Automaticky vypinac podla vahy

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Apr 2023, 19:41

Ja chápem, že každý chce navrhnúť riešenie rámci svojich vedomostí, teda čo najsofistikovanejšie, no ale treba sa zmyslieť, či je naozaj potrebná NASA technológia na mletie múky, alebo isť s bazukou na zajace.
Nič v z lom , všetko sa dá, ale načo si komplikovať život a strácať čas.
Tie váhy čo som písal ja sú tie isté čo napísal aj TAPHOME, teda klasické kuchynské váhy z 80tich rokov, ktoré mali obdĺžnikovú misku, vážili do 12kg ,teda už to neboli klasické dvojramenné stredoveké trhovnícke váhy,ale pákový prevod zabezpečoval svojím prevodovým pomerom presné váženie na gramy len posúvaním prednej protiváhy
.Navyše, ak potrebujem na ne položiť veľký vajling, keď vážim mäso na klobásy, tak tú plastovú vaničku zložím, položím na váhy ten veľký smaltovaný vajling, zadným závažím ho vynulujem,ako na nových digitálnych, a naložím mäso.Potom mi váha ukáže čistú hmotnosť mäsa.
Také isté váhy používali aj vaše mamy, keď vás vážili v takom korýtku, kolko mliečka ,či sSunaru ste vybumbali ,či pribrali za týždeň. :D
Stačí na to zadné posuvné nulovacie závažíčko pricvaknúť magnet a k základni váh , primontovať ,, na celú dľžku nejakú hrazdu,, po ktorej sa bude dať posúvať magnetický jazýčkový kontakt a je vymalované.
Myslím, že jednoduchšie sa to už ani nedá urobiť.
Hádam nechcete, aby som to ešte aj nakreslil, dosť čo som sa naďobal do klávesnice , kým som to opísal. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Apr 2023, 20:23

5ko mysli tuto vahu
Orion-Kuchynska-vaha-mechanicka.jpg
a mozes vyuzit to, ze cela ta spodna cast, kde je stupnica je pohybliva, podla hmotnosti.
Ale ked som teraz zbadal tu cenu, tak to je sila. nova stoji okolo 36 eur, ale zas, je to nezmar.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa pajky » 07 Apr 2023, 22:57

Co je tvoj ciel?
Zomliet zrno co je v nasypke?
Tak dam kapacitny snimac u spodu+1ks rele a mas to.
Ale dal by som 2ks seriovo... istota...


Chces to presne navazovat? Tak vaha s tenzometrom a riadenie.

Robil som to v priemyselnom prevedeni a cena dajme tomu 1000€ ked si sikovny.

Vaha so spinacmi, no coby, da sa, ale pride mi to hrackarske.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Apr 2023, 23:03

pajky: on chce proste vypnut, ked mu to zomelie. A chce to na domace pouzitie, takze aj to hrackarske mu staci, urcite neplanuje minut 1000ecok
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa pajky » 07 Apr 2023, 23:11

Tak tam pre istotu na vstup dam 2 kapacitne snimace pre istotu a mam hotovo.
Pchat tam nejaku mechanicku vahu mi pride nespolahlive.
Naco presne 500g, chce snad zomliet co tam nasype.
0

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 08 Apr 2023, 00:02

Spolahlivy kapacitny ale nestoji dvacku. O rozpocte tu rec nebola, ale tiez by som nechcel investovat 3cifernu sumu do toho
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Apr 2023, 01:51

Vidim ze sa diskusia este nadalej rozvija. Dakujem opat za dalsie rady.

Este sa vratim na zaciatok,
na recept ktory mam puzivam 500g muky + - 20g je este v pohode. Cize aj obycajny casovac asi postaci, len ja som chcel nieco sofistikovanejsie s tou TESCO vahou, aby som mohol mliet aj viac alebo menej a nemusel zase zistovat potrebny cas. Ked utiahnem kamene viac s tym ciernym srobom v predu (vid nizsie) tak ako na mlynceku na mak, len tam je to zozadu, melie muku jemnejsie, ale pomalsie. Takze preto som to chel riesit cez vahu.

My sme na SK mali takuto vahu,
image.png

preto ma nenapadla moznost s tou obdlznikovou vahou co spominal 5ko. Ale babka mala tu obdlznikovu. A na taku vahu som zabudol. Tu v IRL ale aj tak asi tuaku vahu uz nekupim, jedine ze prinesiem z SK ak sa este taka predava.

Pre vasu predstavu, takto vyzera ten mlyncek:

image.png

Vrtat do tej nasypky snimace.... to asi nie. Skoda tej kovovej pekne nafarbenej nasypky. (cely mlyncek je kovovy)

Ja mam predstavu ze v nasypke bude z predosleho mletia cca 100-200g zrna. Dosypem 500-550g do nasypky a zapnem. Nakolko to melie relativne pomaly, tak odidem a nieco to vypne pri 500-520g, bez ohladu na to ako su kamene utiahnute. Tu sopu kde by sa to mlelo, mam na dohlad z kuchyne, ale ako sa poznam akonahle robim nieco ine tak na to prve zabudnem a hned by sa kamene suchali o seba jedna radost. :)

Takze skoro vsetky vase riesenia su vhodne, uz si len musim vybrat. Paci sa mi verzia cez vahovy snimac, ale tam je okolo toho viac roboty ako tam dat klasicke vahy so spinacom.

Takze prehodnotim si svoje moznosti a rozhodnem sa co mi najviac bude vyhovovat.

j0hnyPP:
Nejake kapacitne snimace mame v robote, takze cena by nebol problem

Atlan:
A tu chemicky neosetrenu psenicu budes mat odkial?
odtialto: https://robinsglen.ie/product/organic-whole-wheat/ :)

Dakujem vam pekne este raz.
Posunuli ste ma s vasimi napadmi. Rozhodnutie je uz na mne. Uz to nemusite dalej riesit, ale ak chcete mozete.

Mimochodom, dnes som nastruhal fajnovy chren (stipe a dusi ked sa ho nadychnem ako svina), ktory k takemu cerstvo upecenemu chlebiku a udenej sunke dobre padne.......
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa pablox » 08 Apr 2023, 09:00

0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa taphome » 08 Apr 2023, 09:58

Na tú miskovú áhu dáš iba "TIENIDLO" Jeho váhu dokalibruješ tým protizávažím, čo tam výrobca dal. Na telo váhy dáš klasický optický snímač s dvomi/4 vývodmi. Máš to v hromade a aj prenosné, ako bonus.

https://techfun.sk/produkt/opticka-zavora-tcst2103/

Nič jednoduchšie nevymyslíš.

Mechanický kontakt by som nepoužíval, kladie mechanický odpor.
Závesná dvojmisková váha, O.K., ale problém s kalibráciou ako aj montážou. Stacionár je stacionár.

A to Arduino, RPI, či ESP si môžeš nechať v obývačke....

Ďalšia možnosť: https://eshop.tescoma.sk/kuchynska-vaha ... 5-kg?pos=2

na ručičku malý neodymový magnet a jazýčkové relé na plexi. Bezpotenciálový kontakt.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Apr 2023, 10:25

Snímat proud do motorku?
Domele, zmenší se proud a vypne.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Apr 2023, 11:42

taphome,

diki za ten link. Este sa predava?

Ked pojdem najblizsie domov na SK tak si ju kupim. Ano toto je najjednoduchsie a potom ak sa budem nudit (co asi nikdy), sa mozem pohrat s tenzometrom, zosilnovacom MCU a displejom.

breta1
aj tak sa da ale je to nepriame meranie a nemusi byt spolahlive.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Apr 2023, 13:03

Mechanický kontakt môže naozaj skreslovať váhu, aj keď si myslím že mikrospínač by nerobil až takú velkú odchýlku, ale ak áno, tak stačí ten jazýčkový kontakt, alebo tá optozávora,ktorá je v každej myške, alebo tlačiarni /snímač papiera.../
Dal si fotku mechanického mlynčeka na mak,ale zrejme máš elektrický,alebo aspoň vlastnoručne zmotorizovaný.
Skús naprázdno pritlačiť kamene bez mletého produktu na doraz, a uvidíš, že na 99percent sa spolu nedotknú,pretože je tam zabezpečená minimálna medzera, práve kvôli kolízii kameňov, čo by pri zahryznutí spôsobilo zastavenie motora a poškodenie.Tak isto ani na kávomlynčeku sa nedali zaseknúť pod min.zrnitosť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Miko6005
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 15 Dec 2018, 00:35

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa Miko6005 » 08 Apr 2023, 15:56

tu v IRL nemam moznost si kupit pravý SK chlieb
Chapem ze si ides upiect vlastny chlieb ale ak by ti to náhodou z nejakých necakaných dovodov nevyslo, mam pre teba alternativne riesenie v podobe Polskeho obchodu. V tvoje lokalizacii je to napriklad Orlik Aga Polish Shop alebo nieco ine co mozno nie je ani na internete. Mam to odskusane dovezu cokolvek.
0
Nuclear battery for electric cars !!!

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa pajky » 08 Apr 2023, 17:55

Potom ti poradime aj ako na udiaren :D
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Apr 2023, 19:01

:D Mám v ENGL synovca, čo dal okoštovať svoje klobásky susedovcom a o mesiac už údil 80 kg pre celú ulicu :D Papriku mu donesú občas kamaráti kamionisti z maďarska a angláni sa zalizujú aj za ušami. :D
sory, ale už som mimo témy. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Apr 2023, 23:04

Miko6005 napísal:
08 Apr 2023, 15:56
tu v IRL nemam moznost si kupit pravý SK chlieb
Chapem ze si ides upiect vlastny chlieb ale ak by ti to náhodou z nejakých necakaných dovodov nevyslo,....
Ja si uz peciem chlieb aj recept mam, len teraz to este doladim s organickou psenicou, aj raz som si kupil, a ak najdem za dobru cenu speltu, tak aj to kupim. Chlieb peciem skoro kazdy 3-4 den.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Apr 2023, 23:08

5ko napísal:
08 Apr 2023, 19:01
:D Mám v ENGL synovca, čo dal okoštovať svoje klobásky susedovcom a o mesiac už údil 80 kg pre celú ulicu .....
Take fajne klobasky tu nie su, to je pravda, ale ani mi to moc nevadi, lebo kamarat na SK si zacal doma sam robit klobasky a dopracoval sa na tak fajnove, ze to velmi casto jedol a potom aj velmi pribral a to ja nechcem. Takze mne staci sa z klobas najest ked pridem na SK.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Apr 2023, 23:12

5ko napísal:
08 Apr 2023, 13:03
Mechanický kontakt môže naozaj skreslovať váhu, aj keď si myslím že mikrospínač by nerobil až takú velkú odchýlku, ale ak áno, tak stačí ten jazýčkový kontakt, alebo tá optozávora,ktorá je v každej myške, alebo tlačiarni /snímač papiera.../
Dal si fotku mechanického mlynčeka na mak,ale zrejme máš elektrický,alebo aspoň vlastnoručne zmotorizovaný.
Skús naprázdno pritlačiť kamene bez mletého produktu na doraz, a uvidíš, že na 99percent sa spolu nedotknú,pretože je tam zabezpečená minimálna medzera, práve kvôli kolízii kameňov, čo by pri zahryznutí spôsobilo zastavenie motora a poškodenie.Tak isto ani na kávomlynčeku sa nedali zaseknúť pod min.zrnitosť.
Nie, ja mam ten rucny a idem ho zmotorizovat cez jednofazovy motor s prevodovkou. Tento rucny dokaze mliet aj mak aj orechy a nutelu to vyrobi (kasu z orieskov), len treba tie kamene (a mozno aj snek) prehodit za tek kovovy (vid na obrazku)

A kamene sa dotykaju, ten jeden kames so srobami je prisrobovany o ten obal mlynceka a ten druhy as toci a je tym ciernym srobom pritlacovany ktomu truhemu kamenu. Ma opacnej strane sneku je zarazka s podlozkou aby sa nevytahoval snek z mlynceka.

Schvalne som kupil tento rucny, lebo sa na nom da nastavit velmi jemne mletie, kedze sa kamene naprazdno dotykaju. Pocas mletia je tam muka takze vtedy sa nedotykaju.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa taphome » 09 Apr 2023, 06:31

Ak sa chceš hrať s tenzometrom, tak toto chodí v celku solídne.
https://de.aliexpress.com/item/10050043 ... H4dWSXR8QV

Daný link je Modbus (čo používam ja), ale sú aj s napäťovým výstupom 0-10V.
0

hrucho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 12 Jan 2010, 00:00
Vek: 49

Re: Automaticky vypinac podla vahy

Príspevok od používateľa hrucho » 13 Apr 2023, 17:14

Mňa toto vlákno zaujalo !!!!
Ale skôr z pohľadu výroby takého zariadenia, ako celku.... nie modifikácie existujúceho :D
Z toho prameni moja otázka:
Bol som v tom, že mlynské kamene sú drsné. Z toho tvojho obr. vyzerajú byť hladké....
Ako je to ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok