Softstart tranzistor nereaguje

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa josek » 15 Apr 2021, 10:10

josek napísal:
14 Apr 2021, 21:23
Nemá ten tranzistor čo si použil inak usporiadané vývody?
To si nevidel pri jeho meraní? :thumbdown:
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 25 Jún 2021, 18:46

Chcel by som si ešte spýtať radu. Zosilňovač som už oživil. Mám ale problémy s nesprávnou funkciou softstartu. Predpokladám nesprávny výkonový odpor prípadne nesprávne oneskorenie zopnutia.

Keď cvakne prvé relé, ani nevidím žhavenie, to by ešte nebolo také zlé. Cca keď má cvaknúť druhé relé mi už odpálilo dve pomalé poistky(400mA a 500mA). Pokiaľ tento nábeh poistka prežije, hraje to krásne, nič nenasvedčuje tomu že by zosilňovač nebol v poriadku.

Oproti pôvodnému zapojeniu softstartu som spravil len jednú zmenu, časovací c som zvýšil na 4u7.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa StefanST » 26 Jún 2021, 00:21

1. Prečo 4uF? Predĺžiš nábeh softstartu.
2. Aký tečie prúd rezistormi R11,R14 pri nábehu sofstartu?
3. Sú R11,R14 dostatočne dimenzované?
4. Cvaká druhé relé spoľahlivo? Premostí R11,R14?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 26 Jún 2021, 09:38

Predlžoval som to schválne, myslel som že práve toto pomôže. Ono keď som riešil basy, pridal som do zosilňovača 2x470uF.

Prúdy pomeriam. Výkonovo by mali stačiť, nevšimol som si žeby boli rozpálené.


340mA počiatočný, 240mA pred zopnutím druhého relé. Po zopnutí úbytok na odpore 0.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa StefanST » 26 Jún 2021, 10:15

Až teraz som si všimol že poistka, o ktorej píšeš, je poistka v napájani elektroniky softštartu a nie poistka v silovej časti.
To trafo je dosť mäkké na to, aby tam vzniklí extrémne prúdové nárazy.

Ale píšeš, že poistka odchádza v okmihu, keď sa zopne, resp. sa má zopnúť aj druhé relé.
Zmeraj skutočnú spotrebu jedného aj druhého relé v obvode. Napr. tak, že zapojíš ampérmeter medzi kolektor a emitor spínacieho tranzistora (prípadne skratuješ priechod BE, aby sa tranzistor nezapol). Lebo aj mierne prekročenie nominálneho prúdu poistky ju môže "aktivovať". Pozri vypínacie charakteristiky poistiek.
Ak sa skutočne jedná o poistku v napájani elektroniky, tá nemá prečo odchádzať.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 26 Jún 2021, 10:30

Jedná sa o hlavnú poistku celého zariadenia, t.j. aj softstart aj výkonový zosilňovač.

Vybral som poistku na sekundárnom vinutí pomocného trafka softstartu, a namiesto nej som dal mAAC meter. Kľudový odber 20mA, po prvom relé cca 80-90mA, po druhom cca 130mA.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa StefanST » 26 Jún 2021, 12:53

Takže došlo k informačnému skratu. Z poistky 400-500mA som usudzoval, že je to poistka pre napájanie softstartu. Pritom všetko je inak...

A prečo máš ako hlavnú poistku len 400-500mA miesto deklarovanej 4A? Alebo aspoň 1-2A?

Z povedaného vyplýva, že prvú etapu tá poistka vydrží, problém nastáva až pri zopnutí druhého relé.
Možno je vtedy ešte záťaž príliš veľká na poistku 400-500mA. Pri nabíjaní elektrolytov sa jedná o "ihlové" prúdové špičky, kým sa kondenzátory nenabijú.

Skús merať nárast napätie na elektrolytoch v sekundári, či už sú nabité, keď zapína druhé relé.
Skús zväčšiť rezistor v primári (napr. odpojením jedného rezistoru) a tým znížiť záťaž pri tomto prechodovom deji. Kondenzátor sa bude nabíjať pomalšie, prúdové špičky budú menšie.
Skús dať silnejšiu poistku do primáru miesto 400-500mA.
Treba nájsť rovnováhu medzi požadovanou dobou softštartu a rýchlosťou nábehu napájacieho napätia, danú nabíjacím prúdom, ktorú určuje sériový rezistor. A zvoliť tiež zodpovedajúcu poistku.
Možno by sa dalo dať jednu poistku počas softštartu a druhú počas ustálenej práce. No asi je to už moc komplikované a zbytočne prešpekulované.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 26 Jún 2021, 13:14

Neviem prečo dal Wili(aspoň myslím že jeho je ten softstart) takú veľkú poistku do schémy. Ja mám hlavné trafo 100VA, tak preto taká hodnota poistky.

Ten nábeh môžem hodiť na osciloskop, keď sa k tomu dostanem.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 26 Jún 2021, 14:31

Keď môžem do tejto témy, ešte jeden problém sa mi objavil včera. Spokojne si počúvam hudbu, a zrazu v repraku silné lupnutie. Nezistil som, kedy to robí, ale reaguje na hlasitosť.

Mám polámané audio káble? Alebo dúfam že mi to netlačí do reprakov dc zložku? Priamo na repro svorky mám pripojený sekundár výstupného trafa, a spätnú väzbu. Tá ide na poslednú predzosilňovaciu elektronku do katódy, cez odporový delič (ak sa nemýlim 4k7 do série, 2k2 o zem).
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa StefanST » 26 Jún 2021, 18:17

maskrtnik01 napísal:
26 Jún 2021, 13:14
Neviem prečo dal Wili(aspoň myslím že jeho je ten softstart) takú veľkú poistku do schémy. Ja mám hlavné trafo 100VA, tak preto taká hodnota poistky.
Keď tam chceš mať poistku pre normálnu prevádzku, potom musíš obmedziť spotrebu počas štartovania na príslušný prúd. Ak by bol štart moc pomalý, potom zvýšiť štartovací prúd a dať ešte jednu (silnejšiu) poistku pre štartovanie.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 27 Jún 2021, 12:51

Wtf, nameral som, že sa to cez výkonový odpor softstartu vôbec nenabíja. Až keď cvakne druhé relé.

Hodil som do ltspice rc člen, r=50Ohm, c=470u 3ks, u=300v, nabil sa do sekundy.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa StefanST » 27 Jún 2021, 19:16

Zablokuj druhé relé (skratuj priechod BE príslušného tranzistora) a hľadaj príčinu.
Aký prúd AC tečie primárom a aké napätie AC je na sekundári, ako sa to mení v čase.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 27 Jún 2021, 20:36

Zatiaľ viem povedať, odpory mi podľa všetkého zhoreli. Už ich neviem namerať ohmmetrom. To by potom vysvetľovalo, prečo sa pred zopnutím druhého relé nič nedeje.

Zajtra ich vymením. Potom ešte raz hodím na osciloskop nabíjanie kondenzátorov. Softstart radšej len multimetrom, tiež viem pozrieť prúd cez hlavnú poistku, alebo nepriamo ako úbytok na výkonových odporoch.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa StefanST » 27 Jún 2021, 21:25

Ak máš, môžeš dočasne nahradiť rezistory klasickou žiarovkou na sieť. Tak 100W, alebo akú máš. Tá ti nezhorí, len ju treba vhodne izolovať, aby si sa nechytil náhodne 230V.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 28 Jún 2021, 05:36

Našiel som 680R/5W, dali by sa použiť?
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa StefanST » 28 Jún 2021, 10:13

No neviem, asi bude ten rezistor dosť preťažovaný. Najmä, keď ty si zvýšil čas na 4 sekundy. Použitie týchto poddimenzovaných rezistorov je založené na tom, že počas krátkeho času sa pri danej teplotnej kapacite rezistora nezdvihne teplota natoľko, aby sa prepálil. Na 680ohmoch sa stráca 75W pri 230V a 19W pri polovičnom napätí. Treba vyskúšať...
Preto som na experimentovanie navrhoval žiarovku, lebo tá znesie aj trvalo 230V. Pritom podľa jej svitu vidíš, aký priebeh má prúdový náraz, alebo je tam už ustálený prúd.

Ďalej neviem, či sa zvykne softštart robiť aj pre trafá do alebo okolo 100W. V tomto sa necítim byť kompetentný.
Alebo, či by nestačil nejaký ochranný rezistor NTC, ako to býva v PC zdrojoch, či iných spínacich zdrojoch.
Ak mal byť pomalý nábeh požadovaný kvôli žeraveniu elektrónok, to sa dá riešiť aj inak.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 28 Jún 2021, 10:26

Už som ho tam stihol naspájkovať, tak aspoň pozriem čo to naozaj spôsobí.

Ten modul som tam dal jednak pre zapínanie tlačidlom. A potom neviem či by to zvládalo nabiť takú veľkú kapacitu bez preťaženia ostatných komponentov, alebo aj odpaľovania poistiek. Tiež nechcem tam dávať 4A poistku, potom ak by došlo ku preťaženiu trafa, zhorí.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 28 Jún 2021, 12:22

Prvé zapnutie v pohode, ani som prstom necítil teplo. Na začiatku nejakých 900mAAC, pred zopnutím druhého relé 150mA.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 28 Jún 2021, 13:19

Hlavný kondenzátor.
Prílohy
IMG_2031.jpg
IMG_2032.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Softstart tranzistor nereaguje

Príspevok od používateľa StefanST » 28 Jún 2021, 18:06

maskrtnik01 napísal:
28 Jún 2021, 12:22
Prvé zapnutie v pohode, ani som prstom necítil teplo. Na začiatku nejakých 900mAAC, pred zopnutím druhého relé 150mA.
- Ak ti vyhovuje čas nábehu 14sec, potom to máš OK.
Ak nie, dá sa laborovať s hodnotou rezistora a časom zopnutia.
- Možno len pre zaujímavosť, aký je prúd AC po zopnutí druhého relé a v ustálenom stave?

- Ešte by stálo za úvahu nastavenie parametrov s ohľadom na použitú poistku v primári.
Predpokladám, že poistka bude zvolená tak, aby chránila zariadenie v ustálenom stave s predpokladaným max. odberom. V tvojom prípade to bude asi 100W (podľa trafa) alebo aj menej (podľa max spotreby zosilňovača). Predpokladajme poistku 500mA.
- Pri zapnutí zariadenia do siete máš nábehový prúd 900mA. To môže, ale aj nemusí, za dobu odhadom 5sec, odrovnať spomínanú poistku. Poistku ale kvôli tomu nechceme dávať silnejšiu. Preto možno sériovým rezistorom v primári nastaviť max. prúd pri zapnutí prvého relé. Ďalej, nastaviť taký čas zopnutia druhého relé tak, aby po jeho zapnutí bol prúd primárom podobne veľký (podľa vypínacích charakteristík poistiek). Teraz nevieme, aký je tento prúd, vieme len, že pred prepnutím bol 150mA.
- Tým by si dosiahol režim, že poistku nebude odpaľovať pri zapínaní zariadenia. Ak by sa to nedalo dosiahnuť, potom možno zaradiť druhú, silnejšiu poistku, len počas štartovania. Ale to by už bola zmena v zapojení (plošák).

Pozn.:
Nie som zbehlý v problematike softstartov, ale možno by išlo druhé relé zapínať na sekundárnej strane po dosiahnutí zvoleného napätia na elektrolyte. Asi by tam však nejaký časovač musel byť, ak by sa z dôvodu inej poruchy elektrolyt nenabil. Zrážací rezistor, ktorý je výkonovo poddimenzovaný, by asi vyhorel (čo by až tak nevadilo) a mohol spôsobiť požiar (to by bolo už horšie). Po premostení rezistora v nastavenom čase, ak tam z dôvodu nejakej poruchy zostal zvýšený prúd na primári, by potom zareagovala poistka pre regulárny režim 500mA.

Príklad vypínacej charakteristiky poistky
FSL 5x20 - Fuses - typ_FSL_5x20.png
0
Naposledy upravil/-a StefanST v 28 Jún 2021, 18:52, upravené celkom 6 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok