Reverz jednofazoveho elektromotora

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

ironhide375
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 03 Máj 2022, 15:53

Reverz jednofazoveho elektromotora

Príspevok od používateľa ironhide375 » 04 Máj 2022, 16:57

Ahojte,

Potreboval by som poradiť s jednofázovým elektromotorom 230V, 0,75kW

Potrebujem ho zapojiť tak, aby sa pomocou prepínača a tlačidla dal ovládať smer otáčania motora.

Tj. 1. prepnem prepínač dohora a následne stlačím tlačidlo, tak sa motor roztočí doprava.
2. prepnem prepínač dodola a následne stlačím tlačidlo, tak sa motor roztočí doľava.



Vedel by mi niekto poradiť ako na to?
Prílohy
2222222.jpg
IMG_9748.JPG
IMG_9749.JPG
2022-05-03.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Reverz jednofazoveho elektromotora

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 04 Máj 2022, 17:58

Takto:
Prílohy
motor.png
1
Obrázok 1
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverz jednofazoveho elektromotora

Príspevok od používateľa bum » 04 Máj 2022, 19:09

Podle fotek motoru to vypadá že máš stejný nebo podobný motor co jsem použil u kamaráda jako pohon soustruhu. Pro inspiraci zapojení přepínání chodu to mám na webu www.mojeelektronika.mzf.cz v sekci další článkci myslím že to má název ovládání modelářského soustruhu. Přepínání tam řeším pomocí relátek kde je použít přepínač chodu a start tlačítko z motoru se odstranily ty klemy a ty nahradili kontakty těch relátek. FM měnič je pouze na ovládání otáček a časem byl vyměněn za řemenice pouze pro dvě rychlosti.
1
Obrázok 1

ironhide375
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 03 Máj 2022, 15:53

Re: Reverz jednofazoveho elektromotora

Príspevok od používateľa ironhide375 » 04 Máj 2022, 22:26

Ďakujem vám chlapi, veľmi ste mi pomohli :thumbup:


Ešte taká otázočka, je možné tam dať aj nejakú ochranu?

Takú nejakú blbu vzdornú. Napr. keď nepoučená osoba bude používať motor. Motor sa bude točiť do jednej strany a skôr ako sa motor dotočí, tak prepne opačný chod a motor dostane rýchly štart do opačnej strany.
Aby to ten motor neodpálilo.
Bolo by potrebné to už riešiť cez stykače?
Prílohy
IMG_9750.JPG
0

ironhide375
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 03 Máj 2022, 15:53

Re: Reverz jednofazoveho elektromotora

Príspevok od používateľa ironhide375 » 04 Máj 2022, 22:56

bum napísal:
04 Máj 2022, 19:09
Podle fotek motoru to vypadá že máš stejný nebo podobný motor co jsem použil u kamaráda jako pohon soustruhu. Pro inspiraci zapojení přepínání chodu to mám na webu www.mojeelektronika.mzf.cz v sekci další článkci myslím že to má název ovládání modelářského soustruhu. Přepínání tam řeším pomocí relátek kde je použít přepínač chodu a start tlačítko z motoru se odstranily ty klemy a ty nahradili kontakty těch relátek. FM měnič je pouze na ovládání otáček a časem byl vyměněn za řemenice pouze pro dvě rychlosti.
Áno, presne ten istý motor mam, aký si použil na tvojom sústruhu. Dokonca aj výkon je rovnaký :wink:
Prílohy
IMG_9752.JPG
0

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverz jednofazoveho elektromotora

Príspevok od používateľa bum » 05 Máj 2022, 09:00

Jako ochrana aby to někdo nemohl přepnout hned z jednoho směru otáčení do druhého ti stačí časový spínač stykače to nevyřeší jeden vypne a pokud to někdo zapne hned na opačný směr spíše vypadne pojistka. K tomu, schématu přepínání chodu pokud by bylo třeba překreslil ti schéma co je na webu pro tvoji potřebu dej vědět.
0

ironhide375
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 03 Máj 2022, 15:53

Re: Reverz jednofazoveho elektromotora

Príspevok od používateľa ironhide375 » 05 Máj 2022, 13:40

Poprosil by som ťa, ak môžeš tak to dopň do schémy.
Ďakujem :prayer:
0

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverz jednofazoveho elektromotora

Príspevok od používateľa bum » 05 Máj 2022, 14:24

V příloze je schéma zapojení ovládání směru chodu motoru kde není použít FM doplnit schéma o blokování přepínání chodu jsem zatím nekreslil nevím jaký máš časový relé je jich mnoho a ne všechny se na to hodí. Upřesni jaké máš a napiš mi na můj email co je v příloze. V tom zapojení vynech ovládací prvky co nepoužiješ místo relé označené RE3 bych spíše v tvém případě použil stykač se třemi spinacimi silovými kontrakty jeden kontakt bych použil pro přídrž a další dva bych zapojil paralelně na spínání fáze do motoru. Napiš jaký máš ten časový spínač.
Prílohy
SCHÉMA.rar
(158.03 KiB) 100 stiahnutí
0

ironhide375
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 03 Máj 2022, 15:53

Re: Reverz jednofazoveho elektromotora

Príspevok od používateľa ironhide375 » 13 Máj 2022, 22:49

Nemam este ziadny casovy spinac. Vies poradit, aky by som mal kupit?
Dakujem
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Reverz jednofazoveho elektromotora

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Máj 2022, 10:42

Nechcem znegovať rodiace sa profesionálne riešenie, ale ...

V nejakom vlákne (tuším) na tomto fóre som zaregistroval, že ktosi na tlmenie nárazov pri rozbehu motora zapojil do série výhrevné špirály. Inšpirujme sa !

V podstate nie je problém, aby motor brzdil reverzom. Viem, obrovský prúdový náraz s prípadnými následkami. No ak obmedzíme prúd na vhodnú hodnotu, prečo nie. Tie výhrevné špirály majú lineárny odpor. To je trochu nevhodné. No čo tak použiť vhodnú žiarovku. Prúd nepustí cez menovitý a pri výrazne nižšom prúde, môže byť na nej zanedbateľný úbytok napätia.

Len taká úvaha: Obyčajný prepínač 1-0-2, (hore je schéma zapojenia). Motor má menovitý prúd 4,8 A. Obmedzme prúd napríklad 2 000 W žiarovkou, (max. 9 A ?), prípadne 2 x 1 500 W paralelne, (max. 13 A ?). (Lineárne halogénky dajme do kovovej rúrky nech nesvietia, zasypme (aj obyčajným) pieskom, a na oboch koncoch zalejme povedzme epoxidom).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok