Fm prijímač

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

simon-17
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Mar 2021, 19:27

Fm prijímač

Príspevok od používateľa simon-17 » 26 Mar 2021, 18:20

Viem, že pred niekoľkými dňami som tu písal o kv prjímači. Ale chcem si nájsť viacej zapojení a potom si súčiastky objednať naraz. Tak potrebujem pomoc s týmto https://svetelektro.com/clanky/poznate- ... epsie-154/. No,keď píšu 5mm kostrička tak to sa označuje M4 lebo ja som to tak našiel. A to čo som dal do prílohy tak to tak má vyzerať? A dá sa tento prijímač zostrojiť bez oscilometru a bez iných prístrojov( multimeter mám) a naladiť ho potom podľa iného príjmaču?
Prílohy
kostricka-na-m4-jadra-cerna.jpg
m4x05-65-n01.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa StefanST » 26 Mar 2021, 19:34

A KV-prijímač ti už chodí?
Alebo je to len také preskakovanie z témy na tému?
VKV sú frekvencie 10x vyššie než KV a ťažko sa ti bude pracovať, keď máš len skrutkovač, kladivo (a multimeter). A ešte málo trpezlivosti.
Neviem, či má význam sa tým zaoberať, keď to bude opäť téma na zopár dní a skončí do stratena.
Aj keď sú to vďačné témy na experimenty.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa Jirka84 » 26 Mar 2021, 21:55

Simone,
protože si stále a tvrdošíjně tajíš v Avatarovi svůj věk (= kdy Tě rodiče splodili) tak na Tvůj dotaz:
A dá sa tento prijímač zostrojiť bez oscilometru a bez iných prístrojov( multimeter mám) a naladiť ho potom podľa iného príjmaču?
Si dovolím odpovědět praktickou OTÁZKOU:
poznáš rozdíl mezi DV, SV, KV vs. VKV pásmy, A1,A3, F3, AM a FM modulacemi, případně rozumíš tomu schematu ?
Jinak k tomu Tvému dotazu: já to dokážu i bez toho Tvého "multimetera i oscilometera" se svými znalostmi.
Pro Tvoji informaci: ten ferit s červenou barvou má označení N01 a použití od 20 do 100MHz -mám ale Ty ho stěží seženeš...!
Stačí mi malinký tester s baterií:
Prílohy
Tester L C D T.jpg
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa Mek » 26 Mar 2021, 22:29

Ako FM prijimac pre zaciatocnikov by som odporucil toto zapojenie. Jedina zaludnost je v tom pidi-mini puzdre, ale v inom sa ten IO nevyraba. No hlavne nepotrebujes zhanat exoticke jadra cievok ani specialne pristroje na zladenie. Mozno sa ti podari zohnat predchodcu toho IO - TDA7000 - v DIP puzdre, ale bezne obchody so suciastkami ziadny z tychto obvodov nevedu...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa tom666 » 26 Mar 2021, 23:41

Jednoduchá konštrukcia FM prijímača s obvodom TDA7000 sa pred dávnym časom preberala v tomto vlákne. Je možné ho stále zakúpiť napr. v avelmak.sk. Mám ich k dispozícií niekoľko kusov (vrátane varikapov BB405). Pokiaľ bude záujem, stačí ma kontaktovať cez SS.
0

simon-17
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Mar 2021, 19:27

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa simon-17 » 27 Mar 2021, 08:37

Ďakujem za odpovede. Skusim postavať fm prijímač s integrovanym obvodom ale najprv sa teda zameriam na kv prijímač ako mi jeden používateľ napísal. Je to pravda najprv si rozmyslim jedno potom začnem druhe. Tak sa ospravedlňujem.
0

simon-17
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Mar 2021, 19:27

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa simon-17 » 17 Máj 2021, 20:00

Chcel by som sa znovu vrátiť k fm prijímaču. Tda 7000 sa mi zdá drahý a tda7088 je v smd iba a s tým nemám dobré skúsenosti. Nenašlo by sa niečo iné v normálnom (nie smd) puzdre. Jediné čo som našiel je niečo s ta2003p ale tam sú tie 10,7mhz filtre. Tie 3pinové filtre som našiel ale 2pinový nie .Dá sa ten 3pin filter použit ako 2pin nejakym prepojenim vyvodov. Keď áno tak ako?
Prílohy
circuit-diagram-of-fm-radio.jpg
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 17 Máj 2021, 21:20

TDA7000 je asi najjednoduchsie zapojenie. Ladenie je tam klasicky potenciometrom. 7088 ma ladenie digitalne, ak si dobre pamatam, tak jedno tlacidlo na reset (teda nastavi na 87.5MHz) a druhe spusti ladenie.
Lacnejsie uz len zozenies cely modul, ktory sa ovlada cez i2c zbernicu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa pixell » 18 Máj 2021, 05:42

Skús najprv kryštálku.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa josek » 18 Máj 2021, 08:18

Ešte je otázka, čo kryštálku v dnešnej dobe chytí
0

simon-17
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Mar 2021, 19:27

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa simon-17 » 18 Máj 2021, 11:55

Kryštálku som už skúšal dávnejšie a bez výsledku. Ale je pravda, že vtedy som dosť podcenil anténu. A asi som použil kremíkovú diódu. Tak som si postavil priamozosilnujuci prijímač a funguje bez problémov. Možno ale niekedy tú kryštalku skusim. Lebo asi 15km odo mňa je 25kw vysielač 1098 khz. Tak za pokus by to možno stálo. Ale naspät k fm. Tda 7088 by som aj použil ale neviem či by som si na to vedel vyrobiť plošný spoj. Lebo dps zatiaľ robím fixkou. Skorej teda sa vrátim k tomu ta2003p. Máte s tým niekto skúsenosti? Lebo jediné čo ma od toho odradzuje sú tie 10,7mhz filtre. Znova sa pýtam dá sa 3 pin filter zapojiť ako 2pin napr.že jeden vývod bude nezapojeny alebo tak nejak?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 18 Máj 2021, 12:23

Keďže tu nikto znalejší neodpovedá priamo na otázku, skúsim. Čo som pozeral datasheety rezonátorov(či už keramických alebo kryštálov), vychádza mi z toho, že vývod v strede treba uzemniť.

A čo sa týka dps, ak by pre vás domáca výroba fotocestou/nažehlovaním bola priveľa, dá sa skúsiť objednať výrobu dps. Potom sa dá doma spájkovať aj smd.
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa tom666 » 18 Máj 2021, 12:24

@simon-17
Pokiaľ máš záujem, tak za 10€ Ti môžem pošlať stavebnicu FM rádia s TDA7000 (JABEL J-37N). Ostatné detaily najlepšie prostredníctvom SS.
Stavebnica J-37N.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa Jirka84 » 18 Máj 2021, 12:39

Simone,
sice nevím , kolik máš roků, jaké máš základní znalosti elektroniky, protože v Avatarovi tajíš i oblast bydliště (já se tolik nestydím), ale kdybys použil selský rozum, tak přijdeš na to, že keramický FILTR (nebo obdobná frekvenční propust) má podobu písmene T. To znamená, že má vstupní - výstupní "svorky" a společnou "zem"
(u toho TA2003P nožky 3,6,8). Z toho jasně uznáš, že onu zem NEMŮŽEŠ nechat v luftu.
Stačí případně pročíst si NĚCO MÁLO teorie - třeba tady v pdf.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... APE0WVbBWU

Pokud Ti je drahá stavebnice za cca 100Kč a nemáš ani obyčejnou mikropájku : https://www.hadex.cz/w002-fm-prijimac-8 ... tavebnice/
tak postav si jedině z klasických součástek:
předložené schema má taky VŠECHNY tři vývody zapojené. Viz třeba i zde: http://www.radiosvet.wz.cz/fmrx/fmrx.html
a mnoho dalších odkazů je na webu neurekom...základní průběh:
obrazek.png
obrazek.png (3.5 KiB) 2737 zobrazení
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

simon-17
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Mar 2021, 19:27

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa simon-17 » 18 Máj 2021, 12:52

Ďakujem používateľovi tom666 ale stavebnicu asi nie lebo si ten prijímač chcem spraviť viacej podľa seba. t. j. Keď sa mi to niečo podarí spraviť tak by som dal na vystup 15w zosilňovač. A ešte nejake ine upravy možno. A toto mi stavebnica nedovoluje. A tá stavebnica za 95kč je celkom fajn možno si ju niekedy kúpim. A ďakujem aj používateľovi čo mi objasnil tie 10,7mhz filtre. Keby ste vedeli ešte o niečom na fm (nie smd) tak rád si prečitam. Ja jediné čo som našiel je toto s ta2003p a ešte som v starom amare našiel niečo s maa661. Zohnať maa661 neni problem. V avelmaku su po 40centov ale asi je to naročne na nadstavenie. A asi je to aj superreakcny prijimac ci mylim sa? Je to modrom ar 5/1985 a celkom sa mi to páči. Staval to už niekto? Akože skorej asi využijem to ta2003p alebo niečo také. Toto s maa661 skôr iba na take expirimenty. V prilohe som odfotil jedno zapojenie. Inak je tam spominane od toho najjednoduchsieho prijimača až po zapojenie so stereo dekoderom všetko s maa661
Prílohy
Screenshot_20210518-124519.jpg
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa alois » 18 Máj 2021, 13:20

simon-17 napísal:
18 Máj 2021, 11:55
Znova sa pýtam dá sa 3 pin filter zapojiť ako 2pin napr.že jeden vývod bude nezapojeny alebo tak nejak?
Ten filtr máš přece namalován vpravo dole - 3 piny. To nahoře bude asi krystal.
0

simon-17
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Mar 2021, 19:27

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa simon-17 » 18 Máj 2021, 13:29

Však ja som sa celý čas pýtal na ten horný filter. Asi som sa zle vyjadril. Lebo podla schemy je aj ten 2pin keramicky filter a nie kryštál. Ten dolný je mi jasný že 3 piny 3 aj pripojim. Ale podla toho čo som pochopil keď zozežiem iba 3pinové filtre tak tam kde ma byt iba 2pin (to hore) zapojím iba vstup a vystup a stred nie.
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa alois » 18 Máj 2021, 13:59

Je to keramický diskriminátor a v datasheetu na str.4 u popisu pinu 10 máš i doporučený. Minuta hledání. Můžeš vařit jak s Babicou, ale musíš vědět, co děláš. Pokud to nevíš, dodržuj doporučení výrobce. Takže asi tak...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 18 Máj 2021, 14:05

a to je taky problem, pripojit za stavebnicu radia zosilnovac? este upozornenie, Tda7000 a aj 7088 su MONO, takze je dobre k nim pridat stereodekoder.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Fm prijímač

Príspevok od používateľa Mek » 18 Máj 2021, 15:39

Diskriminator sa udajne da nahradit paralelnym LC obvodom, ale vyskusane to este nemam (je to na to-do liste :)) Kazdopadne s tvojimi znalostami a pristrojovym vybavenim nebudes mat sance dany LC obvod zladit. To si radsej kup ten diskriminator.
MAA661 je iba medzifrekvencny zosilnovac a FM demodulator. Tu medzifrekvenciu by si musel odniekial ziskat, teda konvertovat frekvencie z FM pasma na 10,7 MHz (napriklad). Nic pre zaciatocnika ako si ty :wink:
Toho TDA7088T sa nemusis bat, aj ked je v SMD puzdre. Kreslis DPS fixkou, ja to tiez robim tak. Potrebujes na to iba dostatocne tenku fixku, dostatocne pevnu ruku a trpezlivost. Aj spajkovat sa to da v pohode a bez nepajivej masky. Treba davat pozor na nechcene prepojenie vedlajsich noziciek cinom. Vsetko radsej pred zapnutim premerat na nechcene prepoje.
Mimochodom, ten TDA7088T sa da ovladat bud dvoma tlacidlami (scan/reset), alebo aj ladiacim kondikom. Alebo treti level - varikapom, vtedy mozes pouzit potenciometer. To prve ma vyhodu, ze stanica je presne naladena a drzi, to druhe a tretie zase ze po vypnuti napajania nie je posledna naladena stanica "zabudnuta". Obe zapojenia najdes v jeho datasheete. A dobra rada - kup si radsej viac kusov, clovek nikdy nevie.
Inak ano, vystup je MONO, ak chces mat stereo, treba pripojit stereodekoder. Tych existuje plno, v nasich koncinach asi najznamejsi A290D.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok