Automaticky vypinac podla vahy

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Apr 2023, 02:11

Ano su drsne. Je to umely kamen, asi zlepeny nejaky piesok ci co... neviem
image.png

Zvnutra su tam este take drazky, ktore tlacia zrno od stredu kamenov smerom von.

image.png

Len pre info (mimo temy):


Dnes som pokusne rucne zomlel 250g jemnej muky. Pri znacne utiahnutych kamenoch (jemna muka) 70 otoceni rukovatou namlelo 25-27g muky. Ak pouzijem motor s prevodovkou 70 ot/min, tak 500g potrva asi 20min. Lenze ako som spominal, cim viac utiahnem kamene, tym to menej (pomalsie) melie ale jemnejsie a naopak, preto casovac nie je idealny, ale da sa aj tak.

Konzistencia cesta z tejto muky je rovnaka ako z muky z obchodu, avsak farba bola hnedsia, lebo je to komplet celozrnna muka aj s tymi supkami z obilia. Tie supky to zafarbili.

Hotovy upeceny chlieb 400g :
image.png
image.png
image.png
Chlieb sa velmi podaril vizualne ("bublinky") aj chutovo (trosku praskol ked som ho vyberal z tej nerezovej misky, lebo som sa ponahlal. Ale to nevadi. Ta miska sa lepi, som ju pouzil nudzovo. Na 500g pouzivam teflonovu panvicu bez rucky a z tej chlieb vypadne sam.)

Takze ten mlyncek je dobry. Dokaze namliet na chlieb dostatocne jemnu muku.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Apr 2023, 06:42

Skús mlieť na dvakrát.Najprv na hrubšie a potom znovu na jemno, vyhneš sa tým prílišnému prehrievaniu zrna pri jednorázovom mletí na príliš tesnej medzere.Skús zmerať teplotu na výstupe toho šneku a uvidíš, že je to dosť teplé.Poznám to aj z obyčajného mlynčeka na mak, vždy bol okraj venca teplý.Ak by si príliš zvýšil otáčky, tak to zrno upečieš už v mlynčeku a možno stratíš nejaké nutričné hodnoty.Takže motor by som najprv púšťal cez regulátor otáčok, kým nenajdeš optimálne a potom už stačí správny prevodový pomer pohonu.

Tá teplota ma napadla,keď som si spomenul, že na susedovej píle mi ukazoval podobný lis na peletky,
kde do zásobníka ide pilina a podobným kuželovým šnekom zo špirálovitými zužujúcimi sa drážkami sa posúva do výstupných štrbín po obvode,/presne ako mlynček na mak, ale o priemere asi 80cm/ kde je tak stlačená do malého otvoru, že lignín v nej obsiahnutý sa nahreje a spečie jednotlivé čiastočky do pevných šúlkov, ktoré sa pri vypadávaní lámu na tie krátke granulky, čo poznáte pri peletkových kotloch na kúrenie.
Prečo to neskúšaš hotovým časovým relé na DIN lištu, čo má milion možností časovania.
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 15 Apr 2023, 14:47, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Apr 2023, 13:56

Vidis 5ko, na to som nemysel, dnes si dam spenat ako Pepek namornik aby sm mal silu a budem to tocit 5 minut s otackami 70 ot/min a skontrolujem tu teplotu.
(70ot/min, taku planujem prevodovku) Dlhsie ako 5 min s tym tocit asi nevyrzim bez prestavky.

Diki za tip.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa cool-zool » 14 Apr 2023, 15:36

A nepremyslal si to vypinat podla otacok???
Nspr. 60 ot. za min, cize keby tak aj na sekundy a spocitat kolko otacok treba na pozadovane mnozstvo muky a podla toho pokracovat dalej???
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa misocko » 14 Apr 2023, 19:40

romiadam, vidim že sa Ťa to bavi.
Ja by som išiel cestou vhay aby som to mal presne a nejake nizke otáčky aby sa to nepalilo ako správne spomenul 5ko.
Nemyslim že chceš vrážať stovky € do váhy na ktorej si vieš naprogramovať výstup pri dosiahnuti nastavenej hmotnosti (máme v robote).
Kuchol by som obyčajnu kuchynsku digi váhu a napratal tam arduino, alebo fakt tu mechanicku a senzor na jazýček (alebo ,mikrospinač). S arduinom by si sa mohol vyšantiť, zobrazit namletu hmotnost, čas ....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Apr 2023, 23:28

Cez casovac alebo pocitat otacky je je tiez z moznosti, ale len ak sa nedotknem tej utahovacej skrutky, ktorou sa zastavuje zrnitost/jemnost. Problem je ze ked ja povolim alebo utiahnem viac kamene, tak som stratil tu konstantu a potom mi uz ani cas a ani otacky nebudu sediet a musim to "naciachovat" znova.

Asi pre zaciatok to dam na casovac. A nakolko som kutil a clen fora Svet Elektro, tak cert aby to vzal aby som tam nedal nejaku elektroniku. :D
Mam jednu SALTER vahu z TESCA,

image.png

ktoru som uz nahradil druhou z LIDL, takze po veceroch sa stym pohram a uvidim co mi z toho vylezie.
Na arduino nie som, sa mi to protivi, hladat kniznice a potom si skriabat hlavu ak kde co pomenit v programe aby som si to prisposobil pre vlastne potreby.
Ja som skor na C-cko a Microchip PIC MCU. A nebudem to komplikovat, dam tam len tlacitko reset, a jedno tlacitko na nastavenie pozadovaneho mnozstva + 4 miestny displej (modul z ciny). Ked sa to dosiahne nastavena hmotnost, rele sa vypne. Po veceroch to pomalicky poskladam. Snad... :D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

matrej
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 03 Jún 2019, 17:21

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa matrej » 07 Máj 2023, 22:10

Tady mas velice jednoduche zapojeni ktere k podobnemu ucelu pouzivam s tenzometrem z ali podobnym jako nalinkoval taphome nebo jaky mas na fotce na tom cernem plastu. Trimrem nastavis hmotnost pro sepnuti vystupu.
Obrázok
Prílohy
image.png
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa misocko » 07 Máj 2023, 22:22

romiadam napísal:
14 Apr 2023, 23:28

Na arduino nie som, sa mi to protivi, hladat kniznice a potom si skriabat hlavu ak kde co pomenit v programe aby som si to prisposobil pre vlastne potreby.
Ja som skor na C-cko a Microchip PIC MCU. A nebudem to komplikovat, dam tam len tlacitko reset, a jedno tlacitko na nastavenie pozadovaneho mnozstva + 4 miestny displej (modul z ciny). Ked sa to dosiahne nastavena hmotnost, rele sa vypne. Po veceroch to pomalicky poskladam. Snad... :D
Arduino je len obyčajný MCU na nejakej doske s ľahším pristupom k pinom. Programovať ho môžeš samozrejme v C, bez knižnic...
Keby nebolo Arduino a jeho "amater frendly" jazyk, nikdy by som neskúsil programovať MCU :(
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa cs001 » 08 Máj 2023, 21:08

...nečítal som cele vlákno. Napadlo ma merať prúd motora a pri odľahčení a predpokladanom poklese prúdu mlynček vypnúť. Niečo ako ochrana čerpadiel proti chodu naprázdno (bez kvapaliny)...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok