ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 06 Apr 2023, 21:03

Napr. toto?
Prílohy
tea5767.jpg
tea5767.jpg (45.74 KiB) 3479 zobrazení
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa budvar10 » 07 Apr 2023, 10:03

pocitujlasku napísal:
06 Apr 2023, 20:38
zdeno6505: len reflektuju dnesnu dobu. Uz nema zmysel robit vsetko napr. z logickych obvodov, ked mame lacne procesory. Nemusim navrhovat ladiace obvody pre radio, ked mame za par drobnych hotovy vyladeny modul radia...
Modul rádia? Hotové rádio stojí menej. Vlastne rádio máš už aj v mobilnom telefóne. Z ekonomického hľadiska sa nevyplatí v elektronike už takmer nič koštruovať na amatérskej úrovni, ak sa to dá hotové kúpiť. Už je to len finančne nákladná záľuba.
1
Obrázok 1

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Apr 2023, 12:24

lenze ked si chces to radio dat do nejakej svojej konstrukcie, tak predsa nekupis hotove.
myslel som tym skor to, ze stavas si vlastnu audio zostavu, tak nemusis riesit a ladit cievky, zlozito vsetko navrhovat, ale kupis hotove. volakedy boli moznosti hotove radio, alebo suciastky. teraz mas hotove radio, suciastky, alebo modul.
cize uz nie je taky dopyt po schemach.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Apr 2023, 20:07

+Máte pravdu obaja, ale tu nastáva základný problém.
Neustále sa zmenšuje základňa tých mozgov, čo niečo dokážu navrhnúť a vyrobiť , na rozdiel od tých , čo síce niečo vedia vyrobiť podľa ich návrhov , ale nič nové nevedia vymyslieť, lebo nepoznajú detaily a funkciu tých obvodov a teda nič nové z vlastnej hlavy nevymyslia.
Dokážu len využiť niečo už vymyslené a aplikovať to s problémami do praxe, pretože pri prvom probléme s oživovaním, sú v koncoch a máme ich tu na fóre- lebo , v návode bolo desať strán bezpečnostných opatrení, ako zaobchádzať s odpadom, ale ani jedna o oživovaní toho modulu. :wink:
Ale to je asi celosvetový trend a zámer ,,elít,, a vidno to aj posledných 30 rokov v našom školstve, že vzdelanie je len pre tých, čo na to majú a zvyšok obsadzuje len výrobné linky... podaj .. podrž.. privar.. posuň ďalej... veď za teba myslí niekto tam hore, kto mal viac peňazí na štúdium.
Pripomína mi to 18.te storočie. :wink:

No do kelu, takto som si prekecal 10 kilový príspevok. :D
Myslel som, že to počítadlo už nevie ísť ďalej o jeden digit.
Slúbil som Amaterrovi, že končím, takže by som mal dodržať slovo a zlomiť pero a vyliať atrament....

no neviem, či to bude také jednoduché, lebo mi toto fórum prirástlo za tie roky k srdcu ako by-pas ,a asi by mi bez neho chradlo, takže zostanem aspoň na lavičke sledovať zápas ako záložník. :agree: :partyman:
4
Obrázok 1 Obrázok 3
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Apr 2023, 20:35

To nie je zamer elit, ale ludia su proste lenivi sa cokolvek nove ucit. Ja sam to vidim v praci. Som programator, a sice mam okolo seba mega (nie toho z tohto fora :) ) sikovnych ludi, ktori maju dost vela teoretickych znalosti, ale iba z jednej oblasti. Jeden prog. jazyk. cokolvek mimo to okamzite odmietaju a ked nieco potrebuju, tak hned hladaju konkretne riesenie.
Ja zase milujem patranie, zistovanie do hlby ako to funguje, preco to tak je atd. Preto pre mna nie je problem robit upravy aj v uplne inych prog. jazykoch, lebo ako nas ucitel vravieval: vsetko je to o tom istom, len sa to inak zapisuje. A ked si to viem vseobecne predstavit, ako to ma fungovat, tak konkretnu syntax si viem najst na internete.
Ale dobre sa doplname, lebo ja viem ako to navrhnut, na co si dat pozor, a oni zase vedia, ako to napisat tak, aby to bolo podla pravidiel a prehladne.

asi treba napisat zawinovi, nech ti vynuluje pocet prispevkov, lebo my ta tu chceme :)
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa remusator » 07 Apr 2023, 20:39

Ahoj,
vedeli by ste niekto poradiť dobrú (a lacnú) odspájkovačku?
Potreboval by som odspájkovať cca ~70 prechodiek spájajúcich dve dosky.

Mám odsávacie lanko a klasickú pumpu s ktorou viem ako tak robiť - no vždy mi ostane trocha cínu tak, že dieru musím nahriať a súčiastku z druhej strany vytiahnuť pinzetou.
Toto je pri 70 spojoch, ktoré musia povoliť naraz nerealizovateľné.

Nejaké veľké sumy do toho nechcem dávať, nakoľko využitie odspájkovačky je pre mňa jednorázová záležitosť.

Pre predstavu, pretočte na 09:27
https://youtu.be/Qj8w1Iu6Aj8?t=567
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 07 Apr 2023, 22:40

Z tých lacnejších asi ZD-915. Takmer všetko v tej cene je úplne to isté, len to predáva iná značka. Na občasné práce to stačí, ale časom je šanca, že odíde výveva/kompresor/čerpadlo (neviem, čo tam je). Ale vzhľadom na to, že sa stále vo veľkom predávajú, to snáď nebude až také strašné. Myslím, že sa k tomu dajú nájsť nejaké recenzie. Poprípade na TME to majú ako SP-1010DR od Solder Peak.
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa dudoo » 08 Apr 2023, 02:53

budvar10 napísal:
07 Apr 2023, 10:03
Vlastne rádio máš už aj v mobilnom telefóne
No ani nie. Roky jazdím vlakom trasu a tak rád by som bol, ak by som tých mobiloch mal FM rádio.
Trasa kopíruje pohraničie Slovensko - Rakúsko - České a tam mobily nevedia kam sa majú zaregistrovať a tým pádom pre streamovanie rádia/ hudby je to hluché miesto.

Pridám aj môj názor.
Printové média sú už dlhodobo na ústupe všade, v každej sfére. Predbehla ich rýchla doba vyhľadávania online informácií.
Kedysi bez tých internetov bola akási iná doba. To som po výplate prišiel do PNS v Bratislave na hlavnej šťanici, v chodbe pri eskalátoroch. Vypýtal som si Amatérske rádio: červené, modré.. Aradio, PE, (KTE to bolo dávno) Sdělovací techniku, PCrevue, CHIP. Pani mala tržbu :D Potom som sa celý mesiac riadil len tým čo bolo na papieri, tu samozrejme nebudem hovoriť o tých PC časopisoch. Na elektro literatúre ma zaujímali schémy (Hlavne vysvetlenie T1 sa otvorí ak C1 sa nabije cez R2.... ), tie som za ten mesiac preštudoval x-krát, lebo som to bral ako "jediný" prístup k informáciám tohto typu.
Teraz je to iné, rýchle. Je nejaká požiadavka - objedná sa extrémne lacný modul s nálepkou CE do mesiaca príde, nasadí sa a potom - odborníci povedzte, čo je s tým, keď to robí skoro to čo potrebujem, ale nie úplne to na čo to potrebujem?
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Amaterr » 08 Apr 2023, 06:33

5ko , ale kde :) , mne si nic neslubil ..spomenul si , ze pri 10000 koncis a ja som ti len pripomenul aby si ich setril a neminal na p...y . :)
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Apr 2023, 08:07

dudoo: co mas za mobil? este som nenatrafil na smartfon bez radia, a to boli od najlacnejsich po vlajkove lode
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa budvar10 » 08 Apr 2023, 08:59

Amaterr napísal:
08 Apr 2023, 06:33
5ko , ale kde :) , mne si nic neslubil ..spomenul si , ze pri 10000 koncis a ja som ti len pripomenul aby si ich setril a neminal na p...y . :)
Už ti asi neodpovie.
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa dudoo » 08 Apr 2023, 12:07

pocitujlasku napísal:
08 Apr 2023, 08:07
dudoo: co mas za mobil? este som nenatrafil na smartfon bez radia, a to boli od najlacnejsich po vlajkove lode
Mal som vlajkovú loď HTC U12, ten nemal FM rádio (asi kvôli absencii Jacku) a teraz také repasované jablko a tam to je to isté. Ale aj tak som mal BT sluchadlá a tam anténa nieje :D
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Apr 2023, 12:37

Ale hej,odpoviem. :agree: aj Amaterrovi . :agree:
Aj keď je pravda,že som začal prehodnocovať, či naozaj musím reagovať na niečo a
nemíňam si príspevky na piˇ...ny. :wink:
Za tie roky čo som tu, som spoznal velmi veľa správnych chlapov ,ktorí mi veľa dali do života nielen z odborného hladiska, ale aj z toho ľudského,začo im ďakujem a dúfam, že ich rady sa budú rozrastať, pokial budem v tejto komunite vítaný.Bolo by mi aj tak za vami smutno a určite by som sa nezdržal a občas niečo štekol.Takže ako vidím, počítadlo zvládlo ďalšiu nulu, môžeme isť dalej. :thumbup:
/Na rozdiel od cenoviek u mäsiara, kde už nekúpite nič pod 10€, takže cenovky začali písať za 100gramov :wink: aby to nevyzeralo tak hrozivo, veď zákazník sa poteší, ak vidí udené koleno za 1,20€, no nekúp to, akurát pri kase mu spadne sánka aj chuť na studeno./ :rolleyes: :mrgreen:
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Apr 2023, 17:00

dudoo: jablko neberiem do uvahy, lebo to si zije svoj zivot a ma tam vsetko vlastne.
htc som nevedel, ze este robia mobily. tam, ako htc bol dlhe roky u mna jedina snazka, este v casoch windows mobile, tak po par rokoch s androidom u mna skoncili.
lenovo, samsung, xiaomi... maju radia
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa jezevec » 08 Apr 2023, 17:23

Ďuri12 napísal:
07 Apr 2023, 22:40
Z tých lacnejších asi ZD-915.... .....Na občasné práce to stačí, ale časom je šanca, že odíde výveva/kompresor/čerpadlo (neviem, čo tam je)...
Používám roky ZD 915 a jediné co umí odejít je displej, ale ten se dá občas koupit za tři stovky.
Pokud už kompresor málo saje, stačí ho rozdělat a vyčistit od nánosu kalafuny.
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 387
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa rakato11 » 09 Apr 2023, 12:13

remusator napísal:
07 Apr 2023, 20:39
Ahoj,
vedeli by ste niekto poradiť dobrú (a lacnú) odspájkovačku?
Potreboval by som odspájkovať cca ~70 prechodiek spájajúcich dve dosky.
Já jsem si před dvěma léty pořídil z Aliexpress takovouto, není to kdovíco ale pro mojí práci mi to postačuje. Pokud s ní však potřebuji odsát cín z několikavrstvé PCB tak to už je problém, má slabý výkon.
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa mr.dred » 09 Apr 2023, 13:16

rakato11 napísal:
09 Apr 2023, 12:13
odsát cín z několikavrstvé PCB tak to už je problém, má slabý výkon.
to je jasné... prefuk studeného vzduchu pri podtlaku, to dokáže ochladiť na nepoužiteľnú mieru... to už chce predohrev, alebo obrovský výkon hrotu...to ale zase hrozí iné poškodenie... výrobca zariadenia aj tak neprepokladá nejakú "hĺbkovú" opravu.. musíš si kúpiť nové zariadenie... to je buzinec...

A vybrať vadný kondenzátor z viacvrstvého mamabordu ?? - to je lepšie ho urvať ho od nožičiek a na ne naspájlovať nový...vyzerá to na prasáka, ale určite je menšie riziko poškodenia okolia...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa remusator » 10 Apr 2023, 20:12

Ďakujem všetkým za tip k odspájkovačke :)

Ešte som videl tip/"hack" - na špičke pružinovej odsávačky dať kúsok silikónovej hadičky, čím by sa malo zlepšiť priľnutie k doske a teda aj efekt odsania/podtlaku.
Resp. na nejakej drahšej manuálnej pružinovke som to videl ako pridanú hodnotu/kladnú vlasnosť.

To by som chcel vyskúšať a prípadne objednám tú ZD-915.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 10 Apr 2023, 20:30

Zdravíčko všem.

Neřešil někdo spotřebu relé? Já teď pomrkávám po jenom PWM-ku. Protože návrh je hotový a toto by mi šlo dobře integrovat. Tak třeba to někdo zkoušel, jaké byly výsledky? Dle mého to ušetří jak spotřebu, tak i samotné relé. Jenom bych se chtěl zeptat, jakou tak frekvenci PWM dát? (Jednotky, desítky kHz)? Osobně bych dal něco kolem 1-2kHz. Ale je to jenom odhad. Třeba se mýlím. Nebo je to blbost a je to nevhodné? :pain: Rád si poslechnu i jiný názor. Děkuji všem.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Apr 2023, 20:32

Tie silikonové bužírky sa dodávali k prastarým odsávačkám , bez nejakého extra bonusu , už pred tridsiatimi rokmi, takže teraz asi niekto skúša, že či už vymreli všetci starí rádioamatéri a mladí na to skočia ,ako na objavenie Ameriky a priplatia si za bužírku viac, ako stála vtedy odsávačka. :D
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď