Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Merak » 30 Nov 2022, 09:17

Edgar napísal:
29 Nov 2022, 16:21
Merak napísal:
28 Nov 2022, 11:36

"Tak na takých zariadeniach nemá čo robiť vidlica." - dosť neuvážené tvrdenie, keďže ide o prenosné zariadenia
 
Fajn, uznávam. Potom by úplne stačilo, keby CZ/SK distribútor týchto zariadení pribalil napájací kábel, ktorý má "krížene" zapojený výstup voči vstupu. Samozrejme s patričným označením takého kábla. Jednoduché, univerzálne a nie tak nákladné riešenie.
to by bolo najideálnejšie riešenie, keby bolo na každom zariadení a na každej napájacej šnúre označené, či je to pre FR alebo pre východnú Európu
1
Obrázok 1
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa bibibo » 30 Nov 2022, 14:13

Merak napísal:
30 Nov 2022, 09:05
BIBIBO

prečo vidíš nezmysel v schémach? kvôli tomu, že to nie je podrobne rozkreslené a nie je pripojený N vodič k usmerňovaču a striedaču?
aj dnes je konštrukcia principiálne rovnaká, len s malými zmenami
a prečo im to vadí, lebo keď si pozrieš obrázok druhý (spodný), tak na výstupe si pozri aké je napätie medzi ochranným PE vodičov a výstupov zo striedača, kde je prepäťovka. Čo myslíš, aké tam bude napätie, keď nebude výstup zosynchronizovaný so vstupom? Žeby až tých 460V?
Ano, presne to mi chybalo v tych schemach. Dobre, nie su az tak detailne. Tych 460V to pises o nejakom poruchovom stave ? Lebo ak ano, tak to uz zachadzas do extremu. Takto rozsynchronizovany invertor za normalnej okolnosti nikdy nebude.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Merak » 30 Nov 2022, 15:59

BIBIBO

to píšem o normálnej prevádzke, OK možno až tak rozsynchronizovaný nebude, ale objaví sa tam dostatočné napätie na to, aby otvorilo ochranu a zvádzalo prúd voči zemi, ktorý potom vybavuje RCD
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa OHAJ » 30 Nov 2022, 17:29

Pre jednoduhšie pochopenie problému prehodenia L a N uvádzam reálny príklad zdroja v bežnej práčke:
Whirpool zdroj práčky.jpg
- chápeme sa prečo chceme mať na nízkonapäťovej strane a všetkých senzoroch, hlavne keď niektoré sú ponorené vo vode naozaj iba to jednosmerné napätie a voči zemi/kostre žiadne striedavé ?!
Ak je to jasné, tak prehoďte na vstupe Live / Neutral, kde sa dostane natvrdo Fáza, samozrejme vo vode nebude, ale medzi kontaktami senzorou voči uzemneniu už nebude 0V AC ! spotrebič samozrejme funguje ďalej, či dôjde ku skoršiemu opotrebovaniu vie iba výrobca ?!
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Wili » 01 Dec 2022, 09:56

Ahoj, uplnou nahodou som pred par dnami natrafil na podobnu problematiku, ked som zistil ze vsetky C14 napajacie kable co mam doma maju fazu opacne, myslim napr. tieto:

https://www.tme.eu/cz/details/sn316-3_0 ... bay/68605/

Ak to pichnem do tohto:

https://www.tme.eu/cz/details/px0580_63 ... 20/bulgin/

a zapojim podla vyvodov oznacenych na konektore N a L tak docielim to ze budem mat prehodenu fazu a nulak. Mam teda ignorovat popisky a zapojit to tak aby sedela faza a nulak s tym co mame na zasuvkach (faza vlavo) alebo ako to teda ma byt?

tipujem ze zdroj v PC napajany rovnakym konektorom to bude mat tiez prehodene uz od vyroby... teoreticky to je jedno kde je L a N u tychto zariadeni. Z pohladu normy jeto ok? v obchode tieto produkty bez problemov kupime... :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Merak » 01 Dec 2022, 12:16

V týchto konektoroch je už fáza na pravej strane. Ak sa stane, že je fáza naľavo, tak je to práve preto, že napájacia flexo šnúra má vo vidlici naopak zapojené L a N práve kvôli tomu, že je to určené napríklad pre FR trh, kde majú fázu na pravej strane.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Wili » 01 Dec 2022, 14:34

Tym padom vsetky spotrebice takto pripojene maju u mna doma opacne N a L... ? pretoze ich zapajam podla popisu ale ten je nespravny pretoze nemame fazu napravo. Vacsina su audio veci s trafom takze je to trochu jedno, no u PC zdroja si niesom isty ci to je jedno, pripadne zariadenie s jednopolovym sietovym spinacom kde chcem spinat fazu a nie nulak.

Mam doma minimalne 10 tychto kablov rozneho povodu a vsetky maju fazu napravo... nasledne po napojeni do opacneho C14 IEC popisky su opacne.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Edgar » 01 Dec 2022, 14:49

Merak, ale veď to vo výsledku aj tak celé pramení z toho, že fázu máme opačne my už v zásuvke. V tom kábli sa to nekrižuje, takže kábel to nemôže mať zapojené opačne. Ale ak myslíš opačne čo sa týka farieb vodičov, tak máš pravdu, fáza je v takých kábloch pri použití v našich zásuvkách na modrom vodiči. My by sme z hľadiska trojpólových IEC C-konektorov potrebovali, aby práve tie káble v zapojení mali L/N vymenené :D
 
 
Wili napísal:
01 Dec 2022, 14:34
pripadne zariadenie s jednopolovym sietovym spinacom kde chcem spinat fazu a nie nulak.
 
Áno spína sa nulák, aj u PC zdrojov. A u stolovej lampy s dvojpólovou zástrčkou Ti nevadí, že máš fázu na vonkajšej strane objímky a že spínanie L/N závisí od toho, ako otočíš vidlicu? Áno nové lampy už majú (našťastie) dvojpólový vypínač a v podstate aj hi-end PC zdroje ich majú. Ja tiež najradšej spínam všetko dvojpólovo a nemusím riešiť blbosti, ktoré tu zabrali 3 strany jedného vlákna :D
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Dec 2022, 17:30

Když jsem dostal Výuční list, tak jsem si myslel, že jsem konečně řemeslník. Praxe mě ale naučila pokoře i důslednosti, kterou má málokterý "majitel papíru". Taky jsem se naučil být (trochu i občas) i schvívavý k domácím umělcům (viz moje dosavadní příspěvky zde).
K věci: zapojení zásuvek i vidlic už tehdy bylo dáno nejen poválečným převzetím norem sahajícím i do Francie. Po "vzniku" soustavy TN-S (teda i TN-C-S) jsem si musel zvyknout nejen na "tři dráty" ale tím i na RCD a vše co s tímto provedením souvisí. Zvlášť u začínajících počítačů (na sálových se N, PE a PEN báli i inženýři z VUT, protože to byla novinka).
Dnes mám zásadu:
řemeslná čest ( a spousta kopanců od NN v mládí) mě káže nejprve měřit, měřit a ještě jednou pro JISTOTU změřit nejen v rozvaděči, ale všechno, až po poslední místo, kde chci (nebo musím) cokoli provést ( často i N vodič = postaru NULÁK nejen v TN-C dokáže kopat...). Šňůry, varné desky, motory, lustry (nehledě na spínače, zásuvky) atd., atd. jsou dnes součástí EU od severu na jih , od východu(SK) na západ (nehledě na USA atd.) ...........Pouze v Rusku ještě používají zásuvky s dvěma dutinkami a u zásuvek fr.typu vyštípávají kolík, protože jejich vidlice jsou v lepším případě takto upravené projejich "SYSTEM" asi jako rozvor na železnicích....:

Výmluvy z neznalosti se v silnoproudu NN, VN, VVN trestají , v lepším případě "očkováním" (kopancem), vypadnutým jističem, vyhořelým zařízením, spotřebičem či kabeláží,
V HORŠÍM PŘÍPADĚ SMRTÍ ! :wink:
Prílohy
P1010050.JPG
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Merak » 01 Dec 2022, 19:37

Edgar napísal:
01 Dec 2022, 14:49
Merak, ale veď to vo výsledku aj tak celé pramení z toho, že fázu máme opačne my už v zásuvke. V tom kábli sa to nekrižuje, takže kábel to nemôže mať zapojené opačne. Ale ak myslíš opačne čo sa týka farieb vodičov, tak máš pravdu, fáza je v takých kábloch pri použití v našich zásuvkách na modrom vodiči. My by sme z hľadiska trojpólových IEC C-konektorov potrebovali, aby práve tie káble v zapojení mali L/N vymenené :D
 
 
Wili napísal:
01 Dec 2022, 14:34
pripadne zariadenie s jednopolovym sietovym spinacom kde chcem spinat fazu a nie nulak.
 
Áno spína sa nulák, aj u PC zdrojov. A u stolovej lampy s dvojpólovou zástrčkou Ti nevadí, že máš fázu na vonkajšej strane objímky a že spínanie L/N závisí od toho, ako otočíš vidlicu? Áno nové lampy už majú (našťastie) dvojpólový vypínač a v podstate aj hi-end PC zdroje ich majú. Ja tiež najradšej spínam všetko dvojpólovo a nemusím riešiť blbosti, ktoré tu zabrali 3 strany jedného vlákna :D
áno, ale podľa toho, že niekde je fáza naľavo a niekde je fáza napravo, sa aj flexošnúry vyrábajú buď s fázou naľavo alebo s fázou napravo

spravil som si aj taký tester, ktorý mi testuje, či je flexošnúra podľa našej normy alebo podľa FR normy
a keď je podľa FR normy, tak jej odstrihnem vidlicu a vybavené
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa balu » 01 Dec 2022, 20:35

Jirka84 napísal:
01 Dec 2022, 17:30
... upravené projejich "SYSTEM" asi jako rozvor na železnicích....:
Jenom pro upřesnění - to je rozchod, ne rozvor.
Rozchod je vzdálenost kolejí od sebe, rozvor je vzdálenost náprav na vozidle (vagonu). :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Edgar » 02 Dec 2022, 20:41

Merak napísal:
01 Dec 2022, 19:37

spravil som si aj taký tester, ktorý mi testuje, či je flexošnúra podľa našej normy alebo podľa FR normy
a keď je podľa FR normy, tak jej odstrihnem vidlicu a vybavené
 
A nemajú sa FLEXO šnúry náhodou meniť ako celok? Či to je len u dvojpólových zástrčiek?
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa jezevec » 02 Dec 2022, 21:12

Neměl jsem výdrž přečíst celé vlákno, je to jako hádat se, jestli je lepší vejce v bílé nebo hnědé skořápce.
Všechny přístroje (až na výjimky, např. některé plynové kotle) jsou konstruovány tak, aby byly funkční i bezpečné kdy je fáze v levé či pravé dutince.
Navíc, není žádná závazná norma, která by určovala ve které dutince má být fáze. Je pouze doporučení, aby byla v celém objektu na stejné straně.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Merak » 03 Dec 2022, 02:46

JEZEVEC

"Navíc, není žádná závazná norma, která by určovala ve které dutince má být fáze. Je pouze doporučení, aby byla v celém objektu na stejné straně."
pozri si vašu ČSN 33 2180 článok 6.2.2
tak isto je to aj v našej STN 33 2180 v článku 6.2.2 a ešte v STN 33 2130 článok 2.3.3

takže tvoje tvrdenie nie je správne
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Merak » 03 Dec 2022, 02:47

Edgar napísal:
02 Dec 2022, 20:41
Merak napísal:
01 Dec 2022, 19:37

spravil som si aj taký tester, ktorý mi testuje, či je flexošnúra podľa našej normy alebo podľa FR normy
a keď je podľa FR normy, tak jej odstrihnem vidlicu a vybavené
 
A nemajú sa FLEXO šnúry náhodou meniť ako celok? Či to je len u dvojpólových zástrčiek?
ale ja ich nezapájam naspäť, len tie nesprávne odstrihnem, poprípade označím páskou
1
Obrázok 1
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa OHAJ » 03 Dec 2022, 15:58

Škoda kone kordovať, zvery si budú svoje - ešte si i olajkujú svoje bludy ... elektrikár sa riadi platnými normami a predpismi, že su staré ako Matuzalem, to nemení nič na fakte, že u nás je Fáza vľavo a N-ko vpravo, PE-kolík nad nimi v strede a v starej inštalácii prepojený v tou pravou zdierkou z pohľadu zpredu.
Na zamyslenie by bolo čo v prípade použitia zásuvky s integrovaným prúd. chráničom, kedže bod rozdelenia by mal byť uzemnený, bavíme sa stále o tej starej inštalácii, u novej je to snáď jasné, i keď tam je tiež nebezpečenstvo v prípade uvoľnenenia PEN niekde na stožiare :twisted:
PS: akou farbou vodiča sa potiahne to doplnkové uzemnenie ?!
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Dec 2022, 18:18

Keď už som tu načal tému otočenia zásuviek, akurát mi vybehla reklama na nové predlžovačky a rozdvojky od Legrandu. Dajú sa otáčať podľa potreby. Konečne s tým niekto prišiel. Len pre zaujímavosť to sem dám tiež.
 
https://profesional.legrand.sk/sites/de ... 2022_0.pdf
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa cool-zool » 03 Dec 2022, 22:01

Nechápem , načo tu riešite ,, pikačoviny ,, už na niekoľkých stranách a úplne sa vzďalijute od pôvodnej témy !
A v nej sa písalo o farených označeniach v týchto kábloch , z čoho ste vydedukovali že fáza je opačne , ale v skutočnosti opačne není , len farba nesedí podľa noriem !!! Veď keď máš zásuvku správne zapojenú podľa našich noriem tak máš tú fázu furt naľavo a nulák napravo - tam sa nič nemení , veď tie káble ich neotáčajú , iba farebné označenie nesedí !!! Tak si na druhý koniec natiahnem hnedú alebo čiernu zmršťovaciu bužírku na modrý drôt a modrú zmršťovaciu bužírku na čierny/hnedý drôt a máš svedomie na pokoji ..... Trochu iné je to s kompletnou flexo šnúrou s koncovkou na oboch koncoch (aj keď na kábli sa nič nemení ) , ale v zariadení ktoré sa pripája to môže byť podľa cudzích noriem inak ....
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Merak » 04 Dec 2022, 19:57

OHAJ napísal:
03 Dec 2022, 15:58
Škoda kone kordovať, zvery si budú svoje - ešte si i olajkujú svoje bludy ... elektrikár sa riadi platnými normami a predpismi, že su staré ako Matuzalem, to nemení nič na fakte, že u nás je Fáza vľavo a N-ko vpravo, PE-kolík nad nimi v strede a v starej inštalácii prepojený v tou pravou zdierkou z pohľadu zpredu.
Na zamyslenie by bolo čo v prípade použitia zásuvky s integrovaným prúd. chráničom, kedže bod rozdelenia by mal byť uzemnený, bavíme sa stále o tej starej inštalácii, u novej je to snáď jasné, i keď tam je tiež nebezpečenstvo v prípade uvoľnenenia PEN niekde na stožiare :twisted:
PS: akou farbou vodiča sa potiahne to doplnkové uzemnenie ?!
len podotknem, že bod rozdelenia nie je nutnosť uzemňovať, je to len odporúčanie, a je na zamyslenie kde a za akých okolností sa robí a treba ho aj urobiť
1
Obrázok 1
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Fáza a nulák v pripojovacích kábloch

Príspevok od používateľa Edgar » 04 Dec 2022, 21:03

OHAJ napísal:
03 Dec 2022, 15:58
kedže bod rozdelenia by mal byť uzemnený
 
Bod rozdelenia je každá jedna zásuvka v TN-C už tak či tak, pretože má 3 kontakty, t. j. zo vstupu L+PEN je na výstupe už L+N+PE. Tak každá z nich má byť uzemnená? :D
0

Napísať odpoveď