Pomoc s prrogramovanim v C

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Pomoc s prrogramovanim v C

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Nov 2021, 20:08

Cavte,
Robim do skoly projekt. Potrebujem naprogramovat PIC MCU. Lenze musim to kvoli matematickym operaciam napisat v C-ku. Tak som sa zacal ucit programovat v C, lenze to trva dlhsie ako som predpokladal. Hlavne sa naucit spravne zapisy. A obavam sa ze to nebudem stihat.
Kazdy problem na ktory narazim (vacsinou jednoduche veci pre skusenejsieho programatora) ma hrozne spomalia. A ked tu napisem otazku, tak odpoved pride niekedy za par minut inokedy za par hodin.
A napadlo ma, ci by sa tu nenasiel niekto kto vie programovat v C a bol by ochotny mi obcas poradit idealne ako spravu cez Skype alebo WhatsApp. Vasinou by som potreboval pomoc vecer.
Potrebujem pomoc skor so spravnym zapisom alebo zistenim co som zle zapisal. Nechcem to "otravovanie" zadarmo. Nejako y sme sa dohodli.

Nasiel by sa tu niekto? Ak ano budem rad. Napiste mi SS alebo sem. Dakujem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1537
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s prrogramovanim v C

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 02 Nov 2021, 12:46

Vždyť když přijde odpověď do minuty zde je super. Ale asi ti nikdo nebude k ruce 24/7. Někteří sice nechodí do školy, ale chodí do práce. Takže někdy se odpověď dostane později. Ale na fóru to bude určitě rychlejší a určitě se toho víc dozvíš. A nejen ty, ale i ostatní. Ber to jako tému, kde se zopakují základy a bude se odtud dát potom čerpat i jiným. :thumbup: Takže bych byl radši, kdybys psal rovnou sem. :agree: Já takovéto témy mám rád. Jsou tam základy a občas něco nového co rozšíří obzory ostatním.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 983
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc s prrogramovanim v C

Príspevok od používateľa budvar10 » 02 Nov 2021, 12:52

Tiez si myslim, ze forum je lepsie. Nikto asi nema v dnesnej dobe tolko casu, aby bol stale k dispozicii.
A dostanes aj viac odpovedi, ine pohlady na problem.
0

Diallix

Re: Pomoc s prrogramovanim v C

Príspevok od používateľa Diallix » 06 Nov 2021, 22:40

Ahoj :]]

Napíš sem konkrétne príklady toho s čím si nevieš pomôcť. :yawinkle:

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pomoc s prrogramovanim v C

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Nov 2021, 11:43

Dakujem za reakcie.

jirka.jirka
No... do minuty..., to asi nie. To som asi prehnal.

Forum je lepsi v tom ze sa k problemu vyjadri viac ludi, v tom mate pravdu. No niekedy ako aj vcera, potrebujem, len malickost co mi trvalo najst na internete asi 2 hodiny. Chcel som simulovat vstup ADC v Stimulus. Vsetko som spravne nastavil a ani za svet mi to nechcelo zobrat hodnotu napr 2.53V. Vzdy mi to vratilo na 1V. Logocky mi z toho vyplynulo, ze ten vstup asi nie je nakonfigurovany ako analogovy. Tak som to pre istotu zacal vsetko preverovat, vsetko bolo OK. Tak som zacal googlit, zacitavat sa do clankov a inych forumov , sledovat youtube videa (to zozerie najviac casu, do niecoho zapozeras, zacitas a zistis ze to nie je ono) az napokon konecne som narazil na video kde mi dotycny youtuber "povedal" ze sa tam robi zapis v tisicoch, teda tam namiesto 2.35 treba napisat 2350. A ked su tam jednotky "V" tak to zmeni na 2.35V, ak mV tak to bude 2.35mV a ak uV tak to bude 2.35uV. Ma islo porazit, ze to Microchip takto spravil a som na toto zabil asi 2 hodiny :oops: .
image.png
Opat som si povedal, keby som mal niekoho skuseneho v tomto "na telefone"

Ja viem nemoze byt niekto pri telefone 24/7, a ani som si to tak nepredstavoval, ze byt pri telefone 24/7. Aj ja som cez den v robote. Mozno to nie je dobry napad, mozno je, neviem. Skusil som sem dat ten navrh.

Mal som skor na mysli to ze tu najdem niekoho kto nie je vytazeny 24/7 a tych par minut casu by si obcas po veceroch a vikendoch nasiel na mna a pomohol/poradil/vysvetlil ci uz formou SMS alebo popr. aj rozhovoru. Niekedy by to bola len sprava, na ktoru sa da odpovedat hocikedy cez den pocas cigaretky, prestavky alebo v inom kratkom volnom case. Inokedy vecer, vikend mozno pre urychlenie konverzacie aj rozhovor cez Skype/WhatsApp vo vhodnej chvili ked to vyhovuje obom. No a zato ze na mna obetuje ten svoj volny cas, tak by som mu ten cas zaplatil (myslim to vazne). Nemozem od niekoho ocakavat "pomoc situ na mieru" len za slovicko Dakujem.

Ak sa tu najde vo fore niekto kto by nemal problem mi pomoct s projektom s PIC18F... a robi v MPLABX (ja mam teraz verziu v5.5 a programujem konkretne PIC18F46K40 ) tak by som to velmi privital.

Ale ak sa nenajde nikto, tak nevadi, nejako to zvladnem, len mi to bude trvat nenormalne dlho. Budem pisat aj sem. Pojde to aj cez forum, len pomalsie.

Aky mate nazor na MCC konfigurator? Robi sa vam v tom lahko (mam to studovat) alebo mi odporucate ist klasickou cestou, vsetky funkcie (pre periferie) pisat sam? Lenze klasickou cestou mozem zabudnut na niektory dolezity register a potm si mozem skriabat hlavu preco to neide. Len sa pytam na vas nazor.
image.png
Momentalne najcastejsi problem mam taky, ze ked kliknem na Build project, tak mi vyskoci chyba a teraz hladaj ci je o preklep alebo zly zapis. Ale tento problem ma asi kazdy zacinajuci :)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Diallix

Re: Pomoc s prrogramovanim v C

Príspevok od používateľa Diallix » 07 Nov 2021, 15:16

Príklad ADC Prevodníka je napr. sem: https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... Q9NDk4NjI=

Postup, ktorý popisuješ, je postupom programátora. Pokus-omyl. Osobne som takto postupoval roky, kým som sa naučil programovať. Programovanie je otázkou času a trpelivosti a odriekanie si vecí. Inak sa programovať nikto nikdy nenaučí, keď mu bude niekto stáť za chrbtom.

Osobne, ak budem mať čas rád pomôžem, ale hovorím, nič nesľubujem :tonqe:

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pomoc s prrogramovanim v C

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Nov 2021, 15:56

Diki za link.

Ja som si to myslel ze to takto bude pokus omyl, lenze som si nemyslel ze to bude az takto pomale. U ASM to bolo ohladom kodu jednoduchsie. Tam som mal na zaciatku skor problemy vyznat sa v MPLAB IDE. Aj ked som sa raz pekne dlho zasekol aj na programovani s problemom ohladom pagesell, prehliadol som to v datasheete a po prekroceni adresoveho riadka 255 mi prestali fungovat instrukcie addwf pcl a program si skakal inde ako mal. To boli nervy kym som na to prisiel.

Uz som ten AD prevodnik rozbehal, zatial v basic mode. Tento MCU ma aj advanced mod, ak budem potrebovat jeho funkcie, tak sa do toho zaryjem hlbsie.

Este potrebujem spojazdnit SPI, a USART, ale teraz sa musim venovat skole, tak sa do toho pustim zajtra.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Pomoc s prrogramovanim v C

Príspevok od používateľa Atlan » 07 Nov 2021, 21:02

Zaujimave, simulator som nepouzil uz ani nepametam. Ale to bude tym ze viac robim s AVR, a atmel studii 6 s nainstalovanym bezbugovym C prekladocam akosi uz neumoznuje simulaciu :D

Tak ze mam nainstalovany proteus. Tam si vyskladas schemu z suciastok, osadis uP, urcis cestu z zdrojakom hex. A kliknes na simulaciu, pekne pise na virtualni lcd displej alebo terminal. Proste ako keby si to mal na stole. Troska vadi ze na mojom notase z 2006 nejde zrovna v realnom case ale navadi. Ma to navise virtualne tlacidla. Takze fajn pomocnik.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok