Krystal a kondenzatory k nemu

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Krystal a kondenzatory k nemu

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Sep 2021, 19:55

Cavte,

Priznam sa na uvod, ze nemam skusenosti s krystalmi ci uz k MCU alebo k RTC. Doteraz som pouzival u MCU len interny oscilator.

Momentalne riesim tento RTC M41T94MQ6F
https://www.farnell.com/datasheets/2371687.pdf
a k nemu treba podla datasheetu (strana 29) krystal s CL=12.5pF.
Tak som vybral napr. tento 9HT10D-32.768KEZF-T (bolo ich tam vela, ma iba 10ppm co je dobre): https://www.farnell.com/datasheets/1430694.pdf

Ja viem tolko ze krystal ma mat CL taky aky si vyzaduje MCU/RTC. A viem ze niekedy treba este ku krystalu dat dva kondenzatory
image.png
alebo len jeden
image.png
image.png (46.45 KiB) 1146 zobrazení
alebo ani jeden
image.png
Ale neviem kedy (podla coho to zistit).
Aby som sa nieco naucil nove, moja otazka je ako ja zistim ci k danemu MCU/RTC okrem krystalu netreba/treba aj 1 alebo 2 kondenzatory?

Ak vysvetlovanie je nadlho, staci mi aj nejaky odkaz, kde je to dobe vysvetlene. Dakujem.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 21 Sep 2021, 20:01, upravené celkom 4 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Krystal a kondenzatory k nemu

Príspevok od používateľa Marek1975 » 21 Sep 2021, 19:58

Zdar, čo a ako ohľadom záťažových kondenzátorov nájdeš aj na tomto odkaze : https://lnk.sk/gzhj
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Krystal a kondenzatory k nemu

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Sep 2021, 20:15

Diki,
som si to precital a zistil som podla toho, ze treba stale tie kapacity a dokonca to treba pocitat.
Ja som si myslel, ze ak datasheet RTC udava CL12.5pF, tak mi staci kupit krystal s CL=12.5pF a ze kapacitu cesticiek mozem zanedbat.

Lenze potom ako to ze tu nie su ziadne kondenzatory? Alebo to je zla schema?
image.png
image.png (17.67 KiB) 1125 zobrazení
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Krystal a kondenzatory k nemu

Príspevok od používateľa Mek » 21 Sep 2021, 21:21

Ja pri AVR pouzivam dva krystaly 22 pF pri krystaloch udavajucich taktovaciu frekvenciu (v radoch MHz). A ak mam AVR, ktore ma asynchronny timer, urceny prave na ucely merania realneho casu, tak tam pouzijem 32,768 krystal ale bez kondikov.
Oba scenare funguju bez problemov. V tvojom pripade by som sa pozrel do datasheetu daneho IO, ku ktoremu ten krystal ma byt, tam by malo byt uvedene, ci tam kondiky maju byt alebo nie, a akej kapacity, take tam dal, a viacej neriesil.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Krystal a kondenzatory k nemu

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Sep 2021, 23:18

U toho RTC v datasheete je udavane ohladom oscilatora iba toto:
image.png
. Uz som videl aj take datsheety RTC co tam mali aj odporucany layout a schemu s 2mi kondenzatormi. Tam mi to bolo jasne ze tam idu kondenzatory a aj ich hodnoty tam boli udavane. To bolo jednoduchsie.

Nechapem co maju na mysli s touto vetou: Load capacitors are integrated within the M41T94.
V tomto pripade mi staci pripojit krystal k RTC a to je vsetko. Nieco tam spominaju aj o cestickach: Circuit board layout considerations for the 32.768 kHz crystal of minimum trace lengths and isolation from RF generating signals should be taken into account.
Ja tomu rozumiem tak ze mam zohladnit layout a co najkratsie cesticky. Lenze ten clanok od Marek1975 vyssie spomina ze cesticky maju okolo 5pF. Tak ako mohli integrovat load kondenzatory?
Ako to riesite vy? Alebo to neriesite? Vyskusate ci ide alebo nie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Prcek111
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 11 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Rohožník
Vek: 29

Re: Krystal a kondenzatory k nemu

Príspevok od používateľa Prcek111 » 22 Sep 2021, 01:00

V prípade bežných aplikácií ako sú spomínané zapojenia krystálov pre MCU je potrebné zaťažiť zapojenie patričnými kondenzátormi. Ja to robím nejako takto (viď príloha)

V prípade použitia obvodu M41T94 nie je nutné použiť zaťažovacie kondenzátory, pretože je táto potreba spravená internou štruktúrou (rátajú aj s parazitnou kapacitou ciest). V tomto prípade je potrebné dodržať konkrétny typ krystálu, aby bola interná kompenzácia správna. Požadované parametre pre krystál sú v spomínanej tabuľke v DS. V prípade použitia tohto vybraného krystálu 9HT10D-32.768KEZF-T si osobne myslím, že zapojenie pôjde bezproblémovo. (v prípade rozumného routovania ciest na PCB), Cl za zhoduje a Rs 50kOhm vs 70kOhm z toho sa nestrieľa.
Výrobca (ST) ti chcel uľahčiť návrh alebo v tvojom prípade ťa len zmiatol.
Výrobca preto aj odporúča použiť konkrétne krystaly:
STMicroelectronics recommends the KDS DT-38: 1TA/1TC252E127, Tuning Fork Type (thru-hole) or the DMX-26S: 1TJS125FH2A212, (SMD) quartz crystal for industrial temperature operations.1TJS125FH2A212, (SMD) quartz crystal for industrial temperature operations.
Ale keďže je to IO z roku 2014, ktovie či sa ešte odporúčané krystály vôbec vyrábajú alebo dajú kúpiť. :)
Prílohy
kondenz.png
0
Študent FEI STU BA

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok