ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa YellowJacket » 27 Dec 2022, 10:41

Pekny den prajem,

prisiel som poprosit o radu ohladom prudoveho chranica - zistil som, ze mi nereaguje testovacie tlacidlo a vlastne az teraz po troch rokoch som si vsimol, ze jeho menovity prud ( 25A ) je nizssi ako predradeny hlavny istic... Mozno to ma suvis, to je teraz uz jedno, elektrikar bol fuser a najsmutnejsie je, ze je to novostavba 2020 ktora normalne presla reviziou ( s kopec inymi chybami, radsej ani neposielam foto rozvadzaca ).

Prudovy chranic musim kazdopadne menit, povodny je typ AC a moja otzka znie, ci ho mozem zamenit za typ A, pretoze s tymto typom nemam osobne skusenost. Z informacii na internete som pochopil, ze sa moze pouzivat normalne v domacnostiach. Ide mi o to, ze vramci hobby opravujem elektroniku, takze pre lepsiu moju ochranu by bol hadam lepsi tento, avsak neviem, ci ostatne AC spotrebice budu chranene rovnako ako s prudovym chranicom typu AC.
Dakujem za info.
0

mich
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 11 Apr 2022, 00:07

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa mich » 27 Dec 2022, 18:30

nefunkcny chranic nie je ziadna rarita. teraz som menil v zaruke dva. ak je zle zapojeny nemusi fungovat. 25A tiez nie je problem. posli foto cely rozvadzac

s pozdravom,M
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa YellowJacket » 27 Dec 2022, 19:03

Rozvadzac v prilohe. Co teda typ chranica, mozem pouzit typ A miesto AC?
Prílohy
IMG_20210215_175035.jpg
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa miso156 » 16 Jan 2023, 14:31

Stretli ste sa niekto s odporovym drotom >100 ohm/m?
Idealne priemer fi=2 az 4mm.
Niekde kupit alebo z niecoho vypajtlovat. Dlzka mi staci cca 10cm.
0
"No pain, no gain." (KC238)

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Jan 2023, 14:54

Takový odporový drát neexistuje
Např. kanthal, který má skoro 80x menší vodivost než měď, bude mít při délce 1m a fí 3mm odpor 0,2Ohm.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa miso156 » 16 Jan 2023, 14:59

A existuje nejaky material ktory ma 10ohm pri danych rozmeroch?
Aky material sa na to da pouzit?
0
"No pain, no gain." (KC238)

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Jan 2023, 15:21

Prozraď, k jakému účelu to chceš použít
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa miso156 » 16 Jan 2023, 15:32

Je to na variabliny odpor, vpodstate reostat.
Pojdu cez to male prudy okolo 1mA.
Pouzil by som hotovy reostat, ale potrebujem fixaciu bezca a kvalitny pritlak bezca o odporovu drahu.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Jan 2023, 21:26

TP680 - drôtové potenciometre - v rôznych hodnotách má napr. avelmak - mám aj doma "nejaké" - len potrebujú "umyť" - sú to úloženky... Mám aj nejaké "lineárne" dlhé (cca 20cm) - ale musel by som pozrieť hodnoty... ( z rôntgenu)... za poštovné + 1 pivo za cestu na poštu nie je problém... :P
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa ondistef » 16 Jan 2023, 22:11

YellowJacket napísal:
27 Dec 2022, 19:03
Rozvadzac v prilohe. Co teda typ chranica, mozem pouzit typ A miesto AC?
Použi typ A, je univerzálnejší a ja osobne typ AC nepoužívam, resp. fakt len na veci typu elektrickej špirály na ohrev a pod.
Rozdiel je medzi nimi ten, že zatiaľčo AC typ reaguje len na striedavú zložku unikajúceho prúdu, tak typ A aj na jednosmernú pulzujúcu. Takže je vhodnejší na ochranu inštalácii, kde sú zapojené rôzne spotrebiče vrátane stmievačov a rôznych regulátorov (mixéry, pračky, vysávače, ...). Za istých okolnosti by pri prechode pulzujúcich prúdov cez AC chránič nemusel vôbec vybaviť, alebo by "stuhol" a potom nereagoval ani na striedavé chybové prúdy.
A čo sa amperickej hodnoty týka, kľudne dimenzuj o jeden rád vyššie ako je predradený istič (pred elektromerom 25A (32A) istič - 40A chránič).
miso156 napísal:
16 Jan 2023, 15:32
Je to na variabliny odpor, vpodstate reostat.
Pojdu cez to male prudy okolo 1mA.
Pouzil by som hotovy reostat, ale potrebujem fixaciu bezca a kvalitny pritlak bezca o odporovu drahu.
Nemôžeš použiť nejaký viacotáčkovy trimer (potenciometer)? Tie sú pomerne precízne a len tak ľahko sa nerozladí, resp. v omnoho menšej miere ako klasický jednootáčkovy a pri najhoršom vieš po nastavení prikvapnúť farbou na zaistenie polohy.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa YellowJacket » 20 Jan 2023, 15:32

Dobry den,

zhanam nahradu zdroja konstantneho prudu pre skupinu LED ( 8 LED v serii, 9x paralelne ) zo svietidla. Dosla mi trpezlivost pri snahe opravit samotny zdroj ( LED pulzuju asi v polsekundovom intervale. Skusil som vymenit kondenzator pri napajacom pine drivera, rychlu diodu k napajaciemu pinu drivera, dalsiu rychlu diodu v snubber obvode, a stale to iste ). LEDky som skusal napajat priblizne 5mA prudom a vsetky svietili, takze nepredpokladam chybu v LEDkach ( mozno sa mylim, opravte ma ).

Viete mi poradit, ako zistim vhodnu nahradu zdroja? Na svietidle pise 50W a podarilo sa mi najst na internete, ze dany zdroj mal pri zapnutom stave 94V. Sedliacky rozum - 500 mA bude postacovat? Viem si to nejako overit predtym, ako kupim zdroj, ktory mozno nebude vyhovovat, alebo v horsom pripade poskodi LEDky? Dakujem vopred.
Prílohy
IMG_20230120_145427.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa balu » 20 Jan 2023, 15:53

Já bych asi v tomto případě šel směrem k napájení konstantním napětím. To znamená ke každé z 9 skupin LED dát omezovací odpor spočítaný pro proud tou danou větví LED, aby vyhovoval při zvoleném napájecím napětí. K tomu bych vzal regulovatelný zdroj napětí a nastavil bych ho cca na 97-100V. Je třeba, aby omezovací odpory omezily proud LEDkami a zároveň na nich nebyl zbytečně velký ztrátový výkon.

Ale možná bude mít někdo lepší nápad.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Jan 2023, 17:14

Neviem, či sa u každého len tak povaľuje 100 V regulovateľný zdroj ... :wink:

Si elektrikár, tak žiarovka na 230 V, mostík, (povedzme zatiaľ bez filtračného kondenzátora) a šup to na 230 V a tú veľkú LED-ku. Prúd si dúfam vieš vypočítať a pridávaním množstva/ výkonu žiaroviek, ho zväčšovať. A môžeš začať merať a na základe nameraných údajov začať hľadať vhodný zdroj.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa jezevec » 20 Jan 2023, 17:29

YellowJacket napísal:
20 Jan 2023, 15:32
... LEDky som skusal napajat priblizne 5mA prudom a vsetky svietili, takze nepredpokladam chybu v LEDkach ( mozno sa mylim, opravte ma )...
Blikání LED v drtivém případě způsobuje některá LED, zkoušej za provozu třeba pinzetou postupně každou zkratovat. Testování proudem 5mA nic neřeší.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Milos66 » 20 Jan 2023, 18:25

miso156 napísal:
16 Jan 2023, 14:31
Stretli ste sa niekto s odporovym drotom >100 ohm/m?
Idealne priemer fi=2 az 4mm.
Niekde kupit alebo z niecoho vypajtlovat. Dlzka mi staci cca 10cm.
Konštantán napr:
https://velkoobchod.conrad.sk/block-rd- ... -m.k422548
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa balu » 20 Jan 2023, 18:45

YellowJacket napísal:
20 Jan 2023, 15:32
Dobry den,

zhanam nahradu zdroja konstantneho prudu pre skupinu LED ( 8 LED v serii, 9x paralelne ) zo svietidla. Dosla mi trpezlivost pri snahe opravit samotny zdroj ( LED pulzuju asi v polsekundovom intervale. Skusil som vymenit kondenzator pri napajacom pine drivera, rychlu diodu k napajaciemu pinu drivera, dalsiu rychlu diodu v snubber obvode, a stale to iste ). LEDky som skusal napajat priblizne 5mA prudom a vsetky svietili, takze nepredpokladam chybu v LEDkach ( mozno sa mylim, opravte ma ).

Viete mi poradit, ako zistim vhodnu nahradu zdroja? Na svietidle pise 50W a podarilo sa mi najst na internete, ze dany zdroj mal pri zapnutom stave 94V. Sedliacky rozum - 500 mA bude postacovat? Viem si to nejako overit predtym, ako kupim zdroj, ktory mozno nebude vyhovovat, alebo v horsom pripade poskodi LEDky? Dakujem vopred.
A co třeba tohle : https://www.tme.eu/cz/details/28003377/ ... c-lp-snc3/
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa YellowJacket » 20 Jan 2023, 19:31

jezevec napísal:
20 Jan 2023, 17:29
Blikání LED v drtivém případě způsobuje některá LED, zkoušej za provozu třeba pinzetou postupně každou zkratovat. Testování proudem 5mA nic neřeší.
Dakujem za radu. Ked skratujem niektoru z diod, tak vzdy ostane blikat len sedem LED v tej jednej serii, ostatne su zhasnute ( resp svietia velmi slabucko ). Takto prejdem cely obvod, ale ziadna zmena, vzdy len blikajuca jedna seria. Ako vravim, keby to bolo aspon zapojene podla nejakeho standardneho zapojenia, tak by som to skusal dat dokopy, ale toto je pre mna nejako cudne navrhnute- napr hlavny transformator tu jezapojeny tak, ze je pouzity ako cievka ( aj oznacenie na doske ma L4 ). A smd kod drivera zial nejde identifikovat.

Balu: to by hadam mohlo stacit. Za tu cenu, vyskusam.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa YellowJacket » 20 Jan 2023, 20:57

Dolfi napísal:
20 Jan 2023, 17:14
Neviem, či sa u každého len tak povaľuje 100 V regulovateľný zdroj ... :wink:

Si elektrikár, tak žiarovka na 230 V, mostík, (povedzme zatiaľ bez filtračného kondenzátora) a šup to na 230 V a tú veľkú LED-ku. Prúd si dúfam vieš vypočítať a pridávaním množstva/ výkonu žiaroviek, ho zväčšovať. A môžeš začať merať a na základe nameraných údajov začať hľadať vhodný zdroj.
Ospravedlnujem sa, prehliadol som tvoj prispevok, Dolfi.
Ano, takto nejako podobne som testoval obvod s LEDkami - 230V napojenych na 33k/5W rezistor, usmernovaci mostik a za to rovno LED. Ampermeter ukazal zaokruhlene 5mA a vsetky LEDky svietili, aj ked slabo, pochopitelne. Hodnotu rezistora si viem zmensovat, len otazka je, dokedy to zvladnu LEDky, kym sa im to prestane pacit :)
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 20 Jan 2023, 22:08

Chlapi mám takýto problém s novou telkou samsung QE65QN90B...nevie sa mi pripojiť na domácu wifinu, vypisuje chybu 107. Pozeral som po nette a odporúčania typu všetko resetovať už nepomohlo.
K sieti sa viem pripojiť len cez mobil a mobilný pristupový bod.
Pri prvom spustení mal tiež problém spojiť sa s wifi, ale pomohol reset routru, po aktualizácii softveru na verziu 1420 sa už nespojil ani raz, len cez zdielaný bod na mobile.
Druhá telka samsung z nižšej rady ide v pohode už rok.
Na stránke samsung nejde stiahnuť staršiu/pôvodnú verziu softvéru.
Riešil už niekto? Vďaka.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Jan 2023, 10:15

YellowJacket napísal:
20 Jan 2023, 20:57
... len otazka je, dokedy to zvladnu LEDky ...
Tvrdíš, že ten modul je 50 W. Ak je to pravda, tak úbytok na nich určí prúd. (No je tam 72 ks LED, na jednu vychádza 0,7 W. Sú také ?).

Žiarovka je lepší odpor. Je výrazne lacnejší pri danom výkone a je nelineárny, (stabilizuje prúd). Tak dve 60 W žiarovky paralelne dajú tých cca 0,5 A.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď