Zapojenie 3 fázového motora na 1 fázu

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
saimon123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 17 Nov 2011, 21:03

Zapojenie 3 fázového motora na 1 fázu

Príspevok od používateľa saimon123 » 27 Sep 2022, 22:23

Dobrý deň potreboval by som zapojiť motor tohto zdviháka https://www.stargood.eu/vysokozdvizny-n ... ak-3-5t-3/ na jednu fázu 230v
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: Zapojenie 3 fázového motora na 1 fázu

Príspevok od používateľa kinedryl » 27 Sep 2022, 23:59

Odfot stitok motora, pripadne aj svorkovnicu.

Zapojit sa to da v pohode s kondenzatorom. Moze tam vsak nastat jeden problem - pokial ma ten motor len 2 kW na 3 fazy, na 1 fazu bude mat daleko mensi rozbehovy moment a potom asi tak 3/4 celkovy vykon. Nemusi mat dost sily na rozbehnutie hydraulickeho cerpadla.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Zapojenie 3 fázového motora na 1 fázu

Príspevok od používateľa miso156 » 28 Sep 2022, 00:22

Mas dve moznosti:

1)Bud kupis 1fazovy menic s 3fazovym vystupom.
2)Alebo stara klasika, medzi dve fazy motora das behovy kondenzator. Hodnotu kondenzatoru najdes v tabulkach podla wataze motoru (2.2KW). To vsak bude motor bezat so znizenym vykonom.
image.png
Kazdopadne, je treba vidiet co v tej skrinke je, ako je to zapojene, kedze je v nej aj ovladanie, mozno soft-start.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie 3 fázového motora na 1 fázu

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Sep 2022, 04:46

V tomto prípade si daj spraviť trojfázový prívod ! Záruku, ani revíznu správu ti na to nikto nedá. Je to zdvíhacie zariadenie.... Podlieha zvláštnym predpisom....
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: Zapojenie 3 fázového motora na 1 fázu

Príspevok od používateľa kinedryl » 29 Sep 2022, 02:36

Na to sa ale nepytal.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie 3 fázového motora na 1 fázu

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Sep 2022, 08:33

kinedryl napísal:
29 Sep 2022, 02:36
Na to sa ale nepytal.
ale pýtal...
saimon123 napísal:
27 Sep 2022, 22:23
...zapojiť motor tohto zdviháka https://www.stargood.eu/vysokozdvizny-n ... ak-3-5t-3/ na jednu fázu 230v
a dobre že sa takto opýtal...
To nie je kafemlejnek na klobásky, kompresorík na striekanie či cirkulárik na latky...
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zapojenie 3 fázového motora na 1 fázu

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Sep 2022, 09:56

A použiť menič jedna fáza - tri fázy, motor do trojuholníka, by nebolo korektné riešenie ? (Asi aj tam by bolo treba pozrieť a prípadne upraviť ovládanie, lebo sa zmení fázové aj združené napätie). Toto riešenie by bolo "revízovateľné" ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Zapojenie 3 fázového motora na 1 fázu

Príspevok od používateľa Ilija » 29 Sep 2022, 10:30

Ak by si zapojil na 1f cez kond, asi by bol problém so štartom, a keď by aj nebol, určite by bol problém s pádom napätia, lebo je silný motor .
0

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 3 fázového motora na 1 fázu

Príspevok od používateľa bum » 29 Sep 2022, 10:44

Jak píše mr.dred udělej k tomu zdvihacímu zařízení nový přívod zasahuješ do zařízení které je schváleno a certifikováno k provozu taky jak je navrženo a vyrobeno. Kolega udělal jednou pro jednu firmu to samé nechtělo se jim tahat 5m kabelu, i když jsem jej na to upozorňoval aby to nedělal že jde o zásah do stroje poslal mi někam a automechanikovi to za měsíc rozdrtilo nohy vinen byl v plném rozsahu letos na podzim jej pustí z výkonu trestu. A myslím si že je již vyléčený, pokud to však máš pro sebe jako samo Domo úpravu tak to je čistě tvoje věc.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie 3 fázového motora na 1 fázu

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Sep 2022, 12:04

Dolfi napísal:
29 Sep 2022, 09:56
A použiť menič jedna fáza - tri fázy, motor do trojuholníka, by nebolo korektné riešenie ? (Asi aj tam by bolo treba pozrieť a prípadne upraviť ovládanie, lebo sa zmení fázové aj združené napätie). Toto riešenie by bolo "revízovateľné" ?
..možno by to korekté bolo, aj funkčné, ale či to niekto schváli ??
Keby to bolo také jednoduché, tak to MOŽNO odporučí aj výrobca, alebo by vyrábal také zariadenie priamo na jednu fázu. LEN ŽE zrejme to až také u vyhradených elektrických zariadení jednoduché nie je (nepoznám presne znenia zákonov a takýmto úpravám sa vždy vyhýbam a odporúčam vyššie )! Výrobca väčšinou nedovoľuje zasahovať či upravovať nejaký svoj produkt ( v rámci svojej garancie) a nejaká konzultácia, návrh riešenia či "homo-domo úprava" zrejme bude zdľhavejšia a drahšia, ako potiahnuť 3 fázy k zariadeniu a dodržať podmienky BEZPEČNEJ montáže a prevádzky.
Ako píše BUM v kontexte - určite nikto nechce ísť "bručet za mříže" za to, že si niekto "pomôže".
(..a len na okraj... nedávno ma poprosil kamarát o pripojenie jednoduchého "grániku"- zdviháku na 230V - k sústruhu - do 500kg - aby nemusel obrobky dvíhať ručne...moja odpoveď bola jednoznačná NIE !! - Je to zariadenie, za ktoré niekto zodpovedá....aj 20kg kus železa, keď ti padne na pahýle dostatočne bolí - a hľadajú sa vinníci...)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapojenie 3 fázového motora na 1 fázu

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Sep 2022, 22:22

Odkedy mi vystrelilo do boku nožnicový zdvihák a takmer ma rozpučila Š 1202, keď som pod ňou ležal a vymieňal diferenciál, tak nižnicovým zdvihákom neverím ani na 5 minút.Dvíhať 5 ton na tých jaklových papečkoch s čapmi v pántoch hrubými asi max.10mm, tak by som pod to nepustil ani svokru. :wink:
Viem, že sme nevyriešili tvoj problém s napájaním, ale možno sme ťa uchránili pred zbytočným prúserom.
Možno by sa to zapojenie hodilo niekomu inému, v inom prípade použitia takého motora,
ale ......na zdvíhacie zariadenie a drôty pod napätím - sa nešahá. :wink:
2
Obrázok 2
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok