ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Feb 2023, 10:46

"... adaptér 12V/1A, nabíjal som AKU z UPC ..."

A to sa dá ? (Alebo je to nestabilizovaný adaptér s trafom ? No ten by nemal rušiť.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 456
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa kapor » 27 Feb 2023, 11:35

Môže mať každé zariadenie certifikát EMC, ale nikto nepredpokladá, že ich nutne potrebujeme mať naraz zapnuté a na jednom stole. A navrch z toho napájame ešte aj nejaké to vlastné vrabčie hniezdo :thanks:
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 456
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa kapor » 28 Feb 2023, 07:50

Ďuri12 napísal:
25 Feb 2023, 17:50
Tak som sa naučil niečo nové :) Naozaj to slúži ako poistka.


Chlapi nejdem riešiť čo to je, ale poistka určite nie. Poistka má okrem iných parametrov aj svoju charakteristiku a jej zapracovanie nespôsobí požiar. Toto nemá ani jedno , ani druhé. A už samotná myšlienka že Cu vodič 6mm2 je poistkou...... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: Toto je skôr návnada pre požiarnikov. Za mňa všetko.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa alois » 28 Feb 2023, 16:56

Podle mne jde o úbytek napětí při těch velkých proudech. Ten tenký cucek se líp napojuje a úbytek napětí na něm nebude takový, jako by byl na celé délce. To shoření na daném místě bych viděl jako bonus.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Mar 2023, 19:37

Dolfi napísal:
27 Feb 2023, 10:46
"... adaptér 12V/1A, nabíjal som AKU z UPC ..."

A to sa dá ? (Alebo je to nestabilizovaný adaptér s trafom ? No ten by nemal rušiť.)
Prečo by sa nedalo? :wink:
Jednoducho som len potreboval oživiť / otestovať staršiu baterku, aby som mohol zistiť, či je ešte schopná sa dať nabiť aspoň na tých 12V a či po vypnutí bude držať napätie a keď pôjde rapidne dole, tak ju vyhodím.
Zdroj je samozrejme pulzák,nie trafo.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Mar 2023, 09:00

Čítaj, ako sa ničia Pb akumulátory, ak nemajú aspoň 12,5 V v ustálenom stave: https://www.auto.cz/nespolehlivost-bate ... rzi-125770 . A to sa určite nedá dosiahnuť nabíjacím napätím 12 V, (ale možno tak 13 V).

(P.S.: Vlastne prepáč, nemá ma to čo "vzrušovať". :wink: )
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa cool-zool » 20 Mar 2023, 13:17

Chlapy má s tým niekto nejakú skúsenosť , aký je Váš názor na toto ???

https://www.ampul.eu/sk/menice-napatia/ ... saEALw_wcB
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa pin » 20 Mar 2023, 15:07

Mám skúsenosť s podobným typom
https://techfun.sk/produkt/buck-boost-m ... 5a-zk-5kx/
Ten má aj nastaviteľné prúdové obmedzenie, a pekne funguje ako nabíjačka CC/CV. Nezdá sa, že ten tvoj typ má režim CC, tak by som ho nechcel.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa cool-zool » 20 Mar 2023, 18:39

Vyzerá zaujímavo a má viac funkcií , pošlem ti ss na viac info ....Zatiaľ dík !
Nájde sa ešte niekto ???
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa misocko » 20 Mar 2023, 20:26

Neviem čo od toho presne očakávaš. Ja mám podobné, myslim že črevá budú tie isté. Používam na nabijanie Li ion člankov, dosť presne to drží napetie aj prúd a zobrazená hodnota u mňa sedí s merákmi čo doma mám. Dokonca ventilátor to spúšťa podľa záťaže. Mám tam režim CC, CV
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa pin » 21 Mar 2023, 17:36

Vyrobiť s tým regulovateľný zdroj je prosté. S ohľadom na široký rozsah vstupných napätí sa nájde vhodných transformátorov plno a ani na filtráciu usmerneného napätia nie sú extra požiadavky. Ja som použil trafo zo stolovej lampy s teleskopickým držiakom svietidla na 12 V, tam je isto trafo s dvojitou izoláciou. Za môstikom je elyt 4,7 mF, a to je všetko. Ak by trafo nemalo dvojitú izoláciu, treba priviesť vodič PE na skrinku aj sekundárny obvod.
buck-boost-zdroj.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Mar 2023, 21:47

Šikovné, tiež mi odišiel lab. zdroj, takže niečo podobné potrebujem narýchlo zbúchať.
No mám jednu otázku mimo tejto témy.
Mám jedno svietidlo na chodbe v pivnici, ktoré sa rozsvieti, keď trebárs otvorím dvere na výťahu, a druhú na chalupe, LED trubicové 60cm svietidlo, ktoré je spínané PIR senzorom a obidve majú jednu časom získanú vadu, že pri uplynutí nastaveného času, nezhasnú rovno, ale ešte 5-6 bliknú, pokial zhasnú pričom počuť cvakať relátko.Nemal som moc času sa v nich rýpať, tak ma zaujíma, či nevie niekto rovno z voleja -praxe identifikovať príčinu, resp.poradiť, či sa to oplatí rozoberať, alebo vie, čo to spôsobuje. :wink: Keďže sa jedná o rôzne lampy, jedna UFO monoblok integrovaná zo snímačom, druhá len ovládaná snímačom, predpokladám príčinu v bloku PIR a relátka,nie v samotnom osvelovacom telese LED.
Viem, že za DÍK si nič nekúpite,ale aj to poteší. :wink: :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1362
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Amaterr » 22 Mar 2023, 00:06

uz som to spominal , tie "tlacitkove " zdroje , spinane, akurat na nejaku nabijacku , zdroj na jednoduche pouzivanie ..ja tam mam toroid , okolo 26 VAC , potom tam vybehne tých 35DC
Prílohy
zdroj.jpg
zdroj1.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa miroja » 22 Mar 2023, 07:26

5ko napísal:
21 Mar 2023, 21:47
Šikovné, tiež mi odišiel lab. zdroj, takže niečo podobné potrebujem narýchlo zbúchať.
No mám jednu otázku mimo tejto témy.
Mám jedno svietidlo na chodbe v pivnici, ktoré sa rozsvieti, keď trebárs otvorím dvere na výťahu, a druhú na chalupe, LED trubicové 60cm svietidlo, ktoré je spínané PIR senzorom a obidve majú jednu časom získanú vadu, že pri uplynutí nastaveného času, nezhasnú rovno, ale ešte 5-6 bliknú, pokial zhasnú pričom počuť cvakať relátko.Nemal som moc času sa v nich rýpať, tak ma zaujíma, či nevie niekto rovno z voleja -praxe identifikovať príčinu, resp.poradiť, či sa to oplatí rozoberať, alebo vie, čo to spôsobuje. :wink: Keďže sa jedná o rôzne lampy, jedna UFO monoblok integrovaná zo snímačom, druhá len ovládaná snímačom, predpokladám príčinu v bloku PIR a relátka,nie v samotnom osvelovacom telese LED.
Viem, že za DÍK si nič nekúpite,ale aj to poteší. :wink: :D
Pred par tyzdnami som riesil podobne opravy. Napajanie budes mat zjavne riesene cez seriovy kodik a ten stratil kapacitu. Skus ho pozriet, pripadne rovno vymenit. Ja som tam mal kondiky M47 (X2).
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa misocko » 24 Mar 2023, 07:59

Ahojte. Nabijcka Hilti na 240V, softstart rieseny cez odpory ktore nasledne preklemuje IGBT.
IGBT KO, neviete ci ho mozem nahradiť Mosfetom? Mosfety na 4A doma najdem v pohode ale Igbt v TO220 určite ani jeden. Neviem prečo použili IGBT , lacnejšie? Diodky na vstupe su podľa veľkosti asi na 500mA max.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Mar 2023, 15:22

Použili IGBT asi nie kvôli nižšiej cene, ale skôr asi kvôli výhodam v danom zapojení. IGBT ani asi nie sú lacnejšie ako MOSFET, sú zložitejšie.
MOSFET môžeš použiť, ale asi bude viac hriať.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Mar 2023, 18:44

Já si nemyslím, že MOS FET musí viac kúriť. IGBT je na výstupe bipolárny tranzistor, Uce v saturácii je tak do 2 V, s prúdom sa moc nemení. FET je unipolárny tranzistor, kde Uds v saturácii je dané jeho odporom Rdson. Ak si vyberie dobrý (a teda drahší) MOS FET, tak tepelná strata môže byť aj výrazne nižšia, ako u IGBT.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa misocko » 24 Mar 2023, 20:19

no mám doma aj šialene drahšie kusky Mosfetov kde by strata bola minimálna, ale nakoniec som našiel jeden IGBT (povodny 2A, tento 5A, 1200V oba). Zajtra teda test po vybiti akumulatora. Momentalne je aku skoro nabity a zo siete to berie 0,6A. Nábeh je pomalý, soft štart funguje.
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 28

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 28 Mar 2023, 23:14

Zdravím, asi tu veľmi nepochodím, ale neviete poradiť nejaké fórum zamerané na účtovníctvo? Prípadne nejakú facebookovú skupinu alebo niečo podobné. Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 12

Príspevok od používateľa remusator » 31 Mar 2023, 10:11

Ahojte, ako je to prosím so zapojením zásuvky v EU?

Keď som hladal diagramy
- raz zakreslia L vľavo (https://www.buco.sk/poradna/zasuvky/29)
buco.jpg
- inokedy zas vpravo (napr. táto wiki: https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... ee_7-7.jpg)
wiki.jpg
Do dnes som žil v tom, že fáza je vľavo.
Vytŕha ma z toho prívodný kábel k UPS, kde som po premeraní zistil, že je to zapojené ako na tej wiki. Teda ak sa pozriem na vidlicu spredu (hroty smerujú ku mne) tak hnedý vodič je vľavo. Pri pohľade "od gumy", resp. "ako keď zasúvam do zásuvky" je hnedý vodič vpravo.

Ako to teda prosím je?
Ďakujem :)
0

Napísať odpoveď