ako funguje dioda v tomto obvode?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Feb 2022, 21:25

Predstav si to tak, že napúšťaš vodu do nádoby. Ak dosiahneš okraj, tak začne pretekať. A čím viacej tam tej vody napúšťaš, tak tým viac vody odteká vrchom. No ak odpustíš nejakým ventilom dole viac vody ako priteká, tak cez okraj prestane pretekať, (nič sa nebude brzdiť).

Brzdiť to na 60 V nemá zmysel, stačí na tých 30 V. Napokon, ak by sa to prehnalo, napätie môže moc klesnúť.

Spojitý je v jednom kuse, neprerušovane. No môže sa to nastaviť aj takto stupňovite, (to nie je spojite).

Výber BMS a spôsob nabíjania/ vybíjania nechám na teba.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Feb 2022, 22:00

image.png
image.png (31.9 KiB) 1831 zobrazení
Zvecnil som ti to. :)
1
Obrázok 1
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Feb 2022, 22:07

Pokazím to ! Všimol som si ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 12 Feb 2022, 09:31

este mi prosim porad odkial mam kupovat suciastky napr na tento 6v regulator...
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa OHAJ » 12 Feb 2022, 10:18

... a ako ste skončili pri 6V, veď keď dôjde k odpojeniu AKU, mal by si sa viac zaujímať o ochranu turbíny a mať ju zaťaženú automaticky kaskádou záťaží, nato nepotrebuješ predsa žiadne relátka ani SSR-DD, si to vyrobíŠ i prerobením obyčajného indikátora (testera) stavu batérii:
Obrázok
ZD: môžeš použiť 24V, príp. podľa potreby (samozrejme min. hodnota je ako napätie AKU)
D1-D5 (R6-R10): tam dáš tie svoje špirále
T1-T5: vhodné MOSFET N-kanalové alebo IGBT výkonové tranzistory podľa záťaže, posledný bude najvýkonnejší na veľkom chladiči ...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Feb 2022, 11:17

racmaster napísal:
12 Feb 2022, 09:31
este mi prosim porad odkial mam kupovat suciastky napr na tento 6v regulator...
Tak sme sa dohodli ? Ak áno, já ti zapojenie namaľujem aj s rozpisom súčiastok. A určite to nebude na 6 V, ale na trochu vyššie napätie ... :wink:

Rozmýšľal som aj nad tou tvojou opakujúcou sa požiadavkou, brzdiť turbínku pri vyššom vetre (výkone). V podstate sa to dá veľmi jednoducho zrealizovať a bude to "automatika". Jednoducho do toho istého paralelného stabilizátora, (napríklad druhého modulu), sa osadí tyristor. Nastaví sa mierne vyššie spínacie napätie a keď sa modul aktivuje, tak tyristor pripojí výrazne nižší odpor. Že poklesne napätie, nevadí. Tyristor je "samoprídržný" a vypína sa až pri poklese prúdu pod prídržnú hodnotu, (rádovo desiatky mA). A to sa udeje, až turbínka bude takmer stáť. Samozrejme, tyristor sa dá vypnúť aj ručne, napríklad jeho vyskratovaním.
Týmto riešením získame ešte aj možnosť výrazne znížiť výkon toho prvého paralelného stabilizátora, lebo si myslím, že 99,9% času prevádzky to nebude až "také divoké" a to občasné zopnutie tej tyristorovej ochrany nemôže vadiť, (vtedy sa nebude nabíjať baterka, lebo poklesne napätie pod nabíjacie).

A odkiaľ nakupovať súčiastky ? Tak to já neviem, snáď ti poradia ostatní. Já už dosť dlho nebastlím, nemám kde, som starý a "slepý", neovládam súčasné technológie návrhu a výroby plošných spojov a podobne.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 12 Feb 2022, 12:02

pri najorsom tu mam vcelku slusny cintorin kadejakych elektrozariadeni, co sa mi za roky nazbierali. nevyhadzujem to, stale sa z toho da daco vypitvat. vacsina tych suciastok by sa mozno nasla aj tam, co by som mal dvojnasobnu radost, ze z odpadu daco este uzitocne vznikne. :potlesk:

mam najma zdroje z PC, co mi kamos nanosil pre DC-DC nabijacku, ale najde sa kadeco. je sanca, ze to posluzi ako zasobaren pre stavbu tohto obvodu? ci je tam daco specialne?

ten tyristor som tiez zvazoval, v podstate ako spinac brzdenia skratom troch faz na vstupe, ale nedomyslel som to a nevedel som, ze je to po slovensky tyristor. anglicania to oznacuju SCR, ale pochopil som ze jedna nozka spina dalsie 2 a tie ostanu zopnute az kym neni na zopnutych nula. co je vcelku vyuzitelne na uplne zabrzdenie a nasledne samo-odbrzdenie...

no tesim sa na ten nakres, ak ho teda dokazem pochopit...
0
Naposledy upravil/-a racmaster v 12 Feb 2022, 12:15, upravené celkom 1 krát.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 12 Feb 2022, 12:14

OHAJ napísal:
12 Feb 2022, 10:18
si to vyrobíŠ i prerobením obyčajného indikátora (testera) stavu batérii:
Obrázok
ZD: môžeš použiť 24V, príp. podľa potreby (samozrejme min. hodnota je ako napätie AKU)
D1-D5 (R6-R10): tam dáš tie svoje špirále
T1-T5: vhodné MOSFET N-kanalové alebo IGBT výkonové tranzistory podľa záťaže, posledný bude najvýkonnejší na veľkom chladiči ...
cize ak to chapem spravne, so stupajucim napatim sa postupne budu pripajat R6-R10.

R6 by teda mohla byt baterka
R7-9 kanthal drot
R10 - posledna brzda, skrat 3faz na vstupe

tak?
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: ako funguje tranzistor v tomto obvode?

Príspevok od používateľa OHAJ » 12 Feb 2022, 13:07

R6 nemôže byť baterka, tá už má byť odpojená, R6 je prvá záťaž pripojená pri napätí ktoré by prebíjalo batériu, táto záťaž bude pripojená pokiaľ nepoklesne napätie pod nastavenú hodnotu danú Uzen.+ Udiod + Ube. Keď nevieš ako funguje tranzistor alebo tyristor, ťažko s Tebou viesť debatu ...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Feb 2022, 13:52

Nechce sa to niekomu pekne nakresliť na PC podľa tohoto: http://www.jawa-50.cz/clanek/tuning-upr ... eti-2.html ?
Napoviem: D1 dat TL431 s deličom do riadiacej elektródy, hore 100k, dole 10k a k 10k paralelne ďalšiu pozíciu na nastavovací odpor. Trimer R2 nahradiť dvom odpormi v sérii, napríklad 330R, Q1 zostáva PNP BC-čko, medzi kolektor Q1 a bázu Q2 dať odpor 1k5, R1 nechať 1k, k nemu paralelne zenerku 15 V/ 0,5 W, (ochrana GS) a na pozíciu Q2 namaľovať N-FET. A medzi PLUS a D Q2 nakresliť odpor, (odporový drôt). A keď je vstup PLUS vpravo, tak z PLUS-u vľavo nakresliť diódu ako výstup, (nabíjanie baterky). Mne sa nechce hľadať skener, pripájať ho, tuším ho nemám ani nainštalovaný na (novopreinštalovanom) PC, syn sa kdesi fláka, atď., atď.

Prípadné chyby, nedorozumenia rád opravím ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje tranzistor v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 12 Feb 2022, 15:21

OHAJ napísal:
12 Feb 2022, 13:07
R6 nemôže byť baterka, tá už má byť odpojená, R6 je prvá záťaž pripojená pri napätí ktoré by prebíjalo batériu, táto záťaž bude pripojená pokiaľ nepoklesne napätie pod nastavenú hodnotu danú Uzen.+ Udiod + Ube. Keď nevieš ako funguje tranzistor alebo tyristor, ťažko s Tebou viesť debatu ...
priebezne si studujem podla scenarov, ktore su na stole. podla toho ako bude stupat privedeny prud na bazu tranzistora ten bude postupne prepustat viac a viac prudu medzi kolektorom a emitorom teda na spotrebic za nim.

chapem to tak, ze za rezistorom bude nejaky pokles napatia oproti zdroju podla jeho odporu. cim bude napatie na turbine stupat, tym bude vacsie aj na baze tranzistora, teda ten bude coraz viac prepustat na spotrebic(v tomto pripade kanthal). ked to bude stacit na zbrzdenie turbiny, tak sa na r7 ani nedostane. ak by vsak stale fukal vacsi vietor a turbina by vyrabala viac energie, postupne sa to iste stane aj na r7 obvode a zacne sa hriat dalsi kanthal. atd az po r10... tak?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Feb 2022, 16:08

V pohode ! Vidím, že sa ti pozdáva zapojenie od OHAj-a. Tak ho popros, nech ti to pretransformuje do použiteľnej formy na 30 V a navrhne vhodné súčiastky ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 12 Feb 2022, 16:18

dolfi, len som sa vyjadril k postnutej scheme. tu od teba som este nevidel a ani si ju netrufam sam nakreslit. je dobre mat dve moznosti, mozme si ich porovnat ktora ma ake vyhody a hlavne spolahlivost...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Feb 2022, 16:30

Však som napísal, že v pohode ! Predsa nemôžem ukradnúť niekomu nápad. A potom prípadne aj niesť zodpovednosť za funkčnosť. Čo je na tom zlé, poprosiť autora nápadu o dopracovanie ?

Nič sa nedá robiť, so mnou musíš mať trpezlivosť. Zdá sa, že nikomu sa tú schému nechce nakresliť. A já musím počkať na syna, až budem môcť splniť svoj sľub.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 12 Feb 2022, 16:44

ked ty mas so mnou trpezlivost... budem mat aj ja s tebou :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: ako funguje tranzistor v tomto obvode?

Príspevok od používateľa OHAJ » 12 Feb 2022, 17:39

racmaster napísal:
12 Feb 2022, 15:21
chapem to tak, ze za rezistorom bude nejaky pokles napatia oproti zdroju podla jeho odporu. cim bude napatie na turbine stupat, tym bude vacsie aj na baze tranzistora, teda ten bude coraz viac prepustat na spotrebic(v tomto pripade kanthal). ked to bude stacit na zbrzdenie turbiny, tak sa na r7 ani nedostane. ak by vsak stale fukal vacsi vietor a turbina by vyrabala viac energie, postupne sa to iste stane aj na r7 obvode a zacne sa hriat dalsi kanthal. atd az po r10... tak?
Áno tak, pochopil si správne zapojenie NPN tranzistorov so spoločným emitorom v spínacom režime :idea: .
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Feb 2022, 12:39

Tak už môžem poslať obrázok:

R1 - 330R, R2 - 330R, R3 - 100k, R4 - 10k, R5 - podľa potreby, rádovo 100k, R6 - 1k5, R7 - 1k
D1 - dióda cca 10 A (P1000)
ZD1 - Zenerova dióda 15 V/ 0,5 W (BZX83V015)
Q1 - ľubovoľné PNP BC-čko (BC557)
Q2 - treba rozdiskutovať
IO1 - stabilizátor TL431
ZA - záťaž, (odpor, odporový drôt)

Namiesto Q2 je možné osadiť tyristor (napríklad 25 A, TN2540,). K na S, G na G a A na D.

Trojfázový mostík a Q2 (tyristor) treba chladiť. Tepelný odepor chladiča bude závisieť od hodnoty odporu ZA.

A napadlo ma ešte jedno ďalšie riešenie. Za trojfázovým mostíkom zapojiť prepínač. A v prvej polohe zapojiť rovno za mostík vhodný vykurovací odpor, (tým bude paralelný stabilizátor odstavený) a v druhej polohe zapnúť stabilizátor a nabíjať baterku.
Prílohy
img001.jpg
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 13 Feb 2022, 16:05

vdaka dolfi!

chvilu mi to trvalo, ale pochopils som vcasinu obvodu. okrem casti v cervenom ramiku, ten integrovany obvod. vies mi to tam nejak polopatisticky vysvetlit?
2022-02-13 16.02.09 svetelektro.com 82cdbebdcd59.jpg
zatial to chapem tak, ze v cervenom ramiku je vlastne step down regulator, buck... menic jednosmerneho prudu smerom dole, neviem to slovensky nazvat inak... nechapem tam funkciu tych troch odporov R3, R4 a R5, preco su napojene prave takto
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Feb 2022, 17:29

TL431 je nastaviteľná presná napäťová referencia, (nastaviteľná "zenerka"). Pozri si DS, je tam aj výpočet toho deliča. V podstate sa pomerom odporov R3 a R4 nastavuje výstupné napätie tej "zenerky".

Nakoľko v "chúlostivých" zapojeniach nie je vhodné používať nestabilné trimre, tak cez delič R1 a R2 je tvrdo nastavené napätie pre bázu Q1. Preto je potrebné regulovať to napätie TL431 inak, pridaním odporu paralelne k R4, čím sa dá jemne zvyšovať napätie tej "zenerky". (Pozri si aj výpočet výslednej hodnoty paralelne radených dvoch odporov).
Konkrétne, R5 neosadený, pomer R3 = 100k, R4 = 10k je 10 a výsledné napätie je približne 11 x 2,5 V = 27,5 V. (Pozri si ten vzorec, je tam ešte jeden člen, ktorý je premenný, lebo prúd do riadiacej elektródy je rôzny pri rôznych kusoch IO a zatiaľ ho zanedbávame. No kompenzovať ho možno bude treba.)

Otázka na Q2. Nakoľko GME nemá v ponuke vhodné tranzistory, pozeral som ich na TME. No tí sú zas dosť vyrabovaní. Chcem sa spýtať, do akej ceny mám vybrať ten tranzistor ? (Samozrejme, majú aj za stovky €, no já myslím tak do max. 10€.)

A ešte aká max. hodnota prúdu by mala tiecť cez Q2 ? Já navrhujem možno 5 - 6 A, čo je 150 - 180 W. Vyššie nech to zachytáva tento obvod osadený tyristorom, napríklad ďalších 20 A.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 13 Feb 2022, 18:25

Obávam sa, že s tyristorom to nebude fungovať. Tyristor bude stále zopnutý aj po poklese napätia.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok