Sieťové rozvody

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa Mego » 06 Mar 2023, 12:22

Čauko, idem si riešiť rekonštrukciu (kompletnu) a tak som rozmýšľal, že by som si podával aj kde-tu dátové zásuvky. No a chcem sa spýtať, lebo predpokladám ,že nie je to také jednoduché, ako keď robím normálne zásuvky, že idem dva a polkou CYKY od zásuvky k zásuvke, že takto mi sieťové rozvody fungovať nebudú, ale ak napr. mám dvojzásuvku RJ45, tak musia ísť do nej dva nezávislé káble a tie dva nezávislé káble musia ísť do routra, aby mi to fungovalo, však?
Resp. potrebujem na router dať nejaký dzindzig, ktorý mi ešte viac rozšíri počet konektorov, lebo 4LAN mi stačiť nebudú, predpokladám tak 12. Čiže bude niečo ako nejaký hub napojený do jedného LAN konektoru na routri a do toho hubu budem pichať RJ45 káble, čo idú v stene, tak dajak?
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Používateľov profilový obrázok
ferrari10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 24 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Stropkov, Prešov, Košice
Vek: 32

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa ferrari10 » 06 Mar 2023, 12:40

Z jedného miesta kde umiestniš Router, resp. switch zrejme 16 portový, keďže ako tak čítam bude toho dosť, roztiahneš sieť po dome. Pokiaľ chceš aby ti to fungovalo nezávisle , tak ku každej zásuvke samostatný prívod resp.2 zo switcha.
0
Nikto učený z neba nespadol, ale hlúpych akoby zhadzovali.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Mar 2023, 12:55

ethernet je hviezda, cize kazda zasuvka samostatny kabel. A hlavne nekupuj najlacnejsi aky najdes.
Hub sa nepouziva vyse 20 rokov, na prepojenie sluzi switch.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa balu » 06 Mar 2023, 13:15

Switche jsou i 48-portový, takže toho bych se nebál.

Druhou variantou by bylo do každé místnosti 1 zásuvku a u té malý switch pro danou místnost. To je ale řešení, které je
  1. trochu nepraktické - musíš mít v každé místnosti, kde chceš mít víc zásuvek aspoň malý stolní switch
  2. o něco pomalejší - z každé místnosti vede jenom jeden kabel, takže
    1. připojená zařízení se musí dělit o přenosovou rychlost
    2. ať jsou switche jakkoliv rychlé, pořád máš zpoždění vlivem nějakého zpracování a předání dat dál
  3. V případě více místností to nevychází levněji ani na pořízení, ani na provoz (spotřeba el.)
Na druhou stranu, v případě potřeby více, než dvou zásuvek v místnosti budeš potřebovat i nějaký ten "lokální" switch.

Malý tip : Když jsem dělal rozvody doma, natahoval jsem do každé místnosti 2 krabičky, každou se zásuvkami - 4 přípojky do každé místnosti. Do obýváku mám dokonce 4 krabičky, z toho dvě se 3 zásuvkami. Sice jsem si říkal, jestli to není moc, ale nakonec jsem zjistil, že je to tak akorát - mám jen 1 zásuvku volnou. Switch v rozvaděči mám 24-portový.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Mar 2023, 13:50

balu: ja mam v kazdej miestnosti 2 ethernet, koax a el. dvojzasuvku. (tych elektrickych mam samozrejme viac, ale tuto trojku mam spolu).
a v obyvacke to iste pri telke, a pri pracovnom stole + dalsia el. dvojzasuvka.
+ wifi pre mobily a notebooky.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa balu » 06 Mar 2023, 15:10

Jojo - každý, jak potřebuje. 👍
Já samozřejmě na telefony a notebooky (hlavně pro návštěvy) používám taky WiFi, ale kabel je kabel a 1Gbit síť je rychlejší, než WiFi a na pevná zařízení (Raspberry, tiskárna, NAS atd.) je prostě lepší. Když se svým notebookem přijdu domů, tak jde automaticky na ethernet, protože je rychlejší a spolehlivější.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 06 Mar 2023, 15:37

Ani ja by som dátové rozvody nepodceňoval. 2 linky do každej miestnosti je hádam základ. Kde sa predpokladá viac zariadení, tak aj adekvátny počet liniek.
Resp. potrebujem na router dať nejaký dzindzig, ktorý mi ešte viac rozšíri počet konektorov
Volá sa to switch.
připojená zařízení se musí dělit o přenosovou rychlost
Toto platí pre prenos v rámci lokálnej siete, napríklad NAS. Prenos z/do internetu sa aj tak stretne na routri.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa budvar10 » 06 Mar 2023, 18:05

Mego napísal:
06 Mar 2023, 12:22
...ak napr. mám dvojzásuvku RJ45, tak musia ísť do nej dva nezávislé káble a tie dva nezávislé káble musia ísť do routra, aby mi to fungovalo, však?
Áno. Zapojenie je hviezda, t.j. káble sa zbiehajú do jedného miesta. Tam sa umiestni skriňa s patch panelom.
Káble zo steny idú do patch panelu a z neho sa prepojkami pripojí switch. Skriňa by mala byť samozrejme dostatočne veľká aby to tam všetko vošlo a dobré je mať aj rezervu.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa balu » 06 Mar 2023, 18:15

Pokud se spokojíš se 100Mbit sítí, tak na ten se používají jen 2 páry, tím pádem se do jednoho kabelu dají nacpat 2 linky. Ideální je ale rozdělení/sloučení těch dvou linek udělat před zásuvkama - tedy že dvou portů switche sloučit 2 linky do jednoho kabelu a na druhým konci to zase rozdělit na 2 zařízení. Tím pádem můžeš mít v 1 kabelu 2 datový linky. 1Gbit ethernet už využívá všechny 4 páry, tam už to udělat nelze.
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa Mego » 06 Mar 2023, 21:53

Okay, ďakujem, v podstate som si aj myslel, len som potreboval potvrdenie. Prakticky mam jeden router na SIM, to je master a druhy router bude na poschodi - slave. No a sieťove zasuvky potrebujem do pracovne a dvoch detskych izieb.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa OHAJ » 07 Mar 2023, 20:39

Ono keď je to nové to aj funguje, ale časom začnú tie konektory oxidovať a rýchlosť ide rapídne dolu, teda ak tam nenatrepeš pozlátené. Na zlučovanie a posielanie 2 liniek jedným káblom zabudni, to je blbosť; takisto ak by niekoho napadlo dať paralene konektory. PS: to tienenie aj uzemňujete, či kašlať na to ?!
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa pablox » 07 Mar 2023, 22:02

Ohaj, prečo by to mala byť blbosť? Bežná vec, ak niekde nemysleli na rezervu. Hádam by nikoho nenapadlo spájať paralelne linky natvrdo, na to sú splittre https://www.alza.sk/vention-1-to-2-rj45 ... 858764.htm

V robote nám cez to behá pár zariadení pre MaR a nikdy nebol problém.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Mar 2023, 22:25

OHAJ napísal:
07 Mar 2023, 20:39
Na zlučovanie a posielanie 2 liniek jedným káblom zabudni, to je blbosť; takisto ak by niekoho napadlo dať paralene konektory. PS: to tienenie aj uzemňujete, či kašlať na to ?!
Tie 2 linky sa pouzivaju bezne tam, kde staci 100Mbit a musia byt napr. 2 oddelene linky. Napr. vo vyrobniach, kde stroj musi byt z bezpecnostnych dovodov na samostatnom kabli, ale dalsi kabel sa tam uz neda potiahnut.
Ja v dome nemam tahane tienene kable a to mi idu subezne aj par m popri 230V. Ale ak uz je tieneny, tak samozrejme len na jednom konci - idealne v serverovni.
Aj ked som videl pripad, kedy uzemnili oba konca asi 20m kabla a dotycny sa stazoval, ze mu blika obraz na LCD. Pricom to lcd na inom pocitaci islo bez problemov.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa taphome » 08 Mar 2023, 05:21

Káble aj keď zdraželi, tak nie sú až tak drahé. Radšej rezervu a schovať ju do KUčky pod omietkou, než sa hrať s "vidličkami".

Použiť Cat6 a degradovať ju takto na 100Mbit???
Použiť Cat5E s degradáciou je to isté.
Budeš chcieť streamovať a prenosové rýchlosti budú na hrane. Detto NAS či iné hračky.

Do obývačky som dával minimálne 3xCat5E a do každej izby 2xCat5E. (PC+TV)
Náhodou budeš chcieť/musieť použiť PoE a si skončil.

Riešiť niečo dodatkovým switchom v miestnosti sa dá vždy, len ide o spotrebu. Aj konštantných 10W je ročne "dáka" nemalá suma. Jedine, ak by si riešil odpájanie spotrebičov cez domácu automatizáciu.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa OHAJ » 08 Mar 2023, 19:28

pocitujlasku napísal:
07 Mar 2023, 22:25
Napr. vo vyrobniach, kde stroj musi byt z bezpecnostnych dovodov na samostatnom kabli, ale dalsi kabel sa tam uz neda potiahnut.
A teraz uvazujme, že sa ten CAT presekne, keď to máš cez ten jeden kábel, máš smolu - a keď ním máš trebárz komunikáciu FV_elektrárne, tak tá strata bude oveľa viac ako cena ďaľsieho kábla, áno šetria väčšinou tam, kde by sa veru nemalo ... ale to nieje iba pri komunikačných kábloch ale i pri bežných sieťových a silových, mne sa strašne nepáči ak sa ťahá z poistky/ističa do prvej zásuvky, z nej do druhej a takto síce paralelne, ale blokovo je to séria spojov ako na vianočnom stromčeku a ak je to pri TNC ani nechcite vediet, ak sa uvolní na prvom spoji zelenožlttý ... a nedajbože na konci tohto reťazca bude nejaký pripojený spotrebič !
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Mar 2023, 21:24

tie kable sa praveze zvyknu delit tam, kde je velmi narocne potiahnut dalsi kabel.
paralelne zapojene zasuvky sa pouzivaju roky a je to tak v tisickach bytoviek a bez problemov.
stale musis najst kompromis medzi dokonalostou a tym, co sa realne robi aj vzhladom na financie.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Mar 2023, 22:06

Ja len takú malú poznámku , k tej spomenutej spotrebe týchto zariadení, keď sú switche a podobné veci, zapnuté v dome 24/7/30,.
Dve kamery na obchoďáku ,s napájaním a Ciscom , dokopy asi 30W, po prepočítaní, majú spotrebu 22kWh. a to aj pri velkoodbernej cene vyhodilo slušnú pálku mesačne.
Keď som porátal všetky takéto 12V/1A adaptéry na chalupe,napájajúce 4 kamery, 4 infra LED reflektory na prisvietenie do kútov,router, ventilátor v pivnici, kocúrom v noci zapínajúce sa LED reflektory , narátal som cca 150W dokopy, a krát 24h,tak je to pri maloobchodnej cene za kWh, tiež na uváženie, čo necháme bežať na STB, alebo radšej vypínať,ak to netreba. :mrgreen:
No a v dome je to to isté.Volakedy ,pred rokom ,by som nad tým mávol rukou, ale teraz je to už zaujímavejšie Takže je asi dobré,. ak sa sieť v dome naprojektuje čo najoptimálnejšie, aby sa vyhlo viacnásobnému napájaniu podružných zariadení, ktoré by dokázalo nahradiť jedno, s porovnatelnou spotrebou,teda radšej jeden switch s vela portami a viac káblovačky, lebo sa to časom aj tak vráti na nižšej spotrebe celej siete.

PS, Už by bolo načase nejako rozdeliť ,alebo upresniť názvoslovie, čo sa týka označovania sietí.
Nie je sieť ,ako sieť, aj keď slovo je rovnaké.
Doteraz sa používalo slovo ,,sieť,, ako rozvod NN, no pri postupe internetových služieb, sa na štrukturovanú sieť tiež používa skratka ,,sieť,,, čo vedie k častým omylom pri zorientovaní sa v problematike, o akú sieť vlastne ide.
Teda ,ak sa bavím o sieti 230/400V, tak napíšem -NN sieť.....
Myslím, že ak sa jedná o počítačovú sieť, tak by sa mal ujednotiť nejaký výstižný názov, trebárs LAN, či Ethernet, alebo ničo zjednocujúce tieto PC siete, aby bolo jednoznačne jasné, o čom sa bavíme.
Ale to je skôr na novú tému. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa budvar10 » 09 Mar 2023, 06:28

Sieť ti môže ísť aj po sieti. :mrgreen:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Sieťové rozvody

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Mar 2023, 08:24

5ko: pocitacova siet sa zvykne oznacovat ako LAN, pripadne v tejto oblasti sa dost pouzivaju anglicke oznacenia, teda network.
Osobne, ked vidim aj v odbornych clankoch tie slovenske preklady, tak musim chvilu premyslat, co tym vlastne mysleli. Ked sa pouzije anglicky nazov, tak ten je jednoznacny a ti, ktori sa v tej oblasti pohybuju hned vedia o com je rec.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď