Voľba vhodného "relé"

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa hal_sk » 09 Nov 2021, 19:38

Ahojte,
Robím automatizáciu garáže pomocou Raspberry Pi a jeho GPIO pinov.
Okrem iného budem chcieť docieliť ovládanie garážovej brány pomocou jedného z GPIO výstupu. Tento výstupný kontrolný signál bude mať 3.3 V (max prúd je myslím že 16 mA) a chcem ním ovládať zopnutie dvoch kontaktov v bráne. Tieto kontakty (svorky na plošnom spoji) keď sa spoja, tak sa otvorí brána.
Otázka: Je vhodné zopínať tieto kontakty pomocou relé? Ak áno, tak aký typ relé hľadať? Keď prezerám relé v ponuke, tak takých pre napätie 3.3 V nie je veľa. Druhá možnosť je asi použitie nejakého tranzistora (?). Spínané napätie by malo byť 24 V.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa TomasNM » 09 Nov 2021, 20:45

Zopni 5V rele cez tranzistor...
Napajanie 5V zoberes z GPIO konektora, rovnako aj kostru a signal.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa miso156 » 09 Nov 2021, 21:06

Ako prve by som zmeral tie kontakty na PCB, ci su spinane nulou alebo jednotkou. Podla toho zvolis bud ovladanie cez NPN alebo PNP. Taktiez zmerat ake napatie je na kontaktoch a aky prud cez tie kontakty tecie.

Rele je zbytocne (drahe, velke a zrave), teda ak vyslovene netrvas na galvanickej izolacii od RPi, aj to by som radsej volil optoclen.

Pozn.: Este je mala sanca, ze sa tie kontakty nespinaju ani nulou ani jednotkou a v tedy by to rele/optoclen opodstatnenie malo.
0
"No pain, no gain." (KC238)

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa hal_sk » 09 Nov 2021, 23:30

Rád by som sa vyhol použitiu externého napájania za účelom napájania napr. relé. Takto vyzerajú tie svorky, ktoré potrebujem spájať/rozpájať pomocou signálu. Skúsim odmerať medzi nimi napätie a prúd. Môžem na tých svorkách merať napätie a prúd rovnakým spôsobom? A je ten spôsob taký, že nastavím príslušný režim, priložím čiernu elektródu na jednu svorku a červenú na druhú a pošťukám zapnúť/vypnúť diaľkovým ovládaním od brány, aby som vedel aké hodnoty ukazuje na svorkách? Tak sa mi marí, že napätie sa meria paralelne na zdroj a prúd do série. Preto sa pýtam, že či tie svorky môžem merať rovnako pre napätia a prúd.
Obrázok
Obrázok
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa TomasNM » 10 Nov 2021, 13:49

miso156 napísal:
09 Nov 2021, 21:06
Ako prve by som zmeral tie kontakty na PCB, ci su spinane nulou alebo jednotkou. Podla toho zvolis bud ovladanie cez NPN alebo PNP. Taktiez zmerat ake napatie je na kontaktoch a aky prud cez tie kontakty tecie.

Rele je zbytocne (drahe, velke a zrave), teda ak vyslovene netrvas na galvanickej izolacii od RPi, aj to by som radsej volil optoclen.

Pozn.: Este je mala sanca, ze sa tie kontakty nespinaju ani nulou ani jednotkou a v tedy by to rele/optoclen opodstatnenie malo.
Miso, chalan nevie ako pripojit rele a Ty ho zaukolujes takymito vecami...?
Podla zadania, asi nema vela skusenosti s elektronikou, tak to teda spravme najjednoduchsou moznou cestou.
image.png
image.png (5.06 KiB) 2187 zobrazení
Inak, uz tu nezobrazuje tie obrazky zo vcera, co sem daval autor temy.
Ale vcera som si stihol vsimnut, ze tam bol tusim jeden kontakt GND, druhy bol na povel.
Ak by si mal teda RPI spojene spolocnou kostrou s riadenim, tak by si mohol dat priamo kolektor tranzistora na tu ovladaciu svorku a mohlo by to fungovat aj bez rele.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa miso156 » 10 Nov 2021, 14:28

Ok, inak ja tam na jednej svorke vidim 24VAC, takze spinanie tranzistorom asi nepripada do uvahy, teda ak za tym nie je usmernovac a logika je v DC. Chcelo by to dokumentaciu od tej dosky.
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 10 Nov 2021, 14:36, upravené celkom 1 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 392
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa ivan_01 » 10 Nov 2021, 14:34

Ovládacie vstupy bývajú zväčša bezpotenciálové. Aj keď na fotke je jeden pin označený ako GND, nespoliehal by som sa na to a netrúfol si na riadiacu dosku priviesť cudzie napätie. Takže trotlsicher a bombenfesten je použitie relé ovládaného z MCU podľa schémy vyššie.
0

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa hal_sk » 10 Nov 2021, 16:10

Ďakujem za strpenie a nápady. Vyskúšam to zapojiť "blbuvzdorne" cez relé. Objednal som si toto relé, dúfam, že ho môj GPIO signál utiahne.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2580
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 10 Nov 2021, 18:15

Treba ho budiť cez tranzistor podľa schémy vyššie.

A určite nezabudnúť na diódu, inak v lepšom prípade zhorí tranzistor (v horšom toho bude viac).
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa alois » 10 Nov 2021, 20:41

Zkusil bych zapojit diodu v jedné i druhé polaritě vůči svorkám. Když nic, tak asi jen to relé. Pokud to v jedné polaritě zabere, mohl by se použít patřičně dimenzovaný optron (bylo by třeba změřit proud v sepnutém stavu a napětí v rozepnutém, aby to bezpečně přežil).
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 392
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa ivan_01 » 10 Nov 2021, 20:49

a keď si experimentami s diódami a podobnými odpráskne riadiacu jednotku brány, tak bude mať hlavu v smútku, keď zistí cenu náhrady. Nešpekuluj, daj tam relé ako sa ti poradilo, bude to fungovať tak, ako potrebuješ.
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa alois » 11 Nov 2021, 06:22

ivan_01 napísal:
10 Nov 2021, 14:34
Ovládacie vstupy bývajú zväčša bezpotenciálové. ......
Bezpotenciálový vstup je nesmyslné tvrzení. Na svorkách musí zařízení poznat jejich sepnutí či rozepnutí a na to na nich musí být nějaký potenciál.
Bezpotenciálový vstup (hovorově) znamená jen to, že deska na svorkách očekává bezpotenciálové sepnutí, tedy obyčejný spínací kontakt (např.kontakty tlačítka či relé) a přivedení vnějšího potenciálu může být problém. Připojení diody na svorky k tomuto vyhodnocovacímu potenciálu ať v propustném či v závěrném směru žádný cizí potenciál na svorky nepřivádí, stejně jako měření proudu při sepnutí či napětí naprázdno. No a pokud bude deska reagovat na připojení diody, bude velmi pravděpodobně reagovat i na sepnutí optronu. Nemyslím, že by tímto postupem mohlo dojít k poškození desky, ale je pravdou, že kontakt relé je v souladu s doporučením výrobce a toto řešení by mělo být prioritní.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 392
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa ivan_01 » 11 Nov 2021, 07:27

To máš samozrejme pravdu, ale laikovi, ktorý sa pýta na takéto triviálne pripojenie ovládacieho relé, iný postup nedoporučujem, s ohľadom na možnosť poškodenia riadiacej dosky.
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Voľba vhodného "relé"

Príspevok od používateľa alois » 12 Nov 2021, 06:03

Souhlas, je to jistota. 8)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok