led pas + usmernovac

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mechabox
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 13 Sep 2012, 13:20
Bydlisko: Martin

led pas + usmernovac

Príspevok od používateľa mechabox » 26 Mar 2021, 18:29

Caute idem si ku vam po radu. Chcem zapojit led pas original na 230V, avsak potrebuje usmernit. Predava sa ku nim flexo snura s usmernovacom, alebo len usmernovac. Potrebujem poradit so zapojenim usmernovaca, ma 4 vyvody +- a AC. Na -+ ide led pas a na AC sa zapaja faza + nulak alebo 2x faza ? Niesom v tom zbehly tak by som potreboval poradit :)

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: led pas + usmernovac

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Mar 2021, 18:56

JEDNU fázu a nulák priviesť na AC piny usmerňovača, plus a mínus na LED....

Neber to ako radu, ale tak by to malo byť.

Vzhľadom na to, že zrejme nie si "osoba znalá" a zrejme ani vyučená....prenechaj to radšej niekomu aspoň znalému. Hrať sa s elektrikou zo zásuvky nie je to isté ako presúvať "zariadenie" v nohaviciach a la vrecko-vrecko... kopanec do gulí sa väčšinou prežije...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mechabox
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 13 Sep 2012, 13:20
Bydlisko: Martin

Re: led pas + usmernovac

Príspevok od používateľa mechabox » 26 Mar 2021, 20:06

Priznam sa, do silnoprudu nerobim a chcel som vediet ako sa to zapaja. Vyuceny som autoelektronik takze robim do 12V. Zaujimalo by ma aj ci je k tomu este nieco potrebne (chladic, dalsie suciastky), alebo to bude takto fungovat tj: zasuvka → usmernovac → led pas. Led pas max 2 metre, vykon cca 11W/ meter
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: led pas + usmernovac

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Mar 2021, 20:21

Z toho čo si napísal akurát môžme vydedukovať, že základy elektroniky by si mal ovládať - vyučený autoelektronik. Alebo vás v škole učili len, že ktorý káblový zväzok, ktorou stranou v aute napchať do dutín a popripájať na konektory ku ktorým dočiahnu ?

Ale dosť...
Napíš, alebo aspoň odfoť typ toho LED pásu - lebo od toho ako sú jednotlivé LED pospájané sa odvíja ich napájanie.

Teoreticky by si tým mostíkom mohol napájať zariadenie s príkonom cca 460W ... tak že na 11W určite chladič nepotrebuje (KBP10 = 2A / 1000V ).
A ostatné súčiastký ? Podľa typu LED pásu !
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mechabox
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 13 Sep 2012, 13:20
Bydlisko: Martin

Re: led pas + usmernovac

Príspevok od používateľa mechabox » 27 Mar 2021, 11:33

No, sme dospely (dufam obidvaja) tak sa nemusime hned osocovat a utocit na seba. Ako sa uci/neuci na skolach vie kazdy svoje. Takze ako vravis, dost.
Prisiel som si sem po radu. Led pas je standardny nalepovaci led pasik, schemu k nemu asi neprikladaju. Dajme tomu aj tento:
https://www.smdledziarovky.sk/led.pasik ... alna.biela

V popise uvadzaju ze je potrebne ku nemu dokupit napajaci kabel s usmernovacom, avsak koli velkosti usmernovaca je pre mna vhodnejsia varianta ten mostik co som poslal vyssie, nakolko to potrebujem mat kompaktne a slim. Takze dakujem za radu a info ako to zapojit.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: led pas + usmernovac

Príspevok od používateľa miroja » 28 Mar 2021, 10:48

Len pri takejto instalacii maj stale na mysli, ze tento pasik bude pri takomto napajani galvanicky spojeny so sietou.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: led pas + usmernovac

Príspevok od používateľa misocko » 28 Mar 2021, 11:29

nemam s tym pasikom na 240V ziadne skusenosti , ale bez kondiku to bude pekna 100Hz diskoteka , sice to priamo nevidis ale pre mna je to neprijemne hlavne v periferenom uhle pohladu.
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: led pas + usmernovac

Príspevok od používateľa alois » 28 Mar 2021, 11:56

Je ale třeba pamatovat na to, že pokud pro instalaci nepoužiješ výrobcem dodávanou koncovku a usměrňovač, nemáš žádnou garanci bezeškodního provozu a navíc pokud nedejBůh vyhoříš nebo to někomu ublíží, půjde to jen a jen za Tebou.
0

Používateľov profilový obrázok
mechabox
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 13 Sep 2012, 13:20
Bydlisko: Martin

Re: led pas + usmernovac

Príspevok od používateľa mechabox » 28 Mar 2021, 14:18

Prikladam ten napajacu snuru pre ten pas https://www.smdledziarovky.sk/led.pasik ... .230v.10mm

Docital som sa k nemu ze bez neho sa pasik napojt da na 230V ale bude blikat, s nim by nemal blikat.
Dakujem vam za info. Asi skusim napasovat ten original usmernovac.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok