodov, o ktorých sa dá nápísať niekoľko strán výkladu, pochybujem že sa niekomu chce toľko písať.

Viacmenej, trafo nieje ideálana súčiastka a vinutia majú medzi sebou okrem indukčnej aj kapacitnú väzbu.
Pretože má sekundárna strana zdroja voči zemi dobrú izoláciu a tým aj veľmi vysoký odpor, môže byť nabitá na veľmi vysoké napätie. Preto je tento náboj zvedený rezistorom do zeme. Ďalej odpor vybíja aj náboj na kondenzátoroch C117, C132. Kondenzátory vytvárajú spätnú cestu pre impulzné rušivé napätia prenášané parazitnými kapacitami transformátora a ďalších súčastí. Ďalšie asymetrické rušenie vzniká parazitnou indukciou na všemožných vodičoch. Treba si uvedomiť že nie všetky indukčné čiary prechádzajú vinutiami transformátora. Nektoré vytŕčajú mimo transformátor a robia neplechu. Dva kondenzátory kvôli zníženiu ESR.
Často sa kombinuje keramika plus polypropylén a pod., podľa toho čo a ako sa odrušuje.

Aha, Miso156 ma už predbehol.

Keď sme už pri tých otázkach, moja znie: Načo slúži C133 ?
0
Niki31

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 19 Jún 2022, 10:00

Ešte k pôvodnému rc členu, ja som si myslel, že je to odbrumovač - ten ako funguje?
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa dudoo » 20 Jún 2022, 01:54

Ako kontaktovať políciu mino núdzovú linku a osobnej návštevy nejakej "pobočky" lebo nechcem investovať, za to (palivo, telefónny kredit ) za niečo čo nie je môj problém. Jedna poisťovňa (som ja jej klientom, ale tretí pilier) mi posiela mailom informácie a osobné údaje o mojom menovcovi. Ja už na to nemám nervy, ja k životu nepotrebujem, vedieť Meno, priezvisko, bydlisko, RČ, číslo OP, kedy mal škodovú udalosť a WIN kód auta...
Odpovedám im na tie maily, že si ma mýlia s niekým, ale nikomu okrem mňa to nevadí. Mňa to už vytáča do nepríčetnosti, lebo posielajú osobné informácie niekomu, kto sa nevie voči tomu odvolať. Hlavne, že majú v päte mailu, že ak ten mail nepatril Vám, tak nás kontaktujte.
Mňa to neskutočne vyrušuje, ničí mi to náladu každým mailom, keď viem, že to nepatrí mne ale som ich klientom, tak ich doménu nemôžem dať do SPAM-u.
Preto by som potreboval pomoc, ako vyriešiť (Nie je to na tiesňovú linku PSR, ale na Úrad na ochranu osobných údajov). Najviac, sa trasiem strachom, kto vlastne všetko má moju identitu podobným omylom!
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 20 Jún 2022, 06:59

tie udaje musia byt chranene heslom.
mne tak tiez jednym casom chodili sms, a emaily. ale jeden email do spolocnosti, kde som vysvetlil, ze to je niekto iny a hned to prestalo.
ak to nezabralo, tak urad na ochranu osobnych udajov, ti by sa o to mali postarat
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa dudoo » 20 Jún 2022, 09:32

Bolo to nešifrované, a tam bolo asi všetko, takže ak by som chcel zneužiť identitu tej osoby (nechcem, nepotrebujem), tak mám všetko okrem fotokópie dokladov. Neskôr začali posielať link s tým, že má zadať heslo, ktoré si zadal na pobočke. Ale naštve ma, keď mi príde vyrozumenie o škodovej události. Alebo, keď mi pošlú aktualizáciu obch. podmienok. Je to ako v škole, jeden vyrušuje a druhý je za to pravidelne karhaný bez možnosti vysvetlenia.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 456
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa kapor » 20 Jún 2022, 09:39

Ozvi sa tomu chlapíkovi, tomu to bude vadiť viac ako tebe a zjedná si nápravu sám......
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa dudoo » 20 Jún 2022, 12:06

Čo ak mi neuverí? Tak to budeme poškodený už viacerí. Číslo na tú osobu mám, nechcem niesť ťarchu nejakej globálnej spoločnosti na sebe, lebo im ide len o zisk, ako ošklbať klienta pri podpise zmluvy a ako sa vyhovoriť pri likvidácii škodovej udalosti.

Jasne tam majú v pätke mailu disclaimer s tým aby som sa ozval ak to nepatrí mne, ja som sa ozval niekoľkokrát a zjavne tam neprijímajú žiadnu spätnú väzbu od klientov.
Nie je to môj problém, problém majú oni a to že niekomu zavolám a miniem svoj kredit, aby som ho presvedčil si vytvoril novú mailovku a nahlásil ju na pobočke, len ututláme neriešený problém. Okrem toho, že mám strach o to, komu sa takto smerujú moje osobné údaje.
0

Napísať odpoveď