Bistabilne rele

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

bonatius
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: BA

Bistabilne rele

Príspevok od používateľa bonatius » 16 Mar 2022, 23:32

Ahojte,

potreboval by som poradit.

Mam takyto obvod
Rele.jpg
a chcel by som tento obvod postavit s jednym bistabilnym rele (HFD2/012-S-L2) (https://www.tme.eu/Document/cb545971aaf ... FD2_en.pdf)
Bist.jpg
Bist.jpg (18.23 KiB) 3219 zobrazení
Nakreslil som si tento obvod
Bist2.jpg
ale nefunguje tak ako obvod s dvomi relatkami. Pomocou tlacitka prepnem z jednej diody na druhu, ale
uz mi nejde prepnut naspat. Viem to prepnut pridanim druheho tlacidla k druhej cievke, lenze tomu sa chcem vyhnut.

Chcel by som tento obvod vyuzit na ovladanie vyhybky pre modelovu zeleznicu.
Moja predstava je, ze ked privediem napatie na cievku_1 rele tak mi prepne vyhybku do jednej polohy a pri prepnuti vyhybky odpojim napatie z cievky_1, privediem napatie na cievku_2 a prepne sa mi vyhybka do druhej polohy.

Ak by ste vedeli o inom rieseni. Prosim dajte mi vediet.
Dakujem.
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa alois » 17 Mar 2022, 03:37

Především mi ujasni, zda se v původním zapojení jedná o tlačítko (sepne jen při stisku a pak zase rozepne, jako například tlačítko zvonku), nebo o spínač (po aktivaci drží trvale až do přepnutí) a dej případně odkaz na datasheet původně použitých relé.
Co jsem našel na G., tak to původní relé je obyčejné, bez paměťové funkce, pak nechápu, na co je ve schematu ta prostřední sekce včetně druhého relé a podle mne je tam použit spínač, ne tlačítko. Je-li tam tlačítko, nezakreslil jsi potřebné přídržné kontakty Re2 a schema mělo být malinko složitější.

Pokud se má nově jednat o tlačítko, pak jeho jeden konec zapojíš na Vcc a druhý na PIN 4, pak PIN 6 propojíš s PIN 1, PIN 8 s PIN 2, PINy 15 a 16 propojíš na GND. PINy 13, 11 a 9 už použij dle libosti. Jeden stisk zapne, druhý vypne.

Ještě poznamenám, že je možnost spínat tlačítkem GND. Pak by se jeden konec tlačítka připojil na GND a druhý na PIN 4, PIN 6 se propojí s PIN 15, PIN 8 s PIN 16, PINy 1 a 2 se připojí na Vcc. Zapojení PINů 13, 11 a 9 se nemění.
0

Používateľov profilový obrázok
gfox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 20:16
Bydlisko: Lovinobaňa
Vek: 53

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa gfox » 17 Mar 2022, 10:33

Bistabilné relé neznamená že sú tam dve relé v jednom puzdre. Ale že má dva stabilné stavy. Toto ktoré chceš použiť, privedením napätia na prvú cievku zopne obidva kontakty. Potom môžeš napätie odpojiť a kontakty ostanú zopnuté. Prepnúť naspäť sa dajú privedením napätia na druhú cievku.
Snímka.PNG
Snímka.PNG (14.35 KiB) 3141 zobrazení
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa Sani1 » 17 Mar 2022, 11:28

Nie je mi jasný dôvod použitia dvoch relé. Keď použiješ jedno relé s prepínacím kontaktom a namiesto tlačidla dáš vypínač, tak to bude robiť presne to čo potrebuješ = vypnuté relé - spojený kontakt COM a NC, zapnuté relé - spojený kontakt COM a NO.

PS: a dokonca to ide aj bez relé, s jedným prepínačom

málo informácií
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa rudko » 18 Mar 2022, 07:28

bonatius napísal:
16 Mar 2022, 23:32

Ak by ste vedeli o inom rieseni. Prosim dajte mi vediet.
Dakujem.
Ak som to dobre pochopil tak to co popisujes(BKO) docielis takto:
Piny 1,2,4,6,8 tvojho rele musis "predratovat" nasledovne:
Prepojis pin 1 s pinom 6. Dalej prepojis 2 s 8. Na 4 pripojis tlacitko a to pripojis na vcc.
Ale!!! Nastava tu problem ze taketo zapojenie v pripade ze podrzis tlacitko "prilis dlho" sa ti bude samo prepinat vlastnou rezonancnou frekvenciou toho rele. To by slo vyriesit napriklad pridanim vhodne velkeho kondenzatora(a vybijacieho rezistora) do serie s tlacitkom.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa alois » 18 Mar 2022, 14:14

Přesně to zapojení jsem popsal výše i s variantou spínání na GND.
Mám ale dotaz. Kde vznikne ta rezonanční frekvence, když je jedna i druhá cívka relé napájena stejnosměrným napětím? Nějak to nechápu.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa rudko » 18 Mar 2022, 21:02

Ked budes drzat stlacene tlacidlo tak si rele bude samo prepinat napatie do jednej a potom do druhej cievky a to takou rychlostou aku mu mechanika povoli - cize v urcitom zmysle rezonancna frekvencia
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

bonatius
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa bonatius » 19 Mar 2022, 00:01

Ahojte,
zapojil som relatko podla vasho odporucania, ale nefunguje to spravne.
Po pripojeni napajania, tlacidlo nie je stlacene, svieti LED_1, ked stlacim tlacidlo tak sa z relatka ozve bzucanie a rozsvieti sa LED_2, ale LED_1 zostane svietit, alebo zhasne. To zhasnutie zavisi od rychlosti stlacenia tlacidla. Niekedy to stlacenie musim niekolko razy zopakovat (asi su tam zakmity), aby som LED diodu vypol.
Skusal som tie zakmity osetrit rezistorom, kondenzatorom, ale nepomohlo to.

Mam takuto vyhybku s dekoderom (https://www.ewmb.de/product_info.php?in ... 1196-.html) a tato vyhybka obsahuje tento predstavnik (https://www.model-shop.sk/go_product_Ro ... ky-geoline). Mali by to byt dve cievky a tieto dve cievky by som chcel ovladat pomocou bistabilneho relatka by som chcel ovladat vyhybku, nieco na tento sposob
Ovladanie vyhybky.JPG
.
Bistabilne rele preto, aby som po kazdom spusteni zeleznice nemusel nastavovat jednotlive vyhybky, ale boli v takej polohe v akej som ich zanechal.

Z trafa mi ide DCC signal (striedavy obdlznikovy signal, ktory obsahuje informaciu pre dekoder). Tento signal by som usmernil o ovladal by som nim vyhybku. Potrebujem oddelit silove DCC od DCC pre napajanie zariadeni.

Privedenim napatia na cievku relatka by som chcel zopnut jednu cievku predstavnika (druha by bola skratovana, alebo rozpojena), vyhybku prestavit do jednej polohy. Privedenim napatia na druhu cievku zopnut druhu cievku predstavnika a vyhybku prestavit do druhej polohy.

Nieco na tento sposob
Nacrt.jpg
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa Atlan » 19 Mar 2022, 06:16

To relatko musis napaja z RC clena, odpor obmedzi prud aby to samo necvakalo, a kondenzator zabezpeci energiu na dostatocne dlhy cas aby dosli k prepnutiu.
0

bonatius
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa bonatius » 20 Mar 2022, 22:18

Vedeli by ste mi, prosim, poradit schemu zapojenia tohoto bistabilneho rele tak, aby rele prepinalo medzi dvomi stavmi (prepinalo dve LED diody, jedna ON, druha OFF a naopak).
Skusal som na pin 4 k tlacidlu zapojit RC clen, ale niekedy LED dioda iba preblikla a inokedy sa prepla spravne.
Nieco ako klopny obvod, ktory by sa sam preklapal.
Dakujem.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa miso156 » 20 Mar 2022, 23:14

Prve co ma napadlo :
Screenshot from 2022-03-20 23-11-57.png
Pocet prepnuti rele na jeden stisk je zavisly od velkosti kondenzatora, tak jeho velkost nastav tak, aby energia ktoru kondenzator prepusti umoznila prave jedno prepnutie.

Inak, nikdy to nebude ono, lebo cievku ktoru prave napajas si sam odpojis este pred tym nez dokona uplne prepnutie. Ak das ku kazdej cievke rele paralelnu diodu (v zavernom smere), tak sa este nejaka energia ktora sa stihla v cievke nazbierat uzavrie cez diodu a ako tak dokonci prepnutie.


Na to aby to bolo profi si potrebujes niekde energiu nazbierat aby dokoncila prepnutie aj po odpojeni od "zdroja".
Nejak takto do L1,C1 filtra, pricom po odpojeni od zdroja sa energia uzavrie cez D1 a pokracuje v naraste napatia na C1 a teda cievky rele:
Screenshot from 2022-03-21 00-00-47.png
Ale to uz mozes rovno riesit elektronicky cez 4013-ku a pod.., lebo sa to neoplaca.
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 21 Mar 2022, 16:14, upravené celkom 2 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa alois » 21 Mar 2022, 04:57

Tal jsme se konečně dozvěděli, že ze zdroje leze obdélník. Ten obsahuje vyšší harmonické, takže je třeba napájení a ovládání toho relé nejen usměrnit, ale také důkladně vyfiltrovat.
Taky bych k napájení a přívodu pro relé i pro výhybku použil minimálně zkroucené vodiče (napájení a GND) a totéž i ke tlačítku. Asi by stálo za zvážení i použití stíněných vodičů.
Také nevíme, jak dlouhé jsou vodiče napájení relátka a přívodu ke tlačítku a jak jsou rozvody provedeny, jestli je pod kolejištěm tkzv.vrabčí hnizdo, nebo je to úhledně svazkované, a nebylo by od věci se zmínit i o tom, jak je to kolejiště rozsáhlé jak co do plochy, tak i co do počtu jednotlivých komponentů a zda je ovládání z centrálního panelu nebo jsou tlačítka přímo u příslušných výhybek s představníky. I informace o zdroji by se hodila zejména ve vztahu k tomu, zda není připojenými komponenty s ohledem na jejich počet a spotřebu výkonově přetěžován. V té souvislosti si myslím, že odběr představníku bude jiný při přestavování naprázdno a jiný při zátěži připojenou výhybkou a je dobré i vzít do úvahy i souběh chodu jednotlivých částí instalace.
Rovněž neuškodí vzhledem k indukční zátěži přidat ke každé cívce představníku tkzv.zhášecí diodu. Dokud se tohle neprovede, je celkem zbytečné bez měření osciloskopem nad tím dál meditovat a laborovat s různými berličkami. Je to přece obyčejný analogový problém.

Majitel toho zázraku si klidně může zkusit to relé s tlačítkem zapojit mimo kolejiště (včetně toho představníku) třeba jako vrabčí hnízdo a napájet to celé z baterky nebo bezpečně filtrovaného a dostatečně dimenzovaného zdroje. Dovolím si predikovat, že v tomto případě u krátkých vodičů se to bude chovat korektně a problém tím bude eliminován jen na kvalitu napájecího zdroje a zarušené rozvody v instalaci.

Já bych se zaměřil především na ten zdroj.
0

PKEnergy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 08 Aug 2013, 10:59

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa PKEnergy » 21 Mar 2022, 15:38

Zkus zapojení odtud: https://www.learningelectronics.net/cir ... ng_03.html.
Je to jednoduché a nezáleží na délce stisknutí tlačítka.

PKE
0

bonatius
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa bonatius » 21 Mar 2022, 19:27

dakujem, idem to vyskusat
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Bistabilne rele

Príspevok od používateľa alois » 22 Mar 2022, 20:23

Dej prosím vědět, jak to dopadlo. Docela by mne to zajímalo. Díky předem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok