zapojenie cerpadla do studne na 3 fazy

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

buxus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 14 Máj 2021, 11:25

zapojenie cerpadla do studne na 3 fazy

Príspevok od používateľa buxus » 14 Máj 2021, 11:32

Dobry den.
Kupil som dom, ktoreho sucastou bola studna s ponornym cerpadlo.
Ponorne cerpadlo ma 1 fazovy napajaci kabel do krabicky, v ktorom je tlacidlo ON/OFF a kondenzator. Z krabice vedu 4 kable ( 3f + zelenozlty ) rovno do cerpadla, ktore je hlboko v studni.
Problem je v tom, ze cela tato zostava ( original od vyrobcu ) sa nepouzivala, lebo vyraduje prudovy chranic. Elektrikar povedal, ze pravdepodbne ma cerpadlo 3 fazovy motor a je zapojene za pomoci kondenzatora na 1 fazu, vraj tak kutilovia v minulosti bezne robili ( napojenie 3f motora na 1 f za pomoci kondenzatora ).
No vonku na stene mam standartnu 3 fazovu zasuvku. Môzem takto cerpadlo napojit rovno na 3f ? Proste odrezat kabel ktory vedie k cerpadlu do studne a zapojit mu L1,L2,L3 + PEN ??
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: zapojenie cerpadla do studne na 3 fazy

Príspevok od používateľa misocko » 14 Máj 2021, 12:29

"Elektrikar" povedal ze pravdepodobne ....
Najdi si Elektrikara ktory vie merat, nielen hadat. Tym by som zacal
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: zapojenie cerpadla do studne na 3 fazy

Príspevok od používateľa Jirka84 » 14 Máj 2021, 14:42

BUXUS,
chápu, že jsi tady nový, ale:
předpokládám , že ta studna není už zasypaná, neboť ses zmínil, že"sucastou bola studna s ponornym cerpadlo." tak
snad nebudeš tu studnu kopat "odznova" a dokážeš napsat buď název toho čerpadla nebo sem aspoň upnout ČITELNOU fotku výrobního štítku, protože moje Věštecká koule mi momentálně odmítá jakékoliv rady pro lajka v oboru...prý i elektro, protože prý v elektrice je nutno znát nikoli tušit !
První rada od mojí věstecké koule zní:
s největší pravděpodobností to čerpadlo budeš muset z té studny ale nejprve vytáhnout, aby ses k tomu štítku náležitě dostal... :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

buxus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 14 Máj 2021, 11:25

Re: zapojenie cerpadla do studne na 3 fazy

Príspevok od používateľa buxus » 14 Máj 2021, 15:14

Dakujem pekne, hned jak to bude mozne, poslem doplnujuce odpovede a foto.
Ja som myslel iba, ze odpoved bude jednoducha : ano môzes, nie nemôzes.
Zakladna myslienka bola : Mam vrtanu studnu ( priemer asi 100 mm ) a vo vnutri je spustene cerpadlo v hlbke asi 50 metrov. do cerpadla vediet kabel 4 x 2,5 mm, ktory je aktualne iba spojeny s cerpadlom a nakruteny pri studni ( udajne sa studna par rokov nepouzivala a niekto z kablu odrezal samca. ) . Automaticky som predpokladal, ze je 3 fazove a uz som na kabel chcel napojit samca, ked v tom som nasiel elektricku krabicku k cerpadlu - original od vyrobcu. Na krebicke je iba tlacidlo ON / OFF a vo vnutri krabice jeden velky kondenzator. Zaujalo ma to, ze do krabice vedie iba 1 fazovy kabel s vidlicou do 1 fazovej zasubky, ale z krabice vedie 4-zilovy kabel do cerpadla. Ak by som tu krabicku nenasiel, urcite by som na cerpadlo namontoval Samca 4 kolik na 380 V a cerpadlo vyskusal.
V praci mam elektrikarov, ktory mi potvrdili a dokonca ukazali stary clanok , ako sa v minulosti zapajal 3 fazovy motor za pomoci kondenzatora na 1 fazu. predpokladal som, ze sa 1 aj o tento pripad. A kedze na dome 3 fazy mam, chcel som obijst kondenzator , a na cerpadlo napojit roooovno 3 fazy, miesto 1 fazy s kondenzatorom.
Prílohy
4638aee1-c2dd-4bee-b51f-3dbfe48d758f.jpg
58b17e85-021b-4bda-aab6-4e802f59114b.jpg
5639502b-8bba-4fbe-b2e8-17cd5e2d7eb1.jpg
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: zapojenie cerpadla do studne na 3 fazy

Príspevok od používateľa alois » 14 Máj 2021, 15:38

Na štítku máš napsáno, že čerpadlo je na 230 V, takže 3x400V v žádném případě NE. Když koukneš na návod nebo na stránku o tomto čerpadle, bude vše jasnější. Taky by to chtělo fotku střev té ovládací krabičky pokud možno v detailu. To zapojení nebude asi tak jednoduché, jak si představuješ.
Vzhledem k té deklarované reakci proudového chrániče tipuji, že čerpadlo bude vyžadovat odbornou opravu v autorizovaném servise. Cosi by mohlo napovědět změření jeho izolačního stavu odborníkem, ale až po identifikaci funkce jeho jednotlivých přípojných vodičů. Krom napájení a ochranného vodiče tam bude i indikace přehřátí motoru. Barvy izolace drátů by měly být černá nebo šedá a modrá pro napájení, žlutozelená pro ochranný vodič a libovolná mimo žlutozelené pro signalizaci přehřátí, ale kdoví, jak to bude doopravdy.
Pokud to budeš posílat do servisu, nezapomeň přibalit tu ovládací krabíčku a taky si změř požadované délky kabelů od čerpadla ke krabičce a od krabičky k zásuvce, aby to mohli případně udělat na míru.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: zapojenie cerpadla do studne na 3 fazy

Príspevok od používateľa Jirka84 » 14 Máj 2021, 16:29

Skutkovou podstatu
Tvého "problému" v odpovědi napsal alois.
Jsem rád, že ses neurazil na moji reakci s Věšteckou "gulou".
Je někdy třeba si "rejpnout", aby nový tazatel (mnohdy ale i ostřílený bard) napsal hned potřebné informace v úvodním dotazu , než se vlákno roztáhne na "xy" stránek. Kdybys tak učinil hned ve svém prvním příspěvku, byl bys o "kus" dál.
Mohl jsem reagovat na Tvoji větu
"Ja som myslel iba, ze odpoved bude jednoducha : ano môzes, nie nemôzes."
rovnou , že myslet znamená ho.no vědět nebo "NEnene",
ale to by nebyla tak "POVZBUZUJÍCÍ" odpověď :lol:
A pak bych připojil výše zmíněný můj "kec" :wink: .
S obsahem "krabice" s tlačítky bych se taky tady rád seznámil...
měl by tam být taky motorový spouštěč nastavený na I jmen
(cca 6,8 ~ 7,5A v závislosti na U v síti > 220 ~ 245V).

PS je opravdu potřebné (i pro Tvoje klidné spaní) kabel i čerpadlo a případný kondik (může mít ztátu kapacity) proměřit (nejraději odborně revizi s papírem) - RCD k tomu odpoví svojí reakcí - a pokud studna nebyla dlouho v provozu, tak bych obětoval nějaké many i pro jednorázové vyčerpání případných usazenin až na dno raději firmou k těmto účelům certifikovanou, abys měl jistotu, že si svým repasovaným čerpadlem nenasaješ ode dna bordel do trubek v domácnosti, byla - li studna používaná v rozvodu na pitnou vodu. Přeji zdárný výsledek Jirka :applause:
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 14 Máj 2021, 16:39, upravené celkom 1 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: zapojenie cerpadla do studne na 3 fazy

Príspevok od používateľa ondistef » 14 Máj 2021, 16:33

Tu máš manuál, ako už vyššie písali je to čerpadlo na 230V, chcelo by to skontrolovať rozbehový kondenzátor a zmerať izolačný stav čerpadla. Je možné, že došlo k poškodeniu vinutia, prípadne k vniknutiu vody ak bolo ponorené hlbšie ako 10m pod hladinu a preto zhadzuje prúdový chránič.
Osobne sa mi viac páčia vretenové čerpadla s rotorom zaplneným pitnou vodou, vedia pracovať ponorené až do 30 hĺbky a vydržia toho dosť veľa.
https://elpumps.hu/wp-content/uploads/2 ... ar_NEW.pdf
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: zapojenie cerpadla do studne na 3 fazy

Príspevok od používateľa alois » 14 Máj 2021, 16:44

Nějak jsem opomněl ten kondík v tom ovládání, takže to mé povídání o drátech beru částečně zpátky. Ten čtvrtý drát může být a asi i bude rozběh.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok