Li-ion 3S protection board

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

minicico
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 05 Jún 2012, 19:55
Bydlisko: Trnava
Vek: 38

Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa minicico » 02 Máj 2021, 16:57

Ahojte.kupil som si túto dosku z Ebay na na 3clanky li-ion.https://www.ebay.com/itm/124503813552 Mala by vedieť nabíjať tieto 3clanky a automaticky ich odpojiť keď prekročia stanovené napätie.balancovat ich navzájom a je tam aj ochrana pred hlbokým vybitim.napajal som ju napätím okolo 14V nakoľko som si myslel že doske je to jedno a nabíjacie napätie na články si upraví.prud som obmedzil na 1A.po 4 hodinách nabíjania si stále ťahala 1A čo by už teoreticky články mali byť nabyte.nedalo mi to a prúd som potom obmedzil vyššie na 2A.po pol hodine som prišiel a články mali odhadom cez 50stupnov..napätie na každom z nich bolo okolo 4.08v. kde som spravil chybu..preco mi ani po 4hod.clanky neodpojilo?a ako vôbec tento zázrak funguje. Na jeden článok vzdy používam dosku s TP4056 a fungoval vždy.
0
3D tlaciaren, CNC router, CNC LED laserova gravirka..vsetko vlastnej vyroby

tititi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Júl 2015, 18:09

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa tititi » 02 Máj 2021, 18:25

Tá doska ktorú si kúpil nevie nabíjať. Je to ochranný obvod pre články ako si to napísal do názvu. Chráni články proti podpätiu, prepätiu, skratu a balancuje články pri nabíjaní.
Li-ion články sa nabíjajú konštantným napätím, t.j. 4,2V na článok . Ty si mal nabíjať 12,6V a nie 14V. Doska pracovala správne a ako-tak chránila články proti prepätiu. Preto aj články neboli nabité lebo doska len pripájala a odpájala články od napájania.
0

minicico
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 05 Jún 2012, 19:55
Bydlisko: Trnava
Vek: 38

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa minicico » 02 Máj 2021, 21:01

Ďakujem za objasnenie.myslel som že si doska vytvorí konštantné napätie pre každý článok bez ohľadu na napájanie.no čo už, tak snáď tie články neodišli nadobro..takže stačí mi napetovy zdroj 12,6V a doska už si tie mV medzi článkami vybalancuje.
0
3D tlaciaren, CNC router, CNC LED laserova gravirka..vsetko vlastnej vyroby

inciinci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Apr 2013, 00:10

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa inciinci » 22 Mar 2022, 22:07

Zdravím vás vie mi niekto poradiť. Aký je rozdiel pri 3s BMS - balance a enhance ?
0

tititi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Júl 2015, 18:09

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa tititi » 23 Mar 2022, 08:14

3s BMS - enhance je bez balancera.
02.jpg
0

inciinci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Apr 2013, 00:10

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa inciinci » 23 Mar 2022, 11:29

Ďakujem za odpoveď. To znamená že modul bez balancera nenabija?Pýtam sa preto lebo balancer nabíja 3 články rovnomerne .Tak potom prečo ho vyrábajú?
0

tititi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Júl 2015, 18:09

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa tititi » 23 Mar 2022, 12:54

Ani BMS s balancerom nenabíja. Nabíja nabíjačka nastavená na 12,6V s obmedzením prúdu.

BMS bez balancera sleduje napätie na článkoch a keď niektorý článok dosiahne max. napätie, tak BMS vypne nabíjanie celej batérie. Časom sú články nerovnomerne nabité.

BMS s balancerom vybíja články, ktorých napätie je príliš vysoké. Niektoré balancery sa aktivujú až vtedy, keď články dosiahnu max. napätie (4,2 V). Iné priebežne porovnávajú napätie článkov a vybíjajú tie, ktoré majú vyššie napätie, ešte predtým, ako dosiahnu max. napätie.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Mar 2022, 14:54

tititi napísal:
23 Mar 2022, 12:54
BMS s balancerom vybíja články, ktorých napätie je príliš vysoké.
Toto si nenapísal dobre - balancér to môže teoreticky urobť iba raz aj to len pri prvom pripojení článkov k balancéru potom už nemá dôvod. Aj to by museli byť články pri zapájaní / montáži "prebité".
Balancér len presmeruje nabíjací prúd z článku cez svoj regulačný prvok, aby pri nastavenom napätí už do článku netiekol takmer žiadny prúd, ale mohol pokračovať k ďaľším v sérii zapojeným článkom v batérii, ktorým dlhšie trvá dosiahnuť požadované - nastavené napätie počas nabíjania.
Počas "práce" batérie "by mal" zase sledovať minimálnu hodnotu na každom článku a pokiaľ niektorý článok túto hodnotu dosiahne, mal by odstaviť / odpojiť batériu od spotrebiča, aby nadmerným vybitím niektorého článku nedošlo k jeho poškodeniu.... Zato som napísal, že "by mal", lebo máloktorí BMS je tak spravený. Väčšinou kontroluje len výstupné napätie celej batérie.... a potom tie batery-packy aj tak dopadnú. Po určitej dobe je niektorý (alebo aj viac) článkov nenávratne v :butthead:
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 23 Mar 2022, 15:44

Nedávno som menil baterky v packu 5S, a proti nadmernému vybitiu tam bol CW1053.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

tititi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Júl 2015, 18:09

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa tititi » 23 Mar 2022, 17:56

mr.dred napísal:
23 Mar 2022, 14:54
Balancér len presmeruje nabíjací prúd z článku cez svoj regulačný prvok, aby pri nastavenom napätí už do článku netiekol takmer žiadny prúd...
To čo si napísal platí pre aktívne balancovanie. Aktívne balancovanie článkov je oveľa zložitejšia technika, ktorá prerozdeľuje náboj medzi jednotlivými článkami akumulátora počas cyklu nabíjania a vybíjania.

Na obrázku je pasívny balacér, ktorý má balančný prúd len cca 100 mA a ktorý sa spaľuje na tých troch veľkých odporoch. Tieto balancéri sa používajú najčastejšie, lebo sú jednoduchšie a lacnejšie.
0

inciinci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Apr 2013, 00:10

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa inciinci » 23 Mar 2022, 18:09

Páni ak som vás dobre pochopil mám si kúpiť bsm aký...... aby som ochránil články resp.bateriu proti nerovnomernemu vybitiu aj nabitiu ??
0

inciinci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Apr 2013, 00:10

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa inciinci » 23 Mar 2022, 18:16

Na plošaku bsm sú plôšky cd a fd načo slúžia?
0
Naposledy upravil/-a inciinci v 23 Mar 2022, 18:25, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Mar 2022, 18:19

tititi napísal:
23 Mar 2022, 17:56
Na obrázku je pasívny balacér
neviem ktorý obrázok máš na mysli - jeho odkaz nefunguje...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

inciinci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Apr 2013, 00:10

Re: Li-ion 3S protection board

Príspevok od používateľa inciinci » 23 Mar 2022, 18:41

Aliexpres a aj iné stránky alebo weby majú tie isté obrázky plošakov. Na niektorých sú pocinovane plochy označene ako som už napísal. Na iných nie sú vôbec čiže ,,fyzicky"" nie sú vyleptane....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok