Napajanie RTC

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Napajanie RTC

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Sep 2021, 00:44

Cavte,

Taka mozno blba otazka,
Ake ma napajanie toto RTC? Pisu ze Vcc 6.5V, ale vsade v katalogu sa spomina 3.6V, 2.5V a pod.
image.png
To ma trosku pletie. Radsej sa opytam "blbost" ako pripojim na 5V a nieco odide v RTC.

MCU mam na 5V tak by som radsej preferoval Vcc pre RTC tiez 5V a SPI komunikacia moze is napriamo, ale ak to je vela (ale preco by tam pisali ze Vcc 6.5V), tak budem musie pouzit logic shifter, co je navyse suciastok a drotikov v kontaktnom poli.

Zaujimave, aj tu sa zastavili na 3.6V
image.png
Uz zacinam byt z toho "jeleň" :)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Napajanie RTC

Príspevok od používateľa misocko » 07 Sep 2021, 06:44

6,5V je "absolute maximum" - nepouzivať. Max 3,5V alebo si najdi nejake RTC vhodne priamo k arduinu na 5V. Je ich dost, minimalne tri mam doma
1
Obrázok 1

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Napajanie RTC

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Sep 2021, 08:33

Rozumiem.
Ale chcel by som vediet co je za tym. Preco nepouzivat na 5V? Ved 5V (5.5V)je daleko pod 6.5V. Vie to niekto vysvetlit?
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 07 Sep 2021, 08:37, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2567
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Napajanie RTC

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 07 Sep 2021, 08:36

Je to v poznámke pod absolute maximum.

Každý slušný datasheet má zvlášť absolútne maximá a prevádzkové hodnoty. Keď sa súčiastka používa medzi prevádzkovými a absolútnymi hodnotami, už to môže(má) mať negatívny dopad na spoľahlivosť a dobu života. Keď sa použije nad absolútnymi maximami, vysoko pravdepodobne je po nej.

Takže zjednodušene, to RTC možno nejakú dobu pobeží na 5V, ale dlho to nepotrvá. Určite treba dať level shift, iný RTC alebo iný MCU.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Napajanie RTC

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Sep 2021, 09:11

Aha, takze mam to brat tak, ze vcc je to standartne na 1.8-3.6V ale prezije aj 5.5V, ale nepouzivat na 5.5V. :thumbup:

Diki za vysvetlenie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok