solar nabijanie baterie v aute

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

gegoo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Aug 2010, 00:00
Vek: 38

solar nabijanie baterie v aute

Príspevok od používateľa gegoo » 01 Sep 2021, 18:37

zdravim , mam klasicku fabiu z baterkou 45 ah , chcel by som na zadne plato alebo okno umiestnit nejaky malovykonovy solarny panel ktory mi bude dobijat baterku , auto nepouzivam casto a je na nervy ak tyzden nikam nejdem a bateria je to tla , a odpajat ju nechcem , predpokladam ze ju vymlati nejaka elektronika , bud hodinky , palubny alebo neviem , odber je tam asi 60 mA , a treba tam nieco aby elektriku v noci netlacilo do solarneho panela nejake rady ? nejake jednoduche zapojenie netreba mi tu vykonovu elektroniku na solar , diodky a tak ? ci ?
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: solar nabijanie baterie v aute

Príspevok od používateľa djwiktor » 01 Sep 2021, 21:05

Dobra baterka nabita, na aute ktore stoji tyzden NEMOZE byt vybita ! Baterka ma uz pravdepodobne zivot za sebou. Alebo je tam nieco neoriginalne ( napr. cinske autoradio a pod kraviny) ktore maju napajanie vkuse privedene.
Oktavka mi stala na dvore mesiac a pol, dieselova.. a nakopla na prvy tuk...

Ak tam mas odber 60mA, tak vydrzat nabita baterka musi cca 30 dni. ak nevydrzi ani tyzden, vyhod to a kup novu.

Kazdopadne k otazke, solar je mozne, kup si solar, nejaky MPPT regulator k nemu a je to vybavene. Solar do vstupu ( 18V solar), baterku pripojit do baterkoveho vstupu a vybavene. Ale ak to auto parkujes niekde vonku, a budes mat solar na zadnom okne, aj ked len na plate polozeny, cakaj ze skor ci neskor ti niekto to okno rozmlati a solar si vezme.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: solar nabijanie baterie v aute

Príspevok od používateľa boraicho » 01 Sep 2021, 22:20

Týžden som stanoval v žiline s feliciou a používal som aj 60W panel, ale zistil som že na take operacie sa MPPT veľmi nehodí , a už vobec nie ak chceš použiť nejaky 10-20W panel (napríklad) , lepšie riešenie je solarny panel pripojiť cez diodu priamo na baterku a k nemu nejaky komparator ktory by pri 14V panel odpojil a pri 12V pripojil. to by bolo lepšie.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: solar nabijanie baterie v aute

Príspevok od používateľa zipaj » 02 Sep 2021, 04:44

Používam 10W solárny panel vo felícii, mám ho umiestnený prakticky vodorovne na volante, alebo na zadnom plate (podľa toho ako parkujem). Používam ho bez regulátora, iba s jednou 3A diódou v priepustnom smere, dôležité je aj aby konektor do autozapaľovača bol nejaký s vstavanou poistkou (dal som 2A), aby ak nastane skrat niekde na prívodnom kábli ti nevyhorelo auto. V takejto polohe panel pod sklom nedá 10W ani zďaleka, keď som s tým experimentoval, nameral som prúdy max do 160mA , napätie naprázdno cca 21V (august-september v čase okolo obeda), pri zamračenej oblohe v rovnakom čase iba cca 20mA. Vždy je prakticky pol dňa auto v tieni a vtedy dá panel prúd cca 30mA. V zime 2020 pri -10°C napätie palubnej siete cca 12,3V, auto po mesiaci bez problému štartovalo. Tohoto leta počas najväčších horúčav (min. 10 po sebe idúcich slnečných dní) som premeral napätie v palubnej sieti a okolo obeda bolo 12,7V. Akumulátor mám klasický kyselinový 45Ah BOSCH pre staršie typy áut (nemá elektródy legované vápnikom), a je kúpený v marci 2020. S novým akumulátorom som začal používať aj solárny panel, pretože málo jazdím a predošlé akumulátory (Baner a 4Life) vydržali 2,5 - 3 roky a ak auto stálo mesiac, bolo otázne či naštartuje. Minulý rok počas lockdownu aj po cca 3 mesiacoch bola baterka plne nabitá a auto bez problému naštartovalo. Mal som aj požičanú originál solárnu nabíjačku, mala taký hnedočervený 4,5W panel (cuproxidový, ako na solárnych kalkulačkách), lepila sa prísavkami na predné sklo, čo bolo dosť nepraktické a pri plnom osvetlení dala cca 55mA, naviac bola o dosť drahšia ako 10W solárny panel.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: solar nabijanie baterie v aute

Príspevok od používateľa lacog » 02 Sep 2021, 12:19

To sa mi vždy páčilo na Audinách, že v strešnom okne je solárny panel. V zime to dobíja akumulátor a v lete napája ventilátor ktorý mení vzduch v interiéry. Bohužiaľ také auto som nemal takže neviem reálne posúdiť praktickosť - zato sa mi niekoľko krát podarilo vybiť akumulátor v kombinácii webasto + krátke jazdy.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: solar nabijanie baterie v aute

Príspevok od používateľa technikus110 » 02 Sep 2021, 13:01

Každé autosklo je lepené, čiže minmálne dvojvrstvové. Ak máš determálne sklo, tak je to ešte horšie. Pokiaľ by si to mal tak zabudované, že by žiarenie nešlo cez sklo, tak ako tak na regeneráciu je to dobré. Ale za sklom v interiéri? Zabudni.

Audi A6, mám v strešnom okne zabudovanú fotovoltiku. Cez leto mi podľa termostatu spúšťa separátny ventiláton na cyklovanie a rekuperáciu prehriateho vzduchu. V zime to nedokáže dostatočne regenerovať akumulátor. Musel by som mať kamión na plochu panelov....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: solar nabijanie baterie v aute

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Sep 2021, 15:37

Zipaj, bez regulatora ti panel neda nikdy max. vykon, hlavne ked je panel "pretazeny". To zbytocne plytvas energiou panela. Regulator je tam prave na to aby panel bol optimalne zatazeny a vydal zo seba maximum. Pozri si charakteristiku panela a budes vidiet o com rozpravam.ty mas panel na cca 18V. Tebe baterka stiahne napatie panela na 12.7V. Uz hned 1/3 vykonu mas v.....
Mppt regulator udrzuje tvoj panel okolo 18V (v tom kolene toho vykonoveho grafu panela) a tym z neho berie max vykon. Potom ten vykon pretranformuje na cca 13V a xy amperov.

Ak nechces použit regulator a chces vyuzit panel na maximum, tak potom kup panel (vyskladaj) ktory ti dava napatie cca 13-14V.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: solar nabijanie baterie v aute

Príspevok od používateľa zipaj » 03 Sep 2021, 01:01

moje riešenie je omnoho lacnejšie a v praxi funkčné, chcel by som vidieť akú spotrebu má MPPT regulátor naprázdno, ak panel dáva 20mA, do baterky ide 20mA, pri takom prúde by MPPT regulátor možno ani nenabehol.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: solar nabijanie baterie v aute

Príspevok od používateľa boraicho » 11 Sep 2021, 20:15

zipaj napísal:
02 Sep 2021, 04:44
... Akumulátor mám klasický kyselinový 45Ah BOSCH pre staršie typy áut (nemá elektródy legované vápnikom)
možeš mi to prosím ťa objasniť? to som nikdy a nikde nepočul, legovane a nelegovane. Ja mam 60Ah.

inač jasne, MPPT sa pri takých malých výkonoch nedá použiť. všetko zožerie ten menič a hlavne ked je zamračene. vtedy nič nejde do baterky, bez meniča aspoň niečo.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: solar nabijanie baterie v aute

Príspevok od používateľa misocko » 11 Sep 2021, 20:37

https://www.battery-import.sk/navody/
skus tuto
samozrejme ze do starej feldy nebudes kupovat aku za 280€ , ja do oktavky som musel.... (start stop a k tomu inteligentne dobijanie je smrt pre obycajnu baterku)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: solar nabijanie baterie v aute

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Sep 2021, 20:52

Výrobcovia vymýšľajú a do Pb platní, (neviem ktorej/ ktorých), primiešavajú prímesi (Ag, Ca, ... čo ja viem) a tvrdia, o koľko je taká baterka výkonnejšia, lepšia a pod., no a hlavne drahšia ! Ale baterky sa serú furt rovnako, najmä, ak sú stále dostatočne nenabité.
No a dokonca tie nové typy bateriek, akože s legovanými elektródami, potrebujú vyššie nabíjacie napätie, aj keď len o niekoľko 0,1 V a v starších autách sú ničené aj tým, že regler je nastavený nižšie a baterka sa nedokáže dostatočne nabiť.

Úplne súhlasím so zipaj-om ! Baterka v aute sa nejakým 10 W panelom v žiadnom prípade nedá prebiť. Keby aj nebodaj bolo až také minimálne samovybíjanie baterky a kľudová spotreba auta, tak by napätie vyliezlo k 14,4 V a vyvarilo by trošičku destilovanej vody. A baterka by si len tak "chrochtala", ako je jej dobre tak plne nabitej a že nemusí vytvárať sulfáty ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok