ADC ampermeter z MCU

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Jún 2022, 04:18

Zdravim,

Zostrojil som si jednoduchy miliampermeter pomocou ADC MCU. Zapojil som to takto:
image.png
Nemam regulovatelny zdroj, tak som pouzil 3 x AA baterky (neboli uplne nove, ale mali okolo 1.35-1.5V).
Ampermeter som pripojil do bodu A a ukazal mi 81.3mA
Potenciometer 25K som nastavil tak aby mi LCD ukazoval hodnotu z AD prevodnika 81. Bolo to pekne stabilne. Merany rozsah = 0 - 1023mA.
Potom som zapojil ampermeter do bodu B. Ampermeter mi ukazal hodnotu 142mA a LCD 135 (mA). Rozdiel -7.
Potom som zapojil ampermeter do bodu C. Ampermeter mi ukazal hodnotu 221mA a LCD 206 (mA). Rozdiel -15.
Potom som zapojil ampermeter zase do bodu A. Ampermeter mi ukazal hodnotu 79.6mA a LCD 79 (mA) (uz sa trosicku vybili baterky. Rozdiel 0.

Preco mi LCD neukazuje identicku hodnotu voci ampermetru? Alebo aspon hodnotu v rozsahu napr. + - 5mA? O co tam ide? Cim vyssi pud, tym vacsi rozdiel, ale vidim ze linearne rovnaky. Aky jav tam je o ktorom neviem? Ved 15R je oproti 25K velmi mala hodnota. Nemalo by sa to nejako ovplyvnovat.

Mozem to v programe MCU nakalibrovat v celom meranom rozsahu (osetrit), ale zaujima ma o co tu ide.

Ampermeter je cinsky dig. mulrimeter AN8009. MCU je PIC (microchip). 15R odpor je jemne vlazny pri 221mA. Pri 79mA odpor ma izbovu teplotu (skoro).

Dakujem za reakcie.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 28 Jún 2022, 11:14, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa 105nu70 » 28 Jún 2022, 08:12

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 16 Apr 2024, 14:32, upravené celkom 2 krát.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Jún 2022, 08:29

Teraz som v robote, ale myslim si ze som odpajal ampermeter (uvolnili sa krokosvorky) a ukazoval 8mA, co by sedelo. Ale preco to stupa? Preco ten ofset nie je 7-8 aj pri 4.5V? Tam je uz dvojnasobok 14-15..
Na druhej strane ak som uzemnil ADC okazoval 0 a ked som pripojil ADC na Vcc tak ukazal 1023. Obe hodnoty boli fixne.
Dnes este pridam dalsiu 1-2 baterie (ADC vstup este znesie) a uvidim. Ale stale je to pre mna zahada.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa 105nu70 » 28 Jún 2022, 09:02

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 16 Apr 2024, 14:33, upravené celkom 2 krát.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Jún 2022, 11:43

Takze ak dobre chapem, ja mam nastavit trimer 25K tak aby pri kazdej hodnote mal ofset rovnaku hodnotu a ptom v programe to stale odcitat ?
Napr. pre 81mA nastavim trimer tak aby LCD ukazoval napr. 89mA a potom to otestovat na ostatnych hodnotach ci ofset je rovnaky popr. nastavim 73mA a zase otestujem ci offset je rovnaky? A ked je, tak v programe stale odcitam/pricitam ten ofset?
Vyskusam dnes navecer ked pridem z roboty.

No sranda co sa znova nedozviem. Stale je toho vela co este neviem.... :D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa jenda23 » 28 Jún 2022, 12:40

Ještě dotaz, měří ti multimetr dobře? Navíc podle zapojení to nemáš ani tak ampérmetr, ale voltmetr napětí baterií se zátěžovým odporem.... Takže ta rozdílná hodnota není proud, ale napětí na členkách které logicky se zátěží poklesne... Multimetr a procesor měří rozdílné veličiny... navíc nepočítáš s vnitřním odporem ampérmetru (předpokládám že měříš na rozsah 400mA, čili bočník má poměrně vysoký odpor.), tudíž na měřícím bočníku multimetru vznikne úbytek o který je měřené napětí procesorem menší. Takže proud na zátěžovým odporem měr nepřímou metodou a bude to dobrý.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Jún 2022, 13:27

Ja meriam napatie na odpore 15R (5W). Ten odpor tam ma ulohu shunt rezistora. Napatie na resistore do 5W je priamo umerme (ak zanedbame zmenu odporu vplyvom teploty)"prudu tečúcim rezistorom. Ten 25K trimer je len delic napatia toho napatia na shunt rezistore aby som neodpalil vstup ADC. Viem ze ovplyvnuje trosicku meranie, ale kedze ma 25K, tak to je tiez zanedbatelne.

A ten trimer nastavim tak aby hodnota ADC bola rovnaka ako hodnota prudu kvoli jednoduchosti. Ale nemam problem to prepocitavat v MCU.

To ci je multimeter presny, to neviem. Z roboty si zoberiem domov Fluke merak a zmeriam to tym tiez pre istotu. .
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa bum » 28 Jún 2022, 13:31

Pokud měříš proud v zapojení jak jsi nakreslil tak nezapomeň že protékající proud se ti rozděluje do dvou větví jedna větev je rezistor 15R a druhá větev je trim 25K. Jednoduše řečeno tento je vlastně odporový napěťový dělič ze kterého ty na běžci měříš úbytek napětí těchto dvou rezistorů v poměru nastaveném běžcem tím AD převodníkem na jeho vstupu ten běžec ti rozděluje celou dráhu toho trimru na dva rezistory. Pro tvoji informaci si vypočítej celkový odpor těchto dvou paralelně zapojených rezistorů 15R a trimru 25K a pak proud který protéká rezistorem 15R a 25K například při napětí 1.5V, tento proud odpovídá nějaké hodnotě napětí na rezistoru 15R a trimru 25K a tuto si změř tím DMM a porovnej si to výpočtem. Pokud ti vstupní napětí na vstupu toho A/D přívodniku nepřekročí napětí 5V což je i napájecí napětí použitého mikroprocesoru tak stačí když vstupem A/D budeš přímo měřit úbytek napětí na tom rezistoru 15R při protékajícím proudu 0.1A 1.5/15=0.1A to je ten bod co jsi označil "A". Na měření proudu např. Led diod, motorků DC používám jako bočník pro A/D převodníky TLC549 nebo PICAXE rezistor o hodnotě 1R/15W pro jednodušší přepočet naměřeného úbytku napětí na rezistoru pro zobrazení hodnoty v "A". Při měření proudu tedy úbytku napětí na rezistoru (bočníku) větším jak 5V používám dělič napětí před vstupem A/D složený ze dvou rezistorů zapojených v sérii (v současnosti používám dva trimry pro přesnější nastavení hodnot a tím i přesnější měření) tento je osazený i přepínačem pro přepínání vstupního napětí 0-5V a 0-50V, napěťový dělič je vyrobený na univerzální destičce a používám jej i pro měření napětí a také při měření proudu s uvedeným bočníkem, uvedené schéma děliče na měření proudu nebo napětí je na mém zatím ještě funkčním webu v článcích zapojení s TLC 549. Tak jak to máš zapojený měříš napětí na tom rezistoru 15R to je spotřebič pokud chceš měřit proud co teče tím rezistorem 15R tak by jsi měl mít ten trim 25K zapojený paralelně ke svorkám toho DMM a měřit úbytek napětí na tom bočníku toho DMM a toto napětí pak přepočítat na proud. Nebo místo toho DMM dát nějaký rezistor jako bočník a pak na něm měřit úbytek napětí.
0
Naposledy upravil/-a bum v 28 Jún 2022, 14:46, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa jenda23 » 28 Jún 2022, 14:17

A počítáš s tím kolik ti zmizí na vnitřním bočníku toho ampérmetru, ona i pojistka na nízkém rozsahu nemá úplně zanedbatelný odpor.... o to ti bude tebou měřená hodnota šilhat. 25k proti 15 ohmům je zrovna zde naprosto zanedbatelná chyba... obzvláště v tomto zapojení.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa miso156 » 28 Jún 2022, 14:57

jenda23 napísal:
28 Jún 2022, 14:17
Bingo, cez 25k pri 4.5V tecie 180uA, to pri 220mA robi zanedbatelnu chybu(promile). On hlada chybu 7%.
Samozrejme nieco tecie aj cez A/D-ecko, ale sakra malo.

Byt na mne, kaslem na prudovy rozsah a meriam voltmetrom, ma vysoku vstupnu impedanciu (1Mohm) takze takyto obvod zatazi minimalne. Myslim ze bude presnejsi, vzhladom ze ako bocnik davaju obycajne par cm drotu ktory sa moze oteplit a ktohovie ako ho kalibruju.

Problem je presne zmerat 15ohm, ale v podstate to nie je treba, staci na zaciatok zistit, ci je zavislost linearna....Volty na 15ohm vs. co ukaze LCD. Kalibrovat mozes neskor.

Na LCD si daj radej vypisovat surovu hodnotu AD-ecka, C-ecko je zradne a pri mat. operaciach ak nenastavis dobre typy premennych a pod. dostavas hausnumero. Casto vypocet zlyha na medzivysledkoch, ja som to pre istotu vzdy testoval do zblbnutia.
0
"No pain, no gain." (KC238)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Jún 2022, 16:06

No to ja teraz robim. Priamo vypisujem hodnotu AD prevodnika. Tym potenciometrom 25K nastavim aby hofnota AD prevodnika bola identicka s hodnotou mA dig. multimetra.
Moze byt problem to ze AD prevodnik ukazuje dobre a dig. multimeter blbne?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa jenda23 » 28 Jún 2022, 16:08

Měř napětí a ne proud, ampérmetr vyhoď do řiti.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Jún 2022, 16:20

Ten ampermeter je vlastne multimeter a meriam prud. Sorry ak som vas s rym pomylil. Ja snim len kontrolujem co mi ukazuje LCD. On tam potom nebude. Je tam len teraz aby som videl co mi meria AD prevodnik a co mi ukaze multimeter, aky prud. A to je to co som pisal uplne hore v prvom uvodnom prispevku.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa jenda23 » 28 Jún 2022, 16:40

Dej ho pryč. A měr jen napětí na odporu...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Jún 2022, 17:17

Rozumiem. (konecne). Vecer dam vediet.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa jenda23 » 28 Jún 2022, 17:18

Ještě zkus hodit na vstup elyt cca 1u.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Jún 2022, 18:31

AD prevodnika?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa jenda23 » 28 Jún 2022, 18:55

Ano
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Jún 2022, 21:27

Uobil som malu zmenu a to takuto
image.png
Tak toto som namerral
image.png
image.png
Vidim ze sa to chova rovnako. Je tam urcity sklon a bez trimra aj offset.

Moja uvaha:
1. Takze bez 25K trimra budem musiet korigovat v programe sklon + ofset
2. S 25K trimrom si nastavim jednu hodnotu na LCD napr. na 89 a potom este v programe korigujem len sklon.
3. Ak nechcem korigovat programovo, tak budem musiet pouzit aj 25K trimer a pridat ext referenciu pre AD prevodnik (MCU) a podla napatia referencie si nastavim sklon. V tomto mojom pripade tam treba dat nizsiu referenciu ako napatie MCU.

Mam pravdu, alebo ak nie tak ma prosim opravte. Dakujem.

Dodatocna otazka.
Ten sklon je dany kanalom (pinom) AD prevodnika MCU, alebo jeho vnutornym AD prevodnikom. Inak sa opytam ak mam na MCU tri kanaly a na vsetkych troch chcem merat takto tento prud na R5, budu mat vsetky tri hodnoty rovnaky sklon (AD prevodnik) alebo nie (kanal AD prevodnika) a kazdy bude mat iny sklon?
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 28 Jún 2022, 21:35, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: ADC ampermeter z MCU

Príspevok od používateľa jenda23 » 28 Jún 2022, 21:35

Odkud bereš referenci? ADC musí bejt lineární, nemůže mít nelinearitu 10%
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok