Automaticky vypinac podla vahy

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Apr 2023, 15:31

Ahojte.
Mam rucny mlyncek na muku, ktory je zmotorizovany (ako na zabijackach mlyncek na maso).

Chcem aby sa mi motor vypol pri nastavenej vahe napr. 500g. Mletie trva cca 15min, nechcem tam stat pri mlynceku, a ked odidem ako sa pozman zabudnem na to.
Ako by ste vyrobili najjednoduchsie lacny vahovy vypinac?

Rozmyslal som, ze by som v Tescu/LIDL kupil lacnu dig vahu, pripojil sa paralelne na snimac (displej vahy by nadalej ukazoval vahu) a na to pripojil nejaku elektroniku, ktora by previedla udaje zo snimaca na napatie co by sa v kompatatore vyhodnotilo a komparator by vypol rele a rele zase motor.

Co si o tom myslite?

Existuje aj jednoduchsie riesenie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Apr 2023, 16:02

ked sa pichnes na snimace, tak rozhodis vahu a nemusia tie snimace spravne fungovat - vaha sa totiz pri zapnuti kalibruje na 0.
najjednoduchsie riesenie - rovnoramenne vahy, s tym, ze na druhu stranu das zavazie. a na spodok tlacidlo. Miska vah sa dvihne a tym tlacidlo odpoji obvod :D
alebo to dat ako hojdacku.
2
Obrázok 2
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa feros » 04 Apr 2023, 17:52

váhový senzor + AD prevodnik + arduino

https://www.laskakit.cz/guang-ce-yzc-1b ... zor-120kg/
0

tinono
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 04 Júl 2013, 15:05

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa tinono » 04 Apr 2023, 17:57

Mozno nieco na mensiu hmotnost pre vacsiu presnost.
https://techfun.sk/produkt/senzor-hmotn ... _vaha=1-kg
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa miso156 » 04 Apr 2023, 19:50

Spiralova struna "efektivna" zhruba pri 0.5kg stlacana vahou muky. Na jeden jej koniec magnet a na druhy hallov snimac. Pri dostatocnom stlaceni hall zareaguje. Taktiez mozes pouzit proximity, merac vzdialenosti oboch koncov, proste nieco co ma analog vystup (nie on/off) lebo sa to lepsie kalibruje na presnu hmotnost.
image.png
1
Obrázok 1
"No pain, no gain." (KC238)

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa ondistef » 04 Apr 2023, 21:49

Načo takto komplikovane, zober si príklad z obyčajných mlynčekov na kávu, kde si vieš nastaviť počet porcii kávy - v podstate čas mletia kávy. Teda pokiaľ to nechceš mlieť s presnosťou na jednotky gramov.
Stačí ti jeden časový spínač ako CRM-91H/UNI prípadne ak by si chcel aj externe prestavovať čas, tak CRM-91HE/UNI+potenciometer.
Po spustení mletia tlačidlom sa odčasuje a vypne mletie automaticky, a následne ďalšie mletie by si musel opäť spustiť tlačidlom.
Potrebný čas si určíš experimentálne a v prípade použitia relé s externým potenciometrom si vieš naznačiť, resp. predvoliť (po nahradení potenciometra prepínačom s viacerými polohami) aj niekoľko rôznych časov pre rôzne množstvo múky.
1
Obrázok 1

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa peterple » 04 Apr 2023, 22:18

Objednal som si na skusy toto
https://www.aliexpress.com/item/1005004179560138.html
V nezaťaženom stave to má odpor MΩ. Zaťažením to ide pomerne prudko dole. Silné stisnutie 1kΩ. Na 0,5Kg možno moc citlivé, ale zase sa to ľahko meria. Netreba k tomu zložité mostíkové zapojenia. Inak k arduinu je taký malý mostík s tenzometrom s rozsahmi 0-20kg. Keď chceš vážiť dá sa.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Apr 2023, 23:22

:D Teda za tie roky som už videl všeličo, aj lietadlo cúvať, politika rozmýšlať, cigáňa robiť,
ale elektrický mlynček na múku?... to ma nenapadlo,že to niekto bude niekedy potrebovať,ale to asi spôsobil ten covid a kváskovacie šialenstvo v kategórii užívateliek portálu ,, modrý koník ,, :D

Starý otec bol mlynár a stačila mu obyčajná váha ,,decimálka,, na váženie vriec,ale pol kila asi bolo v tolerancii.Ale srandy bolo dosť, zhrňme si navrhované princípy.
Meranie váhy senzormi, či už podla váhy plného alebo už vyprázdneného mlynčeka,je mechanicky komplikovanejšie,ako váženie už zomletej múky,takže tam je možnosť vážiť ju elektronicky...senzormi a prevodníkmi a ,,raketoplánmi,, alebo mechanicky, resp. mechanicko elektricky, čiže ako už spomenuli,použiť
systém dvojramennej páky v správnom pomere ramien,ktoré by mohlo byť vyriešené aj jednoduchým mechanickým presunom ,,otočného bodu,, pre rôzne váhy ,alebo presunom mikrospínača, ktorý by vypínal motor pri rozopnutí protilahlého ramena páky.
Stačí trochu laborovania ,posúvania pod ramenom a ciachovania na rôzne váhy a označiť si polohu.
Ako doplnok pre lenivú či zaneprázdnenú obsluhu by som tam dal ten časový spínač, ktorý by zabezpečil vypnutie po určitom dlhšom čase behu naprázdno.
Ak už treba naozaj riešiť to sofistikovane cez snímače, tak stačia obyčajné kuchynské mechanické váhy,ktoré mali v zadu posuvné závažie, ktorým sa dala naciachovať ,,nula,, posúvaním na lište, a keby sa tam dal magnet s jazýčkovým relé, ktoré by ,,nezaťažovalo, a kompenzovalo mechanickú presnosť váženia, nemusel by sa použiť mechanický mikrospínač. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Apr 2023, 23:58

5ko..oni to chcú na miligramy... ako naváženie drogy.... lebo ináč im to uškodí :lol: :lol:

Pekne uletené...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa josek » 05 Apr 2023, 09:55

A čo tak si dopredu odvážiť potrebné množstvo, to nasypať do násypky a nechať zomlieť? Možno doplniť časovým spínačom ako napísal 5-ko. Samozrejme násypka musí byť dimenzovaná na predpokladaný objem.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Apr 2023, 23:22

Dakujem pekne vsetkym za reakcie.

Pre vysvetlenie, tim ktorych to zaujima, tu v IRL nemam moznost si kupit pravý SK chlieb. Tak ze si budem piect sam. Lenze tu do muky zase pchachu rozne agenty aby muka dlho vydrzala na regaloch a este aj "raising agentov" (niečo prasok do peciva od coho cesto gazdinkam nakypi lepsie). V polskych obchodoch sa da kupit sk/cz muka ale nemam to po ruke. Je daleko. Tak postupom casu som dostal uchylku si mliet doma muku sam z organickej psenice. Nakolko to trosku prasi, nie je to male aj s motorom a melie to asi 10-15 min, mlyncek bude na dvore v sope (mimo kuchyne). Predstava je taka ze tam nasypem napr. 600g zrna, zapnem, odidem a zomelie mi to 500g + - 20g nepodstatne. Ci pridem o 15, 30, 60 min je jedno. Bude tam cca 500g muky. To je plan. Mlyncek nemoze ist naprazdno lebo ma kamene takze mliet presne 500g zrna neprichádza do uvahy, lebo by potom mlel naprazno a kamene by sa suchali o seba.

Neviem ci mlyncek melie stale rovnako a aky by bol rodiel vo vahe zomletej muky ak by sa pouzil casovac. Este mi chyba motor (uz sa zhana). Tuto moznost vyskusam ked to cele poskladam. Ak rozdiely budu male tak pojdem touto cestou.

Uvaha o vypinami podla vahy prisla tak nahle tak som to sem hodil ze co vy na to. Ze pofilozofujeme. :)

Snimace: nechce sa mi nic konstruovat (ale nevylucujem uplne. Musim si to nastudovat. Mozno to nie je nic komplikovane. Neviem este.) Hlavny problem tu je ze to nema displej, kdezto hotova vaha ma displej.

Mechanické vahy: hallov snimac alebo magneticky snimac to sa mi zda komplikovane.

Ako najidealnejsie by bola prerobena vaha z TESCA ako som spominal na zaciatku, zo snimaca by som signal priviedol do ADC mikroprocessora a ten by potom vypol rele. Ak by to nerozhodilo vahu tak MCU by mal len jedno tlacitko. Nastavenie vah by bolo nasledovne: Na vahu by som dal misku a vynuloval vahu. Potom by som do misky nieco sypal a pri 500g (odcitane z displeja tesco vah) by som stlacil tlacitko MCU a to by zapisalo do EEPOM pamate MCU Hodnotu ADC kedy sa ma rele vypnut. Cize pri dalsom mleti uz netreba nastavovat 500g (az kym by som nechcel mliet viac alebo menej). Akurat treba pouzit tu istu misku, a to by nebol problem.

Momentalne cakam na motor s prevodovkou. Uvidim ci dam casovac alebo sa popiplem s tesco vahou ci sa rozhodi alebo to zvladne. Naprogranovat MCU nemam problem.
Tak, uz viete vsetko. Teraz mi radte alebo sa mi smejte..... :biggrin: , ze nemam ine problemy. :biggrin:

Co vlastne lezie von z toho snimaca vahy? Treba to zosilnit operakom?

Idem zaroven googlit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

tinono
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 04 Júl 2013, 15:05

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa tinono » 06 Apr 2023, 23:58

Hmm, cize melies pravidelne. Nebolo by potom lepsie upravit nasypnik a dat casovac tak aby namlelo 1/2 kila a nasypnik sa nevyprazdnil. To co namelie navyse bude do plusu do buducna, muka nieje potravina co nevydrzi tyzden.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Apr 2023, 07:10

priamo zo snimaca ti idu mV, ale na ali vies kupit "polotovar" - snimace+zosilovac, ktory ti uz vyhodnoti z viacerych snimacov a vystup je analog 0-5V. takze experimenty s hotovou vahou by som nerobil. na arduino su priamo kniznice, tak ak mas chvilu cas, vies si sam zbuchat vahu s displejom. ak ti nevadi arduino, mas to za jeden vikend.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa pajky » 07 Apr 2023, 13:01

Tak ak mas nasypku, daj do nej kapacitny snimac a ked uz bude prazdna, tak sa to vypne.
Asi najjednoduhsie.
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa taphome » 07 Apr 2023, 13:28

Tak ja už tejto dobe nerozumiem:
....Mechanické vahy: hallov snimac alebo magneticky snimac to sa mi zda komplikovane.....

ale toto:
.....snimace+zosilovac, ktory ti uz vyhodnoti z viacerych snimacov a vystup je analog 0-5V.... na arduino su priamo kniznice,..... Namiesto jedného kontaktu a relé si ten kontakt upravím, prevediem a doprogramujem.

Ak si melieš pre seba ako píšeš, tak gram hore dole. A aj 10.
Budeš ešte robiť aj tepelnú kompenzáciu na tenzometer, lebo ti nedopatrením v exteriéri v lete zasvieti slnko aj na severe?

P.S. stará misková kovová váha po babke a jeden snímač. Nastavíš si koľko gramov až po kilogramy chceš.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Apr 2023, 14:30

P.S. stará misková kovová váha po babke a jeden snímač. Nastavíš si koľko gramov až po kilogramy chceš.
Zamyslel som sa nad tym a naozaj nie je to take zlozite, len snimac a vaha musia byt prichytene o neaky podstavec nakolko snimac bude mimo vah aby neskresooval meranie (pnutie v kablikoch).

Takze toto je jedna moznost ktora sa mi vidi velmi jednoducha, len musim zohnat taku vahu po babke.

Druha je casovac

a tretia ten snimac aj so zosilnovacom ale to bude trosku pracne.

Dakujem vam za rady a diskusiu. Ak to skompletizujem a nezabudnem tak sem dam info ako som sa rozhodol.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Apr 2023, 15:01

nie, najjednoduchsie budu bud tie vahy, s dvomi miskami a pod jednu das obycajne rozpinacie tlacidlo. tam bude miska s mukou. na druhe das dajme tomu 400g zavazie - aby pri 500g ta miska s mukou bola dole.
alebo doska s pruzinou a tam spinac.
toto su jednoduche, spolahlive veci.
a v nudzovom pripade urob paku - jedna doska, jeden valcek. na jeden koniec miska, druhy opries o vypinac. ked sa miska naplni, tak ti vypne vypinac
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 07 Apr 2023, 15:37

pajky napísal:
07 Apr 2023, 13:01
Tak ak mas nasypku, daj do nej kapacitny snimac a ked uz bude prazdna, tak sa to vypne.
Asi najjednoduhsie.
Toto by som tam dal v každom prípade. Ak naozaj hrozí, že sa o seba môžu naprázdno trieť kamene, tak týmto spôsobom sa to dá veľmi jednoducho a relatívne lacno ošetriť.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa Atlan » 07 Apr 2023, 18:33

A tu chemicky neosetrenu psenicu budes mat odkial?
0

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 07 Apr 2023, 18:51

opticky alebo kapacitny snimac do nasypky. Optiku si vies spraviit za 10 minut za euro. IR dioda, foto tranzistor, 2 odpory, spinaci tranzistor. Da sa to kupit aj hotove, kapacitny bude o dost drahsi
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok