ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa YellowJacket » 08 Sep 2021, 19:37

To by mohlo byt fajn. Dakujem kazdemu za radu :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa remusator » 11 Sep 2021, 22:54

Ahoj,

vedel by prosím niekto poradiť aký rozmer / šírku fastonu použiť, aby som doň vedel uchytiť štandardnú autopoistku, niečo ako na obrázku?
poistka_drziak_faston.jpg
Alternatívne, aký široký faston aby som ho do tohoto vedel zapojiť namiesto poistky?
fuse_tap.png
PS: Nejde o šetrenie, pre moju aplikáciu je to najelegantnejšie riešenie (miesto poistky potrebujem zapojiť obvod).
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Sep 2021, 23:07

Existujé taká somarina, volá sa to tuším “posuvné meradlo”. Spýtaj sa toho, dá Ti odpoveď s presnosťou 1/20mm :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Atlan » 12 Sep 2021, 11:10

YellowJacket napísal:
08 Sep 2021, 08:51
Caute,

chcel by som poprosit o radu - potrebujem vyriesit zasielanie jedineho signalu z vonkajsieho snimaca dovnutra, na vzdialenost nie vacsiu ako 20 metrov. Jedna sa iba o jednoduchy signal, z vypnuteho stavu signalizovat zapnuty, takze ziadny komplikovany prenost dat. Priama viditelnost tam nie je, takze najjednoduchsia moznost sa mi javi RF komunikacia, s takymito modulmi:
Obrázok

Stranu prijmaca neriesme, tam su moznosti otvorene, vysielac by som vsak chcel vyriesit co najjednoduchsie ako sa da, kedze ide iba o primitivny signal. Idealne s napajanim z Lion baterie. A prave tu by som sa chcel poradit, ci existuje riesenie aj bez uC. Alebo je to bez mikrokontrolera zbytocne komplikovanie? Riesili ste niekto nieco taketo? Ak uz musim pouzit uC, zvladne to aj napr Attiny85, ktora nema UART? ( mam ich vela, su male a staci im nizke napajanie ). Posledna moznost je, ze pouzijem atmegu8, ale pride mi to ako strielat kanonom po vtakoch. Dakujem vopred za napady.
Predavaju sa hotove vysielace a ptijimace s 4 vystupmi, s rezimom: signal na vystupe pri stlaecom tlacitku alebo sa pri kazdom stlaceni tlacidlaeni stav.
Nic ti ktomu netreba len vysielac a prijimac, no mozno troska poladit aby to chodilo na lipolku alebo dat menic na 5 V

€ 0,73 18%OFF | 433mhz Wireless Wide Voltage Coding Transmitter + Decoding Receiver 4 Channel Output Module for 433 Mhz Remote Controls
https://a.aliexpress.com/_mNlO5K3
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa YellowJacket » 12 Sep 2021, 13:50

Ano, presne taketo nieco som mal na mysli. Mam dva pary tych modulov, ktore som postol ja, tak este skusim volaco s attiny. Ale toto, Atlan, bude fajn riesenie, ak sa mi nic nepodari. Dakujem pekne.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa cool-zool » 19 Sep 2021, 13:47

Zdravím vospolok !
Mal by som otázku na odborníkov , ohľadom správneho používania / nabíjania Lítiových akupackov :
Dodávané akupacky do elektrických byciklov , mopedov , kolobežiek s nabíjačkami je ako najlepšie udržiavať ??? Je treba ich po každom použití dobíjať (napr. denne na noc ) , aj keď nie sú úplne vybité , alebo je lepšie ich nechať úplne vybiť aj keby to trvalo viac dní ??? Tiež som si všimol že po pripojení nabíjačky a dobití akupacku sa automaticky odpojí a ďalej nenabíja , ale ak ju fyzicky odpojím od batérie a o po pár minútach zase pripojím tak ešte nejakú polhodinku zase nabíja , je to správne takto nadoraz opakovane nabíjať ???
Prípadne nejaké ďalšie skúsenosti a rady ohľadom tohto ???
Budem vďačný ža kadú zmyslu plnú radu , skúsenosť ....
Tiež by ma zaujímal názor na správnu údržbu olovených , bezúdržbových , gélových akumulátorov dodávaných napr. k detským autíčkam na vozenie , alebo v UPS-kách ( https://www.tipa.sk/sk/bateria-olovena- ... 9iEALw_wcB ) ???
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa cool-zool » 21 Sep 2021, 13:42

Chlapci , naozaj , nikto nič ??? Veď je tu toľko odborníkov aj teoretikov v tejto veci , tak som čakal , že sa tu rozvedie búrlivá diskusia a dozviem sa niečo nové , užitočné .....
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa miso156 » 21 Sep 2021, 19:37

Li-ion v zásade nevybíjat nadoraz pokial nemusis (nie si niekde na ceste bez možnosti dobiť), predĺžiš tým životnosť. Vačšinou sa doporučuje neísť pod 2.5v na článok, ale to ochrana v aku-packu ajtak nedovolí. Keby mi na baterke záležalo, tak by som nešiel ani pod 3v.
Batérie pri nepoužívaní udržiavať radšej nabité, ale povedzme 3.5v by som neriešil.
To, že sa baterka aj po plnom nabití ešte má snahu dobiť je spôsobené, že napätie na nej po chvíli od odpojenia ešte trochu klesne a ochrana umožní jej "dobitie" - nerobil by som to, je to zbytočné, nič extra sa nedobije.

Ovela horšie, čo si nespomenul je udržiavať baterie podchladené, tam životnosť výrazne klesá.
Byť na mne a chcel sa voziť aj cez zimu, tak normálne riešim nejakú jednoduchú tepelnú izoláciu okolo aku-packu.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa boraicho » 21 Sep 2021, 20:25

cool- zool , nerieš to. Viem že pišu udržiavať nabite a tak, ja mam dva baterky a nechavam ich tak na 70-80% to je jedno. A cez zimu ich nenabijam, ale mam ich vybrate z ebajku a su v izbe. Určite nevybijať, nikdy!
ked miniem do 30% baterky, tak ju nenabijam. ak miniem viac, tak nabijam. už ked idem pod 70% už citim pokles vykonu ebajku.
inač začiatkom septembra som svoje baterky už z ebajkov vybral a založím ich až niekedy v máji. a nabijať ich nebudem. Lebo napetie pred uložením baterky po lete bolo take iste ako po vyše pol roku bez nabijania.takže nejake pravidelne nabijanie neriešim.

THT integrač mosfet driver? kto aky použiva? DIL8
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa cool-zool » 21 Sep 2021, 21:39

Dakujem za prve reakcie a rady ! Ja planujem behat na tej EBabete aj v zime , ale iba do prace a spat domov a jedna cesta trva cca 2 - 3 min , inak ju skladujem doma v chodbe (teplota cca 15 - 18 st C ) a v praci v kancelarii (teplota cca 22 - 23 st C ) ...
Ono k tomu uplnemu dobijaniu , tak ja ju vecer pripojim na nabijacku a do rana je pripojena (cca od 20.00 do 6.00 h ) , ale viem ze sa dobije za max. 5-6 hod pri uplnom vybiti (podla ukazovatela z 35% na 100%) a pri vybiti na nejakych 70% co byva castejsie tak dobija kratsie a potom nabijacka odpoji nabijanie , no a rano ked odpojim kabel z baterky a znovu pripojim tak este asi 20 - 30 nim dobija , ale to som spravil iba par krat so zvedavosti ...
0

Hund17
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 774
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Trenčiansky kraj
Vek: 31

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Hund17 » 03 Okt 2021, 20:45

Páni, čo je toto za konektor? Je to na priemyselnom dotykovom displeji a rád by som ho skúsil rozchodiť.
Obrázok
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 388
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa ivan_01 » 03 Okt 2021, 20:59

https://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_1284

vyzerá to ako 36pin Centronics paralelný port
0

Hund17
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 774
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Trenčiansky kraj
Vek: 31

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Hund17 » 03 Okt 2021, 21:05

Aaaaa je to ono, dakujem :partyman: nejaký nápad ako pripojiť týmto konektorom displej k pc?
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa alois » 04 Okt 2021, 03:29

To je konec kabelu do zastrčení k tiskárně s paralerním portem. Druhý konec kabelu se strká do PC a je to klasický DB-25. Protikus tohoto konektoru je v tiskárně. Sháněj nějakou starou tiskárnu s tímto portem a z ní to kuchneš. Píšu jen o fyzickém propojení. SW bude věc jiná. 8)
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 388
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa ivan_01 » 04 Okt 2021, 09:37

Nemôžeš chcieť, aby ti podľa fotky zapavučinovaného konektora niekto presne povedal, čo máš kde zapojiť. Daj fotku štítku zariadenia a portov, alebo aspoň model.
0

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa wizing » 13 Okt 2021, 14:50

Zdravím.
Chcel by som nadviazať na tému ktorú načal YellowJacket pár komentov vyššie.
Presne tieto moduly mám doma FS1000-A. Chcel som ich použiť na niečo podobné ako YellowJacket.
Prijímač aj vysielač mám zapojený na kontaktnom poli pomocou 9V batérie cez 7805. Po privedení log1 na dátový pin vysielača mi na prijímači zhasne led ktorá je pripojená na datovy pin prijímača. Celé to mám zapojené bez mcu a funguje to.
Problém ale je, keď vysielač zapojím rovnako na 9V batériu cez 7805, ale na druhé kontaktné pole, ale stále sú moduly pomerne blízko seba tak led mi nezhasne ale len poblikáva. Na nete som našiel rôzne druhy použitých antén od užívateľov ale nepomohlo. Momentálne používam 17,3cm drôt. Problém by mohol byť aj v nejakom rušení resp. napájanie nejakým spôsobom odfiltrovať ... fakt neviem .... možno použiť originál anténu ale fakt sa mi nechce dať 5eur za poštovné kvôli anténe za 0,80eura....možno to ani nie je anténou

Vo videách na youtube to každému zázračne funguje ale nedokážem si predstaviť že cez to ešte aj posielajú bitové dáta keď to má problém z led na vzdialenosť 10cm ..... resp. neviem kde robím chybu

YellowJacket:
Použil si nakoniec tieto moduly? ... resp. mal si podobné problémy ak si ich používal?
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Sani1 » 13 Okt 2021, 15:49

Ak sa pozrieš na ten vysielač a preštuduješ túto stránku http://danyk.cz/reverz21.html zistíš, že ten modul nie je nič viac ako kryštálový rezonátor, na ktorý nestačí pripojiť logickú jedna alebo nula. Modul je určený na ASK/OOK moduláciu. Takže ak pripojíš log.1 na vstup DATA, tak akurát vysielaš nosnú frekvenciu 433,92MHz, výkonom cca 10mW. Ale na druhej strane prijímač čaká na danej nosnej frekvencii modulovaný signál, ktorý tam ale nie je, čiže prijímač nemá čo demodulovať. Ak ich máš vedľa seba, tak je možné že tých 10mW zahltí prijímač. Neviem aké videá pozeráš, ale k týmto modulom sa pripája nejaké MCU, ktoré na jednej strane ten signál vytvorí a na druhej, po demodulácii ten MCU vie čo s tým má urobiť (pri akej kombinácii núl a jednotiek, ktorý výstup má nastaviť).
Ale na trubke aj free-energy funguje :D
0

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa wizing » 13 Okt 2021, 16:00

no mal som na mysli napríklad tieto videá
https://www.youtube.com/watch?v=98tYLEnevfA
https://www.youtube.com/watch?v=VPlKhGcLrmk
https://www.youtube.com/watch?v=Z6YwcGjw6ps

Asi som si to len predstavoval príliš jednoducho :-)
Nechcel som použiť mcu .... ale asi budem musieť ... to ale pôjdem do iných modulov ... toto mi nepríde moc spoľahlivé
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Sani1 » 13 Okt 2021, 16:40

Ani na jednom z tých videí, nemá ten Indián tie moduly vzdialené od seba viac ako cca 15 cm. Ak sa chceš hrať, zabávať, učiť sa a moduly máš doma, ako si písal, tak som už pred tým dal link. Keď chceš niečo hotové tak tam je link od Atlana
0

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa wizing » 13 Okt 2021, 16:57

Vďaka za vysvetlenie aj za link .... už rozumiem ako to funguje ...
niekedy stačí trošku postrčiť a človek sa hneď posunie ďalej.
Mám doma ešte NRF24L01 uvidím ešte ktoré z týchto dvoch použijem...
Ešte raz vďaka za rady
0

Napísať odpoveď