kondenzator za mostikovym usmernovacom

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

diler
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 18 Aug 2021, 21:18

kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa diler » 18 Aug 2021, 22:59

Dobry den.Viete mi poradit podla akeho vzorca sa pocita kapacita kondenzatora za mostikovym usmernovacom.Priklad mam trafo 11v a z neho chcem jednosmerny prud a netusim aky kondenzator?Ci spravim zle ak tam supnem nejaky predimenzovany?Ci zalezi aj od napetia aby som tam nedal nejaky co ma napriklad spravnu kapacitu ale zas predimenzovane napetie?Alebo ked mam napriklad zvoncekovy transformator 9v tak tam je prud nejakych 100ma.Cize asi nebudem moct dat na tak maly prud nejaky co je na velke prudy lebo predpokladam ze v kondenzatore su aj nejake straty ze by sa mi mohlo uplne stratit vdaka velkej kapacite kondezatora?To len sa pytam lebo fakt neviem ako sa to pocita.Ak mate nejaku tabulku ze dosadim vstupne napetie a maximalne mozny vstupny prud do mostika ze mi ukaze aky kondenzator by tam mal byt tak by som bol najradsej.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa platon.rado » 19 Aug 2021, 08:13

Pravopis ti asi nič nehovorí ,však ???
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa Sani1 » 19 Aug 2021, 09:10

Všetko záleží na tom, čo s tým chceš napájať, aká je záťaž, aké je max. povolené zvlnenie, ....
Z konkurenčnej stránky:
C = I * T / Uz [F; A, s, V]
C - kapacita filtračného kondenzátora
I - maximálny odoberaný prúd
T - perióda
Uz - zvlnenie
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... 90PTIyNzIx
a veľa ďalších, je toho plný net

Samozrejme, že na napätí záleží a počítaj aj s toleranciou siete (napätie na primárnom vinutí)
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa platon.rado » 19 Aug 2021, 09:19

Z toho vie hovno... tebe stačí vedieť základný vzorec. Striedavé napätie x 1,4 . Napr to tvoje zvončekové trafo, má 9V striedavých. Po usmernení to bude 9x1,4=12,6V jednosmerných. Použijem kondenzátor s napätím 16V.Ideálne 25V.

Čo chceš napájať ???
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa Sani1 » 19 Aug 2021, 09:28

No a z tohto vie dve .... :D , keďže sa v prvom rade pýtal na kapacitu.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa cool-zool » 19 Aug 2021, 09:31

To diler :
Tvoja otázka je dosť blbo napísaná a tvoje vedomosti v tejto oblasti sú viac než slabé , no a o pravopise sa nebudem radšej vyjadrovať !
O aký typ kondenzátora sa jedná ??? Za akým účelom ??? Ak to je elektrolytický kondenzátor a má slúžiť ako filtračný tak jednoznačná odpoveď asi neexistuje a o nejakých tabuľkách neviem !!!
Hlavnou zásadou je že čím vyššia kapacita = tým lepšie , ale samozrejme to netreba preháňať !!! No a čo sa týka napätia tak treba počítať s 1,41 násobkom hodnoty striedavého napätia pred diódovým mostíkom a treba počítať aj s nejakou rezervou keďže zaťažovanie kondenzátorov na ich hraničnú hodnotu skracuje ich životnosť.
Čiže ako príklad uvediem : napätie uvádzané na výstupe sekundárneho vinutia transformátoru je 12V ( AC ) , ale to je pri záťaži , naprázdno zvykne byť aj o pár Voltov viac ( treba zmerať ) ... 12 x 1,41 = 16,92 V ( AC ) , takže treba použiť kondenzátor na vyššie napätie ako je 16,9 V napr. 20V ( nehovoriac o tom že to napätie naprázdo bude asi 16V ( AC ) x 1,41 = 22,56 V , čiže vhodnejší by bol kondenzátor na 25 , alebo aj 35 V ).Čo sa týka kapacity tak samozrejme že pri transformátore ktorý má uvádzaný výstupný prúd v mA nepoužijem kapacitu niekoľko mF max. tak uF ( 500 , alebo 2200 uF ) a zase pri výstupe transformátora niekoľko A môžeš použiť aj kapacitu kondenzátorov 10 000uF a viac , no keďže pri nabíjaní kondenzátoru na požadovanú hodnotu napätia je jeho nabíjací prúd radovo v krátkom čase veľmi vysoký ( ťahá maximálny prúd a zaťažuje trafo skoro akoby do skratu ) ... No a to najdôležitejšie načo chceš použiť daný zdroj , podľa toho treba zvoliť aj hodnotu filtrácie = kapacity kondenzátorov ....
P.S. to je iba príklad , aby si si vedel predstaviť čo a ako ....
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa 105nu70 » 19 Aug 2021, 10:20

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:41, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa Mek » 19 Aug 2021, 11:51

Tiez nesmie byt ten kondik prilis velkokapacitny, lebo pri prvotnom nabiti tam tecu velke prudy, ktore by nemuseli zniest usmernovacie diody v mostiku. Kedysi v Teslackych datasheetoch pre Teslacke diody bola aj maximalna kapacita vyhladzovacieho kondika, pokial boli pouzite ako usmernovacie na 50 Hz.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa stefanSK » 19 Aug 2021, 13:34

Na internete nájdeš veľa informácií o filtrácii usmerneného napätia. Prikladám prvý odkaz, čo mi google našiel:
http://ok1ike.nagano.cz/soubory/vyp_usm.htm
0
S.K.

diler
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 18 Aug 2021, 21:18

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa diler » 19 Aug 2021, 22:54

Asi by som mal vsetko hladat cez google sa mi zda a nic sa nepytat lebo tuna je to asi skor diskusia o slovenskom jazyku ako o informaciach.Ok tak odteraz vsetko hladan na google naco sem vobec chodit.Vdaka za informacie o Slovenskom jazyku ano takych poznam aj na politickych weboch su taki.Takych dokonalych ludi co hladaju kde je ake y mam najradsej.Ked neviete normalne poradit tak vbezte na politicke weby tak sa mozte odbavovat na gramatike na co je to ale dobre ked ste neni za to plateni neviem?Asi vam siblo zo skoly mate nejaku potrebu riesit si komplexi hladanim gramatickych chyb co uz.Vdaka aspom jednemu co ma iq a nieco poradil ale ostatni taraji nemam slov.Len si tu ventilujete ega a nic neporadite.Som nerusil ze to tu neni elektro ale syntax web.Zbohom
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa StefanST » 19 Aug 2021, 23:34

No čo už - zbohom.

Nakoniec by sme sa dozvedeli, že pýtajúci sa nie je dobrý kuchár so záujmom o elektro, ale študent či absolvent odboru elektro, možno aj s paragrafom.
Akurát že vtedy chýbal v škole, keď sa daná téma preberala.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1363
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa Amaterr » 20 Aug 2021, 04:24

Ved pise , ze je diler . Verim , ze aut :)
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa platon.rado » 20 Aug 2021, 08:20

Dovidenia :applause:
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa TomasNM » 20 Aug 2021, 08:52

Diler, nic si z toho nerob. Miestni odbornici a aj "odbornici" akosi nemaju radi novacikov. Vsetci sme si tym presli.

Ale k teme:
Pouzi na zaciatok napr.2200uF kondenzator a podla zvlnenia (ktore je zavisle na odoberanom prude) zistis, ci staci alebo nie.
Obecne plati, cim vyssia kapacita, tym pre zvlnenie lepsie, ale ako uz bolo spomenute, netreba to prehanat (nabijacie prudy, rozmery atd.).
S napatim si tiez hlavu nelam, daj tam minimalne 25V, horna hranica je nepodstatna.
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa alois » 20 Aug 2021, 10:16

Můžeš taky použít za můstkem pro omezení náběhového proudu menší kapacitu, pak do kladné větve umístit příslušně proudově dimenzovanou tlumivku a za ni už kondenzátor s větší kapacitou. Vzorečky i hotové výrobky od alíka najdeš na netu, třeba Ultra-Low-Noise-Linear-Power-Supply-5V-for-XMOS a teorie třeba na str.30 elektronika nebo Lux-Usmernovace.
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa penjo » 20 Aug 2021, 10:28

Také nepísané pravidlo je 470-1000uF na 1A odoberaného prúdu, samozrejme s ohľadom na parametre transformátora (mostík nie je témou).
Pri zvončekovom trafe postačí 100uF. Všetko sú to ale silne orientačné hodnoty.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: kondenzator za mostikovym usmernovacom

Príspevok od používateľa zipaj » 22 Aug 2021, 17:52

je to viackrát popísané v literatúre, teraz som natrafil na návrh usmerňovača z AR 01-1969 a "asi" je to stále aktuálne.
Prílohy
Ar A - 1969 - 0115.GIF
Ar A - 1969 - 0116.GIF
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok