ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa YellowJacket » 27 Jún 2021, 17:58

Ahojte,
viete mi poradit, akym sposobom sa riesi ovladanie motora ( co najjednoduchsie ), aby pri urcitej koncovej polohe motor zastavil, bez moznosti pouzitia nejakych snimacov. Napriklad ako sa riesi ovladanie okien v aute? Ja si myslim, ze sa kontroluje velkost prudu, a ked sa motor uz nevladze tocit, velkost prudu stupne. Mozno sa mylim.
Ide mi o to: kamarat chce namontovat na dodavku markizu, motor na 12V. Nie je tam velmi moznost umiestnit nejake snimace koncovych poloh, tak ako najjednoduchsie to vyriesit? Poskladat si toz diskretnych suciastok nie je problem. Ale ak existuje aj nieco hotove, taktiez nevadi.
Ak je moja domnienka o sledovani prudu spravna, uvazujem tak, ze na rezistore budem snimat napatie a komparatorom porovnavat s referencnym napatim. Ak je vacsie, motor vypne. Neviem, ci je to idealne riesenie.
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa MARKYS » 27 Jún 2021, 23:27

Neviem ako sa to rieši v autách a pod. ale napadá mi, že by si si odstopoval, koľko času trvá tej markíze než sa rozloží a potom načasoval zopínanie motora . Ono by to ani nemuselo byť moc presné, môžeš dať asi aj o kúsok kratší interval zopnutia motora, pri markíze na dodávke to nevadí ak sa vysunie o kúsok menej :)
To snímanie prúdu nemusí byť zlý nápad, ale tam by ti to nemuselo korektne fungovať už pri prúdovom náraze pri zapínaní motora, čo by ti to hneď aj vyplo a moc by si sa nepohol.
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa SMITH » 28 Jún 2021, 09:58

Ideálne riešenie je snímanie otáčok nejakého elementa . Odsleduje sa koľko otáčok je treba k vysunutiu a je to . Len tam musí byť aj koncak ( resp definícia ) základnej polohy a od tej sa odvíja počet otočenie elementa k požadovanej pozícii .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa misocko » 28 Jún 2021, 14:42

najjednoduhsie bude samozrejme snimanie prudu , s tym ze ovladacie tlacitko pocas doby stlacenia premosti "nadprudovu stopku"
treba tu vsak poriesit "odpruzenie" motora , respektive markizy - nesmie to na konci dorazit kov na kov , to by prevodovka dlho nevydrzala - rozbehnuty rotor len tak nezastavis.
chce to bud treciu spojku (alebo hrkaciu z akuutahovacky) alebo nejake tlmice na koncovych polohach - aby to v poslednom momente islo tazsie , ale nenarazilo kov/kov.
pripadne pohon cez nejaku pruzinu.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa YellowJacket » 28 Jún 2021, 22:29

Dakujem vsetkym za postrehy. Snimanie otacok je fajn napad, celkom presne riesenie, ale zial, neviem si to velmi predstavit, ako to zrealizovat.
Co sa krajnych poloh tyka, nemaju to uz samotne markizy nejako poriesene, tie dorazy? Osobne som este tu jeho konkretnu nevidel, zatial len zbieram informacie. Ale ak by to teda nemala, mas pravdu, bude to treba nejako stlmit.
Vdaka vam este raz, skusim to nejako vymysliet.
0
Naposledy upravil/-a YellowJacket v 29 Jún 2021, 08:06, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa SMITH » 28 Jún 2021, 22:41

V podstate ti stačí , len niekam na hriadeľ motora umiestniť výstupok , ktorý ti bude spínať buď mechanický kontakt , alebo niečo také to https://techfun.sk/produkt/indukcny-sni ... 2a3-4-zbx/ .
a spraviť čítač s predvoľbou čo bude počítať impulzy .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Jún 2021, 09:48

Môžem ti dať motor z rolovacej brány,tam sú dve závitové tyčky s bežcami, a koncákmi, ktoré sa dajú nastaviť na presnú dráhu a vypnú kedy potrebuješ.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa YellowJacket » 29 Jún 2021, 19:33

Dakujem pekne. Zatial som nacmaral nejaku schemu s pouzitim merania prudu, uvidime, ako sa to bude chovat, ale ak by to robilo zlobu, tak by som napisal SS. Ak by to bolo aktualne, zadarmo by som ho nevzal.
Kazdopadne, chcel by som to zatial skusit cestou merania prudu, pretoze pri merani otacok mi napadol jeden nepriaznivy stav - ak by z nejakeho dovodu doslo k strate napajania, a teda k zastaveniu motora niekde v strede, a k strate dat, bol by to vcelku problem. Pri merani prudu by sa nic nestalo, stlaci sa gombik a ide sa akoby sa nic nestalo.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa SMITH » 29 Jún 2021, 23:25

Áno , to to je klasický problém . Preto vždy pri zapnutí ide pohon na základnú polohu ... (pri riadení nejakým sofistikovanejším systémom )
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Jún 2021, 07:53

Ten motor je na 230, ale použiješ len ten mechanizmus s koncákmi . Ovládať to budeš dvomi tlačítkami.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa josek » 30 Jún 2021, 10:30

To YellowJacket: motor od 5ka použi.

Ten motor asi nebude mať veľký výkon a asi bude mať na pomocnú fázu kondenzátor kvôli zmene smeru otáčania. Stačí mu dať malý invertor a môžeš ho použiť. A tými tlačítkami ho nakopneš po výpadku ľubovoľným smerom.

Myslím že si ušetríš pri prispôsobovaní mechaniky motora.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1363
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Amaterr » 30 Jún 2021, 11:59

Jacket .. , uz niekto davno riesil podobne tvoj problem :) ´ paketovacie lisy napr . typu PB-12B vyuzivaju tento princip , kazdy material je rozny na lisovanie , je tam trojfazovy motor samozrejme s prevodovkou ´ napanie na motor je v "zablomovanej"; krabicke od vyrobcu ´ nejake prudove rele pri lisovani zastavuje motor pri prekroceni odberu .. len ma napadlo ako by sa chovala ta markiza pri namoknuti a zmeni sa hmotnost tej plachty :).
Josek , on spomina 12V motorcek na dodavku ´ predpokladam teda ze je to DC .
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa josek » 30 Jún 2021, 16:24

Amaterr: preto som radil ten invertor, ostatné by mal od 5ka.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1363
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Amaterr » 30 Jún 2021, 16:45

Jasne ´ hmmm, .. ja osobne by som do nejakej dodavky nedaval 230VAC ´ aj keby som mal motor zadarmo ´ samozrejme je to jeho rozhodnutie :) .
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa YellowJacket » 30 Jún 2021, 17:35

Co sa tyka napajania, na dodavke som mu montoval 2 x 285W panely, MPPT regulator, 2 x 12V bateria, aj invertor, tak tu by problem nebol, ale nekomplikoval by som to takym silnym motorom, pokial by to nebolo nutne. Najprv pozriem ako vyzera ta markiza, on spominal ze ma aj nejaky motor na 12V, tak sa prv vyskusa, co ma a keby to bolo slabe, potom sa bude spekulovat.
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 28

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 07 Júl 2021, 16:59

Zdravím, potreboval by som poradiť s označením kontaktov na stýkači. Mám dva stýkače V13c, kde sú zvláštne označené pomocné kontakty. Na obrázku hore na stýkači sú kontakty označené dosť jednoducho, ale priamo pri svorke daného kontaktu sú čísla nejako rozhádzané a vôbec mi to nesedí s daným obrázkom. Pravdepodobne som len sprostý a bude to celkom jednoduché, ale neviem si dať rady, ako sú teda tie kontakty označené. Potrebujem prekresliť schému daného zariadenia a neviem, ako to pooznačovať. Ďakujem.
Prílohy
IMG_20210628_102320930.jpg
IMG_20210707_150011518.jpg
IMG_20210707_150059634.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa SMITH » 07 Júl 2021, 18:24

Horné sú silové (výkonové) a spínajú sa X1-X2, Y1-Y2 , Z1-Z2 ,
Spodne kontakty sú pomocné a sú zapojené 1-2 spínací kontak (NO) , 5-6 rozpínací kontakt (NC)
Na druhej strane to je 3-4 (NO) a 7-8 (NC)

Poradie podľa obrázka je zospodu 4,3,8,7
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 28

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 07 Júl 2021, 18:37

Podľa tej schémy hore mi to je jasné, ale z boku to je označené takto. A tu mi to už jasné nie je.
Prílohy
kontakty.png
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa SMITH » 07 Júl 2021, 18:51

Keď sa pozrieš na ten stýkač z predu , tak na pravej strane je 7,8,3,4 a na ľavej 5,6,1,2 . Proste používali len jeden vylisovaný diel ktorý otáčali ...

Platia číslice z predného pohľadu ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 28

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 07 Júl 2021, 19:10

Už rozumiem, ďakujem.
0

Napísať odpoveď