Otáčanie elektromotora naopak v počas chodu

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Totaloamatero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Máj 2014, 02:15

Otáčanie elektromotora naopak v počas chodu

Príspevok od používateľa Totaloamatero » 28 Jún 2022, 08:59

Dobrý deň,
chcel by som poprosiť o nejakú základnú diagnostiku môjho problému s miešačkou betónu, ktorú poháňa 3f elektromotor. Problém sa prejavuje tak, že miešačka sa po zapnutí nerozbehne sama (cca v 50% prípadov, v ostatných 50% prípadov sa sama rozbehne). Zrejme to súvisí s polohou/natočením vinutí? Toto riešim tým, že miešačke ručne pomôžem, ale dá sa to len ak je prázdna, naloženú pootočiť by bol dosť vážny problém, ale našťastie sa mi to ešte nestalo. Druhý problém je počas chodu - hoci miešačku naozaj vôbec nepreťažujem vzhľadom na ten objem, na ktorý je konštruovaná, dochádza k stavu, že počujem na chode motora, že takpovediac "má dosť" a vtedy buch a miešačka sa začne točiť naopak... Toto je dosť vážny problém najmä pri vylievaní betónu... Neviem, či môže dôjsť k niečomu takému, že fázy sa "predbehnú" pri veľkej záťaži? No netuším, chcel som nájsť aj na nete niečo podobné, ale zatiaľ sa nepodarilo.
Čo som zatiaľ urobil? Otvoril svorkovnicu a prepípal vinutia - všetko OK. Potom som vinutia aj premeral na odpor, aby som zistil, čináhodou niektoré nie je "chytené", ale na každom vinutím bola +/- rovnaká hodnota odporu (použil som multimeter UNI-T, stál cca 30 €, jeho presné označenie z hlavy neviem...). Lupou som pozrel na svorkovnicu a zistil, že výsledky prepípania sedia na U1, V1 a W1 oproti U2, V2 a W2. Keďže predtým sa v tom hrabali nejakí majstri na stavbe, tak som si všimol, že hnedý kábel je na U1 (sú tam 2 čierne a 1 hnedý + ten uzemňovací žltozelený)... Teraz keď to píšem, tak ma napadá, že zásuvka je 5 kolíková... Každpádne majstri to zapojili zrejme tak, aby im to "fungovalo" a oni dokončili prácu, ale chcel by som to dať na poriadok, tak zadávam túto otázku - ako postupovať ďalej pri diagnostike? Resp. je to bežný jav, čo som popísal? Čím je spôsobený? Ozaj, zapojenie vo svorkovnici je také, že U2, V2 a W2 sú prepojené plechmi a 2 čierne káble a ten hnedý sú zapojené na U1, V1 a W1 (myslím, že by sa malo jednať o zapojenie hviezda).
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Otáčanie elektromotora naopak v počas chodu

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Jún 2022, 09:03

Zavolaj elektrikara a nehrab do toho, chyba ti jedna faza, res niekedy vypadne. Teda ak este nezhirel motor.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Otáčanie elektromotora naopak v počas chodu

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Jún 2022, 15:36

Musíš premerať od začiatku všetko.Teda či idú stále všetky tri fázy zo zásuvky,či nie je niekde povolený drôt, tiež v kábli, v zásuvke a zástrčke na miešačke a potom hlavne treba skontrolovať prepínač,či nie je vytrasený drôt jedej fázy, preto ten reverz pri záťaži a nechuť štartovať.To bude najpravdepodobnejšia príčina.
Alebo je opálený kontakt v prepínači, najlepšie je ho celý vymeniť,dá sa to opraviť, ale blbo sa to skladá, strunky radi lietajú do nenávratna. :D
Ako píše Atlan, ak sa na to necítiš, zavolaj si majstra,len nie tesára,aj keď možno... :D
To že sa motor roztočí len pri ,,pomoci,, alebo sám mení smer, je jednoznačne chýbajúcou fázou.
Na dve fázy sa rozbehne tým smerom, kde ho postrčíš. :wink:
Ale trpí a pri záťaži sa hreje, vrčí ako Tarzan prehreje sa a potom mu nepomôže ani PARALEN. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Totaloamatero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Máj 2014, 02:15

Re: Otáčanie elektromotora naopak v počas chodu

Príspevok od používateľa Totaloamatero » 28 Jún 2022, 22:24

Ďakujem za reakcie, páni. Podľa toho, čo čítam, dáva to logiku. Cítiť sa na to cítim, o to pokoj :), sám som postavil celý dom (6 rokov očistca po práci a víkendov) a teraz ma hádam nezastaví nejaká blbá miešačka :). Vlastne som s ňou už ani nemal prísť do styku, ale keďže susedia ma za tie roky obstavali takým spôsobom, že ani žeriavom sa mi sem už nedá dostať žumpa, tak ju musím vystavať ručne, vlastne ako všetko doteraz, pred kolaudáciou je to posledné betónovanie... Teraz mám trochu technologickú pauzu, tak reku dám do poriadku tú miešačku pred posledným liatím, ešte raz poštudujem napísané, pozriem nejaké návody a teóriu a snáď to nejako dokopem. Ešte raz dík.
0

Totaloamatero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Máj 2014, 02:15

Re: Otáčanie elektromotora naopak v počas chodu

Príspevok od používateľa Totaloamatero » 04 Júl 2022, 00:50

Tak napokon je to ten vypínač, je to ten typ "Tahem zapni - stiskem vypni". Naspodu sú tri svorky a hore oproti nim sú ďalšie 3,. pričom vpravo sú hore aj dolu po 1 svorke na nulu/uzemnenie. Pri prepípavaní nemal ten ľavý spodný žiadnu odozvu na vrchných 3 svorkách, všetko som robil len prepípavaním bez zapojenia do siete. Trochu ma zmiatlo, že ostatné 2 spodné svorky mali odozvu na všetkých 3 horných svorkách..., čo bol rozdiel oproti svorkovnici v elektromotore, kde je len L1-U1 atď. Ten nulák/uzemnenie napravo hore aj dole pípal len proti sebe a nie proti fázam... Postupoval som od zdrojovej zásuvky na 380V, kde som vadaskou detekoval všetky 3 fázy, potom prišla na rad 25m šnúra, kde som zas zistil, že je prehodený sled fáz medzi zásuvkou a zástrčkou na druhej strane (požičané od suseda...), potom som prepípal zastrčkový 5-kolík na prívode miešačky oproti svorkovnici v elektromotore pri zapnutom vypínači, tam som objavil "mierne nezrovnalosti", tak zostal len ten vypínač... Do jeho opravy sa hrnúť nejdem. kúpim nový, aj tak sú šrouby, čo ho držia, tak obalené betónovým rozstrekom, že nevylučujem pri jeho demontáži použitie kladiva :), čiže demontáž bude totálna a jednorazová :).
0

Napísať odpoveď