Výměna SMD

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

1993
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 20 Jún 2022, 10:24

Výměna SMD

Príspevok od používateľa 1993 » 11 Júl 2022, 08:59

Zdravím, sice to k tomu patří jen částečně, ale co mi doporučíte při výměně SMD/BGA?

Po jak dlouhou dobu zahřívat (a jakou teplotou) aby např. SMD velké jako zrnko čočky kvalitně přilnulo?
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Výměna SMD

Príspevok od používateľa miso156 » 11 Júl 2022, 09:16

Poviem to takto, niesom nejaky master na vymeny BGA, ale moj nazor je ze je to doslova alchymia.
Je rozdiel zatavavit to funkcne a zatavit to spolahlivo, aby to bolo aj mechanicky (pri naraze) odolne. Pokial mozes, pri vlastnom navrhu sa BGA radsej vyhni.
Vsetko hra rolu, teplota, typ spajky, cas... Pri bezolovnatej spajke ani nehovoriac.
Sam to asi vidis ze ked spoj dlho prehrievas pri vyssej teplote je taky "nijaky".
Naviac, po zaspajkovani si spojom nemozes byt isty, mozes sa len domievat pretoze ho opticky nevidis. Na dokladnu kontrolu potrebujes techniku. Taktiez verit, ze tie "nanoplosky" sa trafili zrovna na pady a nie len na ich okraje je skor pre jehovistu nez pre technika.
0
"No pain, no gain." (KC238)

peterbn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Výměna SMD

Príspevok od používateľa peterbn » 16 Dec 2022, 10:52

Nebál by som sa ísť aj do možnosti BGA, všetko chce len cvik a nejakú prax. Začal by som pokusmi na starých plošných spojoch s vyberaním bga, osadzovanie je tiež vpohode keď sú aspoň nejaké značky na plošnon spoji. Troška tavidla spôsobí že si to BGA sadne tam kam má pokiaľ je osadené čo najpresnejšie za predpokladu že sa dobre očistili plôšky. Dá sa to aj na kolene doma, iné je keď je k dispozícii aj predohrev :⁠-⁠)
Ľahko sa môže stať že sa poškodí samotný plošný spoj pri nahrievaní len na jedno miesto a je dorobené.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok