Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa hal_sk » 23 Nov 2022, 20:22

Ahoj,
Táto otázka sa týka silnoprúdu, dúfam, že mi odpustíte.
Prečo na niektorých pripojovacích kábloch (so zemnením) od spotrebičov je ide fáza do modrého kábla a nulák do hnedého kábla? Ak sa nemýlim, štandard u nás je, že fáza je hnedý kábel a nulák modrý. A fáza je v ľavej zdierke zásuvky.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 23 Nov 2022, 20:29

Norma je jedna vec, ale nie každého to trápi. Zamenené farby, to je ešte ten lepší prípad.

Inú odpoveď na túto otázku nepoznám.
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa MARKYS » 23 Nov 2022, 20:37

To bude kábel zo zahraničia (Francúzsko, Nemecko...) tam majú fázu v pravej zdierke, preto keď ho pripojíš do našej zásuvky máš fázu na modrom :D
4
Obrázok 4
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa hal_sk » 23 Nov 2022, 20:49

Keď som rozobral prvý taký kábel, tak som si myslel, že je to výrobná chyba. Ale dnes som natrafil na ďalší kábel s rovnakým zvláštnym označením káblov. Je to takýto druh kábla (obrázok) Obrázok
PS: teraz ako tam pripájam ten obrázok, tak ma napadlo, že tuším nemci majú zásuvky bez zemniaceho kolíka a namiesto toho majú horný a dolný zemniaci kontakt v zásuvke a tak je upravená aj vidlica (vidno to na obrázku). To znamená, že takáto vidlica sa dá do nemeckej zásuvky zapojiť "aj tak, aj tak", čo robí farebné rozlišovanie káblov zbytočným. Takže mystery solved (asi).
0

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa hal_sk » 23 Nov 2022, 20:51

MARKYS napísal:
23 Nov 2022, 20:37
To bude kábel zo zahraničia (Francúzsko, Nemecko...) tam majú fázu v pravej zdierke, preto keď ho pripojíš do našej zásuvky máš fázu na modrom :D
Aha, tak hlavne, že EU zjednocuje nabíjačkové káble :D
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Nov 2022, 21:08

nemci maju schuko, ktory sa da aj otocit o 180st. Francuzi maju kolik, od nich sme vlastne aj prebrali normy, len akosi sa pritom prehodila lava a prava strana.
dnes je len doporucene mat fazu vlavo, ale musi byt na rovnakej strane v celom objekte.
ked si vezmes, tak aj dvojzilak ma hnedu a modru a vies ho bez problemov otocit
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa OHAJ » 23 Nov 2022, 21:37

Netrep prosím Ťa ... to, že sa tu predávajú francúzske :arrow:
Obrázok
robí iba chaos pri farebnom značení, ako asi zapojíte hento (prešlo by to revíziou) ?
http://svetelektro.com/Forum/ktora-vyhl ... art40.html
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Nov 2022, 21:47

MARKYS napísal:
23 Nov 2022, 20:37
To bude kábel zo zahraničia (Francúzsko, Nemecko...) tam majú fázu v pravej zdierke, preto keď ho pripojíš do našej zásuvky máš fázu na modrom :D
Briti aj Iri maju fazu napravo.
image.png
Aj ma koplo, ked som predpokladal ze "vsak sa dohodl" v celej europe, ked sa zacala zavadzat elektrika v ere edisona, tak aj v IRL bude nalavo. Figu borovu. Je v tom chaos. Ako vo vsetkom.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Nov 2022, 03:16

Je to vo všetkých elektrikárských fórach a skupinách vždy o tom istom. Pôvodná francúzska norma má fázu vpravo, takže všetky káble ktoré nie sú striktne určené pre CZ/SK trh (spravidla také robi asi len EMOS/Solight), to majú opačne voči nám. Koniec koncov fázu vpravo majú asi všetky zásuvkové štandardy na svete, vrátane anglických či amerických. Možno by pomohlo video na objasnenie.

https://elektrika.cz/data/clanky/proc-m ... -ne-schuko
 
A určite všeobecne najviac by pomohlo, keby sme aj my mali SCHUKO, alebo aspoň by normy mohol robiť normálne zmýšľajúci človek, ktorý by povolil používanie oboch typov. Aspoň by sa už neriešili tieto zbytočnosti, lebo v striedavej sústave je to úplne jedno...
 
hal_sk napísal:
23 Nov 2022, 20:49
To znamená, že takáto vidlica sa dá do nemeckej zásuvky zapojiť "aj tak, aj tak",
 
Áno, je to tzv. UNISCHUKO
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Nov 2022, 03:25

romiadam napísal:
23 Nov 2022, 21:47
Briti aj Iri maju fazu napravo.
 
Briti a Íri majú jeden z najlepších štandardov zásuviek a celkovo spôsob inštalácií na svete. Teda ak nespomeniem to, že domy nemajú 3f prípojky, ale iba 1f 63A. Aspoň teda kamarát tak má. Extrém.
Každopádne tie vypínače na zásuvkách, poistky vo vidliciach, zapájanie koncovej zásuvky v okruhu na začiatok okruhu, čím sa eliminuje zaťažovanie celého prívodu k poslednej zásuvke, o tomto my môžeme len snívať. Aj keď jedna nevýhoda, že všetky zariadenia musia byť 3-kolíkové kvôli otvoreniu detskej poistky. Potom sú aj obyčajné napájacie adaptéry zbytočne obrovské.
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa niki31 » 25 Nov 2022, 08:46

Žiadna norma nepredpisuje že by mala byť v zásuvke pripojená fáza naľavo. Je to iba dobrá ústna dohoda vo fachu elektrikárov. V praxi je to úplne jedno. Táto dohoda sa tradovala iba na území bývalého Československa, nie v európe. Pramenilo to hlavne z toho, že bol nedostatok akéhokoľvek materiálu. A tak našinec vyrábal napr. predlžovačky z dvojlinky. (čo bolo vždy zakázané) Aj zásuvky sa pripájali iba dvoma vodičmi (zelenožltý sa pripojil na kolík a pravú dierku). No a keď sa takáto predlžovačka strčila do zásuvky, vyletel oheň a zhaslo pol ulice.... Preto bolo vhodné dopredu vedieť kde sa tá fáza nachádza, ušetrila sa práca aj drahé poistky. (Ktoré sa bežne opravovali vložením kusu drôtu.)
0
Niki31

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Nov 2022, 08:57

Edgar napísal:
25 Nov 2022, 03:25
Každopádne tie vypínače na zásuvkách, poistky vo vidliciach, zapájanie koncovej zásuvky v okruhu na začiatok okruhu,
Tie poistky sa pacia aj mne. Nemusim rozoberat zariadenia a hladat, kde je schovana. Da sa pekne pohodlne skontrolovat.
Aj tie detske poistky su super, lepsie, ako u nas tie detske poistky, kedy mam aj ja obcas problem zapojit :)
niki31 napísal:
25 Nov 2022, 08:46
Žiadna norma nepredpisuje že by mala byť v zásuvke pripojená fáza naľavo. Je to iba dobrá ústna dohoda vo fachu elektrikárov. V praxi je to úplne jedno. Táto dohoda sa tradovala iba na území bývalého Československa, nie v európe. Pramenilo to hlavne z toho, že bol nedostatok akéhokoľvek materiálu. A tak našinec vyrábal napr. predlžovačky z dvojlinky. (čo bolo vždy zakázané) Aj zásuvky sa pripájali iba dvoma vodičmi (zelenožltý sa pripojil na kolík a pravú dierku). No a keď sa takáto predlžovačka strčila do zásuvky, vyletel oheň a zhaslo pol ulice.... Preto bolo vhodné dopredu vedieť kde sa tá fáza nachádza, ušetrila sa práca aj drahé poistky. (Ktoré sa bežne opravovali vložením kusu drôtu.)
Nepredpisuje, ale odporuca, ziadna ustna dohoda. Predlzovacky sa aj dnes bezne robia dvojzilove, nikdy to nebolo zakazane, ale museli byt upravene tak, aby si na nu nemohol pripojit spotrebic, ktory ma aj kolik. V praxi je to tak, ze su tam vylisky, ktore brania tomu dat tam okruhlu zastrcku a ide tam len ta plocha dvojzilova, alebo je okruhla plastova a od diery na kolik ma vyrez smerom von - prave na tie vylisky.
Pozri si predlzovaky ku napr. kosacke.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa niki31 » 25 Nov 2022, 12:03

Dvojžilova predlžovačka je zakázaná!!!! a Nikde ju nekupiš.
0
Niki31

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Nov 2022, 12:29

a toto je podla teba potom co?
alebo takato
2
Obrázok 2
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 25 Nov 2022, 13:01

Trocha sa zapojím do debaty ohľadom pozície fázy v zásuvke. Daná téma sa tu rozoberá už niekoľko rokov a v podstate sme sa tu ešte stále nezhodli na tom, ako je to správne. Skúsim tu zhrnúť, čo som tu na fóre zatiaľ čítal.
V jednej téme niekto citoval konkrétnu normu, v ktorej tuším priamo nespomínali pozíciu fázy, ale bolo tam tuším spomenuté, že neutrálny vodič ma byť vpravo od kolíka, takže fázu vlastne nemáme ako inak zapojiť. Lenže daná norma bola STN. Od určitého času je chaos v tom, či sú STN normy záväzné, alebo nie. A presne tu je podľa mňa problém. Ak je STN norma záväzná, tak fáza musí byť v ľavo. Nejakú chvíľu v tom mali bordel aj školitelia a odtiaľ veľa elektrikárov nabralo, že fáza môže byť aj vpravo. Ja som mal teraz v júli AOP a tam nám školiteľ hovoril, že STN je záväzná a vlastne spomenul aj to, že v tom bol predtým celkom bordel.

Teraz vás poprosím, aby ste to brali s rezervou. Zhrnul som tu len to, čo som tu na fóre za tie roky čítal.

Chcel by som poprosiť niekoho, kto má prehľad v normách, či by nevedel nájsť danú normu. Taktiež ak má niekto nejaké lepšie informácie ohľadom tých STN noriem, budem rád, ak sa o to s nami podelí. Bolo by celkom fajn, ak by sa tu daná téma po toľkých rokoch nejako uzavrela, lebo očividne je v tom neskutočný bordel.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Sani1 » 25 Nov 2022, 13:28

Norma má len odporúčajúci charakter.
ALE, keď niečo urobíš a potrebuješ to odobriť, revidovať, certifikovať, kolaudovať, ..... a nebude to podľa príslušných noriem, tak ti to určite neprejde. Totižto norma je akýmsi návodom, ako to čo najlepšie urobiť a pre toho kto to posudzuje, reviduje, certifikuje, ..... sú normy jediným podkladom (takže pre nich sú záväzné). Ak si niečo doma vyrobíš, nebude to spĺňať príslušné normy a niekomu sa niečo stane, budeš veľmi ťažko vysvetľovať, že prečo si to urobil tak ako si to urobil a nedodržal normu.
Takže aj keď majú len odporúčajúci charakter, musíš ich dodržiavať. :)
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa OHAJ » 26 Nov 2022, 21:21

Ďuri12 napísal:
25 Nov 2022, 13:01
... či by nevedel nájsť danú normu.
... dokiaľ tá československá norma z 1979 ak nie skôr, nebude zrušená, stále platí !
(ten link je hore pod mojim príspevkom, nejde rozkliknúť?)
...nieje čo riešiť: STN 33 2130:1983 - čl. 2.3.3, STN 33 2180:1979 - čl. 6.2.2:
Obrázok
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Nov 2022, 21:31

Tá poznámka je zaujímavá. Tým pádom sú úplne v poriadku aj tieto zásuvky, len sú proste "starej" konštrukcie?
 
legrand.png
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Merak » 27 Nov 2022, 19:31

hal_sk napísal:
23 Nov 2022, 20:51
MARKYS napísal:
23 Nov 2022, 20:37
To bude kábel zo zahraničia (Francúzsko, Nemecko...) tam majú fázu v pravej zdierke, preto keď ho pripojíš do našej zásuvky máš fázu na modrom :D
Aha, tak hlavne, že EU zjednocuje nabíjačkové káble :D
a to sú aké nabíjačkové káble?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Merak » 27 Nov 2022, 19:31

Edgar napísal:
26 Nov 2022, 21:31
Tá poznámka je zaujímavá. Tým pádom sú úplne v poriadku aj tieto zásuvky, len sú proste "starej" konštrukcie?
 
legrand.png
tieto zásuvky nie sú u nás v súlade s normami
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď