ADC ampermeter z MCU

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa kapor » 30 Jún 2022, 17:18

to romiadam:
Toto si napísal: "Ja potrebujem merat napatie panela a prud (ubytok napatia na odpore) Z toho vypocitam v MCU vykon." A zo známej hodnoty odporu a napätia na ňom sa vypočítať nedá ? Už strýko Ohm to vedel, MCU to nevie ?
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Jún 2022, 23:34

kapor napísal:
30 Jún 2022, 17:18
A zo známej hodnoty odporu a napätia na ňom sa vypočítať nedá ?
Asi ta nechapem. Ved to robim. Ja meriam ubytok napatia na odpore. Len namiesto vynasobenim hodnotou odporu ja hodnotu z AD prevodnika vynasobim cislom co mi da priamo hodnotu v mA.
Ak ta spravne chapem tak ty vravis to ze hodnotu z AD prevodnika mam prepocitat na napatie a potom vydelit hodnotou odporu. Posla mna to je to iste. To moje cislo (31/32)je vlastne (cislo co prevedie hodnotu AD prevodnika na napatie) / (hodnota odporu).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Jún 2022, 23:47

Palcino22 napísal:
30 Jún 2022, 10:56
Ako druhý problém sa javí použitie záťaže medzi source a gnd, kde vznikne úbytok a následne nebude možné (dostatočné) otvorenie tranzistora (napätie medzi source a gate) .
No teraz si ma dostal. Na toto som vobec nemyslel. Ja som tu linearnu cast testoval a s pomocnymi odpormi som to vedel relativne pekne regulovat s realnym otocnym potenciometrom, ale shunt resistor 5R tam vtedy nebol. Islo to priamo na zem. :oops:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Jún 2022, 23:51

miso156 napísal:
30 Jún 2022, 11:35
Palcino22 napísal:
30 Jún 2022, 10:56
Da sa zjednodusit. Shunt mensi, operak pre negative feedback vyhodit a slucku prudoveho zdroja dat do MCU trebarz s riadiacou periodou 10kHz. Digipot vyhodit a Mosfet riadit priamo z MCU pinu pomocou pwm do RC clena, ak ratas 0.8v na shunte max, 4.2v pre gate ti na low voltage mosfet uplne staci.
Vyskusam ten digipot. Ak to tak nepojde alebo sa to bude divne chovat, myslim ze mi ostane to urobit takto. Chcel by som sa vyhnut OZ co potrebuje 15V.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Júl 2022, 00:04

Dakujem vam vsetkym ze mi tu s tym pomahate a radite. Velmi si to cenim. Dnes som isiel na dovolenku az do 08Jul, takze sa tu asi odmlcim, lebo nemam co testovat. Mozeme tu len teoretizovat. Potom cez cikend 9-10 Jul to otestujem s tym digpotom nakolko to uz mam nachystane a dam vediet ci to ide / neide / ukazuje blbosti. Dakujem este raz.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa kapor » 01 Júl 2022, 03:30

to romiadam:
1. Najprv k tomu mosfetu. Vôbec sa nezaoberám solárom. Predpokladám, že výrobca odporučuje ideálnu záťaž, pri ktorej je článok ochotný poskytnúť maximálny výkon. A to chceš dosiahnúť zmenou odporu záťaže pomocou regulácie toho mosfetu, to chápem. Potom by si ale mal k výkonu na zaťažovacom rezistore pripočítať aj stratu na mosfete, lebo aj tú stratu kŕmi panel.
2. Ty stále hovoríš že musíš merať prúd. Nemusíš. Výkon nie je iba U x I. Ak meriaš napätie na známej hodnote rezistora , potom vieš, aký prúd ním tečie, I= U/R. A ak tieto dva vzorce skombinuješ tak ti výjde, že výkon je kvadrát napätia podelený odporom. A takýto výpočet zvládne jak CPU, tak excel.
3. Užívaj dovolenku....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa balu » 01 Júl 2022, 07:18

romiadam napísal:
28 Jún 2022, 22:30
PIC18F46K40 ( ja mam tuto F verziu Vdd = 2.3 - 5.5V)

https://www.microchip.com/en-us/product/PIC18F46K40

image.png
V každým případě bych zvolil jednu z interních referencí. Používat pro tohle jako referenci Vdd není vhodné. Interní reference procesoru bude jednak přesnější, ale hlavně stabilní a nebude se měnit podle toho, jaký zdroj napájení použiješ.
0

Používateľov profilový obrázok
mima98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 19 Jún 2021, 08:29

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa mima98 » 01 Júl 2022, 07:22

Kapor:
1. To je chyba, ze sa nezaoberas solarom, lebo on ten tranzistor potrebuje prave nastavit tak, aby dostal zo solaru maximalny vykon. Neda sa solar prevadzkovat efektivne stale na jednej konstantnej zatazi. Na to predsa sluzia MPPT regulatory a k tomu sa, ak som to spravne pochopila, prave snazi dopracovat, akurat ze v tomto pripade bude spotrebicom umela zataz...
2. Ako moze vediet vykonovu stratu na tranzistore, ak nebude merat napatie aj prud? Nemoze predsa dopredu vediet odpor fetu, ktory podla toho zapojenia bude zrejme fungovat v linearnom rezime a jeho dopor sa v zavislosti od aktualnej regulacie bude menit? A strycko Ohm by to tiez nevedel... :prayer:
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa kapor » 01 Júl 2022, 08:06

Mima už ma to nebaví..... z toho čo tu bolo napísané a namaľované nikto stratu na fete nezistí... ale vy sa bavte aj naďalej..
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
mima98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 19 Jún 2021, 08:29

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa mima98 » 01 Júl 2022, 09:03

Kapor:
Tak ja tu stratu na fete zistim divaj. Podla schemy je cela zataz tvorena rezistormi 5R, 10R + fet vsetko v serii. Cely vykon na zatazi si preto dajme ze je P=P5+P10+Pfet. Celkove P vieme z napatia priamo na vystupe panela, ktore sa podla schemy meria samostatne a z prudu, ktory sa meria ako napatie na 5R. Vykon P5 je vykon na 5R ten vie, ved na nom mera napatie, aby zistil prud. P10 je vykon na 10R a aj ten vie, lebo vie aky prud nim tecie (taky isty ako cez 5R). A zbytok je strata na fete, teda Pfet=P-P5-P10 ... tazka matika co. A toto by aj ujo Krichhoff vedel... a mna to tiez nebavi papa
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Júl 2022, 12:37

kapor napísal:
01 Júl 2022, 03:30
to romiadam:
1. Najprv k tomu mosfetu. Vôbec sa nezaoberám solárom. Predpokladám, že výrobca odporučuje ideálnu záťaž, pri ktorej je článok ochotný poskytnúť maximálny výkon. A to chceš dosiahnúť zmenou odporu záťaže pomocou regulácie toho mosfetu, to chápem. Potom by si ale mal k výkonu na zaťažovacom rezistore pripočítať aj stratu na mosfete, lebo aj tú stratu kŕmi panel.
2. Ty stále hovoríš že musíš merať prúd. Nemusíš. Výkon nie je iba U x I. Ak meriaš napätie na známej hodnote rezistora , potom vieš, aký prúd ním tečie, I= U/R. A ak tieto dva vzorce skombinuješ tak ti výjde, že výkon je kvadrát napätia podelený odporom. A takýto výpočet zvládne jak CPU, tak excel.
3. Užívaj dovolenku....
1. Ano presne tak.
2. ty hovoris o tomto? vykon = U*I kde za I dosadime U/R a potom mame (U*U/)R. Vyhral si. Mas pravdu. Asi to letne slnko mi prehrialo mozgove bunky. Vsetko ostatne sa da urobit v exceli ako si pisal. Mosfet moze mat hociaky odpor, pri hocakom prude, to je nepodstatne, lebo ja meriam napatie len na 5R. Ak ked odpor mosfetu sa zmeni, zmeni sa aj celkovy pru na odpore 5R a tym aj napatie na 5R. Skor je tu ta otazka ako ja budem riafit mosfet. Ci to pojde stym digpotom alebo ho riadit ced PWM.
3. Dakujem
balu napísal:
01 Júl 2022, 07:18
Vkaždým případě bych zvolil jednu z interních referencí.
To je dobry napad. Videl som to tam v datadheete, ale nevenoval som tomu velku pozornost. Nemam este nastudovany celu MCU. Len to co zatial vyuzivam. Diki za radu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa kapor » 02 Júl 2022, 12:35

to romiadam.:
Nechodím sem preto, aby som bol víťaz. Rád sa bavím o problematike, ktorá ma zaujíma. A ak by si snímal a zaznamenával aj napätie solárneho panelu na jeho výstupe ..... už vieš naozaj všetko......
Maj sa....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa balki » 04 Júl 2022, 20:50

Taká krásna téma a takto ju mršiť hádkami.

Palcino22 to už dávno napísal úplne presne. Toto riešenie jednoznačne odporúčam, pretože je zachovaná linearita riadenia použitím prúdovej záťaže.

Ako vylepšenie dávam do pozornosti aj možnosť použiť obvod na meranie U a I ktorý priamo komunikuje s MCU cez I2C a posiela hotove vysledky.
Tým vyriešiš “hrozný” problém merania výkonu ;)
Ak niekto bude chcieť použiť ten IO nech napíše, z hlavy číslo už neviem, pozriem do starého projektu.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Júl 2022, 17:10

Tak som spat.
balki napísal:
04 Júl 2022, 20:50
Palcino22 to už dávno napísal úplne presne. Toto riešenie jednoznačne odporúčam, pretože je zachovaná linearita riadenia použitím prúdovej záťaže.
Palcini22-ho riesenie mam ako do zalohy, ked DigPot sklame.
balki napísal:
04 Júl 2022, 20:50
možnosť použiť obvod na meranie U a I ktorý priamo komunikuje s MCU cez I2C a posiela hotove vysledky.
Moze to byt zaujimavy obvod, ale ja uz nemam volne piny na MCU a uz pouzivam SPI. Ty tam spominas I2C.


Cez vikend som stym DigPot-om laboroval. Trosku zmenil zapojenie na taketo


image.png
a otestoval ten DigPot. Na moje prekvapenie fungovalo to celkom slusne, hned na prvy krat som nasiel aj koleno az na to, ze ja som zvolil velky rozsah napatia pre ten gate a ked som sa dostal na koleno, tak pre jeden bit DipPotu sa dost strmo zmenil prud (~ 15mA). Napriklad: 210mA * 19V = 3.99W, 225mA*18.9V = 4.25W.

Budem musiet ten rozsah trosku zuzit. Mne napatie na voltmetri bolo od 15V -24V (plne zavrety tranzistor.)
image.png
Len som uz nemal cas sa stym dalej hrat, lebo uz bola nedela vecer a mal som este aj inu robotu ako tento projekt a cez tyzden sa k tomu nedostanem.

V sufliku som nasiel mosfet K2699, ktory ma do 1A dost plochu charakteristiku.
image.png
Problem je ze mam len jeden, potrebujem dva a uz ho neviem kupit. Nikto ho nepredava. Nepoznate podobny mosfet ktory ma plochu charakteristiku do 1A? Tym mosfetom pri 1000W/m2 bude treba spalit okolo 5W (s chladicom bez ventilatora)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa balki » 12 Júl 2022, 22:10

To že to to "funguje" je super a dolo sa to očakávať a to že s linearitou budeš mať problémy ti písal už Palcino22:
Problémom v pôvodnej bude zrejme riadenie mosfetu priamo z dig. potenciometru vzhľadom na fakt že väčšina mosfetov je určená na spínanie a teda ich lineárna oblasť je úzka a závislá od teploty prúdu Id atď..

a ja som ti to znovu pripomenul. Proste takto ako to chceš riadiť ty sa to nerobí, nikdy. Fet je prudko nelineárny a ešte k tomu sa to mení podľa kusu a teploty. Ty ani netušíš aké problémy si vytváraš. A k čomu vlastne? Veď tam stačí pridať jeden shunt a zrazu je to celé lineárne a nemusíš sa trápiť s výberom tranzistorov.
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa balki » 12 Júl 2022, 22:15

Ešte doplním ti ten čip na meranie prúdu/napätia/výkonu pre tvoju SPI: INA239
Už nič jednoduchšie nie je.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Júl 2022, 22:18

S tou priamou regulaciou ate cez DipPot som to chcel odskusat. Idem to spravit na tu Palcino22-ho verziu.
balki napísal:
12 Júl 2022, 22:15
Ešte doplním ti ten čip na meranie prúdu/napätia/výkonu pre tvoju SPI: INA239
Už nič jednoduchšie nie je.
Super. Diki za info. Ked clovek pozna ten obvod alebo vie ako ho najst, tak je to jednoduche. Ja som ani len netusile aj take nieco existuje.

Dala by sa ta Palcino22-ho verzia este nejako inak urobit aby som ten operak napr. LM358 napajal 5V a nemusel tam pridavat 15V zdroj?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa balki » 12 Júl 2022, 22:59

Dá sa to aj na 5V upraviť, zajtra ti to nakreslím.
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa balki » 13 Júl 2022, 09:32

Našiel som si chvíľu času tak som ti to nakreslil.

Takéto riešenie je univerzálne, nezávislé od použitia Fetu a samozrejme je regulácia lineárna v celom rozsahu (samozrejme okrem blízkosti 0mA). Operák použi dvojitý, nejaký pomalý na nie viac ako 2MHz. A čo je podstatné musí byť RAIL-TO-RAIL input aj output. Meranie použiješ buď ten obvod INA239 alebo pridáš deliče a šup so signálmi do ADC.
Prílohy
Príklad zapojenia prúdovej el. záťaže pre sol. panel.
Príklad zapojenia prúdovej el. záťaže pre sol. panel.
1
Obrázok 1

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Júl 2022, 22:39

Dakujem velmi pekne. Prestudujem si to.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok